Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
TermopastyTermopasty
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dwa przełączniki na jedno źródło

30 Cze 2014 11:46 714 9
  • Poziom 2  
    Witam planuje zamontować oświetlenie LED w szafie z podwójnymi drzwiami i zależy mi żeby światło zapaliło się po otwarciu dowolnych z drzwi więc mam zamontowane dwa mikro-przełączniki jeden na każde drzwi. Próbowałem połączyć przełączniki równolegle na przewodzie fazowym prowadzącym do transformatora ale to powodowało że po włączeniu jednego z przełączników na drugim powstawało zwarcie i przestawał działać. Planuje na wyjściach przełączników wlutować diodę ale nie wiem czy to jest najlepsze rozwiązanie? Proszę o pomoc.
  • TermopastyTermopasty
  • Poziom 33  
    Trochę to dla mnie niejasna sytuacja. Najlepiej narysuj schemat jak to było połączone-nawet nieudolny ale jakikolwiek. Najwyżej go potem poprawisz.
    Koncepcja by posiadać dwa przełączniki mające normalnie zwarte styki tj. rozwarte gdy szafa jest zamknięta i połączyć je równolegle to dobry pomysł. Nie wiem czemu miało by to nie zadziałać. Jakie to są mikro-przełączniki. Może mają za mały prąd styków i nie nadają się do takiego zastosowania? Przyślij ich zdjęcie lub typ.
  • TermopastyTermopasty
  • Poziom 2  
    To jest schemat jak podłączyłem początkowo
    Dwa przełączniki na jedno źródło
    przełączniki które używałem
    Link
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 33  
    Schemat wygląda ok. Powinno to działać. Sprawdzałeś połączenie-nie ma żadnej pomyłki?
  • Poziom 2  
    Tak przełączniki były podłączone pod 1-3 i cały układ był podłączony poprawnie, gdy został zwarty jeden z przełączników zapalało się światło według założeń ale gdy kolejny przełącznik został zwarty przestawał działać tak że nie wydawał już kliknięcia przy naciskaniu jakby styki się spawały po kilkukrotny przełączeniu obu przełączników jakoś dało się go naprawić ale problem powtarzał się po wyłączeniu obu
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 2  
    Wolałbym żeby przełączniki były przed żeby zniwelować pobór jałowy transformatora w takim razie postaram się dostać przełączniki tego typu ale 15A/250V i jak problem się powtórzy to jest jedno z rozwiązań.
  • Poziom 33  
    milosek napisał:
    Być może za mała obciążalność styków szczególnie się ujawnia podczas włączenia transformatora gdzie pobór prądu jest znaczny

Zgadzam się.
    Spróbuj zastosować przełącznik z większą obciążalnością styków ewentualnie zastosuj przekaźniczek pośredniczący (choć to trochę na wyrost). Można też spróbować zastosować jakiś dwukierunkowy transil na odpowiednie napięcie do ochrony styków(ale to w ostateczności).
    Mimo wszystko dziwna sytuacja- rozbierałeś ten uszkodzony przełącznik??