Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Satel Integra 128 - Sterowanie oświetleniem i roletami

g00ma 30 Jun 2014 11:54 6018 14
Optex
    g00ma
    Level 11  
    Czy da się za pomocą przycisku dzwonkowego wysterować roletą i jednym obwodem oświetlenia w taki sposób, że krótkie przyciśnięcie klawisza powoduje załączenie wyjścia nr. 1 i załączenie oświetlenia, a długie przyciśnięcie klawisza powoduje zamknięcie rolety?

Kombinuję tak:
    jeden przycisk dzwonkowy podłączony do wejścia nr. 1 i wejścia nr.2
    Wejście nr.1 z czułością 50ms i steruje wyjściem nr1 (oświetlenie)
    Wejście nr.2 z czułością 2000ms i steruje wyjściem nr2 (roleta w dół)

Krótkie przyciśnięcie klawisza (poniżej 2s) powoduje zapalenie oświetlenia - ok
    Długie przytrzymanie powoduje zapalenie oświetlenia i zamknięcie rolety.
    Czy macie pomysł jak uniknąć zadziałania wyjścia nr.1 podczas długiego przytrzymania klawisza?
  • Optex
    reweriko

Level 25  
    Najprościej to wykorzystaj np: 2 wejscie jako licznik - dwa impulsy zał światło i roleta w dół
    jeden zapala tylko światło.
    Pozdrawiam.
    IGS

Level 21  
    instaluję zarówno systemy alarmowe jak i automatykę budynkową - stąd proponuję rozważyć zasadność ogólną takich działań

do działań jak piszesz wypada stosować sterowniki plc lub przekaźniki programowalne, a do zabezpieczeń urządzenia alarmowe - zawsze zastanawia mnie trend do realizacji funkcji prądowych przeznaczonych dla sterowników plc dajmy na to kosztujących załóżmy 400zł za kilka kanałów wejściowych i wyjść które trudno uwalić - skłonnością do realizacji tych funkcji za pomocą systemów alarmowych klasy S gdzie suma wszystkich elementów a jest ich sporo to kilkaset złotych za "kanał"
    generuje to także kilka urządzeń wykonawczych o których trzeba także pamiętać, miejscu które zajmują, okablowaniu jakiego wymagają
    moim zdaniem należy realizować takie funkcje za pomocą urządzeń typowo elektrotechnicznych, integrować je fizycznie lub programowo z systemami alarmowymi
    g00ma
    Level 11  
    Tak... Licznik można wykorzystać tylko nie będzie możliwości sterowania osobno czyli tylko światło albo tylko roleta...
    Jeśli chodzi o zasadność.... Producent umożliwia przynajmniej w jakimś stopniu możliwość sterowania nie tylko strefami alarmowymi ale również pewnymi elementami budynku. Dodatkowo ciekawy panel dotykowy w ofercie w ciekawej cenie, czego raczej przy tanich PLC nie uświadczymy. Postanowiłem zapytać forumowiczów bo może ktoś już kombinował na satelu. Pozdrawiam i dzięki za odpowiedzi. Jeśli rozwiążę problem lub uda mi się coś ciekawego wykombinować napiszę
    suworow
    Admin of Property security
    kłopot w tym zę centrala nie wie czy zamierzasz trzymac przycisk krótko czy długo. a więc jeżeli już to musisz opóźnić zadziałanie wyjścia sterującego światłem tak by załączyło się dopiero po tych dwóch sekundach "upewniwszy się" ( iloczyn ) że nie aktywowane zostało wyjście rolety. Tochę słabo i w praktyce może okazać się że zapalenie światła to niezła sztuka.....
    A brałeś pod uwagę taką opcję:
    1. dłuższe przytrzymanie około sekundy - światło
    2. dwa szybkie naruszenia ( licznik) - roleta

Pozdrawiam
  • Optex
    g00ma
    Level 11  
    Hmmm.Czy dłuższe przytrzymanie klawisza nie będzie zwiększać licznika każdorazowo? Rozumiem to tak, że dwa szybkie kliknięcia powodują ruch rolety (licznik osiągnął max), dłuższe przytrzymanie zapala/gasi światło. Czyli przy czynności zapalam i gaszę licznik osiągnie 2 i roleta pójdzie w dół ?Nie ma możliwości kasowania licznika...
    suworow
    nie do końca rozumiem? licznik ma też czas naliczania.
    g00ma
    Level 11  
    Aaa tak faktycznie czas naliczania jest ustawiany w sek :)
    suworow
    tak czy inaczej jeden przełącznik to nie jest idealne rozwiązanie. Ograniczenia kablowe czy " fanaberia"?
    daj znać co Ci sie udało z tego poskładać.
    g00ma
    Level 11  
    Ograniczenie kablowe jeśli chodzi o sterowanie. Wszystkie obwody mam w rozdzielni a z klawiszy osobno też przewody są w rozdzielni. Są miejsca, gdzie jest dużo łączników do oświetlenia a jeszcze muszę rolety pomieścić. Stąd pomysł aby jednym klawiszem załatwić 2 sprawy. Stosuję klawisze dzwonkowe podwójne, potrójne.
    suworow
    a mozę radiowo? Idealny bhyłby abax bo wybebeszony pilot to też partyzantka, ale zawsze przynajmniej bez kombinacji z naciskaniem
    Pozdrawiam
    g00ma
    Level 11  
    Zakombinuję z licznikiem i klikaniem jednokrotnym i podwójnym. Rolety zrobię na osobnych klawiszach a obwody oświetleniowe na klawiszach z "detekcją".
    Bardzo dziękuję za podpowiedź.
    IGS

Level 21  
    dlatego też odesłałem Pana do realizacji na sterownikach programowalnych
    uruchamiałem instalacje w domkach na plc w współpracującymi z łącznikami typu dzwonek gdzie wyciągałem nawet 3 funkcje z klawisza na ogół dwie, właśnie poprzez czas naciśnięcia
    lub ilość impulsów w czasie
    w rozwiązaniach tych korzystałem z plc w można powiedzieć dwu wersjach,
    - totalnie bez interfejsu tak więc użytkownik "zapomina" o swojej automatyce, i użytkuje budynek jak normalny dom, bez konieczności użytkowania nowinek w postaci paneli (dla niektórych np starszych osób to zaleta) a automatyka i tak była realizowana
    były to proste i niezniszczalne steroniki plc firmy aray, dodatkowo w wersji 230v, pracujące po kilka sztuk na obiekcie (nie sieciowane)
    - z interfejsem, w postaci paneli, i inteligentnych paneli producenta a także z zintegrowaniem programowym, czyli tak jak Panu chodzi z systemem alarmowym integra firmy satel
    w tym wypadku stosuje sterniki a w zasadzie elementy automatyki bo urządzeń mają sporo firmy hdl, która to oferuje urządzenia komunikujące się między sobą wersją magistrali 485 lub knx zależnie od naszego wyboru
    działa, oferując masę funkcji i co ważne szeroka gamę urządzeń wejścia / wyjścia / interfejsów za rozsądne pieniądze
    dodatkowo integruje się z satelem programowo- dwustronna komunikacja, oczywiście mimo to systemy działają niezależnie
    alarm jest nadal alarmem a sterowniki częścią instalacji elektrycznej
    zejdman
    Level 1  
    Wejścia fizyczne:

10 - 20ms bez akcji alarmowej

Wejścia wirtualne:
    100 - sterowne wyjściem 100
    101 - sterowne wyjściem 102
    102 - sterowne wyjściem 103
    Wyjścia:
    100 wskaźnik gotowy z wejścia 10
    101 przełącznik mono z wejścia 10 czas 1 sekunda
    102 iloczyn logiczny 100,101
    103 koniec sygnalizacji 101 czas 1 sekunda
    104 iloczyn logiczny 100,103

105 przełącznik bi z wejścia 101 // oświetlenie załącz wyłącz
    106 przełącznik mono z wejścia 102 czas 60 sekund // załączenie rolety w wybranym kierunku

pozdrawiam,