Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Podłączony wentylator sufitowy nie działa

30 Cze 2014 13:22 5331 7
  • Poziom 8  
    Witam, mam mianowicie problem z działaniem wentylatora sufitowego z lampą (alana 0333 firmy Globo)

Z sufitu wystają 4 kable (ż-z, szarawy, brąz, czarny)
    Do kostki należy wpiąć 3 kable, jak domniemam brąz i czarny to dwie fazy i mam wpiąć oba pod faze (L), czy jeden z nich?

Z drugiej strony (prawej) wpięte kable od wentylatoro-lampy, to tu żadnej filozofii nie ma (nie opisuję - widać na zdjęciu)

Podłączenie poszczególnych elementów samego wentylatora wg rysunku powyżej, tu wszystko jest dobrze podłączone, bo jest ładnie opisane (cyferki, strzałki) i sztuką byłoby tu coś pomylić.

Po podłączeniu tj na zdjęciach w wersji z wpiętym brąz+czarny lub sam brąz, lub sam czarny do L objaw jest ten sam, po wcisnięciu przełącznika światła, światło w lampie się zapala i odrazu gaśnie. Wentylator wogóle nie chodzi.

Co może być nie tak?
  • Poziom 29  
    Podaj nam proszę napięcia na poszczególnych przewodach przy włączniku w pozycji ON i przy włączniku w pozycji OFF.

Ilu przyciskowy masz włącznik światła?

Ktoś kto wykonywał tą instalację postarał się i zostawił przewód PE, ale czy na pewno pełni on taką rolę, nie wiadomo.

Ja osobiście widząc takie przewody zaczął bym od pomiaru, tak względem siebie, jak i względem N-a z jakiejś rozdzielnicy.

P.S. Bardziej obstawiam, że czarny będzie N-em, a brąz i szary będą zasilaniem.
  • Moderator Elektrotechnika
    Czy kolega ma tą skrzyneczkę(jest na DTR) też czy bez niej jest lampa i czy zdjęcie numer 1 to jest zdjęcie kostki tej lampy . Ta skrzyneczka to jest wyłącznik jest też wersja lampy z wyłącznikiem ściennym lub pilotem zdalnym. Tam widać jakieś łączenia na zdjęciu pierwszym proszę o zrobienie zdjęcia.
  • Poziom 8  
    Sprawdziłem probówką i
    czarny - świeci się mocno
    brązowy - świeci się słabiej
    szarawy - brak reakcji

Włącznik jest pojedynczy

Zdjęcie nr 1 to kostka tego wentylatoro-lampy, do której wpinane są przewody idące z kostki Podłączony wentylator sufitowy nie działa

A ten wentylator(lampa) jest w wersji z pilotem

• VIP Zasłużony dla elektroda
    Dla pewności takiego sprawdzania, drugą ręką kolega dotknie do sufitu podczas sprawdzania "próbówką".

Szary - N
    Czarny - L
    brązowy - zaizolować
  • Poziom 8  
    to potwierdza wstępne założenia, ale nadal jest efekt mrugnięcia światła i amen
  • Poziom 8  
    faktycznie, tak teraz zrobiłem i śmiga jak ta lala :)

Dzięki