Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Transformator spawalniczy ETD-250 i brak 400V w domu

30 Cze 2014 14:03 2664 4
 • Poziom 10  
  Witam.
  Mam problem bo posiadam wyżej wymieniony transformator spawalniczy i nie posiadam instalacji w domu 400v. Moje pytanie jest takie czy da rade to podłączyć przez kondensator?Jeśli tak to poproszę dość łatwy schemat.Czytałem że przy takim podłączeniu przy silnikach są tam jakieś spadki mocy.Bardzo tego potrzebuje,od młodego już próbowałem spawać później 3 lata spawania mig-mag w zawodówce i od przyszłego miesiąca zaczynam kurs mig-mag,tig.Głupia sprawa znowu chodzić i pożyczać po sąsiadach spawarki na 220v bo wypada zawsze tam coś "odpalić" kasy.
  Dane techniczne spawarki:
  -napięcie sieci 380V
  -napięcie biegu jałowego 66-69V
  -zakres regulacji prądu 50-300A
  -natężenie prądu przy pracy 250A

  Kondensatory:
  -MIFLEX MKSP-2 8uf
  -MIFLEX-5P 4uf

  Transformator spawalniczy ETD-250 i brak 400V w domu Transformator spawalniczy ETD-250 i brak 400V w domu Transformator spawalniczy ETD-250 i brak 400V w domu Transformator spawalniczy ETD-250 i brak 400V w domu Transformator spawalniczy ETD-250 i brak 400V w domu
 • Pomocny post
  Moderator Samochody
  Żaden kondensator nic tam nie da. To transformator 2-fazowy, przystosowany do napięcia 400V. Przy podłączeniu do sieci 230V, spawać tym najzwyczajniej w świecie się nie da.
 • Poziom 22  
  Transformator spawalniczy ETD jest przystosowany do zasilania napięciem przemiennym 1- fazowym 380 V. Próby zasilania tego transformatora z kondensatorami niczego nie rozwiązują. Transformator ten można zasilić napięciem 220 V. Wystąpi tu jeden problem ponieważ obniżenie napięcia na pierwotnym pociągnie za sobą obniżenie napięcia na wtórnym i tutaj niepewność jak będzie przebiegał proces zapalenia łuku,ale jeżeli próby wypadną względnie to ten problem można lepiej lub gorzej rozwiązać. Przy próbach należy bardzo dokładnie kontrolować temperaturę transformatora.
 • Poziom 10  
  Czyli jeśli nie będzie problemu z zajarzeniem łuku i transformator nie będzie się grzał to będzie ok ? Transformator po nagrzaniu może eksplodować ? Jak będzie dużo kombinowania to już lepiej będzie porozmawiać z tatą i to sprzedać i wtedy kupić coś małego na 220V.Dziękuję za zainteresowanie się tematem.
 • Moderator Samochody
  kazimierzbrejta napisał:
  Transformator spawalniczy ETD jest przystosowany do zasilania napięciem przemiennym 1- fazowym 380 V. Próby zasilania tego transformatora z kondensatorami niczego nie rozwiązują.
  Wpierw, to do czego te kondensatory tam podłączać? To nie silnik z uzwojeniem trójfazowym.
  Cytat:

  Transformator ten można zasilić napięciem 220 V. Wystąpi tu jeden problem ponieważ obniżenie napięcia na pierwotnym pociągnie za sobą obniżenie napięcia na wtórnym i tutaj niepewność jak będzie przebiegał proces zapalenia łuku,
  Biorąc pod uwagę, że transformator zostanie zasilony napięciem o √3 niższym, niż zakładane przez producenta dla napięcia biegu jałowego 66-69V, napięci spadnie zgodnie z prawem przekładni o tą samą wartość. Czyli do wartości ok 40V - zbyt mało do zapalenia stabilnego łuku i utrzymania go.
  Cytat:

  Przy próbach należy bardzo dokładnie kontrolować temperaturę transformatora.

  Bardziej bym się przejmował temperaturą instalacji, niż transformatora w tym przypadku.

  Dodano po 1 [minuty]:

  Pakito16 napisał:
  Transformator po nagrzaniu może eksplodować ?

  Nie, nie może.