Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Dwa wyłączniki jedna żarówka na zasadzie bramki OR

grabos1 30 Jun 2014 18:05 4734 27
lampy.pl
    grabos1
    Level 8  
    Mam taki problem:
    Dwa wlaczniki - do każdego podpiete równolegle po 4 halogeny niezależnie od siebie (dwie sekcje) i chciałbym podłączyć teraz pod te dwie sekcje dodatkowy halogen, który zapałał by się na zasadzie bramki OR. Czyli, czyli gdy włącznik 1 jest uruchomiony, pala się halogeny z jego sekcji plus dodatkowy, gdy uruchomiony jest drugi, pala się z jego sekcji plus dodatkowy (pierwszą sekcja wyłączona). Gdy załączone są oba, pala się wszystkie sekcje plus dodatkowy halogen.
    Poradzilibyscie jak wykonać taka instalacje? Może istnieją takie gotowe bramki logiczne na 240v do oświetlenia?
    Będę wdzięczny za pomoc
  • lampy.pl
  • lampy.pl
  • Helpful post
    1996arek
    Level 20  
    Masz schemat bramki OR na przekaźnikach. Kup je na 230V i będzie działać.
    grabos1
    Level 8  
    1996arek mógłbyś trochę wyjaśnić schemat? czy pierwszy przekaźnik to K1 a drugi K2? Czy oba oznaczenia K1 (podobnie jak K2) zamyka się w fizycznie jeden przekaźnik? Co oznacza symbol 11 i 12

I co najważniejsze - co to za przekaźnik ma być, bym wiedział lepiej czego szukać w sklepie :)
    1996arek
    Level 20  
    Już tłumaczę.
    grabos1 wrote:
    pierwszy przekaźnik to K1 a drugi K2

Tak.
    grabos1 wrote:
    Czy oba oznaczenia K1 (podobnie jak K2) zamyka się w fizycznie jeden przekaźnik?

Nie wiem do końca o co chodzi. Przy żarówce są styki od K1 i K2. Zależy jaki przekaźnik kupisz tyle będzie zestyków. Ty musisz mieć przynajmniej po jednym zwiernym.
    grabos1 wrote:
    Co oznacza symbol 11 i 12

To w program numeruje węzły.
    grabos1 wrote:
    I co najważniejsze - co to za przekaźnik ma być, bym wiedział lepiej czego szukać w sklepie

Musisz kupić przekaźniki, których napięcie zasilania cewki będzie na 230V AC (przemiennego). Jeśli będzie tylko jeden halogen to może wystarczy obciążalność styków 5A. Napisz ile wat ma ten halogen. Np. taki http://www.awatron.eu/pl/p/Przekaznik-230VAC-2x8A-FINDER-typ-40.52-odp.RM94p/1765
    grabos1
    Level 8  
    Halogen jest lądowy 2,5 W
    Chodziło mi o te symbole przy których jest cyfra 11 i 12
    grabos1 wrote:
    Czy oba oznaczenia K1 (podobnie jak K2) zamyka się w fizycznie jeden przekaźnik?

Chodziło p to ze na schemacie są po dwa oznaczenia k1 i k2
    1996arek
    Level 20  
    grabos1 wrote:
    Chodziło p to ze na schemacie są po dwa oznaczenia k1 i k2

Rozumiem. Przy 11 i 12 są zestyki przekaźników. One są w przekaźnikach. Przekaźniki to tylko te prostokątne.
    grabos1 wrote:
    Halogen jest lądowy 2,5 W

Jakie to są?
    grabos1
    Level 8  
    Ledowe - przepraszam. Słownik w telefonie sam poprawia słowa - nie zwrocilem uwagi.
    stomat
    Level 37  
    Jeśli przekaźnik ma styk przełączny, tak jak ten który podałeś w linku, to wystarczy jeden przekaźnik.
    grabos1
    Level 8  
    Pomyślałem, pomyślałem i teraz chyba juz lepiej rozumiem ten schemat, teraz tylko wystarczy dobrac odpowiedni przełącznik, faktycznie ten co dał 1996arek powinien być dobry - bo ma dwa styki przełączne... ale czy sa jakieś słabsze przełączniki a co za tym idzie tańsze? bo jak mowilem - jeden przełącznik będzie obsługiwał max jedna żarówkę ledową o poborze 2,5 W
  • Helpful post
    1996arek
    Level 20  
    Taniej kupić będzie ciężko, bo musisz mieć cewkę zasilaną 230V AC. Na alledrogo masz taniej. Musisz mieć takie 2.
  • Helpful post
    remik_l
    Level 29  
    Wystarczy jeden przekaźnik tak jak pisał kol. Stomat. Było to poruszane kiedyś w temacie z wentylatorem który tutaj należy zamienić na halogen.

Jeszcze inną opcją był montaż wyłączników świecznikowych z pojedynczym klawiszem i z wolnego styku zasilić wspólny halogen.
    grabos1
    Level 8  
    remik_l z Twojego schematu wynika - ze wentylator/halogen może byc zasilany albo z jednego włacznika albo drugiego, albo obu naraz tak? Bo na schemacie 1996arek wygladało to tak - jakby do tego halogena musiało byc doprowadzone osobne zasilenie sprzed właczników, chyba ze sie myle... bo rzecz jasna bardziej odpowiadałaby mi opcja ze halogen byłby zasilany z jednego albo drugiego włącznika (obu naraz) niz bym musiał prowadzić do niego dodatkowy przewód
    1996arek
    Level 20  
    grabos1 Dobrze myślisz. Ale i tak musisz doprowadzić przewód neutralny.
    grabos1
    Level 8  
    No ale neutralny musi iść od innego źródła? Nie może iść od jakiejś innej żarówki?
    1996arek
    Level 20  
    Może, czemu nie. On jest wspólny dla wszystkiego. Myślałem, że ta dodatkowa żarówka będzie oddalona bardziej od innych. W jakim celu robisz ten układ?
    grabos1
    Level 8  
    To może rzuce planem mieszkania i zdjeciem bedize łatwiej wyjasnić

Dwa wyłączniki jedna żarówka na zasadzie bramki OR Dwa wyłączniki jedna żarówka na zasadzie bramki OR

na pierwszym foto jest plan - sa tam oznaczone dwa halogeny #1 i #2... halogeny sa podzielone na 3 sekcje: salon (na lewo od #1), jadalnia (na prawo od 2) i korytarz... otóż jak w korytarzu zapalają sie swiatla - to wszystkie łącznie z #1 i #2 (tak jet teraz zrobione)... a jak sie zapali światło w salonie, to powinny sie zapalic wszystkie od #1 na lewo, plus własnie #1, w jadalni podobnie, lecz od #2 na prawo... bo gdybym tego nie zrobił - w salonie by sie zapalały tylko 4 swiatła i byłoby niesymetrycznie... Mam nadzieje ze trochę rozjaśniłem swój problem :)
    maurycy123
    Conditionally unlocked
    remik_l wrote:
    Wystarczy jeden przekaźnik tak jak pisał kol. Stomat. Było to poruszane kiedyś w temacie z wentylatorem który tutaj należy zamienić na halogen.

Rozwiązanie dobre tylko pytanie jaki to będzie miało wpływ na halogen led? Wentylatorowi nie zaszkodzi chwilowy zanik zasilania przy załączeniu drugiego włącznika (ułamek sekundy). Ale jak to zniesie halogen led? Za chwilę będzie pytanie dlaczego często pada mi tylko ten jeden.

Dodano po 2 [minuty]:

1996arek wrote:
    Ja bym go dał w skrzynce z bezpiecznikami na takiej podstawce http://www.itchome.pl/images/e6fdc8d9df8ab34dfd6811a06ee9a59c.jpg na szynę TH-35. Jak przekaźnik się popsuje to wymieniasz i dalej działa, bez kucia ścian.

I to jest najlepsze rozwiązanie ale uważam, że jednak bezpieczniej zrobić to na dwóch przekaźnikach.
    tehaceole

Level 28  
    1996arek wrote:
    Taniej kupić będzie ciężko, bo musisz mieć cewkę zasilaną 230V AC. Na alledrogo masz taniej. Musisz mieć takie 2.
    No przeca kompletny Finder (przekaźnik, gniazdo, warystor, wyrzutnia) to koszt 20zł w pierwszej lepszej hurtowni el.tech...
    1996arek
    Level 20  
    tehaceole Kolega grabos1 nie siedzi w tych rzeczach i porównywał je z zasilanymi niskoprądowe, które można kupić za 1zł.
    maurycy123 O tym nie pomyśleliśmy. Ja w takim razie byłbym za moim rozwiązaniem.
    maurycy123
    Conditionally unlocked
    1996arek wrote:
    O tym nie pomyśleliśmy. Ja w takim razie byłbym za moim rozwiązaniem.

Ja to napisałem pierwszy a ty to rozrysowałeś. Naszym zdaniem jest to najlepsze rozwiązanie. Ale jest to tylko moje zdanie.
    grabos1
    Level 8  
    z przenoszeniem ich do puszki jest troche przerostem formy nad trescią - wiem ze łatwiejszy dostep do tego bedzie - ale włąsnie to spowoduje kucie ścian ;) Mysle zeby przekazniki umiescic zaraz obok halogenów, wyciagając halogen, rekę w sufit podwieszany wsadze, wiec wyciągnąc bedzie można bez problemu przekaznik :)
    1996arek
    Level 20  
    maurycy123 wrote:
    Ja to napisałem pierwszy a ty to rozrysowałeś.

Niech będzie.
    grabos1 wrote:
    Mysle zeby przekazniki umiescic zaraz obok halogenów

Też możesz tak zrobić.
    remik_l
    Level 29  
    Niżej masz jeszcze schemat bez przekaźników. Wystarczy zastosować mechanizmy łączników świecznikowych oraz klawisze od łącznika pojedynczego i odpowiednio połączyć. Obwody te muszą być zasilane z tej samej fazy. Nie zapomnij o przewodach ochronnych.

grabos1
    Level 8  
    remik_l tez by sie dało, lecz całe kablowanie bylo juz polozone - i zalazło mi jak na najmniejszej inwazyjnosci...

i na chwile obecna uzyskalem dzieki wam zamierzony efekt... i na dobra sprawe wystarcza jeden przekaznik z jednym zestykiem i robie tak - zasialnie cewki podlaczam (faza i masa) pod włacznik z salonu, halogen mese dostaje z zasilania korytarza, dwie nozki przekaznika (nózki normalne zwarte) łącze pod faze korytarza, a nózkę normalnie rozwartą łącze z fazą salonu (czyli mostkuje faze zasilania cewki z wspomnianą nózką)... i działa jak marzenie :)

halogen mróga tylko jak jest odpalone oswietlenie w salonie, odpali sie w korytarzy, i podczas wyłaczenia w salonie, zamruga na ułamek sekundy (przełacza sie z jednej fazy korytarza na faze salonu)

[faza rzecz jasna jest ta sama! faza salon/faza korytarz to dla mnie poprostu zasialnie sekcji od włacznika rozpoczynając)

Teraz musze tylko dorwac wiecej jedno przełacznikowych przekazników - bo ten dostalem 4 przełacznikowy - przerost formy nad trescią ;) ale dopiero doszedlem do tego podczas instalacji ;P

Tak to mniej wiecej wygląda

S4 - normalnie zwarte, S3 - normalnie rozwarte, a cewka steruje
    przez to ze S4 jest normalnie zwarte, włacznik korytarza - albo zapala halogen albo nie, jak właczy sie w salonie zasilanie - cewka zmienia właczniki, zwiera normalnie rozwarty, a normalnie zwarty rozwiera, i halogen jest w innym obwodzie zasilany... rozwiazanie idealne :D
    remik_l
    Level 29  
    Jak będzie się coś działo ze wspólnym halogenem np. szybciej się przepalał itp. to daj znać na forum, będziemy wtedy polecali inne metody.
    grabos1
    Level 8  
    Zakładam, że pewnie coś będzie się działo - ale wątpię żebym często najpierw odpalał salon, później korytarz i gasił salon. Częściej ten halogen będzie uruchamiany z korytarza, bo tam jest ciemno - wiec jest podpięty pod nóżki normalnie zwarte :) Mam nadzieję, że nie będzie padał :) Do poprzedniego posta dodałem schemat jak to zrobiłem. Mam nadzieję, że dobrze przeniosłem to na rysunek.