Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Lodówka Polar CZ236 - włącza się tylko na kilka sekund

sp327235 30 Cze 2014 23:18 7020 2
  • #1 30 Cze 2014 23:18
    sp327235
    Poziom 9  

Witajcie,

Pojawił się problem z lodówką Polar CZ236 ze sprężarką DANFOSS TLS6F. Obecnie włącza się tylko na kilka sekund, jak to widać na filmie:

lub wersja YT:

Link
    .

Podobny problem jest opisany tu , jednak niestety nie rozumiem podanej tam odpowiedzi.... jak to zrobić. Kiedyś (kilka lat temu) agregat się przegrzał (był gorący) i objaw był podobny, ale po wystygnięciu (około 24h) wszystko wróciło do normy.

Ale zacznijmy od początku. Pracuję poza domem i tylko na weekendy przyjeżdżam do rodziny. W tym czasie żona w poniedziałek zadzwoniła do mnie zrozpaczona, że lodówka nie działa. Do mojego powrotu, fachowiec nie przyszedł do naprawy (lodówkę chciał ponoć zabrać do siebie do warsztatu i tam naprawiać - twierdził, że to u niego normalne postępowanie przy naprawie... ???). Ja w tym czasie poczytałem na elektrodzie informacje i uruchomiłem lodówkę omijając termostat (zdjęcia told). Lodówka działała... uff. Lodówkę wyłączyłem na tydzień i zmówiłem "nowy termostat do lodówki CZ236". Okazało się, że dostałem chińszczyznę (zdjęcia tnew). Zezłościło mnie to.

Początkowo podłączyłem go na styki tak jak było w poprzednim oryginalnym (4 i 6), ale po przeczytaniu tego forum zacząłem mieś wątpliwości, czy nie powinno to być 4 i 3.

Ponadto gdzieś w necie przeczytałem, że termopara powinna być zamontowana na spinkę do parownika.... a nie tylko wsunięta do końca - jak to ja zrobiłem.

Generalnie na stykach 4 i 6 uruchomiłem lodówkę.... uruchamiałem ją w ten sposób, że włączałem do sieci na 10-15 min i później odłączałem wtyczką od zasilania na około 15 - 30 min. I kolejny cykl. Chyba po trzech cyklach lodówka zaczęła się sama wyłączać, ale nie reagowała na ustawienia termostatu (poza zerem).

Tylna ścianka naprzemiennie lodziła się równomiernie na całej powierzchni lub pokrywała się wilgocią.

Zmierzyłem temperatury i okazało się, że w lodówce jest -17 st. C w zamrażalniku i około 7 st. C w górnej części. Zaczęło mnie to niepokoić i wówczas odszukałem
    informację, że inaczej należy podłączyć styki w termostacie, niestety tego nie sprawdziłem, bo przyszła żona i poinformowała mnie, że "lodówka załącza się na około 3 sekundy i nie rusza". Nawet po schłodzeniu (choć sprężarka nie była gorąca tylko ciepła) i odczekaniu 24h stan uszkodzenia się nie zmienił.

Tak więc:

a) Czy da się i w jaki sposób uruchomić sprężarkę... innymi słowy, czy to jest na filmie uszkodzenie sprężarki, czy też tylko przekaźnik rozruchowy 103N0011 (zdjęcie start2), a może inna łatwa/niedroga do usunięcia usterka? Czy mam dokonać jakiś dodatkowych pomiarów - jakich? Załączam zdjęcie, aby było łatwiej mi wytłumaczyć co i jak mierzyć.

b) Nawet jeśli nie opłaca się już naprawiać lodówki, ze względu na koszty, to jak się tym modelu poprawnie montuje termoparę (zdjęcie twnetrze)?

c) Jak należy poprawnie podłączyć elektrykę do tej termopary (4, 3 czy 4, 6)?

Dziękuje za Waszą pomoc.

1 2
  • #2 17 Lip 2014 09:28
    sp327235
    Poziom 9  

Pobór prądu przy uruchamianiu zmienia się. Maksymalny pobór prądu przez lodówkę przy uruchamianiu jaki zarejestrowałem to 220 mA, zazwyczaj jest mniej w okolicach 130 mA. Czy to oznacza, że z agregatem jest ok i warto coś jeszcze robić przy tej lodówce? Jakieś pomysły?

0
  • #3 18 Lip 2014 18:19
    sp327235
    Poziom 9  

Pomiędzy zaciskami są przejścia 8.5 Ohm (pomiędzy górnymi) oraz 13.6 i 6.7 Ohma dla zacisku dolnego z górnym. Czy to oznacza, że agregat jest sprawny? Będę wdzięczy za Waszą pomoc.

1