Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Latarko- Łaowarka AA/AAA - jak z latarki zrobić ładowarkę

01 Lip 2014 13:29 1905 13
 • Poziom 7  
  Hej taka sytuacja:
  Mam czołówkę mactronic epic
  ma ona opcję odłaczania panelu z bateriami. Do panelu moge włozyć 3 akumulatorki AA lub AAA
  Panel jest zakończony jak widać kablem z końcówką/ bolcem coś a'la stara nokia

  Pytanie: czy owy panel po podłączeniu do powerbanku measy bat10000
  (oczywiście jeżeli będą się zgadzały końcówki kabli) umożliwi mi naładowanie akumulatorków?
  Jeżeli nie to co trzeba zrobić aby było to możliwe
  thx
 • Użytkownik usunął konto  
 • Poziom 7  
  chyba najpopularniejsze Akumulatorki niklowo-metalowo-wodorkowy. Pytanie czy jakiekolwiek naładuje jak bedzie trzeba to kupie odpowiedni typ.
  Specyfikacja

  Symbol: BAT10000
  Rodzaj produktu: Akumulator zewnętrzny
  Typ: Li-ION
  Pojemność akumulatora: 10200mAh
  Typ akumulatora: 3,7V - 3400mA; 3 ogniwa litowo-jonowe PANASONIC
  Napięcie wejściowe: 5V – 500mAh~1000mAh
  Napięcie wyjściowe: USB1: 5V ~1A i USB2: 5V ~2A
  Czas ładowania akumulatora: 8–10 godziny
  Czas ładowania: ok. 3 godziny dla ładowania iPada, ok. 2,5 godziny dla ładowania smartfonu
  Porty: 1x USB, 1x microUSB
  Rozmiar: 60 x 94 x 20 mm
  Waga: 280 g
  Gwarancja: 24 miesiące

  Inne cechy:

  Inteligentny moduł zarządzania energią zapewnia pełne bezpieczeństwo procesu ładowania
  Trzydziestostykowe złącze do produktów firmy Apple
  Latarka LED
 • Poziom 7  
  dobrze wiedzieć:) większe napięcie = szybsze ładowanie tak? a tak poza tym dalej nie mam odpowiedzi na pytanie czy przez powerbank naladuję panel z akumulatorkami AA/AAA
 • Użytkownik usunął konto  
 • Specjalista elektronik
  Skoro dają takie samo napięcie, to jedno drugiego nie naładuje - może trochę podładować, bo jak akumulatorki są prawie całkiem rozładowane, to mają niższe napięcie, niż naładowany akumulator w powerbanku; ale może da się podłączyć ten akumulator w trakcie używania latarki? Wtedy zużywałaby akumulator z powerbanku zamiast tych akumulatorków. To dla szeregowego połączenia 3 akumulatorków NiCd/NiMH i próby ładowania przez bezpośrednie połączenie z akumulatorem powerbanku; można użyć przetwornicy, która by odrobinę podniosła napięcie, wtedy by się dało ładować. Ops, przegapiłem istotny fakt: taka przetwornica jest już tam wbudowana, daje 5V, to jest aż nadto, trzeba jakoś ograniczać prąd ładowania, choćby jakimś układem na tranzystorach, dla AA raczej nie należy przekraczać 500mA, dla AAA 300mA, i to przy założeniu, że układ dobrze wykrywa naładowanie akumulatorków (np. zauważa, że się nagrzewają).
 • Poziom 7  
  Napięcie powerbanku 5V
  napięcie AA/AAA 1,2V
  1. dla pewności - AA różnią się tylko pojemnością i rozmiarem fizycznym tak?
  2. różnica napięć między aku a powerbankiem jest za duża i może spalić powerbank/latarkę
  znalazłem akumulatorki ładowane z USB czyli rozumiem z powerbanku tez pojdzie http://powerbanki.com.pl/pl/akumulatory-aa-1450-mah-usb-2szt.html tylko pojemność 2 raz mniejsza a cena 2 razy większa:/
  jakim cudem te można naładować z powerbanku a zwykłych nie?
 • Użytkownik usunął konto  
 • Specjalista elektronik
  Stabilizator low-drop powinien sobie z tym poradzić, a ultra-low-drop poradzi sobie na pewno. Ale dioda prostownicza 1N4001 daje spadek napięcia około 0.73V przy prądzie 200mA (2-krotne zmniejszenie prądu zmniejsza spadek napięcia prawie o 0.02V). Tylko z tym wszystkim jest jeszcze jeden problem: napięcie baterii zmniejsza się na skutek obciążenia i latarka pewnie to uwzględnia - już widziałem latarki diodowe, które dobrze działały z chińskimi bateriami, a po włożeniu baterii renomowanej firmy paliły im się diody, bo napięcie mniej "siadało" pod obciążeniem i było za duże; ten sam problem może wystąpić przy zasilaniu z powerbanku, bo zarówno stabilizator, jak i powerbank+dioda utrzymują napięcie lepiej, niż typowa bateria.
 • Poziom 7  
  ok 3 akumulatorki mają za duże napięcie. Jeżeli będę próbował ładować 2 lub 1 a zamiast trzeciego akumulatorka obwód zamknę kabelkiem?
 • Użytkownik usunął konto  
 • Specjalista elektronik
  Jeśli latarka ma taką konstrukcję, że LED-y są zasilane wprost z baterii/akumulatorków, i to są białe LED-y, to: (1) łatwo o spalenie LED-ów, jeśli baterie/akumulatorki mają za małą oporność wewnętrzną - konieczne jest jakieś ograniczenie prądu, choćby opornik; (2) dwie baterie / dwa akumulatorki nie dadzą wystarczającego napięcia, żeby latarka świeciła. Taka konstrukcja jest wyjątkowo partacka i moim zdaniem nie powinna być dopuszczana do sprzedaży - niestety większość latarek dostępnych w handlu jest zrobiona w ten sposób.

  Poza tym ładowanie akumulatorków bez ograniczania prądu może je zniszczyć - ten powerbank na jednym wyjściu ma dawać do 1A, na drugim do 2A, a rozsądna ładowarka do szybkiego ładowania daje prąd około 500mA do akumulatorków AA, 300mA do AAA - i to już wymaga zaawansowanej metody wykrywania naładowania, bo inaczej groziłoby zniszczeniem akumulatorków. A i znacznie mniejszym prądem można je uszkodzić, jeśli zostawi się je w ładowarce na dłuższy czas.