Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Ładowarka bateri AAA i AA - z gniazda zapalniczki samochodowej

01 Lip 2014 15:34 1551 8
  • Poziom 16  
    Jestem zagorzałym fanem caravaningu (podróżowania z przyczepą kempingową) i żeby oszczędzić na kosztach kempingu, chciałem się uniezależnić od konieczności podłączania się do sieci 230V. Zamontowałem w przyczepie ok 9 żarówek LED na 12V 0,6W które w pełni zaspokajają moje zapotrzebowanie na oświetlenie. Prąd ma być pobierany z akumulatora samochodowego, ale gdyby nie było takiej możliwości zakupiłem sobie koszyki na baterie 8 szt. AAA i 8 szt. AA. Baterie w każdym z koszyków łączone są szeregowo. W zależności od możliwości raz będę podłączał instalację na AAA a innym razem na AA. Ale przy dłuższych wyjazdach może istnieć konieczność doładowania tych baterii. Czy było by to możliwe, ewentualnie jakie przeróbki trzeba by zrobić, żeby doładować te baterie w czasie jazdy lub postoju samochodu z gniazda zapalniczki samochodowej?

Dodano po 26 [minuty]:

Dodam jeszcze, że według moich obliczeń to prąd na jednej żarówce jest w granicach 0.6W/12V=0.05A. Czyli gdyby się świeciły wszystkie 9x0,05A=0,45A. Najmniejsza pojemność akumulatorka wynosi 600mAh czyli 0,6Ah. Jak pamiętam to pojemności w układzie szeregowym się nie sumują. Czy dobrze liczę, że przy świecących się wszystkich żarówkach czas ich świecenia wyniesie niewiele więcej niż 1h?
  • Poziom 22  
    to w końcu kupiłeś baterie do koszyczka czy akumulatorki bo mimo podobnego wyglądu róznica to dość znaczna
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 27  
    A nie prościej taniej i bez komplikacji kupić akumulator żelowy 12V na przykład 10Ah ?
    pozdrawiam
    Mirek
  • Poziom 17  
    Każdy ma inne gusta ;)
  • Poziom 16  
    miwi napisał:
    A nie prościej taniej i bez komplikacji kupić akumulator żelowy 12V na przykład 10Ah ?
    pozdrawiam
    Mirek

A czym będę ładował taki akumulator żelowy? Z tego co się orientuje to do ładowania akumulatora musi być jakaś ładowarka impulsowa, czyli z akumulatora samochodowego nie dam rady go naładować bez dodatkowych nakładów.

Poza tym, małych akumulatorków AA i AAA w domu mam dość sporo - w sezonie zimowym można wykorzystać w innych sprzętach domowych lub zabawkach, a do akumulatora żelowego nie mam zastosowania poza sezonem. W głowie też miałem inne docelowe pomysły jak np. zakupić UPS i zamontować na stałe w przyczepie, ale na tą chwilę mam baterie, koszyki już kupiłem i instalacja jest gotowa. Jeszcze tylko wepnę koszyki w instalację i wszystko gra - brak dodatkowych kosztów. Chciałem się tylko dopytać bo może awaryjnie będę mógł doładować te baterie na campingu z akumulatora samochodowego. Wiem, że może są lepsze, tańsze i skuteczniejsze rozwiązania oświetlenia w przyczepie, ale w tym temacie chciałem się dowiedzieć nie na temat innych technologii i sposobie podłączenia, tylko awaryjnym ładowaniu akumulatorków AAA i AA i czy jest to wykonalne za pomocą akumulatora samochodowego, żeby obniżyć prąd ładowania do np. 100mA-150mA. Szukałem podobnych tematów na elektrodzie ale nic nie znalazłem.

Dla sprostowania dodam, że mam więcej koszyków i mogę ich więcej połączyć szeregowo i połączyć np. 12 baterii 1,2 V otrzymując w sumie ok. 14,4 V ale jeśli chodzi o ładowanie to będę musiał połączyć 8 szt., żeby były ładowane. No chyba, że się mylę?

Dodano po 3 [minuty]:

adam158 napisał:
    to w końcu kupiłeś baterie do koszyczka czy akumulatorki bo mimo podobnego wyglądu róznica to dość znaczna

Oczywiście mam akumulatorki - użyłem słowa baterie w celu uniknięcia powtórzeń :)

Dodano po 8 [minuty]:

heniuś napisał:

Najlepiej kup sobie 2 ładowarki samochodowe do akumulatorków AA/AAA.
    Ładowanie całego pakietu jest mniej korzystne, ale jeżeli się upierasz to zrób sobie kit "ładowarka akumulatorów żelowych". Wystarczy wyrzucić prostownik wejściowy i ustawić maksymalne napięcie na ok. 11,2V.

Nawet nie wiedziałem, że są takie urządzenia dostępne w sprzedaży. Jednak wolałbym dostosować do swoich potrzeb samemu. Dodatkowo zwrócę uwagę, że nie tylko napięcie się liczy przy łądowaniu. Mi chodzi w jaki sposób ograniczyć natężenie prądu. Mam pomysł, żeby ograniczyć prąd jakimiś diodami, a dodatkowo ograniczy się napięcie do 11,2V. Ale jakie diody i w jakiej ilości, jak połączone? Nigdy nie miałem do czynienia z diodami i w tej sprawie jestem laikiem.
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 16  
    A co to dokładnie jest ten kit?
  • Poziom 16  
    Dziękuje za pomoc - temat zamykam