Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sonel MPI 540Sonel MPI 540
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zabezpieczenie przedlicznikowe -selektywność

01 Lip 2014 21:28 17109 102
  • Poziom 12  
    Czy zakład energetyczny może wymuszać jako zabezpieczenie przedlicznikowe wyłącznik nadprądowy S o charakterystyce B lub C? Inne rozwiązania nie wchodzą w grę gdyż taką mają "standaryzację". Brak selektywności i spora odległość do szafki pomiarowej jest dużym utrudnieniem.
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Sonel MPI 540Sonel MPI 540
  • Poziom 16  
    Spotkałem się z różnym podejściem w zależności od rejonu Polski, a tym samym w zależności od ZE. Ogólnie granica jest jasno ustalona, a za nią instalacja należy od Ciebie, byle zgodnie z projektem, a projekt zgodny z prawem - ZE prawa stanowić nie może. Spotkałem się jednak ze ściśle sprecyzowanym zabezpieczeniem przedlicznikowym jak w Twoim przypadku w warunkach przyłącza. Walka z tym to kopanie się z koniem.
  • Poziom 12  
    Mądry pracownik ZE sugeruje albo zwiększenie mocy albo zmniejszenie wartości zabezpieczeń wewnątrz :D Jak wspomniałem że są różne charakterystyki np. Cs lub ograniczniki mocy np. OSP dostałem informację, że oni mają wytyczne i się na takie coś nie zgodzi.

Granicą jest najczęściej listwa zaciskowa LZ w szafce w kierunku instalacji odbiorcy.
  • Poziom 16  
    niutke napisał:
    oni mają wytyczne i się na takie coś nie zgodzi.

Właśnie tak wygląda załatwianie spraw w większości ZE. Konsultacja z człowiekiem kompetentnym wiedzącym jak pracuje instalacja i w jaki osprzęt można ją wyposażyć graniczy z cudem. Gdyby dodać to tego jeszcze, aby była decyzyjna i prokliencka to prędzej wygrasz w totka. Nie wiem jak bardzo jesteś zdeterminowany, ale poza ZE uważam, że jesteś na wygranej pozycji.
  • Poziom 12  
    Zgadzam się Kolego, wystosowałem pismo do RE w którym jasno zapytałem o selektywność. Dostałem informację iż rejon nie projektuje instalacji wewnątrz obiektów. Jednym słowem mam się pałować i jest to problem projektanta nie ich. Takie olewające podejście trochę mnie zmobilizowało.
  • Sonel MPI 540Sonel MPI 540
  • Admin Elektroenergetyka
    Niech sam sobie zmniejsza nominały w domu i stosuje charakterystyki C.
    Samo gadanie z nimi nic nie da. Musisz wystosować pismo z pytaniem o podstawę prawną niemożności zastosowania wyłącznika selektywnego, czy innego, który zapewni selektywność.

Powołaj się na:
    ROZPORZĄDZENIE MINISTRA INFRASTRUKTURY z dnia 12 kwietnia 2002 r.
    w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.

A dokładnie:
    § 183. 1. W instalacjach elektrycznych należy stosować:
    1) złącza instalacji elektrycznej budynku, umożliwiające odłączenie od sieci zasilającej i usytuowane w miejscu dostępnym dla dozoru i obsługi oraz zabezpieczone przed uszkodzeniami, wpływami atmosferycznymi, a także ingerencją osób niepowołanych,
    2) oddzielny przewód ochronny i neutralny, w obwodach rozdzielczych i odbiorczych,
    3) urządzenia ochronne różnicowoprądowe lub odpowiednie do rodzaju i przeznaczenia budynku bądź jego części, inne środki ochrony przeciwporażeniowej,
    4) wyłączniki nadprądowe w obwodach odbiorczych,
    5) zasadę selektywności (wybiórczości) zabezpieczeń,
    6) przeciwpożarowe wyłączniki prądu,
    7) połączenia wyrównawcze główne i miejscowe, łączące przewody ochronne z częściami przewodzącymi innych instalacji i konstrukcji budynku,
    8) zasadę prowadzenia tras przewodów elektrycznych w liniach prostych, równoległych do krawędzi ścian i stropów,
    9) przewody elektryczne z żyłami wykonanymi wyłącznie z miedzi, jeżeli ich przekrój nie przekracza 10 mm2,
    10) urządzenia ochrony przeciwprzepięciowej.

Na zwykłych "esach" nie uzyskasz selektywności, nie ważne z jakim nominałem one będą i jaką charakterystyką.
  • Poziom 12  
    W piśmie wyraźnie napisałem, że chodzi mi o zabezpieczenie przedlicznikowe ten wyraz zresztą powtarza się kilkakrotnie.

Na w/w rozporządzenie również się powołałem :D Odpisali, że oni się nie zajmują projektowaniem instalacji wewnątrz. W sprawie zabezpieczeń mam się kontaktować z projektantem instalacji zalicznikowej.
    Ty masz sypnąć paragrafami i poprosić o podstawę prawną ich widzi mi się.

Możesz zamieścić to pismo (z zamazanymi danymi)?
  • Moderator Energetycy
    Srali-mazgali.
    Wobec tego może ich się delikatnie zapytać, jakie według nich wypada stosować zabezpieczenia "wewnątrz" ?

PS. Przypomniało mi się zdarzenie, gdzie pracownik ZE na fuchę zainstalował wyłączniki samoczynne B20 do obwodów "wewnątrz", przy zabezpieczeniu przedlicznikowym C25 i zasilaniu 1-fazowym.
    Jakoś nie potrafił wytłumaczyć, dlaczego leci ten główny, a nie poszczególne "wewnętrzne" przy przeciążeniu.
  • Poziom 12  
    Zamieszczę kawałek:

W związku ze Standaryzacją szaf kablowych oraz złącz kablowych przez ...xxxXxxx... uprzejmie proszę o informację w jaki sposób zapewnić selektywność zabezpieczeń przedlicznikowych z zabezpieczeniami wewnątrz obiektu. (...)
    (dalej pytam czy można zastosować ogranicznik mocy OSP i wkładkę gG)

u dołu pisma

Zgodnie z Dz.U. 2002 nr 75 poz. 690 z późn. zmianami
    § 183.1 W instalacjach elektrycznych należy stosować:
    4) wyłączniki nadprądowe w obwodach odbiorczych
    5) zasadę selektywności (wybiórczości zabezpieczeń)
  • Poziom 12  
    W odpowiedzi na Pana pismo z dn. (...) informujemy, że (.. )Rejon Dystrybucji w (...) nie wykonuje projektu instalacji wewnętrznej (zalicznikowej).
    W celu wyjaśnienia i prawidłowego doboru zabezpieczeń należy zwrócić się do projektanta instalacji.
  • Moderator Energetycy
    Jawna, bezczelna spychomania.
  • Poziom 12  
    I co dalej? ;) projektant zaprojektował wyłącznik selektywny niestety takiego zainstalować nie wolno
    Niech podadzą podstawę prawną dlaczego nie wolno. ZE prawa nie stanowi i nie może zabronić, bo taki ma kaprys - to nie mamusia zakazująca chodzić dziecku w sandałkach podczas deszczu.

Jeśli robisz dla siebie, to nie odpuszczaj.
  • Poziom 12  
    Po takim potraktowaniu myślę, że nie odpuszczę.
  • Moderator Energetycy
    Gorzej, gdy granica własności jest za licznikiem.

Wtedy robi się takie -

Albo takie -

Tanio, taniuśko. I według projektu oraz WTP.
  • Poziom 12  
    I selektywności dalej nie ma :cry:
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 12  
    Bronek22 napisał:
    Selektywność zapewni topik albo ogranicznik mocy.
    Ogranicznik mocy to takie same wymiary jak obecny bezpiecznik.
    Jak chcesz sprawę załatwić, to musisz to zrobić na swój koszt.
    Dlatego ci napisali o standardowych szafkach.
    Musisz dobrze wiedzieć czego chcesz , jakiej zmiany - jakich rozwiązań.
    Chodzi tutaj tylko kasę ZE nie chce dołożyć ani grosza.

Kolego Bronku22, wiem co zapewni selektywność w swoim piśmie pytałem o rozwiązanie z ogranicznikiem mocy i wkładką gG.
    Z kosztem też nie ma problemu. Problem jest taki, że mają wytyczne i nie może być nic innego jak wyłącznik nadprądowy B lub C.

Czyli:
    - selektywny np. Cs odpada
    - ogranicznik mocy odpada

Kierownik w RD się na takie coś nie zgadza.

Gdy zapytałem o powód takiej decyzji dostałem odpowiedź, że oni mają takie wytyczne.
  • Moderator Energetycy
    Czyli jeden głupi daje dyspozycje drugiemu głupiemu ... pracownikowi ZE.
    Oni naprawdę nie zmądrzeją.
  • Poziom 29  
    niutke napisał:
    W związku ze Standaryzacją szaf kablowych oraz złącz kablowych przez ...xxxXxxx... uprzejmie proszę o informację w jaki sposób zapewnić selektywność zabezpieczeń przedlicznikowych z zabezpieczeniami wewnątrz obiektu. (...)
    (dalej pytam czy można zastosować ogranicznik mocy OSP i wkładkę gG)

u dołu pisma

Zgodnie z Dz.U. 2002 nr 75 poz. 690 z późn. zmianami
    § 183.1 W instalacjach elektrycznych należy stosować:
    4) wyłączniki nadprądowe w obwodach odbiorczych
    5) zasadę selektywności (wybiórczości zabezpieczeń)

Nie wiem jak Wam, koledzy, ale IMO to nie tak powinno zostać skonstruowane pismo.
    W tym piśmie rzeczywiście odnoszę wrażenie, że żądasz informacji w jaki sposób zachować selektywność.
    Czyli chcesz od Nich informacji jak to zrobić.

Według Mnie pismo powinno pi razy oko wyglądać jakoś tak że:

W związku ze standaryzacją przez ... szaf kablowych itp itd. zwracam się z prośbą o zgodę na wymianę zabezpieczenia w złączu na xxx, co zapewni selektywność wyłączników w instalacji wewnętrznej obiektu ...

Jeśli nie zgadzają się Państwo na taką wymianę, proszę o podanie podstawy prawnej niedopuszczenia takiego rozwiązania zabezpieczeń w w/w obiekcie.

Brak odpowiedzi z Państwa strony do dnia xx (2 tyg-14dni) przyjmę za zgodę na wykonanie takich prac instalacyjnych.
    Po uzyskaniu Państwa zgody niezwłocznie przystąpię/my do w/w prac instalacyjnych.

Pan X z Panem Y
    (pocałujta nas ...)

Według Mnie, napisałeś swoje pismo roszczeniowo, ale nie podając informacji, że to Ty masz rozwiązanie i chcesz je zastosować.
  • Moderator - Elektryka
    Bronek22 napisał:
    Punktem wyjścia są pomiary IPZ.

I tu jest pies pogrzebany. Tam gdzie IPZ jest badziewna, ZE wie o niej bardzo dobrze.
    Ale na poprawienie IPZ to kupę kasy trzeba wydać - na nowe stacje i kilometry linii obojga napięć. Tego będą unikać dopóki ludzie na poważnie nie zaczną się czepiać...;)
  • Specjalista elektryk
    zbich70 napisał:
    I tu jest pies pogrzebany. Tam gdzie IPZ jest badziewna
    Im bardziej "badziewna IPZ" tym mniej problemów z selektywnością (mniejsze prądy zwarcia).
  • Moderator - Elektryka
    TWK napisał:
    Im bardziej "badziewna IPZ" tym mniej problemów z selektywnością (mniejsze prądy zwarcia).

A przy mniejszych prądach zwarcia, większy problem z SWZ. A to jakby ciut ważniejsze... ;)
  • Specjalista elektryk
    zbich70 napisał:
    A przy mniejszych prądach zwarcia, większy problem z SWZ.
    Oczywiście. Ale szansa na wywalenie tym mniejszym prądem zabezpieczenia przedlicznikowego maleje.