Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Zabezpieczenie przedlicznikowe -selektywność

niutke 01 Jul 2014 21:28 20862 102
Ochrona Domu
  • #1
    niutke
    Level 12  
    Czy zakład energetyczny może wymuszać jako zabezpieczenie przedlicznikowe wyłącznik nadprądowy S o charakterystyce B lub C? Inne rozwiązania nie wchodzą w grę gdyż taką mają "standaryzację". Brak selektywności i spora odległość do szafki pomiarowej jest dużym utrudnieniem.
    [28-30.06.2022, targi] PowerUP EXPO 2022 - zasilanie w elektronice. Zarejestruj się za darmo
  • Ochrona Domu
  • #2
    tomix
    Level 16  
    Spotkałem się z różnym podejściem w zależności od rejonu Polski, a tym samym w zależności od ZE. Ogólnie granica jest jasno ustalona, a za nią instalacja należy od Ciebie, byle zgodnie z projektem, a projekt zgodny z prawem - ZE prawa stanowić nie może. Spotkałem się jednak ze ściśle sprecyzowanym zabezpieczeniem przedlicznikowym jak w Twoim przypadku w warunkach przyłącza. Walka z tym to kopanie się z koniem.
  • #3
    niutke
    Level 12  
    Mądry pracownik ZE sugeruje albo zwiększenie mocy albo zmniejszenie wartości zabezpieczeń wewnątrz :D Jak wspomniałem że są różne charakterystyki np. Cs lub ograniczniki mocy np. OSP dostałem informację, że oni mają wytyczne i się na takie coś nie zgodzi.

    Granicą jest najczęściej listwa zaciskowa LZ w szafce w kierunku instalacji odbiorcy.
  • Ochrona Domu
  • #4
    tomix
    Level 16  
    niutke wrote:
    oni mają wytyczne i się na takie coś nie zgodzi.

    Właśnie tak wygląda załatwianie spraw w większości ZE. Konsultacja z człowiekiem kompetentnym wiedzącym jak pracuje instalacja i w jaki osprzęt można ją wyposażyć graniczy z cudem. Gdyby dodać to tego jeszcze, aby była decyzyjna i prokliencka to prędzej wygrasz w totka. Nie wiem jak bardzo jesteś zdeterminowany, ale poza ZE uważam, że jesteś na wygranej pozycji.
  • #5
    niutke
    Level 12  
    Zgadzam się Kolego, wystosowałem pismo do RE w którym jasno zapytałem o selektywność. Dostałem informację iż rejon nie projektuje instalacji wewnątrz obiektów. Jednym słowem mam się pałować i jest to problem projektanta nie ich. Takie olewające podejście trochę mnie zmobilizowało.
  • #6
    Łukasz-O
    Admin of electroenergetics
    Niech sam sobie zmniejsza nominały w domu i stosuje charakterystyki C.
    Samo gadanie z nimi nic nie da. Musisz wystosować pismo z pytaniem o podstawę prawną niemożności zastosowania wyłącznika selektywnego, czy innego, który zapewni selektywność.

    Powołaj się na:
    ROZPORZĄDZENIE MINISTRA INFRASTRUKTURY z dnia 12 kwietnia 2002 r.
    w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.

    A dokładnie:
    § 183. 1. W instalacjach elektrycznych należy stosować:
    1) złącza instalacji elektrycznej budynku, umożliwiające odłączenie od sieci zasilającej i usytuowane w miejscu dostępnym dla dozoru i obsługi oraz zabezpieczone przed uszkodzeniami, wpływami atmosferycznymi, a także ingerencją osób niepowołanych,
    2) oddzielny przewód ochronny i neutralny, w obwodach rozdzielczych i odbiorczych,
    3) urządzenia ochronne różnicowoprądowe lub odpowiednie do rodzaju i przeznaczenia budynku bądź jego części, inne środki ochrony przeciwporażeniowej,
    4) wyłączniki nadprądowe w obwodach odbiorczych,
    5) zasadę selektywności (wybiórczości) zabezpieczeń,
    6) przeciwpożarowe wyłączniki prądu,
    7) połączenia wyrównawcze główne i miejscowe, łączące przewody ochronne z częściami przewodzącymi innych instalacji i konstrukcji budynku,
    8) zasadę prowadzenia tras przewodów elektrycznych w liniach prostych, równoległych do krawędzi ścian i stropów,
    9) przewody elektryczne z żyłami wykonanymi wyłącznie z miedzi, jeżeli ich przekrój nie przekracza 10 mm2,
    10) urządzenia ochrony przeciwprzepięciowej.

    Na zwykłych "esach" nie uzyskasz selektywności, nie ważne z jakim nominałem one będą i jaką charakterystyką.
  • #7
    niutke
    Level 12  
    W piśmie wyraźnie napisałem, że chodzi mi o zabezpieczenie przedlicznikowe ten wyraz zresztą powtarza się kilkakrotnie.

    Na w/w rozporządzenie również się powołałem :D Odpisali, że oni się nie zajmują projektowaniem instalacji wewnątrz. W sprawie zabezpieczeń mam się kontaktować z projektantem instalacji zalicznikowej.
  • #9
    elpapiotr
    Electrician specialist
    Srali-mazgali.
    Wobec tego może ich się delikatnie zapytać, jakie według nich wypada stosować zabezpieczenia "wewnątrz" ?

    PS. Przypomniało mi się zdarzenie, gdzie pracownik ZE na fuchę zainstalował wyłączniki samoczynne B20 do obwodów "wewnątrz", przy zabezpieczeniu przedlicznikowym C25 i zasilaniu 1-fazowym.
    Jakoś nie potrafił wytłumaczyć, dlaczego leci ten główny, a nie poszczególne "wewnętrzne" przy przeciążeniu.
  • #10
    niutke
    Level 12  
    Zamieszczę kawałek:

    W związku ze Standaryzacją szaf kablowych oraz złącz kablowych przez ...xxxXxxx... uprzejmie proszę o informację w jaki sposób zapewnić selektywność zabezpieczeń przedlicznikowych z zabezpieczeniami wewnątrz obiektu. (...)
    (dalej pytam czy można zastosować ogranicznik mocy OSP i wkładkę gG)

    u dołu pisma

    Zgodnie z Dz.U. 2002 nr 75 poz. 690 z późn. zmianami
    § 183.1 W instalacjach elektrycznych należy stosować:
    4) wyłączniki nadprądowe w obwodach odbiorczych
    5) zasadę selektywności (wybiórczości zabezpieczeń)
  • #12
    niutke
    Level 12  
    W odpowiedzi na Pana pismo z dn. (...) informujemy, że (.. )Rejon Dystrybucji w (...) nie wykonuje projektu instalacji wewnętrznej (zalicznikowej).
    W celu wyjaśnienia i prawidłowego doboru zabezpieczeń należy zwrócić się do projektanta instalacji.
  • #13
    elpapiotr
    Electrician specialist
    Jawna, bezczelna spychomania.
  • #15
    niutke
    Level 12  
    I co dalej? ;) projektant zaprojektował wyłącznik selektywny niestety takiego zainstalować nie wolno
  • #17
    niutke
    Level 12  
    Po takim potraktowaniu myślę, że nie odpuszczę.
  • #18
    elpapiotr
    Electrician specialist
    Gorzej, gdy granica własności jest za licznikiem.

    Wtedy robi się takie -

    Zabezpieczenie przedlicznikowe -selektywność

    Albo takie -

    Zabezpieczenie przedlicznikowe -selektywność

    Tanio, taniuśko. I według projektu oraz WTP.
  • #19
    niutke
    Level 12  
    I selektywności dalej nie ma :cry:
  • #20
    User removed account
    User removed account  
  • #21
    niutke
    Level 12  
    Bronek22 wrote:
    Selektywność zapewni topik albo ogranicznik mocy.
    Ogranicznik mocy to takie same wymiary jak obecny bezpiecznik.
    Jak chcesz sprawę załatwić, to musisz to zrobić na swój koszt.
    Dlatego ci napisali o standardowych szafkach.
    Musisz dobrze wiedzieć czego chcesz , jakiej zmiany - jakich rozwiązań.
    Chodzi tutaj tylko kasę ZE nie chce dołożyć ani grosza.


    Kolego Bronku22, wiem co zapewni selektywność w swoim piśmie pytałem o rozwiązanie z ogranicznikiem mocy i wkładką gG.
    Z kosztem też nie ma problemu. Problem jest taki, że mają wytyczne i nie może być nic innego jak wyłącznik nadprądowy B lub C.

    Czyli:
    - selektywny np. Cs odpada
    - ogranicznik mocy odpada

    Kierownik w RD się na takie coś nie zgadza.

    Gdy zapytałem o powód takiej decyzji dostałem odpowiedź, że oni mają takie wytyczne.
  • #22
    elpapiotr
    Electrician specialist
    Czyli jeden głupi daje dyspozycje drugiemu głupiemu ... pracownikowi ZE.
    Oni naprawdę nie zmądrzeją.
  • #23
    serwisor
    Level 29  
    niutke wrote:
    W związku ze Standaryzacją szaf kablowych oraz złącz kablowych przez ...xxxXxxx... uprzejmie proszę o informację w jaki sposób zapewnić selektywność zabezpieczeń przedlicznikowych z zabezpieczeniami wewnątrz obiektu. (...)
    (dalej pytam czy można zastosować ogranicznik mocy OSP i wkładkę gG)

    u dołu pisma

    Zgodnie z Dz.U. 2002 nr 75 poz. 690 z późn. zmianami
    § 183.1 W instalacjach elektrycznych należy stosować:
    4) wyłączniki nadprądowe w obwodach odbiorczych
    5) zasadę selektywności (wybiórczości zabezpieczeń)


    Nie wiem jak Wam, koledzy, ale IMO to nie tak powinno zostać skonstruowane pismo.
    W tym piśmie rzeczywiście odnoszę wrażenie, że żądasz informacji w jaki sposób zachować selektywność.
    Czyli chcesz od Nich informacji jak to zrobić.

    Według Mnie pismo powinno pi razy oko wyglądać jakoś tak że:

    W związku ze standaryzacją przez ... szaf kablowych itp itd. zwracam się z prośbą o zgodę na wymianę zabezpieczenia w złączu na xxx, co zapewni selektywność wyłączników w instalacji wewnętrznej obiektu ...

    Jeśli nie zgadzają się Państwo na taką wymianę, proszę o podanie podstawy prawnej niedopuszczenia takiego rozwiązania zabezpieczeń w w/w obiekcie.

    Brak odpowiedzi z Państwa strony do dnia xx (2 tyg-14dni) przyjmę za zgodę na wykonanie takich prac instalacyjnych.
    Po uzyskaniu Państwa zgody niezwłocznie przystąpię/my do w/w prac instalacyjnych.

    Pan X z Panem Y
    (pocałujta nas ...)

    Według Mnie, napisałeś swoje pismo roszczeniowo, ale nie podając informacji, że to Ty masz rozwiązanie i chcesz je zastosować.
  • #24
    User removed account
    User removed account  
  • #25
    User removed account
    User removed account  
  • #26
    User removed account
    User removed account  
  • #27
    zbich70
    Level 43  
    Bronek22 wrote:
    Punktem wyjścia są pomiary IPZ.

    I tu jest pies pogrzebany. Tam gdzie IPZ jest badziewna, ZE wie o niej bardzo dobrze.
    Ale na poprawienie IPZ to kupę kasy trzeba wydać - na nowe stacje i kilometry linii obojga napięć. Tego będą unikać dopóki ludzie na poważnie nie zaczną się czepiać...;)
  • #28
    TWK
    Electrician specialist
    zbich70 wrote:
    I tu jest pies pogrzebany. Tam gdzie IPZ jest badziewna
    Im bardziej "badziewna IPZ" tym mniej problemów z selektywnością (mniejsze prądy zwarcia).
  • #29
    zbich70
    Level 43  
    TWK wrote:
    Im bardziej "badziewna IPZ" tym mniej problemów z selektywnością (mniejsze prądy zwarcia).

    A przy mniejszych prądach zwarcia, większy problem z SWZ. A to jakby ciut ważniejsze... ;)
  • #30
    TWK
    Electrician specialist
    zbich70 wrote:
    A przy mniejszych prądach zwarcia, większy problem z SWZ.
    Oczywiście. Ale szansa na wywalenie tym mniejszym prądem zabezpieczenia przedlicznikowego maleje.