Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Ustawienie EQ. - Jak będzie najlepiej?

01 Lip 2014 21:47 37050 8
 • Poziom 8  
  Witam.
  Posiadam Amplituner JVC RX-5052S i kolumny Altus 75.
  I potrzebuję rady jak najlepiej ustawić equalizer by wydobyć z tych kolumn jak najlepszy dźwięk.Już sam na "ucho" próbowałem kilka kombinacji i jednak nic mnie nie zadowala.Wiem że sprzęt zbytnio do siebie nie pasuje i ani Altus ani JVC basem nie grzeszą.Kolumny podłączone jako front'y.Pokój 10m2.
  Są trzy źródła dźwięku:
  CD: JVC XL-V174
  Deck: JVC TD-W208
  DVD: Manta 032 Lord Pro Logic II

  Oto wartości EQ:

  1KHZ skala od -8 do +8
  4KHZ skala od -8 do +8
  16KHZ skala od -8 do +8
  63HZ skala od -8 do +8
  250HZ skala od -8 do +8

  Inne funkcje typu "Pro Logic" mam wyłączone.

  Liczę że ktoś chociaż w jakimś stopniu poradzi jak powinny być ustawione te wartości.

  Jeżeli pomyliłem dział to przepraszam, dużo się tu nie udzielam.
 • Poziom 43  
  Zacznij od wyzerowania wszystkiego a potem eksperymentuj, żeby samemu zobaczyć co się podoba. Na pewno pomyliłeś wartości - już 63 kHz to znacznie wyżej niż człowiek może usłyszeć, 250 kHz to częstotliwość absurdalna jeśli chodzi o określenie parametrów dźwięku...
 • Poziom 8  
  Jak napisałem wyżej, próbowałem już kilku kombinacji ,bez skutków.Dlatego też napisałem tutaj.

  Faktycznie pomyliłem sie przy 63 i 250, nie potrzebnie dodałem "kilo", jak teraz sprawdziłem jest tylko HZ. Poprawione.
 • Użytkownik usunął konto  
 • Pomocny post
  Poziom 43  
  Po pierwsze - instrukcja, strona 21 i sprawdź jak masz ustawione głośniki, które masz podłączone. Small czy Large? To jest pewnie rodzaj filtra górnoprzepustowego i jak się go źle ustawi to "basem nie będzie grzeszyć". Na stronie 22 masz prawdopodobnie ustawienie tego filtra (Crossover frequency), jak dobrze rozumiem, dla głośników Small. Z tymi ustawieniami poeksperymentuj. Głośniki Large to pełna częstotliwość. Filtr ustawiony nie wyżej niż 80 Hz i ustawienie Small dadzą znośny, ale już nie tak głęboki bass. Wyższy filtr to już nie bas tylko "tłuczenie" i stosuje się gdy głośniki nie wyrabiają (najlepiej mieć wtedy subwoofer i na niego przekierować niskie częstotliwości). Eksperymentuj z korektorem ustawionym na zero, dopiero po doprowadzeniu filtra niskich częstotliwości do porządku zacznij zabawę z EQ.

  Zależnie od parametrów głośników, wzmacniacza i preferencji efekt może być różny, ale podpowiem jak ja słucham (ustawienie podobne zarówno na słuchawkach jak i wieżach w obu kartach: Asus Xonar DS i Asus Xonar U1 - dwa źródła dźwięku - 5 urządzeń nagłaśniających - podobne ustawienie - wnioskuję że jest w tym coś uniwersalnego, ustawiam tylko EQ w oprogramowaniu karty).

  63 Hz w okolicach zera - lekko podniesione lub obniżone w zależności od preferencji i możliwości głośników.
  250 Hz - obniżyć nieco, niżej niż ustawienie 63 Hz.
  1 kHz - zero lub nieco wyżej jak lubisz wokal oraz chcesz słyszeć mniej więcej wszystkie dźwięki w danym utworze, nieco poniżej zera jak chcesz uwydatnić niskie i wysokie tony. Ja mam minimalnie podniesione.
  4 kHz - tak jak w przypadku 1 kHz - kwestia upodobań. Ja mam odrobinę powyżej zera.
  16 kHz - to ustawienie będzie zależeć już od samego głośnika oraz preferencji. Mam na zero u siebie, czasem lekko poniżej gdy głośniej słucham na słuchawkach.

  To jest tak:
  1. Zależne od sprzętu oraz pomieszczenia.
  2. Subiektywne.
  że uważam tą poradę z EQ za bezsensowną ale chciałeś to masz :-) Podejrzewam jednak że problem tkwi w ustawieniach filtra.
 • Poziom 8  
  Teraz wyczytałem w instrukcji że (tak myśle) najlepiej będzie gdy zastosuje takie ustawienia:
  Large.
  Cross 120HZ.Bo tak zrozumiałem to z instrukcji "Gdy głośnik stożkowy o wym. 8/9cm.Choć jeszcze zastanowie się nad tą funkcją.
  LFE ATT-0dB ustawienie -10dB podobno ustawić tylko wtedy, gdy bas jest zniekształcony.
  Midnight Off
  Wielkość pokoju raczej ustawie "Small", ponieważ to ledwo 10m2.Kolumny są ustawione dość blisko siebie, są na ścianie o gł. 2m z czego 1,3m zabiera im stolik i szafka, więc wszystko jest "na wcisk", lecz postaram się lepiej je ustawić/rozstawić.Choć i tak to chyba za małe pomieszczenie dla tych kolumn.

  Jutro wybiore te ustawienia i dopiero wtedy zaczne zabawe ze strojeniem EQ.Na początku myśle że sprawdze propozycje którą podał helmud.
  Wcześniej do dźwięku nie miałem dużych zastrzeżeń, ale ostatnio często używam kina domowego Samsung HT-DB750 i przez to mam takie mieszane uczucia co do dźwięku z mojego zestawu.
  Później mam jeszcze zamiar zabrać się za wygłuszenie kolumn i dodanie odpowiedniej długości rurki br.

  btw.Taka mała ciekawostka, przez pewien czas miałem tylko jedną kolumne, była w takim samym ustawieniu jak jest teraz, a mimo to do tej pory mam wrażenie że dźwięk był o wiele lepszy, jedyne co się zmieniło to zawieszenie bo poprzednie było gumowe, teraz jest pianka.
 • Pomocny post
  Poziom 43  
  Jak ustawisz Large to Crossover chyba będzie niedostępne (OFF bez możliwości zmiany).
 • Poziom 8  
  Tak też było.Opcja Large była niedostępna.

  Ustawiłem tak jak pisałem, a do tego przy ustawieniach EQ wzorowałem się na Twoich ustawieniach.Dźwięk odrazu się poprawił.
  Również wygłuszyłem kolumny (gąbka 2-3cm grubości) i dodałem rurki Br (dł. 10cm,PCV) dźwięk również uległ zmianie.W wolnym czasie mam jeszcze zamiar jakoś dobrze rozstawić kolumny.

  Zauważyłem mały problem (?).Jedna kolumna ma mniejszy bas, taka sama ilość wygłuszenia i takie same br w obu kolumnach, lecz jedna ma mniejszy bas, już wcześniej tak było.Niewiem co jest przyczyną, jedyne co mi przychodzi do głowy to, to że jedna kolumna jest wersją eksportową (HGS) i jest z '83r- ta gra lepiej, a druga to wersja krajowa z '85r i ta ma mniejszy bas.I jest jedna zmiana w zwrotnicy, w wersji krajowej kondensator od GDM/GDWT jest foliowy, a w wersji HGS aluminiowy (niewiem jak dokładnie się to nazwywa), ale raczej nie to ma wpływ na jakość basu.
 • Pomocny post
  Poziom 23  
  Sprawdź czy kolumny grają w fazie (+ i - zgodnie). Altusy rzeżą najbardziej przy 1kHz i ok 4 kHz. Możesz spróbować tam troche podciąć. O pare dB zbiłbym tez 250 Hz, ale musisz ekserymentowac. Warto ustawić przełącznik na "-" przy wysokotonowym. Ogolnie staraj się bardziej wycinać korektorem niż podbijać. Sam korektor ma tylko 5 punktów co uniemożliwia dobre ustawienie. Prawdą też jest, że Altusy to słabe kolumny...