Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Fabryka Prądu
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Z czego zrobić "słońce" w zamknietym pomieszczeniu?

02 Lip 2014 13:48 6165 21
  • Poziom 6  
    Sytuacja:
    Żona chce otworzyć salon kosmetyczny. Znalazła odpowiednią lokalizację.
    Wszystko jej się podoba jest tylko kwestia: brak okien.
    Lokal SPEŁNIA wymogi co do Sanepidu (jest prowadzony inny typ działalności) ale
    trochę "zimno" , "ponuro" i "ciemno " no i "w ogóle".
    Trochę ją rozumiem bo sam mieszkałem w piwnicy bez okien przez prawie rok w USA. I starałem się tam być jak najkrócej.

Proszę sobie wyobrazić.
    Jest deszczowy wieczór w październiku.
    Pada, zimno, ciemno, wiatr może śnieg pada itd.
    Zestresowana i zmęczona babeczka otwiera drzwi do salonu a tam :
    Słońce plaża palmy (jak w reklamie)
    Palmę mam, piasek kupie.
    Pytanie:
    Jak zrobić "słońce".

Pomyślałem żeby zrobić sztuczne okna z szyby mlecznej i za nimi umieścić źródło światła tylko jakie?

Jakieś inne propozycje?
    Czy obecna technologia pozwala stworzyć "sztuczne słońce"

ps

Teraz w mieszkaniu w dużym pokoju (ok 20m2) zrobiłem w korytkach przy ścianach linie świetlne (6 świetlówek liniowych philpsa x 26 wat w kolorze warm white).
    Instalacja jest wykonana tak że światło odbija się od sufitu i dopiero "leci" na powierzchnię pokoju.
    Ale to jeszcze nie jest to.
  • Fabryka Prądu
  • Specjalista elektryk
    Robiłem kiedyś takie słońce jako dekorację. Rama z desek i cienkiej płyty OSB. Kształt słońca wycięty z jednej strony wyrzynarką. Wewnątrz pomalowana na żółto i pomarańczowo (słońce było zachodzące), z zewnątrz na granatowo. Wewnątrz umieszczone oprawy do świetlówek 40 W (nie pamiętam, jakie były wstawione, bo to było kilkanaście lat temu). Poszukam, może uda mi się znaleźć zdjęcie.
  • Fabryka Prądu
  • Poziom 6  
    "Robiłem kiedyś takie słońce jako dekorację."

Mała uwaga.
    Nie chodzi o słońce jako element wystroju.

Mam na myśli jak wykonać oświetlenie w zamkniętym pomieszczeniu aby klientka miała wrażenie że do pomieszczenia wpada świtało dzienne.

Są jakieś rozwiązania?
  • Moderator- Elektryka Instalacje i Sieci
    Światło dzienne jest zimne. Temperatura barwowa 6500K (takie zimno-białe światło). Czyste niebo to jeszcze chłodniej - 10000K i więcej (Kelwinów).
    Dodatkowo światło dzienne na powierzchni pracy daje przeważnie bardzo wysoki poziom natężenia oświetlenia (Daleko od okna to pewnie z 300-800 luksów będzie, bliżej okna...ze 3000-7000 - może więcej).
    Nie wiem czy ci o to chodzi.... prośba o doprecyzowanie jaki efekt kolega chce osiągnąć.
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 6  
    "Nie wiem czy ci o to chodzi.... prośba o doprecyzowanie jaki efekt kolega chce osiągnąć."

Mam taki pomysł
    Wstawiam do pomieszczenia na ścianę atrapę okna z matową szybą.

Jakie źródło światła włożyć żeby okno "świeciło" jakby to było normalne okno?
    bolko77 napisał:

Wstawiam do pomieszczenia na ścianę atrapę okna z matową szybą.

Matowa szyba będzie powodować efekt równomiernego oświetlenia ("tafla świecąca").

bolko77 napisał:

Nadal nie łapię idei... "normalne" okno przepuszcza światło. W zależności od pozycji okna, budynku, słońca, owe okno oświetla generalnie dolną półprzestrzeń pomieszczenia (nie zrozum tylko, że stricte samo okno świeci).

Więc idea zmatowionej szyby i próby osiągnięcia podobnego efektu oświetlenia moim zdaniem nie zda egzaminu.

Natomiast jeżeli kolega chce jasny matowy kwadrat (czy prostokąt), czy cokolwiek, co będzie oświetlać pomieszczenie, to trzeba nad tym pomyśleć. Wydaje się to realne. Jednak czy efekt będzie ten sam.... (?)
    Jakieś dodatkowe oświetlenie, jako podstawowe jest w planach?
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 6  
    [quote="kozi966"][quote="bolko77"]

bolko77 napisał:

kozi966 napisał:
    Nadal nie łapię idei... "normalne" okno przepuszcza światło.

Jeszcze raz:
    Mam zamknięte pomieszczenie bez okna.
    Chcę żeby pomieszczenie było oświetlane w sposób najbardziej podobny do naturalnego, dziury w ścianie nie mogę zrobić.
    Robię więc atrapę okna czyli kawałek matowej szyby (żeby nie było widać źródła światła i ściany).
    Moje pytanie brzmi:
    jakie źródło światła wstawić za szybę atrapy okna aby atrapa okna "świeciła" jak zwykłe okno?

kozi966 napisał:
    Jakieś dodatkowe oświetlenie, jako podstawowe jest w planach?

W tym momencie są świetlówki liniowe w oprawie rastrowej. A plany się dopiero tworzą:)
    bolko77 napisał:
    jakie źródło światła wstawić za szybę atrapy okna aby atrapa okna "świeciła" jak zwykłe okno?

W tym punkcie się nie rozumiemy. Matowa szyba nie będzie przepuszczać światła, tak jak zwykłe okno. Efekt będzie z goła inny. Rozproszenie będzie trochę kierunkowe, trochę Lambertowskie (to jest we wszystkie strony).

Całość zależy od wsp. przepuszczenia, wsp. rozproszenia, pochłaniania.
    Nie jest to takie proste aby na forum to wytłumaczyć i dojść do jakiejś konkluzji. Najlepiej skonsultować się z jakimś oświetleniowcem w okolicy, który "obada" temat.
  • Poziom 6  
    Ok
    Masz racje. Teraz dopiero załapałem.
    Chodzi mi o to że atrapa ma świecić jak zwykłe okno z "nieprzeźroczystą" szybą.
    Brak mi słów technicznych.

ps
    a gdzie takiego pana szukać od oświetlenia?
  • Poziom 31  
    Dobra to ja spróbuję od technicznej strony :)
    Nie jestem specjalistą od oświetlenia ale możesz szukać podobnych parametrów źródeł światła jak ma słońce.
    Słońce w południe ma takie parametry fotometryczne:
    https://obrazki.elektroda.pl/4118214400_1404337236.jpg
    https://obrazki.elektroda.pl/1357753800_1404337236.jpg
    W przybliżeniu 4874K x:0.38 y:0.35, oddawanie barw CRI 100, natężenie 100 000 luksów żeby było tak jasno jak na dworze, ale tyle ci nie potrzeba :)

Może zobacz na
    Żarówka Solux 12V 4700K http://cyfrowaciemnia.pl/zarowka-solux-4700k-50w-36-12v-natural-daylight.html
    Metalohalogen osram powerball 942
    http://www.osram.com/osram_com/products/lamps...-ceramic-technology/powerball-hci-t/index.jsp
    Oprawy na ledach, np. producent ledów citizen CLL042, ledy mają podobne parametry 5000K x:0.34 y:0.35
    http://www.tme.eu/pl/details/cll042-1218a5503...ocy-pozostale/citizen/cll042-1218a5-503m1a2/#
    natomiast barwa 4000K to takie popołudniowe słońce.
    I pewnie dodatkowo jakieś błękitne światło żeby stworzyć wrażenie nieba? :)
  • Poziom 20  
    Witam

Widma słonecznego nie odtworzysz w pomieszczeniu - za szerokie spektrum widma. https://www.google.pl/search?q=widmo+s%C5%82o...sch&sa=X&ei=ifO0U5HRHcmDOPulgcgJ&ved=0CAUQ_AU

Można to zrobić z dużym przybliżeniem na lampie łukowej dla widma AM1,5 ale jest to nieopłacalne ekonomicznie.

Na Twoim miejscu skupił bym się na wykonaniu dobrego oświetlenia wnętrza i zainteresował bym sie świetlówkami z serii LUMILUX DE LUXE T5 HO. Można wykonać bardzo dobrą instalację oświetleniową na świetlówkach o kilku różnych widmach i różnych temperaturach barwowych na 4000K, 6000K i uruchamiać wg potrzeb (raz jedna raz druga lub łącznie).
    Kluczem do sukcesu jest jak najwyższy współczynnik oddawania barw przy dobrej równomierności oświetlenia i natężeniu ok 500lx. Dodatkowo nad stanowiskiem kosmetycznym dał bym dodatkowe oprawy dla podniesienia komfortu pracy.
    Praca Twojej żony wymaga dokładności.
    Widmo świetlówki można połączyć z halogenowym - daje to dobre efekty w salonach kosmetycznych.
    Zalecał bym w pomieszczeniu 500lx a w miejscu pracy żony 500-1500lx (regulowane ręcznie natężenie).

Pozdrawiam
    Piotom0
  • Poziom 14  
    Metalohalogen da dużo dobrego jakościowo (CRI) światła.
    Dostępne moce to 35, 70, 150W a nawet 400W.
    Do tego statecznik elektroniczny, można tanio znaleźć w sieci.
    Efekt słońca murowany ;)
    maciex1993 napisał:
    Metalohalogen

Nie metalohalogen a lampa metalohalogenkowa.

maciex1993 napisał:
    da dużo dobrego jakościowo (CRI) światła.

Jak kupi taki z Ra (CRI) = 65 to też będzie dobre jakościowo?
    Efekt światła białego można uzyskać nawet przy Ra (CRI) = 35
    Poza tym, trzeba wiedzieć do czego autorowi takie zastosowanie. Jak tylko do celów dekoracyjnych, to oddawanie barw nie będzie miało znaczenia.

maciex1993 napisał:
    Efekt słońca murowany ;)

Za matową szybą? Raczej "efekt" białej ściany.
  • Poziom 14  
    Racja metalohalogenkowa.
    Kupi taką o Ra powyżej 90 i będzie gitara.

Do celów dekoracyjnych to raczej nie potrzebuje, ma po prostu ciemne pomieszczenie które chce dobrze doświetlić światłem zbliżonym do naturalnego. Fizyczne zamontowanie i forma to już zależnie od własnej inwencji zależy, czy to będzie owa szyba czy jakaś inna fikuśna oprawa.

Lampa metalohalogenkowa sprawdzi się tu dobrze, tak samo jak wysokiej klasy świetlówki np podaje już DE LUXE.
    Sam użytkuję w pokoju http://www.ecat.lighting.philips.pl/l/profesj...-typu-cdm/mastercolour-cdm-t/928084505131_eu/
    Ważne jest równe rozproszenie światła.
  • Specjalista elektryk
    Witam

Trzy lata temu robiłem różne instalacje w stosunkowo dużej sali (kręgielni). Sala była w piwnicy a malarze potrzebowali dobrego światła. Przynieśli kilka lamp metahalogenkowych ... i stała się jasność. Efekt tył taki jakby zniknął sufit i do wnętrza wpadało światło słoneczne.

Dlatego, oprócz "sztucznego okna" proponował bym też podświetlić równomiernie sufit - może mógłyby to być sufit napinany - podświetlony równomiernie z góry. To podświetlenie nie byłoby zbyt silne - głównym śródłem byłoby "okno". Do tego jeszcze jakaś fototapeta dająca trochę przestrzeni i efekt mógby się udać.

Problemem może być tylko że do takiego mocnego doświetlenia pomieszczenia potrzba będzie tracić sporo energii elektrycznej. I to nie ma znaczenia czy bedzie to lampa metahalogenkowa, oświetlenie ledowe czy jarzeniowe. Wszystkie one mają podobną efektywność świetlną - są energooszczedne w stosunku do żarówek - ale ileś tam tej mocy trzeba będzie zużyć.

pzdr
    -DAREK-

• Poziom 31  
    Najlepsze efekty oświetleniowe pomieszczeń uzyskuje się przez tak zwany świecący sufit. Na suficie rozpina się półprzeźroczystą tkaninę/folię a pod nią instaluje źródła światła. Podobny efekt można by uzyskać instalując świecącą ścianę.

Jeżeli chodzi o źródła światła to albo lampa metalohalogenkowa lub żarowa, ponieważ prócz światła widzialnego otrzymamy podczerwień która jest tak bardzo pożądana przy świetlne dziennym. Na pewno nie korzystaj z ledów i świetlówek lub świetlówek kompaktowych ponieważ ich moce będą za małe, a parametry niewystarczające. Szczególnie chodzi o współczynnik oddawania barw.
    W sprawach oświetlenia można się również poradzić na stronie www.forumdialux.pl