Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

chłodziarka do akwarium DIY

mikipod 02 Jul 2014 17:37 11166 28
 • #1
  mikipod
  Level 9  
  Jako, że u mnie w pokoju latem temperatura potrafi być bardzo wysoka potrzebuję zmontować chłodziarkę akwarystyczną. W 100 litrowym akwarium żyją aksolotle, które wymagają temperatury najlepiej 18-20 stopni. Gotowe chłodziarki zdolne do takiego schłodzenia wody kosztują ok. 2000zł co jest dla mnie zdecydowanie za dużą ceną. Pomyślałem o czymś takim.
  W typowej małej lodówce (agregat, nie żadne ogniwa) wywiercić dwa małe otwory na węże i następnie to dobrze zaizolować po bokach. Wąż z zimną wodą umieścić w jakieś piance jako dodatkowa izolacja. Pompą z akwarium pompować wodę do lodówki, gdzie krążyć będzie w spirali i stopniowo się schładzać a następnie wracać drugim wężem do zbiornika. Problemy są następujące:
  -Materiał na spiralę. Niestety miedź odpada, jest trująca. Zwykłe węże akwariowe zdecydowanie będą miały zbyt małe przewodnictwo cieplne. Szklane rurki mogą pękać co spowoduje wypompowanie całej wody do lodówki i mieszkania. Jaki materiał będzie miał dobre przewodnictwo i nie będzie trujący? Tytan odpada-koszta.
  -czy straty w miejscu gdzie wchodzą węże nie będą zbyt duże i nie będą powodować wysokich kosztów energii elektrycznej?
 • #2
  c4r0
  Level 36  
  Wysokie koszty to będziesz mieć i tak, bo w takiej konfiguracji ta lodówka będzie pracować bez przerwy. Może to doprowadzić do przegrzania agregatu. Od kiedy to miedź jest trująca? Co z innymi metalami jak aluminium, stal? Przewodnością cieplną rurek na spiralę na razie bym się nie martwił, bo musisz jakoś zapewnić przewodność między tą spiralą a ściankami lodówki (konkretnie między rurkami w których leci zimny freon czy co tam teraz stosują). Generalnie to wydaje mi się to nierealnym rozwiązaniem. Na którym piętrze mieszkasz? Może dało by radę tą spiralę, czy po prostu kawał węża, zakopać w ziemi koło domu i przez to pchać tą wodę? Chyba ochłodziłaby się wystarczająco.
 • #3
  beatom
  Level 35  
  Mozesz zastosowac ogniwa Peltiera.
 • #4
  mikipod
  Level 9  
  2 piętro
  Związki miedzi są trujące zarówno dla ryb akwariowych jak i aksolotli. Myślałem jeszcze o dodaniu termostatu który włączałby pompę/lodówkę. Spirala umieszczona w pojemniku z np. płynem do chłodnic, więc nie widzę raczej problemu z przewodnictwem. Ogniwa peltiera do 100 litrowego akwarium? Musiałbym zastosować ogromne radiatory z czego ten po stronie ciepłej zapewne zanurzyć w kolejnym zbiorniku z wodą lub chłodzić ogromnym wiatrakiem aby było wystarczająco wydajne. No i zużycie prądu zapewne znacznie wyższe niż lodówka.
 • #5
  c4r0
  Level 36  
  Jak zanurzysz plastikową rurkę albo nawet gumowy wąż w cieczy, która będzie chłodzona, to przewodność będzie w zupełności wystarczająca. I jak już mowa o płynie do chłodnic, to najlepiej by było jak byś dorwał lodówkę typu kufer otwieraną do góry i po prostu wlał do niej ten płyn (po ewentualnym uszczelnieniu).
 • #6
  mikipod
  Level 9  
  Tylko lodówki otwierane do góry to chyba głównie turystyczne zasilane ogniwami peltiera a mi zależy na typowej lodówce z agregatem najlepiej z zamrażarką, którą przy okazji wykorzystam do mrożenia pokarmu. Lepiej dać termostat do lodówki, pompy czy obu? Czy wyłączając pompę lodówka nie będzie pracować bez przerwy czy straty ciepła przez węże będą na tyle duże, że będzie cały czas chłodzić?
 • #7
  c4r0
  Level 36  
  Ja bym wyłączał pompę plus może dał zaworki elektryczne przy przepustach do komody lodówki. Są normalne lodówki otwierane do góry ale nie wiem czy można takie znaleźć małe. Wiele sklepów ma takie lodówki do towaru, np. lodów, ale są też takie z normalnymi drzwiami od góry. Jakby co to zwykłej nie można położyć, bo agregat musi być nóżkami do dołu. Powtarzam, że generalnie pomysł mi się nie podoba i nie wiem czy to ma szansę się sprawdzić, ale i tak piszę co mi przychodzi do głowy na temat poszczególnych problemów oddzielnie.
 • #8
  mikipod
  Level 9  
  To może jakieś inne sposoby chłodzenia?
 • #9
  c4r0
  Level 36  
  Nie wiem czy coś sensownego będzie za mniej niż te 2000zł co podałeś. Szukałeś takich chłodziarek używanych?
  Moderated By ANUBIS:

  3.1.18. Zabronione jest publikowanie informacji do źródeł, które po pewnym czasie wygasają (publikowanie odnośników do stron o charakterze krótkotrwałym).  chlodziarka-do-akwarium-aquael-mini-200-chiller
  ...
 • #10
  krzysiek7
  Moderator of Electricity
  Chłodziarka do mleka SM-40, tam się wlewa wodę, otwierana do góry. To dawna produkcja ale jakieś używane można jeszcze kupić. termostat ustawiony chyba na +4 stopnie ale można to przerobić.
 • #11
  c4r0
  Level 36  
  O właśnie, o takich wiejskich chłodziarkach myślałem ale nie pamiętałem do czego to było! No ale jak widać w moim poprzednim poście jest jakaś gotowa akwariowa chłodziarka o odpowiedniej wydajności za mniej niż 1000zł więc może nie ma już co kombinować.
 • #13
  mikipod
  Level 9  
  Tylko jakość chłodziarek aquaela jest jaka jest... Znacznie lepiej spisze się zrobiona samemu.
 • #14
  zimny8
  Level 33  
  Lodówka chłodząca wodę w akwarium produkuje ciepło które ogrzewa powietrze w pokoju które ogrzewa wodę w akwarium, czy tak jest dobrze?. Może lepiej kupić klimatyzator do pokoju (chłodnica na elewacji) latem w pokoju temp. 18-20 st.C całkiem przyjemna. Możesz też zaadoptować/przerobić jakiś mały klimatyzator (na alledrogo po 100 zł) tak aby bezpośrednio chłodził wodę w akwarium a jego chłodniczka na elewacji.
  Ostatecznie można przystawić taki klimatyzator do tylnej szyby akwarium, nadmuch zimnego powietrza będzie ją chłodził a rura za ścianę.
 • #15
  c4r0
  Level 36  
  zimny8 wrote:
  Lodówka chłodząca wodę w akwarium produkuje ciepło które ogrzewa powietrze w pokoju które ogrzewa wodę w akwarium, czy tak jest dobrze?
  Nie sądziłem, że plan jest trzymać tą lodówkę w tym samym pokoju. Przecież tak jak piszesz, to bez sensu.
 • #17
  c4r0
  Level 36  
  Chciałem wcześniej napisać o klimatyzacji ale w życiu bym nie pomyślał, że klimatyzator może kosztować tyle co napisałeś :P
 • #19
  mikipod
  Level 9  
  Tylko że to nie jest typowy wydajny klimatyzator, nie działa on na takiej zasadzie jak klimatyzacja umieszczana na zewnątrz budynku. Prawdziwy klimatyzator nie korzysta z kostek lodu i wymaga odprowadzenia ciepłego powietrza na zewnątrz.

  edit: http://klimasklep.pl/klimatyzator-przenosny-camry-7902-moc-20kw-20kw-p-1924.html
  To jest najtańszy klimatyzator jaki znalazłem, który i tak przekracza mój budżet.
 • #20
  c4r0
  Level 36  
  Rzeczywiście ten "klimatyzator" tristar to jakaś pomyłka... A co z tym akwariowym chillerem, który ja podałem? Za mniej niż 1000zł i gotowe rozwiązanie. Przerabiając lodówkę będziesz miał kupę roboty, i kupę części do dokupienia oprócz samej lodówki, więc wcale nie jest powiedziane że wyjdzie taniej.
 • #21
  mikipod
  Level 9  
  Resztę części już mam, brakuje tylko lodówki. Ten aquael jest słabą marką i jest zbyt mało wydajny aby chłodzić wodę dla aksolotli.
 • #22
  zimny8
  Level 33  
  mikipod wrote:
  o jest najtańszy klimatyzator jaki znalazłem, który i tak przekra
  A te co wcześniej z alledrogo podałem, urzywane?, wydawało się że miały wyprowadzenie ciepłego powietrza na zewnątrz.

  Masz pewnie pompki powietrza, natleniające, a gdyby tak powietrze do nich schładzać?.
 • #23
  mikipod
  Level 9  
  Używanie klimatyzatora do chłodzenia powietrza do akwarium będzie znacznie mniej wydajne niż chłodzenie wody w lodówce w obiegu zamkniętym, więc jaki ma to sens? Będzie drożej, mniej wydajnie i zużyje znacznie więcej prądu.
 • #24
  zimny8
  Level 33  
  Nie chodzi o klimatyzator, powiedzmy że "brałbyś" zimne powietrze z lodówki, tak byłoby znacznie prościej niż pompować tam wodę. Nawet powietrze z zimnej piwnicy by się nadało, spróbuj to prosty eksperyment. Masz 100l akwarium to zbiornik o wymiarach powiedzmy 0,25m x 1,0m x 0,4m. Nie wydaje się aby tak trudno było to schłodzić powiedzmy do temp. 18 st.C, jeśli w pokoju jest 25 st.C to różnica tylko 7 st.C.
  Jaką wydajność ma Twoja pompka do natleniania?.
 • #25
  mikipod
  Level 9  
  Chłodzenie powietrzem jest zbyt mało wydajne, sprawdzone przez innych akwarystów.
 • #26
  andrzejlot
  Level 8  
  Co sądzicie o zbudowaniu chłodziarki z małej chłodniczki i wentylatorka akwarystycznego,podłączyć to do obiegu z filtrem ?
 • #27
  zimny8
  Level 33  
  Niezwykłe ale prawdziwe, syn kupił dla wnuka dwa takie aksolotle i 100l akwarium właśnie, bo chciał, no ładne, chodzą na małych łapkach po dnie i chyba skrzela maja na zewnątrz?, ale nie spytali o wymagania dla nich. :(.
  Normalnie temperatura utrzymywała się na poziomie 25-26st, więc kłopot.
  Trochę pomaga wkładanie jakiegoś lodu w pojemnikach co im sprzedali później, ale to kłopot, więc ostatnie dwa miesiące przez to nigdzie się nie ruszyli z domu na dłużej.

  Mam już od dwóch tyg. działające rozwiązanie, aktualnie cały czas temp. waha się w granicach od 19,0 do 20,5 st C.
  Koszt rozwiązania przy własnym wykonaniu ok. 250-300zł.
  Oparte toto na dwóch ogniwach Peltiera odpw. mocy, wodnym radiatorze, 2wentylatorach do niego, pompce i wylicytowanym buforowym zasilaczu 12V 13A, też konieczny went.
  Praca non stop.
 • #28
  wolek123
  Level 20  
  @zimny8 wrzucisz jakieś fotki tego?

  Może kostkarka do lodu mała, oczywiście bo wybebeszeniu byle by wodę schładzało. Ale nigdy nie widziałem takiej kostkarki jak w środku jest zbudowana.
  Do zbiornika na wodę w takiej kostkarce wrzucił bym "wężownicę" ze stali nierdzewnej, obieg wymusił dodatkową pompką.

  Dodatkowe ciepło w pokoju do zaakceptowania - i tak grzejemy prądem, a w tym pokoju chyba nigdy grzejników nie włączamy.

  Te dedykowane chłodziarki do akwarium nie mają dużo większego poboru prądu a są niby w stanie schłodzić wodę o 10 stopni.
 • #29
  zimny8
  Level 33  
  Jak syn wróci z urlopu to zrobi zdjęcia zestawu na ogniwach Peltiera i prześle

  Można też użyć małej sprężarkowej zamrażarki samochodowej, koszt około 1kzł.
  Bardzo wydajna i niski p[obór prądu, gdybym miał do czynienia z większym akwarium poszukałbym takiej używanej.