Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

chłodziarka do akwarium DIY

mikipod 02 Lip 2014 17:37 6423 24
  • #1 02 Lip 2014 17:37
    mikipod
    Poziom 7  

Jako, że u mnie w pokoju latem temperatura potrafi być bardzo wysoka potrzebuję zmontować chłodziarkę akwarystyczną. W 100 litrowym akwarium żyją aksolotle, które wymagają temperatury najlepiej 18-20 stopni. Gotowe chłodziarki zdolne do takiego schłodzenia wody kosztują ok. 2000zł co jest dla mnie zdecydowanie za dużą ceną. Pomyślałem o czymś takim.
    W typowej małej lodówce (agregat, nie żadne ogniwa) wywiercić dwa małe otwory na węże i następnie to dobrze zaizolować po bokach. Wąż z zimną wodą umieścić w jakieś piance jako dodatkowa izolacja. Pompą z akwarium pompować wodę do lodówki, gdzie krążyć będzie w spirali i stopniowo się schładzać a następnie wracać drugim wężem do zbiornika. Problemy są następujące:
    -Materiał na spiralę. Niestety miedź odpada, jest trująca. Zwykłe węże akwariowe zdecydowanie będą miały zbyt małe przewodnictwo cieplne. Szklane rurki mogą pękać co spowoduje wypompowanie całej wody do lodówki i mieszkania. Jaki materiał będzie miał dobre przewodnictwo i nie będzie trujący? Tytan odpada-koszta.
    -czy straty w miejscu gdzie wchodzą węże nie będą zbyt duże i nie będą powodować wysokich kosztów energii elektrycznej?

-1 24
  • #2 02 Lip 2014 18:26
    c4r0
    Poziom 36  

Wysokie koszty to będziesz mieć i tak, bo w takiej konfiguracji ta lodówka będzie pracować bez przerwy. Może to doprowadzić do przegrzania agregatu. Od kiedy to miedź jest trująca? Co z innymi metalami jak aluminium, stal? Przewodnością cieplną rurek na spiralę na razie bym się nie martwił, bo musisz jakoś zapewnić przewodność między tą spiralą a ściankami lodówki (konkretnie między rurkami w których leci zimny freon czy co tam teraz stosują). Generalnie to wydaje mi się to nierealnym rozwiązaniem. Na którym piętrze mieszkasz? Może dało by radę tą spiralę, czy po prostu kawał węża, zakopać w ziemi koło domu i przez to pchać tą wodę? Chyba ochłodziłaby się wystarczająco.

0
  • #3 02 Lip 2014 18:28
    beatom
    Poziom 32  

Mozesz zastosowac ogniwa Peltiera.

0
  • #4 02 Lip 2014 19:31
    mikipod
    Poziom 7  

2 piętro
    Związki miedzi są trujące zarówno dla ryb akwariowych jak i aksolotli. Myślałem jeszcze o dodaniu termostatu który włączałby pompę/lodówkę. Spirala umieszczona w pojemniku z np. płynem do chłodnic, więc nie widzę raczej problemu z przewodnictwem. Ogniwa peltiera do 100 litrowego akwarium? Musiałbym zastosować ogromne radiatory z czego ten po stronie ciepłej zapewne zanurzyć w kolejnym zbiorniku z wodą lub chłodzić ogromnym wiatrakiem aby było wystarczająco wydajne. No i zużycie prądu zapewne znacznie wyższe niż lodówka.

0
  • #5 02 Lip 2014 20:01
    c4r0
    Poziom 36  

Jak zanurzysz plastikową rurkę albo nawet gumowy wąż w cieczy, która będzie chłodzona, to przewodność będzie w zupełności wystarczająca. I jak już mowa o płynie do chłodnic, to najlepiej by było jak byś dorwał lodówkę typu kufer otwieraną do góry i po prostu wlał do niej ten płyn (po ewentualnym uszczelnieniu).

0
  • #6 02 Lip 2014 20:11
    mikipod
    Poziom 7  

Tylko lodówki otwierane do góry to chyba głównie turystyczne zasilane ogniwami peltiera a mi zależy na typowej lodówce z agregatem najlepiej z zamrażarką, którą przy okazji wykorzystam do mrożenia pokarmu. Lepiej dać termostat do lodówki, pompy czy obu? Czy wyłączając pompę lodówka nie będzie pracować bez przerwy czy straty ciepła przez węże będą na tyle duże, że będzie cały czas chłodzić?

0
  • #7 02 Lip 2014 20:26
    c4r0
    Poziom 36  

Ja bym wyłączał pompę plus może dał zaworki elektryczne przy przepustach do komody lodówki. Są normalne lodówki otwierane do góry ale nie wiem czy można takie znaleźć małe. Wiele sklepów ma takie lodówki do towaru, np. lodów, ale są też takie z normalnymi drzwiami od góry. Jakby co to zwykłej nie można położyć, bo agregat musi być nóżkami do dołu. Powtarzam, że generalnie pomysł mi się nie podoba i nie wiem czy to ma szansę się sprawdzić, ale i tak piszę co mi przychodzi do głowy na temat poszczególnych problemów oddzielnie.

0
  • #8 02 Lip 2014 20:52
    mikipod
    Poziom 7  

To może jakieś inne sposoby chłodzenia?

0
  • #9 02 Lip 2014 20:58
    c4r0
    Poziom 36  

Nie wiem czy coś sensownego będzie za mniej niż te 2000zł co podałeś. Szukałeś takich chłodziarek używanych?

Moderowany przez ANUBIS:

3.1.18. Zabronione jest publikowanie informacji do źródeł, które po pewnym czasie wygasają (publikowanie odnośników do stron o charakterze krótkotrwałym).

chlodziarka-do-akwarium-aquael-mini-200-chiller
    ...

0
  • #10 02 Lip 2014 20:58
    krzysiek7
    Poziom 34  

Chłodziarka do mleka SM-40, tam się wlewa wodę, otwierana do góry. To dawna produkcja ale jakieś używane można jeszcze kupić. termostat ustawiony chyba na +4 stopnie ale można to przerobić.

0
  • #11 02 Lip 2014 21:18
    c4r0
    Poziom 36  

O właśnie, o takich wiejskich chłodziarkach myślałem ale nie pamiętałem do czego to było! No ale jak widać w moim poprzednim poście jest jakaś gotowa akwariowa chłodziarka o odpowiedniej wydajności za mniej niż 1000zł więc może nie ma już co kombinować.

0
  • #12 02 Lip 2014 21:31
    krzysiek7
    Poziom 34  

Tak już dla zasady, przypomniało mi się że są jeszcze mniejsze SM-20.

0
  • #13 02 Lip 2014 21:51
    mikipod
    Poziom 7  

Tylko jakość chłodziarek aquaela jest jaka jest... Znacznie lepiej spisze się zrobiona samemu.

0
  • #14 03 Lip 2014 07:07
    zimny8
    Poziom 33  

Lodówka chłodząca wodę w akwarium produkuje ciepło które ogrzewa powietrze w pokoju które ogrzewa wodę w akwarium, czy tak jest dobrze?. Może lepiej kupić klimatyzator do pokoju (chłodnica na elewacji) latem w pokoju temp. 18-20 st.C całkiem przyjemna. Możesz też zaadoptować/przerobić jakiś mały klimatyzator (na alledrogo po 100 zł) tak aby bezpośrednio chłodził wodę w akwarium a jego chłodniczka na elewacji.
    Ostatecznie można przystawić taki klimatyzator do tylnej szyby akwarium, nadmuch zimnego powietrza będzie ją chłodził a rura za ścianę.

0
  • #15 03 Lip 2014 08:32
    c4r0
    Poziom 36  

zimny8 napisał:
    Lodówka chłodząca wodę w akwarium produkuje ciepło które ogrzewa powietrze w pokoju które ogrzewa wodę w akwarium, czy tak jest dobrze?
    Nie sądziłem, że plan jest trzymać tą lodówkę w tym samym pokoju. Przecież tak jak piszesz, to bez sensu.

-1
  • #16 03 Lip 2014 09:41
    zimny8
    Poziom 33  

No właśnie, dlatego niech użyje klimatyzatora, jak napisałem, łatwo tanio i przyjemnie.

0
  • #17 03 Lip 2014 11:00
    c4r0
    Poziom 36  

Chciałem wcześniej napisać o klimatyzacji ale w życiu bym nie pomyślał, że klimatyzator może kosztować tyle co napisałeś :P

0
  • #19 03 Lip 2014 17:25
    mikipod
    Poziom 7  

Tylko że to nie jest typowy wydajny klimatyzator, nie działa on na takiej zasadzie jak klimatyzacja umieszczana na zewnątrz budynku. Prawdziwy klimatyzator nie korzysta z kostek lodu i wymaga odprowadzenia ciepłego powietrza na zewnątrz.

edit: http://klimasklep.pl/klimatyzator-przenosny-camry-7902-moc-20kw-20kw-p-1924.html
    To jest najtańszy klimatyzator jaki znalazłem, który i tak przekracza mój budżet.

0
  • #20 03 Lip 2014 17:52
    c4r0
    Poziom 36  

Rzeczywiście ten "klimatyzator" tristar to jakaś pomyłka... A co z tym akwariowym chillerem, który ja podałem? Za mniej niż 1000zł i gotowe rozwiązanie. Przerabiając lodówkę będziesz miał kupę roboty, i kupę części do dokupienia oprócz samej lodówki, więc wcale nie jest powiedziane że wyjdzie taniej.

0
  • #21 03 Lip 2014 18:42
    mikipod
    Poziom 7  

Resztę części już mam, brakuje tylko lodówki. Ten aquael jest słabą marką i jest zbyt mało wydajny aby chłodzić wodę dla aksolotli.

0
  • #22 03 Lip 2014 18:43
    zimny8
    Poziom 33  

mikipod napisał:
    o jest najtańszy klimatyzator jaki znalazłem, który i tak przekra
    A te co wcześniej z alledrogo podałem, urzywane?, wydawało się że miały wyprowadzenie ciepłego powietrza na zewnątrz.

Masz pewnie pompki powietrza, natleniające, a gdyby tak powietrze do nich schładzać?.

0
  • #23 03 Lip 2014 19:39
    mikipod
    Poziom 7  

Używanie klimatyzatora do chłodzenia powietrza do akwarium będzie znacznie mniej wydajne niż chłodzenie wody w lodówce w obiegu zamkniętym, więc jaki ma to sens? Będzie drożej, mniej wydajnie i zużyje znacznie więcej prądu.

0
  • #24 04 Lip 2014 06:47
    zimny8
    Poziom 33  

Nie chodzi o klimatyzator, powiedzmy że "brałbyś" zimne powietrze z lodówki, tak byłoby znacznie prościej niż pompować tam wodę. Nawet powietrze z zimnej piwnicy by się nadało, spróbuj to prosty eksperyment. Masz 100l akwarium to zbiornik o wymiarach powiedzmy 0,25m x 1,0m x 0,4m. Nie wydaje się aby tak trudno było to schłodzić powiedzmy do temp. 18 st.C, jeśli w pokoju jest 25 st.C to różnica tylko 7 st.C.
    Jaką wydajność ma Twoja pompka do natleniania?.

0
  • #25 06 Lip 2014 17:40
    mikipod
    Poziom 7  

Chłodzenie powietrzem jest zbyt mało wydajne, sprawdzone przez innych akwarystów.

-1