Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Computer ControlsComputer Controls
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Generator WN, sterowanie tranzystorami pod 230v

02 Lip 2014 18:36 3117 16
 • Poziom 15  
  witam, muszę zrobić generator wn na cewce samochodowej, przyjmijmy ze mam już generator przebiegu prostokątnego na dbl 358. i problem polega na tym że na 1 trafo 230/10v mam generator i trafo ma małą moc nie poradzi cewki, ale mam trafo 230/230v i chciałbym je wykorzystać.
  Chciałem skorzystać z tego schematu.
  Generator WN, sterowanie tranzystorami pod 230v
  Ale nie mam tyrystorów, mam dużo tranzystorów na duże napięcie mosfetów igbt itp i do dyspozycji mam tylko 1 cewkę samochodowa, ewentualnie cewkę z tv

  Da się jakoś ominąć te tyrystory na schemacie?
  Iskra musi mieć coś koło 5cm i projekt musi być EKO czyli z tego co mam, ponieważ do sklepu z elektroniką mam trochę daleko a złom się zawsze znajdzie do wykorzystania.

  Pozdrawiam :)
  [3.12.2020, webinar] Zagadnienia pomiarowe w nowoczesnej inżynierii materiałowej. Zarejestruj się
 • Computer ControlsComputer Controls
 • Poziom 43  
  LinkNa dole strony.

  Projektowanie układów z dostępnych śmieci to dobra zabawa kiedy się to robi samodzielnie, kiedy ktoś inny ma znaleźć albo zaprojektować schemat dopasowany do twoich "zasobów" zazwyczaj nic z tego nie wychodzi, przynajmniej na elektrodzie.

  Założe się żę schemat nie będzie ci odpowiadał ;)
 • Poziom 15  
  Niestety nie ale dzięki, :)z wyjścia generatora chciałem dać tranzystor i transoptor, myślałem nad wyprostowaniem 230V i przez transoptor wysterować tranzystor bipolarny, i małe pytanie, wiem że trzeba to wyliczyć, czy jak dam napięcie 230V na bramkę przez opornik (wiadomo steruje prądem), to to napięcie nie będzie miało wpływu na bramkę nie spali jej?
 • Poziom 43  
  Cytat:
  z wyjścia generatora chciałem dać tranzystor i transoptor
  Ale nie masz (szybkiego) transoptora :(

  Cytat:
  myślałem nad wyprostowaniem 230v i przez transoptor wysterować tranzystor bipolarny, i małe pytanie, wiem ze trzeba to wyliczyć
  Żeby była iskra to musi być szybkie, a żeby wysterować tranzystor bipolarny wysokonapięciowy potrzeba dużych prądów (mała beta).

  Cytat:
  czy jak dam napięcie 230v na bramkę przez opornik (wiadomo steruje prądem), to to napięcie nie będzie miało wpływu na bramkę nie spali jej ?

  A gdzie ty tu widzisz bramkę przed chwilą pisałeś o bipolarnym, niezależnie od rodzaju tranzystora zasilanie przez rezystor to duże straty mocy.
 • Computer ControlsComputer Controls
 • Poziom 15  
  Trafo w tv na jakiej mniej więcej działa zasadzie? Wiem że cewka samochodu przy 230V wyprostowanych daje całkiem fajna iskrę tylko jak to sprzężyć do działania z generatorem, a jak bym pod 230 zrobił multiwibrator i dał do tego tranzystor sterujący cewką? Prościej się nie da chyba.
  Przepraszam ale jak bym miał wydajne trafo na 12 to bym się w to nie bawił. A cala zabawa polega na zrobienie czegoś co mi się przyda z tego co mi się by nie przydało. :)
 • Poziom 25  
  Jeśli chcesz ładny łuk, to weź dwa takie same lub niewiele różniące się tranzystory i zrób przetwornice samozwzbudną. Szukaj jako: generator WN 2N3055 lub jako przetwornica Mazilliego.
 • Poziom 43  
  Cytat:
  a trafo w tv na jakiej mniej więcej działa zasadzie?
  Dostaje ok 160V kluczonane tranzystorem bipolarnym, często sterowanym oprzez transformator, nie z powodu żeby izolacja galwaniczna była potrzebna, bo nie jest, ale transformator zapaenia poprawne sterowanie bazy wraz z wytwarzaniem napiecia ujemnego które przyśpiesza wyłączenie.
  Na 320V też da sie przerobić tylko trzeba dwukrotnie skrócić czas załączenia klucza, jedyna wada pracy przy 320V to możliwość porażania, no i jak zrobisz jakiś błąd, np ustawisz za długi czas włączenia to zamiast niewielkiej chmurki dymu, dostaniesz odłamkiem eksplodującego tranzystora.

  Cytat:
  Wiem ze cewka samochodu przy 230 wyprostowanych daje całkiem fajna iskrę tylko jak to sprezyc do działania z generatorem, a jak bym pod 230 zrobił multiwibrator i dał do tego tranzystor sterujący cewka?
  Skąd wiesz jeśli nie wiesz jak zrobić falownik, na DC cewka nic nie daje.
  Wytnij z telewizora stopień wyjściowy odchylania i stopień sterujący.

  Cytat:
  Przepraszam ale jak bym miał wydajne trafo na 12v to bym się w to nie bawił. A cala zabawa polega na zrobienie czegoś co mi się przyda z tego co mi się by nie przydało
  Ta zabawa jest dla twórców, nie dla odtwórców :)
 • Poziom 15  
  Wyprostowałem napięcie z sieci i przez kondensator stykałem do cewki iskry były :)
  z tv już raczej nic nie mam z tego stopnia, same elementy mi zostały,
  Nie mogę znaleźć schematu takiego urządzenia ale tylko na napięcie sieci, układ Mazilliego jest ok bo jest prosty tylko napięcie zasilania do 30v a ja potrzebuje 230.
  Dalej myślę nad transoptorem, częstotliwość nie musi być duża, iskry mają zapalać olej napędowy w myjce.

  A gdybym wykorzystał ten schemat ale podłączył to pod napięcie sieci?
  Generator WN, sterowanie tranzystorami pod 230v
 • Poziom 43  
  Cytat:
  Dalej myślę nad transoptorem, częstotliwość nie musi być duża, iskry mają zapalać olej napędowy w myjce.
  Napięcie zależy od szybkości zaniku prądu, to wymaga użycia szybkiego transoptora lub przerzutnika Schmitta za transoptorem.
  A po co ci ten transoptor?

  Cytat:
  A gdybym wykorzystał ten schemat ale podłączył to pod napięcie sieci?
  Tylko trzeba to zaprojektować. Znasz parametry transformatora?
 • Poziom 15  
  Mam trafo separacyjne, na tv było 140w, wiec myślę ze powinno dać rade. chyba ze pytasz o trafo wn z tv?
 • Specjalista - urządzenia lampowe
  karas44 napisał:
  Nie mogę znaleźć schematu takiego urządzenia ale tylko na napięcie sieci, układ Mazilliego jest ok bo jest prosty tylko napięcie zasilania do 30v a ja potrzebuje 230.


  Jesli ma zostać cewka zapłonowa z samochodu lub motocykla to klucz i zasilanie 230V to klucz na tranzystorze raczej nie ma racji bytu, będą płynęły za duże prądy, indukcyjność uzwojenia pierwotnego jest mała.
 • Poziom 43  
  Cewka ma indukcyjność pierwotnego kilka mH (eróżnie podają 2-8mH, trzeba by zmierzyć) więc przy 320V można ją załączyć tylko na kilka, do kilkudziesięciu µs (tak żeby prąd nie przekroczył kilku A) wyładowanie będzie silniejsze niż w instalacji 12V, bo cewka nie będzie działać tylko jako magazyn energii, ale również jak transformator, coś jak połączewnie zapłonu CDI z klasycznym.

  Cytat:

  Mam trafo separacyjne, na tv było 140w, wiec myślę ze powinno dać rade. chyba ze pytasz o trafo wn z tv?
  Jak podałeś schemat generatora samodławnego to chyba jasne że chodziło mi o indukcję nasycenia i stałą Al transformatora z TV, a nie parametry jakiegoś innego transformatora.
 • Poziom 25  
  Jak tak uparłeś się na to zasilanie z 230V to zrób przetwórnicę WN i zasili przez trafo na np 24 czy 36V, i będzie po kłopocie.
  A jak nie takie rozwiązanie to trafo od nenów.
  A taka mała dygresja, a sprawdziłeś jakiej minimalnej długości musi być ten łuk żeby zapalało tą ropę? Jak widziałem taką myjkę to tam siedziały chyba dwie świece zapłonowe połączone szeregowo.
 • Poziom 15  
  Iskra musi mieć maks 5cm, świecę są blisko siebie a dysza nie jest za duża, w oryginalnym trafo były ustawione 2,5cm i paliło, trafo miało 10mA i 15kV podwójne zasilane bezpośrednio z sieci, nierozbieralne.
  Kolego bambus mi chodzi o to aby zrobić to na trafie separacyjnym, bez dodatkowych sprzętów :)

  Dodano po 6 [minuty]:

  jarek_lnx napisał:
  przy 320V można ją załączyć tylko na kilka, do kilkudziesięciu µs

  A jak zrobić generator pod 230 na taką wysoką częstotliwość? mam parę ne555 i innych generatorów, a jak by to połączyć z małym trafo za separacyjnym i na małym trafo dać ne555, a prosto z separacyjnego(jak wyżej w schemacie 1) dać tranzystor?
 • Poziom 43  
  Cytat:
  A jak zrobić generator pod 230 na taką wysoką częstotliwość?
  Jak dasz wysoką częstotliwość to i moc będzie duża, może nawet większa niż cewka może wytrzymać, częstotliwość może być mała, ale czas załączenia nie może przekroczyć określonej wartości.

  Cytat:
  mam parę ne555 i innych generatorów, a jak by to połączyć z małym trafo za separacyjnym i na małym trafo dać ne555, a prosto z separacyjnego(jak wyżej w schemacie 1) dać tranzystor?


  Ja bym zrobił generator na 555, do tego podłączył bym tranzystor WN załączający cewkę i zasilił to z transformatora niskonapięciowego małej mocy.
 • Poziom 15  
  Kolego Jarku, mógłbyś troszeczkę bardziej przybliżyć swoja wizje, zwłaszcza ta o trafo małej mocy :).
  Prosty schemat mile widziany, nie muszą być od razu wszystkie elementy, taki prosty ;).
 • Poziom 25  
  Jarkowi chodzi o to żebyś zrobił układ przetwornicy na WN i zasilił to przez trafo np 12 lub 18V. Czyli najprościej jak się da.