Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] Pralka Panasonic 168VG2 i inne - Wymiana łożysk bębna

02 Jul 2014 23:19 8574 22
 • Level 8  
  Witam,
  To jest post informacyjny i dotyczy pralek Panasonic NA-168VX2 / 168VG2 / 148VA2 / 128VA2 / 147VB2

  Panasonic produkuje bardzo dobry sprzęt (najlepszy jaki znam, pomijając szokująco drogie firmy w stylu Miele... ich mikrofalówkę intensywnie używam już ponad 20 lat!!!) w tym również pralki. Są one bardzo solidnie zaprojektowane i wykonane.

  Niestety mój egzemplarz był wyprodukowany w Chinach i to prawdopodobnie jest przyczyną kłopotów z łożyskami - były zamontowane chińskie łożyska firmy C&U!!!
  Po 3,5 roku intensywnego użytkowania (prawie 1600 prań) łożyska prawie się rozsypały (tak głośno już huczały że nie dało się wytrzymać).

  Zadzwoniłem do serwisu i sprawdziłem instrukcję serwisową (jest do wygooglowania) i załamałem się, bo wyglądało, że łożyska są zintegrowane z obudową bębna z tworzywa sztucznego (OUTER TUB COMPLETE - p/n AXW12A-7FH1), która kosztuje 600-700 zł co razem z usługą stawiało naprawę pod znakiem zapytania (za 1000-1300 zł można mieć nową dobrą pralkę z 3 letnią gwarancją).

  Ale wbrew instrukcji serwisowej da wymienić się same łożyska!!!

  Najtrudniejszą rzeczą jest samo wybicie bębna. W instrukcji serwisowej jest błąd - prawidłowa procedura polega na wybiciu bębna razem z krzyżakiem i osią z łożysk plastikowej obudowy (nie odkręcamy żadnych śrub w środku bębna).
  Potem delikatnie wybijamy łożysko od strony zewnętrznej (6305 Z), następnie wewnętrzny taki dziwny simering (zintegrowany ze stalowym korpusem) i na końcu wewnętrzne łożysko (6207 Z).
  Polecam obejrzeć na youtube filmiki instruktażowe z wymianą łożysk (co prawda nie dla Panasonica, ale idea jest podobna).

  Następnie inwestujemy w porządne łożyska (np. firmy SKF) z porządnym uszczelnieniem (np. serii 2RS1) i je delikatnie wbijamy. Potem wbijamy simering i dodatkowo uszczelniamy całość gęstym smarem syntetycznym.
  Oś wału należy nieco zeszlifować (jeżeli był bardzo mocno osadzony), aby nie mieć problemów z osadzeniem bębna (lub kupić łożyska z odpowiednim luzem).

  Składamy całość i mamy spokój na 10 lat i 5000 prań :D

  W razie bardziej szczegółowych pytań proszę o kontakt :D
  [30.03.2021, darmowy webinar] Nowoczesna diagnostyka maszyn, monitorowanie i przewidywanie awarii. Zarejestruj się
 • Moderator of Cars
  Kolego, łożyska "lecą" tylko i wyłącznie na skutek tego, że pierwszy pada uszczelniacz -woda ze środkami piorącymi i piaskiem jest w stanie zabić potem każde łożysko.
 • Level 8  
  Dzięki :)
  Niemniej pewnie jak są słabe chińskie łożyska z uszczelnieniem typu Z to dzieje się to szybciej... liczę że SKF z uszczelnieniem RS1 sprawdzą się, bo z tym dziwnym simeringiem niewiele mogłem zrobić...
 • Moderator of Cars
  Kolego inżynierze. Zabezpieczenie wnętrza łożyska zarówno "zz" jak i "RS" nie chroni przed wnikaniem wody do wnętrza. Tak że gratuluję "udanej naprawy". Kwestia czasu (niedługiego) jak pralka trafi na złomowisko.
 • Level 8  
  Ja tam posługuję się danymi katalogowymi producenta... nic nie wymyślam drogi kolego :D

  Nic nie trwa wiecznie... także jak wytrzymają kolejne 3+ lat to będę niezwykle zadowolony z naprawy poniżej 100zł :D
  Pralka Panasonic 168VG2 i inne - Wymiana łożysk bębna
 • Level 10  
  Kolega ma rację odnośnie uszczelniaczy łożysk, takie typy łożysk 2RS czy 1RS są produkowane w Kraśniku, ja tam pracowałem kilkanaście lat, te uszczelki są po to ażeby tam był wciśnięty smar łożyskowy wodoodporny, ale to nie oznacza, że łożysko jest w 100% uszczelnione :|
 • Home appliances specialist
  Sam się naciąłem na taką naprawę. Najpierw kupę rozkręcania, odpinania. Simmering w koszmarnym stanie, łożyska bez większego problemu wybiłem. Dzwonie do serwisu Panasonica czy mają na stanie simmering, a tu nie miłe zaskoczenie, ze nie występuje simmering, tylko cały tył zbiornika. Koszt części + wysyłka + robota, to klient mnie wyśmieje. Tego po Panasonicu się nie spodziewałem...
 • Level 10  
  Ja napisałem do Warszawy do siedziby Panasonica i podali mi adresy serwisów firmy, jeden serwis z Krakowa odpisał cytat: Łożyska występują tylko razem z obudową w której są zamontowane - koszt-415,00 zł brutto...

  Łożyska kupić to nie problem bo są produkowane w Polsce, ale problem z dostaniem jest uszczelniacza, jak uszczelniacz jest wytarty to łożyska zaraz zaleje woda i się zatrą i koniec z praniem. Zatem jeszcze myślę nad dobraniem podobnego rozmiarem uszczelniacz i dotoczyć pierścień redukcyjny do uszczelniacza na zewnętrzną średnicę, podobny gdzieś widziałem z pralki Bosch. Może ktoś ma lepszy pomysł na uszczelniacz, co kilka głów to nie jedna, czekam na pomoc i odpowiedzi.
 • Level 42  
  aineret wrote:
  koszt-415,00 zł brutto

  na tej zasadzi eto lepiej kupić nową pralkę, ale już nie panasonic'a.
  aineret wrote:
  ja jeszcze myślę nad dobraniem podobnego rozmiarem uszczelniacz i dotoczyć pierścień redukcyjny do uszczelniacza na zewnętrzną średnicę,podobny gdzieś widziałem z pralki Bosh,może ktoś ma lepszy pomysł na uszczelniacz,

  Ja nie mam. Natomiast wykonałem opisaną wyżej rzeźbę w Tamacie. Miała uszczelnienie doczołowe - osiowe a nie promieniowe. Tuleja (z nierdzewki) powiększająca średnicę walka do rozmiarów otworu simmeringu pasującego do gniazda starego uszczelnienia. Działało bardzo dobrze do czasu ... spalenia silnika i odesłania pralki na złom.
 • Helpful post
  Home appliances specialist
  Pralka miała wymianę łożysk 15 miesięcy temu. Poprzedni serwisant wymienił tylko łożyska. Podobno skasował 300zł.
  Simmering jest bardzo nietypowy. Wymiary 42 / 78 / 88 wysokość max 20. Inne by nawet podeszły, ale z uwagi na wysokość9-11, nie wejdą na bieżnie więc nie uszczelnią.
  Klient przez święta przemyśli sprawę. 250-350zł dołoży i ma nową pralkę.

  Kilka fotek:
  Pralka Panasonic 168VG2 i inne - Wymiana łożysk bębna Pralka Panasonic 168VG2 i inne - Wymiana łożysk bębna Pralka Panasonic 168VG2 i inne - Wymiana łożysk bębna
 • Level 8  
  jack63 wrote:
  Natomiast wykonałem opisaną wyżej rzeźbę w Tamacie. Miała uszczelnienie doczołowe - osiowe a nie promieniowe. Tuleja (z nierdzewki) powiększająca średnicę walka do rozmiarów otworu simmeringu pasującego do gniazda starego uszczelnienia. Działało bardzo dobrze do czasu ... spalenia silnika i odesłania pralki na złom.


  Jack sugerujesz że takie "redukcję" dla simeringu nie sprawdzają się?
 • Level 8  
  Nietypowy simmering jest poważnym problemem, bo faktycznie pozostawienie starego, nieszczelnego nie zabezpiecza przed przedostawaniem się do łożyska wody.
  Niemniej zapewnia tylko statyczny dostęp wody na co łożyska serii RS1 powinny być całkiem dobrze przygotowane. Na co liczę... póki co pralka po naprawie działa jak nowa już pół roku i wykonała od tego czasu prawie 200 prań.

  jack63 wrote:
  Natomiast wykonałem opisaną wyżej rzeźbę w Tamacie. Miała uszczelnienie doczołowe - osiowe a nie promieniowe. Tuleja (z nierdzewki) powiększająca średnicę walka do rozmiarów otworu simmeringu pasującego do gniazda starego uszczelnienia. Działało bardzo dobrze do czasu ... spalenia silnika i odesłania pralki na złom.


  jack - czy możesz podać więcej informacji nt dorobionej tulei i dobranym do tego simmeringu?
 • Helpful post
  Level 42  
  chart211 wrote:
  Jack sugerujesz że takie "redukcję" dla simeringu nie sprawdzają się?
  Wręcz przeciwnie.
  ryskob wrote:
  jack - czy możesz podać więcej informacji nt dorobionej tulei i dobranym do tego simmeringu?

  Za dużo wymagasz. :D To było z 6 lat temu. Poza tym tyczyło staruteńkiej pralki TAMAT. W Twojej będą inne wymiary tulei.
  ryskob wrote:
  Niemniej zapewnia tylko statyczny dostęp wody na co łożyska serii RS1 powinny być całkiem dobrze przygotowane. Na co liczę...

  Obyś się nie przeliczył. Uszczelnienia RS są na pokuszenie. Ładnie wyglądają, ale czasem lepiej jest bez nich. Mają dziwną cechę: wpuszczają wilgoć/wodę ale nie chcą jej wypuścić. :cry:
  Ze zdjęć kolegi @MARCIN.SLASK nie mogę wywnioskować jak jest skonstruowany ten simmering. :cry: Jednak próbowałbym robić opisaną wyżej rzeźbę, gdyby mi na pralce na prawdę zależalo.
 • Helpful post
  Home appliances specialist
  Co do zdjęć simmeringu to :

  Pralka Panasonic 168VG2 i inne - Wymiana łożysk bębna Pralka Panasonic 168VG2 i inne - Wymiana łożysk bębna Pralka Panasonic 168VG2 i inne - Wymiana łożysk bębna Pralka Panasonic 168VG2 i inne - Wymiana łożysk bębna Pralka Panasonic 168VG2 i inne - Wymiana łożysk bębna Pralka Panasonic 168VG2 i inne - Wymiana łożysk bębna Pralka Panasonic 168VG2 i inne - Wymiana łożysk bębna
 • Level 8  
  To ciąg dalszy historii.

  Dzień 12.2015 po kolejnym 1,5 roku i kolejnych 500 praniach - musiałem ponownie wymienić łożyska tym razem zamontowałem łożyska MGK ze stali nierdzewnej - SS 6207/6305 2RS (całość to ok. 80 zł razem z przesyłką).

  Zobaczymy jak długo one wytrzymają, bo faktycznie okazało się, że uszczelnienie typu RS jest mało skuteczne (jak widać bardziej doświadczeni koledzy mieli tu rację). Tym razem liczę na większą wytrzymałość stali nierdzewnej, która podobno powinna być odporna nawet na działanie agresywnych chemicznie związków w tym kwasów. Zobaczymy, a jak nie to będę miał ponownie ćwiczenie za jakiś czas... ;) :D
 • Helpful post
  Moderator of Cars
  Nawet gdyby te łożyska były z materii pozakosmicznej, to i tak szlag je trafi - woda z chemikaliami i brudem wypłucze smar, a łożyska zwyczajnie się zatrą. Dopóki nie wyeliminujesz dostępu wody do nich, dopóty nic z tego nie będzie.
 • Level 1  
  Witam koledzy gdzie moge dostac taki uszczelniacz bo obdzwonilem dozo sklepow i lipa prosze o jakis namiary z gory bardzo dziekuje
 • Level 1  
  Witam proszę podpowiedzieć gdzie kupić oring do łożyska, bo mam z tym problem.
 • Level 22  
  Wymiana łożysk bez wymiany uszczelniacza to naprawa "o kant dupy rozbić" :)
  robokop wrote:
  Kolego, łożyska "lecą" tylko i wyłącznie na skutek tego, że pierwszy pada uszczelniacz -woda ze środkami piorącymi i piaskiem jest w stanie zabić potem każde łożysko.
  Nie zawsze tak jest, często siadają łożyska, a dopiero na skutek mimośrodu pada uszczelniacz :)

 • Home appliances specialist
  bubu64 wrote:
  Nie zawsze tak jest, często siadają łożyska, a dopiero na skutek mimośrodu pada uszczelniacz

  Ciekawa teoria, ale potwierdza fakt że całe życie człowiek się uczy :D
 • Level 8  
  Ooooo jaka aktywność była w temacie :)

  Kochani, właśnie mija już prawie 5 lat od zamontowania w w/w pralce łożysk MGK ze stali nierdzewnej - SS 6207/6305 2RS (całość to ok. 80 zł razem z przesyłką) i jest wszystko w porządku. Pomimo tego, że zostawiłem nieszczelny fabryczny simering!

  Pralka po dokładnie 10 latach używania ciągle chodzi jak ta lala, POMIMO WYKONANIA 3640 PRAŃ (średnio jedno dziennie!!!) i dalej wygląda jak sztuka nówka - warto było ją naprawiać!!!

  Także jakby ktoś miał podobny problem z nietypowym uszczelniaczem to śmiało można stosować uszczelnione łożyska ze stali nierdzewnej zamiast szukać jakiegoś uszczelniacza, albo go dorabiać - tak przy okazji to najtańsze i najszybsze rozwiązanie!!!

  Serdecznie pozdrawiam :)