Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Serwerowe OpowieściSerwerowe Opowieści
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Re: (Manta) HD DVB-T RECEIVER (DVBT02) - uszkodzone rezystory - brak oznaczeń

03 Lip 2014 00:44 8745 10
 • Poziom 16  
  Witam, posiadam owy dekoder dvb-t (HD DVB-T RECEIVER firmy MANTA). Uszkodzeniu uległy dwa rezystory + dioda schottkiego, diodę odczytałem(SS16), lecz nie jestem w stanie odczytać rezystorów więc proszę osoby które posiadają taki dekoder o podanie wartości owych oporników. Próbowałem porównać różne przetwornice-zasilacze lecz nic nie znalazłem co by mi pasowało do tego układu. Całą przetwornicę-zasilacz rozrysowałem, więc zamieszczam wraz ze zdjęciami.
  Oto schemat zasilacza (uzwojenia trafo narysowane tylko po stronie pierwotnej):
  Re: (Manta) HD DVB-T RECEIVER (DVBT02) - uszkodzone rezystory - brak oznaczeń
  to widok zasilacza:
  Re: (Manta) HD DVB-T RECEIVER (DVBT02) - uszkodzone rezystory - brak oznaczeń
  a to widok całej płyty:
  Re: (Manta) HD DVB-T RECEIVER (DVBT02) - uszkodzone rezystory - brak oznaczeń
  Na czerwono zaznaczyłem rezystory dla których bym prosił o podanie wartości.
  Nie wiem czemu się to "sfajczyło", lecz podejrzewam że przy skoku napięcia uszkodzeniu uległa dioda schottkiego "zamykając obwód" plus(+) przez rezystor R1->dioda schottkiego->rezystor R2->uzwojenie trafa do minusa(-)/GND. To tylko taki mój pogląd patrząc na schemat bo nie znam wartości oporników, reszta elementów jest ok.
  Jeszcze raz proszę jeżeli ktoś posiada owy dekoder (bo na schemat nie ma co liczyć), to bym bardzo prosił o podanie wartości owych rezystorów.
 • Serwerowe OpowieściSerwerowe Opowieści
 • Serwerowe OpowieściSerwerowe Opowieści
 • Poziom 16  
  Witam i dziękuję za odpowiedź. Poza dokumentacją TMG, to resztę widziałem wcześniej przed założeniem tematu. Patrząc na schemat w dokumentacji (ten na stronie 9) to jakoś mi się nie chce wierzyć żeby opornik 1,5M się spalił po podłączeniu pod takie napięcie, co nie znaczy że mnie kusi aby takie wartości rezystorów wypróbować, tylko mnie zastanawia fakt ten iż tam jest dioda 1N4004, a u mnie jest schottkiego SS16.
  Ps. - na podanym schemacie zapomniałem podpisać diodę (tą co jest podłączona równolegle przez rezystor 100k wraz z kondem 4,7n/1kV do uzwojenia "roboczego" trafa) - jest to dioda "RS1M" (to tylko tak jakby ktoś w przyszłości chciał go wykorzystać).
  Jeszcze jedno - przyglądając się rezystorowi R1 wygląda jakby ostatnia cyfra była trójką - to by wychodziło że wartość jest do 100k (ja na oko bym stawiał na 68k bo takie wartości często są stosowane do "beztransformatorowego" zasilania układu przetwornicy)

  Moderowany przez Mirek Z.:

  Podaj w tytule konkretny model dekodera a nie tylko ogólny typ. https://www.elektroda.pl/rtvforum/faq.php - p.3.1.15.

 • Poziom 16  
  Cto do tego "tematu", to napisałem to co "na tym" znalazłem jakieś info w necie - zamieszczam foto, może wy znajdziecie model dekodera, a więc przód(jak wspomniałem info o dekoderze znalazłem tylko pod "DVB-T RECEIVER")
  Re: (Manta) HD DVB-T RECEIVER (DVBT02) - uszkodzone rezystory - brak oznaczeń
  to tył - tu poza opisami złącz i info o dekoderze - nic "na tym" nie znalazłem w necie
  Re: (Manta) HD DVB-T RECEIVER (DVBT02) - uszkodzone rezystory - brak oznaczeń
  a to jest spód - tu jest raczej nr.seryjny - też na tym nic nie znalazłem w necie
  Re: (Manta) HD DVB-T RECEIVER (DVBT02) - uszkodzone rezystory - brak oznaczeń
  na oznaczeniach na płycie "HD1215" - nic na tym nie znalazłem
  a na tym oznaczeniu na płycie "HD-DVBT7818-SCART V1.0" - to jest model płyty a nie dekodera. Jeśli o to wam chodzi to wstawię do tematu (na tym też nic nie znalazłem w necie). Tak więc napisałem jak napisałem bo tylko pod tą nazwą co w temacie znalazłem co nieco w necie - jeśli się mylę to proszę o "naprowadzenie" mnie na nazwę-oznaczenie modelu.
 • Poziom 16  
  Wielkie dzięki za info - kto by pomyślał że jest wstawione w model.

  Dodano po 6 [minuty]:

  Mam pytanko - jak zmienić "główny" temat (ten u góry)
  - już sobie poradziłem,tak eksperymentalnie i temat zmieniony
 • Poziom 16  
  Wartości z DVBT02 V1.2
  Twój R1 to R24 1MΩ, R2 to R22 100Ω
 • Poziom 16  
  Witam - dziękuję za info - odpowiedź. Na razie muszę się trochę wstrzymać ponieważ muszę kupić diodę "SS16". Na próbę do testu wstawiłem inną diodę schottkiego o 30V mniejszą, ale też na 1A (1BL3) - niestety zasilacz nie ruszył - nawet nie pisną - zero napięcia na wtórnym. Jak będę mieć możliwość to kupię diodę, sprawdzę i dam znać - trochę to może potrwać ponieważ teraz mam dużo roboty i wyjazdy. Trochę mi go szkoda bo na zasilaczu komputerowym działa, a zamiłowanie do elektroniki "ciągnie" do niego by go zrobić.
 • VIP Zasłużony dla elektroda
  mcgyver26 napisał:
  dekoder dvb-t (HD DVB-T RECEIVER firmy MANTA). Uszkodzeniu uległy dwa rezystory + dioda schottkiego, diodę odczytałem(SS16),
  TMG wymieniłeś?
 • Poziom 16  
  Układ wydaje się być dobry, choć mogę się mylić. Diody SS16 jeszcze nie wymieniłem, bo nie mam kiedy kupić, ale pomierzyłem na nim(układzie) napięcia (układ z tą diodą "testową" jak wcześniej pisałem) - a więc:
  pin 1 - 0V
  pin 2 - 38V (w dokumentacji jest max 30V)
  pin 4 i 5 - 319V (takie napięcie mam na kondzie 22u/400V)
  pin 7 - 0V
  po przelutowaniu płyty(części) zasilacza słychać po podaniu zasilania jakby zasilacz próbował wystartować - słychać wyraźnie narastające impulsy w trafie - owe impulsy pojawiają się zanim "główny" kondensator nie osiągnie pełnego napięcia - wraz ze zwiększaniem się napięcia na kondzie - zwiększa się "liczba" impulsów na trafie, a potem impulsy znikają gdy kond osiąga pełne napięcie (tuż przed zniknięciem impulsów słychać krótko pisk). Dlatego sądzę iż układ jest dobry - chcę wymienić diodę i zobaczyć jak to będzie, bo dla mnie to jest stanowczo za duże napięcie .
 • Poziom 16  
  Witam, kupiłem części i podmieniłem - niestety zasilacz nie ruszył - po podłączeniu słychać jedynie cyknięcie w trafie i nic więcej. Ponieważ mojemu szwagrowi padł zasilacz po włączeniu prądu w domu to kupiłem mu w elektroniku zasilacz 5V/1,6A( a raczej dwa). Przy wymianie przewodu ponieważ tamten był z inną wtyczką zauważyłem iż przetwornica jest na "CR6238T" i ma trafo z dwoma uzwojeniami na pierwotnym. Na próbę z drugiego zasilacza wyciągłem trafo i wsadziłem te z dekodera, ku mojemu zdziwieniu zasilacz dawał poprawne napięcia (5 i 12V) więc wstawiłem go (płytkę bez obudowy) do dekodera i dekoder działa - różnica polega na tym że w dekoderze był transoptor w zasilaczu, a w owym zasilaczu go nie ma lecz nie przeszkadza to w pracy dekodera. Piszę o tym bo może ktoś skorzysta z takiej opcji (jeżeli będzie mieć taką możliwość - wiadomo że zasilacz zasilaczowi nie równy), niż męczyć się z chińskim zasilaczem gdzie układu przetwornicy się nie dostanie. Wydaje mi się że takie rozwiązanie jest dobre - wystarczy zdemontować elementy zasilacza w dekoderze, zaizolować ten fragment płytki np. taśmą izolacyjną, położyć tam drugi zasilacz i przykleić klejem. Temat uważam za rozwiązany i go zamykam, chciałbym podziękować wszystkim za chęć pomocy - DZIĘKI WAM WSZYSTKIM