Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Tonsil GDN 16/10 - Głośniki brzęczą przy niskich tonach

Gryzzzli 03 Jul 2014 00:57 2694 5
 • #1
  Gryzzzli
  Level 9  
  Witam. Niedawno kupiłem parę używanych głośników Tonsil GDN 16/10 i niestety, przy niskich tonach głośniki brzęczą. Gdy delikatnie wciskam membranę palcem to nic nie ociera, ale gdy popchnę ją lekko do góry to słychać delikatne szuranie. Czy taką usterkę da się naprawić ręcznie nie posiadając części zamiennych? Głośniki mają magnes przykręcany na śruby. Pozdrawiam i proszę o pomoc.
 • #2
  Tomek Janiszewski
  Level 32  
  Brzęczenie może być spowodowane rozklejeniem się uzwojenia, niekoniecznie ocieraniem się karkasu o nabiegunniki magnesu. Mogło się to stać w wyniku przeciążenia głośnika i przegrzania cewki. Aby się o tym przekonać - spróbuj może z wyczuciem unieruchomić palcami membranę grającego głośnika; jeżeli brzęczenie nie ustanie a nawet się nasili - cewka jest prawdopodobnie rozklejona. Należałoby wówczas odkleić zawieszenia membrany aby dostać się do cewki, obawiam się jednak że górne gumowe zawieszenie tego nie przeżyje. Jest jeszcze jakaś nadzieja że wystarczy odkleić samo zawieszenie dolne, dostać się do cewki wykorzystując dużą podatność zawieszenia górnego i delikatnie zaimpregnować klejem luźne zwoje. Potem trzeba by jeszcze precyzyjnie przykleić z powrotem dolny resor.
  Odkręcanie śrub mocujących magnes to już z całą pewnością droga donikąd: skoro tylko je zluzujesz - centralna kolumna przyciągana ogromną siłą przemieści się do zewnętrznego nabiegunnika i zmasakruje cewkę do reszty, a złożenie całości z powrotem okaże się niewykonalne bez odklejenia całego systemu drgającego.
  Tak więc rozbiórka głośnika jest bardzo ryzykowna, a niepożądane skutki okazać się mogą nieodwracalne, ponieważ "zestawy naprawcze" w postaci membrany na trwałym ale archaicznym zawieszeniu gumowym są od dawna już nie do zdobycia.
  Może jednak powód brzęczenia jest zupełnie inny? Te głośniki mają wbrew pozorom dosyć mały dopuszczalny skok membrany; gdy okaże się większy od dopuszczalnego, np. w następstwie nieszczelności kolumny (zwykle parcieje gąbka którą niekiedy podkłada się między głośnik a zewnętrzną ściankę) - głośniki zniekształcają. Wreszcie, niektóre wzmacniacze z mostkowym zabezpieczeniem przeciwzwarciowym mogą negatywnie reagować na składową indukcyjną obciążenia (objawi się ona gdy uszkodzony jest głośnik wysokotonowy włączany równolegle do GDN-a przez szeregowy kondensator co zwykle ma miejsce w przypadku kolumn z tym typem głośników, lub oberwany jest kabelek przy GDW lub zwrotnicy. Wówczas przy silniejszym wysterowaniu słychać może nie tyle brzęczenie, co bardzo drażniące trzaski, jak przy niekontaktującym złączu. Na wszelki wypadek więc sprawdź najpierw kondensator szeregowy i sam GDW; tu ryzyka nie ponosisz. Opisywano tu ponadto przypadek trzeszczącego GDN16/10 którego powodem była przetarta lica (na oko wyglądająca na nieuszkodzoną) doprowadzająca prąd z końcówek głośnika do drutu cewki dostępnego na powierzchni membrany. Po wymianie licy (do czego nie był konieczny demontaż głośnika) problem ustąpił.
 • #3
  User removed account
  User removed account  
 • #4
  Gryzzzli
  Level 9  
  Brzęczenie znika, gdy lekko przycisnę zawieszenie po obu stronach obudowy, tak, że cewka pracuje odrobinę głębiej. Ponadto, w jednym głośniku jest to ledwo słyszalne, gdyby był zamontowany w obudowie i stał 2 metry ode mnie to pewnie bym nie usłyszał, ale w drugim jest bardzo wyraźne i uciążliwe. Jak zaznaczyłem wcześniej, brzęczenie pojawia się tylko przy jednolitych, niskich tonach. Reszta pasma gra czysto.
 • #5
  Tomek Janiszewski
  Level 32  
  Gryzzzli wrote:
  Brzęczenie znika, gdy lekko przycisnę zawieszenie po obu stronach obudowy, tak, że cewka pracuje odrobinę głębiej

  To wskazywałoby na to że przynajmniej cewka jest cała. A sprawdzałeś co się dzieje gdy naciśniesz zawieszenie nieco słabiej, ale za to asymetrycznie, tak aby cewka przemieściła się nieco w bok? Może, o ile to ocieranie nie jest bardzo mocne - pomoże przekręcenie głośnika o 90, 180 lub 270 stopni? To naprawdę bardzo stary głośnik, wyprodukowany w pierwszej połowie lat 70-tych, i przebywając tak długo w jednej pozycji mógł oklapnąć. Można też próbować wycentrować mu zawieszenie za pomocą wypychania watą przestrzeni między membraną a koszem i/lub podciągania cewki w bok za pomocą przewleczonej dookoła grubej nici na przeciąg kilku dni (oczywiście, głośnik w tym czasie grać nie powinien). Na zdobycie zestawu naprawczego (tj membrany wraz z zawieszeniami i cewką) bym nie liczył: to nietypowa konstrukcja, powstała w Tonsilu przed zakupem licencji Pioneera. Mało jest prawdopodobne aby pasowało cokolwiek innego.
  Quote:
  Jak zaznaczyłem wcześniej, brzęczenie pojawia się tylko przy jednolitych, niskich tonach. Reszta pasma gra czysto.

  Sprawdź zatem jeszcze szczelność kolumny (membrana wciśnięta palcem powinna dosyć długo powracać do polożenia spoczynkowego, wyraźnie dłużej niż w wymontowanym z obudowy głośniku). W tym ostatnim przypadku należy być bardzo ostrożnym testując głośnik słuchowo: praca bez obudowy może go uszkodzić już przy stosunkowo niewielkim poziomie mocy.
 • #6
  User removed account
  User removed account