Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

zgc 25-8-57 - regeneracja pare szybkich pytań

czakpepe 03 Jul 2014 09:01 3159 14
  • #1
    czakpepe
    Level 11  
    Potrzebuje je zregenerować do kompletu z Zodiakiem ale potrzebuje paru wskazówek:
    Nie ma w nich GDN-a
    1. Planuje wstawić GDN 20/40 - potrzebuje minusy i plusy takiego zabiegu i czy będzie odczuwalna z tym radiem w odsłuchu różnica?
    2. GDWK 9/80 do regeneracji - poradźcie jakie cewki wstawić. Takie jak były dedykowane do tego czy te od GDWK 9/120?
    3. Opłaca się wymieniać kable i pakować się w koszty czy bez różnicy dla tych kolumn? Oryginalne są w dobrym stanie poza drobiazgiem czyli wtyczką do wymiany, ale to przecież pryszcz...:)
    4. Kondensator Elwy 4,7uF/63V - pewnie już po tylu latach wysechł i tu pytanie jaki wstawić? Pewnie tam siedzi bipolarny osiowy co za niego wstawić jakiś dedykowany głośnikowy czy to wsio ryba tylko o podobnych parametrach pojemnościowych i napięciowych np. 100V bo teraz chyba łatwiej je dostać oczywiście też bipolarny. :)
    5. Ostatnie pytanie bo nie jestem w temacie GDWK jest podpięty odwrotnie przez kondensator czyli "-" do plusa, "+" do minusa GDN-a, czy może ktoś w nich grzebał i tak podpiął?
    Dzięki z góry za sugestie, kompletuje z tego co mam do odsłuchu na wieś budżetowo oczywiście bo kolumny bez GDN-ów kupiłem za 27 zł
    Będą grały z Zodiakiem 401 (zalega w domu już przestroiłem, zmodyfikowana końcówka mocy na darlingtonach) i fonicą CDF 103 (laser do wymiany, ale zalega CD w domu, naprawię sobie), a na wsi jakiś jamnik, który gra jak gra i mnie denerwuje, a ja nie mam praktyki w zestawach głośnikowych.
    Potrzebuje szybką poradę a nie wywody że te kolumny są do bani bo ja o tym wiem ale potrzebuje tani zestaw do odsłuchu na wieś z którego da się coś jeszcze wycisnąć
  • #2
    JackHammer_PL
    Level 11  
    Co do kabli ja zawsze stawiam na oryginalne (jeżeli nie są w opłakanym stanie) a jak chcesz wymieniać nie zapomnij o dobraniu przekroju bo to też ważne. Co do reszty nie będę pisał bzdur bo nie mam dostatecznej wiedzy na temat tego zestawu.
  • #3
    Anonymous
    Anonymous  
  • #4
    czakpepe
    Level 11  
    Czyli jak dobrze zrozumiałem to:
    GDN 20/40 nic praktycznie nie zmieni w tych kolumnach. Są tylko puste dziury po GDN 20/30 więc żeby wsadzić tam oryginalne musiałbym kupić regenerowane albo do regeneracji a to się nie bardzo kalkuluje więc z tąd moje pytanie o GDN 20/40 mniej zachodu no i mam nowe z 36-mc gwarancją. muszę mieć 2 bo ich po prostu nie ma kupiłem praktycznie puste kompletne skrzynki bez GDN-ów za 27 zł dwudrożne bez przełącznika ten ubogi zestaw w obudowie zamkniętej kiedyś sprzedawany do Amatora 3 do kompletu

    Jeżeli chodzi o GDWK też tak mi się zdawało może grubszym drutem cewkę nawinęli? ale właśnie to wszystko ale w dobie MPM można wszystko klientowi wcisnąć :)

    Kable pomierzę i zobaczę jaka jest ich oporność ale wydaje mi się że powinno być ok mam nadzieje że nikt żarówki do nich nie podłączał i ich nie wygrzał, cenna sugestia bo o tym nie wiedziałem a izolacja wydaje się być nie uszkodzona.
    Zwrotnica jest na jednym elektrolicie bipolarnym Elwy stąd moje pytanie czy go wymienić, ale czy dobrze zrozumiałem że lepiej zastosować suchy kondensator zamiast tego elektrolitu? Bo myślałem zamienić go na współczesny bipolarny 4,7uF/100, z uwagi że dowiedziałem się że kolumny były przechowywane na strychu, a wiadomo jakie warunki termiczne tam panują.

    I kolejna sprawa z fabryki raczej nie wyszły z zamienionymi biegunami głośników w skrzynce? Pytam bo gdzieś na elektrodzie widziałem taki schemat rozrysowany w podobnym zestawie ale z przełącznikiem i zamienionymi biegunami i to mnie zaniepokoiło bo była tam też zwrotnica na jednym kondensatorze...

    Moc jaka będzie wychodziła to jakieś około 15W/8 Ohm sinus ze starego Diorowskiego Zodiaka. Piszę około bo w wzmacniaczu siedzą dwa darlingtony takie akurat wtedy miałem pod ręką w latach 90-tych jeszcze z cemi, a trafił do mnie z uszkodzoną końcówką mocy.
  • #5
    Anonymous
    Anonymous  
  • #6
    czakpepe
    Level 11  
    [quote="dj-MatyAS"]
    czakpepe wrote:
    GDN 20/40 nic praktycznie nie zmieni w tych kolumnach
    W porównaniu z GDN 20/30 - zmieni na dużo gorsze. 20/30 jest dość specyficznym głośnikiem, nie mającym współczesnych "zamienników". Można je natomiast z powodzeniem (o ile tylko górne zawieszenie jest uszkodzone) zregenerować.
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1797404.html

    No tak ale ja ich nie mam i musiałbym je kupić... I dla tego kombinuję... czyli pozostaje zakupić GDN 20/30 na wiadomej aukcji? hmmm.... A myślałem że będzie łatwo miło i przyjemnie wsadzę 20/40, a tam wiadomo co można kupić i się wkopać...
  • #7
    Anonymous
    Anonymous  
  • #8
    czakpepe
    Level 11  
    A emifon jest godny polecenia jeśli chodzi o regenerację? bo mają ale wymieniana jest membrana na celulozową, zawieszenie górne (pianka) i kopułka. Dolne resor i cewka nie wymieniane.
  • #9
    Anonymous
    Anonymous  
  • #11
    czakpepe
    Level 11  
    Z braku GDN 20/30 wsadzę jednak GDN 20/40 Te kolumny mają grać na wsi z Zodiakiem, więc różnicy za wielkiej nie powinno być przy mocy około 15W.
    Mam jeszcze jedno pytanie dotyczące płótna na maskownicach, czym kleicie przy wymianie nowe płótno, jakim klejem żeby to było solidne i dobrze sklejone.

    Nowe głośniki GDN 20/40 zostały założone do tych pudełek oraz zregenerowane GDWK 9/80 na membranach od 9/120...
    Efekt jest zadawalający, wprawdzie trochę brakuje średnicy, wyczuwalny wyraźny bas i wysokie, ale czego można się było spodziewać po tych kolumnach w porównaniu z altonami 80, których używam na codzień do odsłuchu.

    Teraz mam pytanie dotyczące tego elektrolita bipolarnego ponieważ namierzyłem, że ma jednak lekką upływność rzędu kilku Mohm, czy poprawi to coś jak je wymienię na suche, czy coś średnicy się da z tych przetworników jeszcze wycisnąć tanim kosztem?
  • #12
    Tomek Janiszewski
    Level 32  
    czakpepe wrote:
    Efekt jest zadawalający, wprawdzie trochę brakuje średnicy, wyczuwalny wyraźny bas i wysokie, ale czego można się było spodziewać po tych kolumnach w porównaniu z altonami 80, których używam na codzień do odsłuchu.

    Proóbowałeś obu sposobów połączeń GDN i GDW?
    Quote:
    Teraz mam pytanie dotyczące tego elektrolita bipolarnego ponieważ namierzyłem, że ma jednak lekką upływność rzędu kilku Mohm, czy poprawi to coś jak je wymienię na suche, czy coś średnicy się da z tych przetworników jeszcze wycisnąć tanim kosztem?

    Upływność elektrolitów na poziomie 1MΩ jest rzeczą najzupełniej normalną, jednak po tak starych kondensatorach można spodziewać się znaczącego wzrostu rezystancji szeregowej (ESR) oraz spadku pojemności w wyniku wyschnięcia. Niekiedy może trafić się wzrost pojemności - w wyniku rozformowania. Wymiana na kondensatory foliowe (najlepiej polipropylenowe MKP, większe co prawda gabarytowo ale za to stabilniejsze, dokładniejsze, cechujące się minimalną stratnością i nie wnoszące zniekształceń nieliniowych w porównaniu z często spotykanymi kondensatorami poliestrowymi (MKSE lub MKT) byłaby wskazana.
    Dla polepszenia odtwarzania średnich tonów można by jeszcze próbować zmniejszyć częstotliwość podziału dla GDW, zwiększając pojemność kondensatora w porównaniu z oryginałem (korzystając z faktu ze wykorzystujesz zespoły tylko przy max. 50% mocy znamionowej), jest to jednak dość ryzykowne ponieważ można je przeciążyć i spalić gdy zanadto obniżysz częstotliwość podziału. Zwlaszcza w przypadku przesterowania końcówki mocy. Pamiętam że dla GDWK9/40 producent podawał dwa warianty ich wykorzystania: przy częstotliwości podziału 2,5kHz (ale tego nie jestem pewien, będę mógł sprawdzić dopiero wieczorem) mógł pracować w zespole o mocy do 15W, przy 4kHz - do 40W. Oba te warianty dotyczyły jednak filtru o nachyleniu 12dB/okt, Twój pojedynczy kondensator 4,7µF daje zaś z głośnikiem 8Ω częstotliwość podziału ok. 4kHz, ale przy nachyleniu 6dB/okt. Zaprojektowanie zupełnie nowej zwrotnicy 12dB/okt o częstotliwości podziału 2,5kHz jest jak najbardziej możliwe, wymaga jednak bardziej szczegółowej znajomości parametrów obu głośników, w szczególności ich pasożytniczej indukcyjności. Uproszczone obliczenia, traktujące głośniki jak czyste rezystancje dają w przypadku zwrotnic 12db/okt a co dopiero 18dB/okt wyniki dalekie od oczekiwanych, niestety taka sytuacja ma miejsce w razie posłużenia się popularnymi "kalkulatorami". Przykład poprawnie obliczonej (a właściwie przesymulowanej w PSPICE, metodą kolejnych przyblizeń) a następnie pozytywnie zweryfikowanej w realu zwrotnicy 12dB/okt przedstawiam poniżej:
    zgc 25-8-57 - regeneracja pare szybkich pytań
    jest to jednak zwrotnica zaprojektowana dla zespołu o impedancji 4Ω, zasilająca zupełnie inne głośniki niskotonowe a przy tym o częstotliwości podziału jeszcze wyższej niż w Twoim przypadku (5.5kHz) toteż nawet nie próbuj odwzorowywać jej bez ponownego przeliczenia, bo skutki okażą się fatalne. Przedstawiłem ją tylko po to abyś miał świadomość stopnia jej złożoności. Jesteś zainteresowany taką komplikacją zespołu, oczywiście przy zachowaniu tych głośników jakie masz?

    Pozdrawiam
    Tomek Janiszewski
  • #13
    wkj
    Level 36  
    Tomek Janiszewski wrote:
    Przykład poprawnie obliczonej (a właściwie przesymulowanej w PSPICE, metodą kolejnych przyblizeń) a następnie pozytywnie zweryfikowanej w realu zwrotnicy 12dB/okt przedstawiam poniżej:
    zgc 25-8-57 - regeneracja pare szybkich pytań

    No to trochę źle jest rozrysowana ta zwrotnica.
  • #15
    czakpepe
    Level 11  
    No to już się stało GDN 20/40 gra ładnie, GDWK 9/80 gra ładnie po regeneracji, dzisiaj zakupiłem suche MKT 4,7 uF/250V 5% zamienię z BP elektrolitów i zestaw jedzie na wieś z zodiakiem i fonicą CDF 101R nie jest tak źle, a nie spodziewałem się rewolucji to nie Miltony... Temat zamykam bo już po sprawie, a nie chcę się bawić w zwrotnice bo nie ma sensu do tych kolumn, można było by się pobawić jeśli miałbym jakiś truj drożny zestaw. Dzięki i pozdrawiam