Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Xmega] - Pomiar napięcia, "skaczące" wyniki pomiaru.

kogut117 03 Lip 2014 13:20 1071 3
  • #1 03 Lip 2014 13:20
    kogut117
    Poziom 10  

Witam. Jestem początkujący jeśli chodzi o zabawę z mikrokontrolerami. Otóż zakupiłem gotowy moduł z ATxmega128A3 i chciałem zrobić pomiar napięcia na nim. Dzielnik 1:20 i nie mierzy 0V tylko na dzień dobry jest od 0.02V do 0.05V. Przy pomiarze baterii 9V czy akumulatora w samochodzie pomiar jest fałszywy i "skacze" względem tego błędu. Można jakoś temu zaradzić?? Czytałem tematy podobne, ludzie pisali aby dać kondensator względem masy lecz to nie pomaga.

Pozdrawiam.

0 3
  • #2 03 Lip 2014 13:37
    BlueDraco
    Specjalista - Mikrokontrolery

Nie znamy schematu, kodu ani wartości mierzonych napięć. Udaj się do wróżki. Kondensator oczywiście się przyda.

0
  • #3 19 Sie 2014 14:10
    Rocho82
    Poziom 12  

1. Filtrowanie napięcia zasilającego (najlepiej zobaczyć oscyloskopem) pewnie dwa kondensatorki trzeba dodać.
    2. Filtrowanie napięcia odniesienia
    3. mediana z wartości uzyskanych dla czasu 20ms
    4. prędkość odczytu ADC

0
  • #4 19 Sie 2014 14:20
    tmf
    Moderator Mikrokontrolery Projektowanie

kogut117 napisał:
    Witam. Jestem początkujący jeśli chodzi o zabawę z mikrokontrolerami. Otóż zakupiłem gotowy moduł z ATxmega128A3 i chciałem zrobić pomiar napięcia na nim. Dzielnik 1:20 i nie mierzy 0V tylko na dzień dobry jest od 0.02V do 0.05V. Przy pomiarze baterii 9V czy akumulatora w samochodzie pomiar jest fałszywy i "skacze" względem tego błędu. Można jakoś temu zaradzić?? Czytałem tematy podobne, ludzie pisali aby dać kondensator względem masy lecz to nie pomaga.

Pozdrawiam.

Ja bym zaczął od przejrzenia noty katalogowej użytego MCU. Dowiedziałbyś się, że w XMEGA został wprowadzony offest rzędu właśnie 50mV (dla Vref=1V), w efekcie 0 z ADC odpowiada napięciu ok. -50mV. Ofset nie występuje w trybie różnicowym pomiaru (można po prostu mierzyć względem AGND, co nie wymaga dodatkowego pinu IO).

0