Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

wyniesienie układu pomiarowego

tomaszekw1 05 Lip 2014 01:17 8508 68
  • #31 05 Lip 2014 01:17
    tomaszekw1
    Poziom 8  

No ciągle pisze ze formalności kazali mi załatwiać jak nowe przyłącze ponieważ stara umowa została rozwiązana i nie ma opcji podłączenia ponownego bez wyniesienia układu na zewnątrz. Ustawa miała by zastosowanie gdy umowa nie była by rozwiązana tylko aby wstrzymana dostawa energiii

• #32 05 Lip 2014 08:13
    serwisor
    Poziom 29  

Czy do Ciebie wogóle coś dociera?
    Czytasz odpowiedzi które tutaj padają?

Po co pytasz gości z pogotowia, jak pogotowie ratunkowe zbierze Cię z ulicy ze złamaną nogą to trafiasz do ratownika a później do lekarza i z lekarzem kontakt utrzymujesz,
    nie jeździsz do tego co Cię zbierał.

Tak samo tutaj, podaj właściwy powód zdjęcia licznika, bo od początku wygląda jak byś kręcił, tak samo stwierdzenie, że nie zostawili żadnego dokumentu, oraz brak jakiegokolwiek pisma ...

Wygląda na to, że dałeś sobie ukraść licznik, nawet nie wiesz jakie były jego wskazania, czyli nie wiesz za co masz zapłacić, chyba, że chodziło o nieuprawniony pobór, a to zupełnie inna para kaloszy.

Skoro nie ma żadnego pisma, czy ponaglenia, to znaczy że zrobili to bezprawnie, cała ta sprawa śmierdzi, bardzo.

Chyba, że to nie ty byłeś właścicielem poprzedniej umowy, w sensie jakiś spadek itp. itd.
    Nie wiem, według mnie to coś kręcisz, informacje od Ciebie trzeba wyciągać, a mimo to nic nie chcesz napisać ...

• #33 05 Lip 2014 12:09
    tomaszekw1
    Poziom 8  

Nie ktoś z ulicy tylko pani w okienku w biurze obsługi klienta. Papiery spisali ale je zabrali ze sobą i nie zostawili. Wyjaśniła mi ona ze przywrócenie było by jak by umowa była nie zerwana a teraz to od początku...

• #34 05 Lip 2014 13:12
    Grzegorz740
    Poziom 29  

Czegoś tutaj nie rozumiem. Przyjechali sobie panowie z pogotowia energetycznego odłączyli licznik i sobie go zabrali nie zostawiając żadnego pokwitowania, że zabierają licznik? Nie dostałeś żadnego ponaglenia ,że masz rachunki nie uregulowane?

Jakbyś nie zapłacił rachunku za energię elektryczną to przysyłają pismo ,że nie uregulowałeś rachunku. I dają czas na uregulowanie go.

Przecież od tak sobie nie zabierają licznika i nie odłączają prądu. To co mówi pani w okienku to chyba na jakiejś podstawie. A nie od tak sobie.

Zadam ci tomaszekw1 jedno pytanie. Czy przeczytałeś wszystkie posty ze zrozumieniem jakie zostały napisane?

Bo wydaje mi się ,że coś kręcisz kolego.

• #35 05 Lip 2014 20:14
    retrofood
    Moderator

Grzegorz740 napisał:
    Czegoś tutaj nie rozumiem. Przyjechali sobie panowie z pogotowia energetycznego odłączyli licznik i sobie go zabrali nie zostawiając żadnego pokwitowania, że zabierają licznik? Nie dostałeś żadnego ponaglenia ,że masz rachunki nie uregulowane?

Jakbyś nie zapłacił rachunku za energię elektryczną to przysyłają pismo ,że nie uregulowałeś rachunku. I dają czas na uregulowanie go.

Przecież od tak sobie nie zabierają licznika i nie odłączają prądu. To co mówi pani w okienku to chyba na jakiejś podstawie. A nie od tak sobie.

Zadam ci tomaszekw1 jedno pytanie. Czy przeczytałeś wszystkie posty ze zrozumieniem jakie zostały napisane?

Bo wydaje mi się ,że coś kręcisz kolego.

Jasne, że tak! Gdyby nie było ponagleń, to jedna wizyta u powiatowego rzecznika konsumenta z powołaniem się na art. 6.1 prawa energetycznego rozwiązuję sprawę i ZE musi przywrócić zasilanie.

Ale my wiemy to co wiemy, karmią nas tu mieszanką prawdy, kłamstw i niedopowiedzeń.

• #36 05 Lip 2014 22:34
    plum1978
    Poziom 21  

Nie chcę dywagować, ale przy zadłużeniu jest plombowane zabezp. przedlicznikowe, wtedy bez zerwania plomby nie można podać napięcia, natomiast przy " nielegalnym " " Panowie z PGE " zabierają licznik i wtedy podstawą do wznowienia dostawy energii jest wyniesienie układu pomiarowego na zewnątrz w SPL-0 , wymiana przyłacza od granicy stron, wymiana WLZ i zgłoszenie do ZE.
    Jestem na bierząco z PGE bo działam na terenie Lublina, także znam te formalności.

• #37 05 Lip 2014 22:41
    elpapiotr
    Specjalista elektryk

Ty już lepiej bądź na bieżąco, na pożytek nasz i całego forum elektrodowego.

• #38 05 Lip 2014 22:50
    retrofood
    Moderator

plum1978 napisał:
    Nie chcę dywagować, ale przy zadłużeniu jest plombowane zabezp. przedlicznikowe, wtedy bez zerwania plomby nie można podać napięcia, natomiast przy " nielegalnym " " Panowie z PGE " zabierają licznik i wtedy podstawą do wznowienia dostawy energii jest wyniesienie układu pomiarowego na zewnątrz w SPL-0 , wymiana przyłacza od granicy stron, wymiana WLZ i zgłoszenie do ZE.
    Jestem na bierząco z PGE bo działam na terenie Lublina, także znam te formalności.

Panowie z PGE niech się zapoznają z istniejącym prawem, bo jak trafią na mnie to dostaną po rzyci tak, że się będą długo po niej głaskać.

• #39 05 Lip 2014 22:52
    tom_bart1
    Poziom 14  

plum1978 napisał:
    natomiast przy " nielegalnym " " Panowie z PGE " zabierają licznik

Nie do końca jest to prawda. Monterzy mogą zdjąć licznik i odpiąć przyłącze tylko wtedy gdy nie można zlikwidować NPE (np. odgałęzienie od WLZ przedlicznikowego), w innym przypadku mają usunąć NPE, zabezpieczyć dowody rzeczowe oraz spisać stosowny protokół kontroli

• #40 05 Lip 2014 22:55
    retrofood
    Moderator

Problem w tym, że "panowie z PGE" najwyraźniej traktują zapis o NPE rozszerzająco, traktując brak płatności w terminie jako NPE.
    Natomiast z tego co ja się orientuję, od ustalania wykładni prawa jest Sąd Najwyższy i Trybunał Konstytucyjny, natomiast PGE nie jest do tego upoważnione.

• #41 05 Lip 2014 23:20
    plum1978
    Poziom 21  

Nie chcę bronić pracowników PGE, bo wszędzie pracują różni ludzie, ale po kilkunastu latach współpracy mogę z całą świadomością i odpowiedzialnością odpowiedzieć , że na 98% skoro zdjęli układ pomiarowy to było co najmniej bardzo uzasadniony nielegalny pobór, bo mimo archaicznych i wiekowych instalacji nie nakazują przebudowy układów pomiarowych bo mają taki kaprys.

• #42 06 Lip 2014 03:10
    zbich70
    Specjalista elektryk

retrofood napisał:
    Ale my wiemy to co wiemy, karmią nas tu mieszanką prawdy, kłamstw i niedopowiedzeń.

Nie wiemy nawet czy Autor tematu w ogóle jest/był stroną umowy z PGE. :?:
    A to by wyjaśniało brak kwitu z demontażu pomiaru i podejście "panienki z okienka".
    Kwit mógł zostać wysłany na adres korespondencyjny, a panienka kliknąwszy w klawiaturę stwierdziła iż interesant nie jest klientem PGE i wobec tego wskazała właściwą drogę do przyłączenia.
    Amen ;)

• #43 06 Lip 2014 08:46
    =Grzegorz=
    Poziom 22  

Jak dla mnie autor tematu nie przedstawia istotnych informacji, wątpię czy wynika to z jego niewiedzy czy z próby wybielania się i przedstawiania jako pokrzywdzonego przez okropną firmę energetyczną.

Bez tych informacji wyjaśnienie sprawy jest niemożliwe.

• #44 06 Lip 2014 19:21
    Grzegorz740
    Poziom 29  

Jak na razie to autor tematu nic konstruktywnego nie przedstawił. To są tylko nasze domysły.
    Może tak być jak napisał zbich70, ale nie musi. Mogą być inne przyczyny o których autor nas nie informuje.

Jak na razie to autor tematu zamilkł na amen i tyle w tym temacie.

• #45 06 Lip 2014 19:47
    jann111
    Poziom 31  

Ja się z kolei nie dziwię autorowi, że się nie chwali szczegółami, które mogą go obciążać. Bywają trudne sytuacje życiowe.
    Skoro autor nie chce drążyć tematu powodu zerwania umowy, ewentualnie odwołania się więc nie można tego wymuszać od niego. Znam nawet przypadek, kiedy umowa została rozwiązana bo właściciel chciał się pozbyć współlokatorów.
    Autor pyta jak przywrócić zasilanie. Odpowiedź brzmi -wystąpić z wnioskiem o WT zasilania obiektu i tyle. Będą warunki, możemy gdybać.

• #46 07 Lip 2014 07:09
    TWK
    Specjalista elektryk

jann111 napisał:
    Ja się z kolei nie dziwię autorowi,że się nie chwali szczegółami które mogą go obciążać.Bywają trudne sytuacje życiowe.
    Ale jak się człowiek nie przyzna, to nie jesteśmy w stanie pomóc. Niestety.

• #47 11 Lis 2015 11:54
    Maciek 01
    Poziom 9  

Witam przedstawię podobną sytuację jak w tym temacie. Napewno będzie wiele wspólnego. Dostałem dom w którym poprzedniemu właścicielowi wypowiedziano umowę z powodu trudności w opłacaniu rachunków. Czyli mam dom z przyłączem napowietrznym ale bez licznika. Odłączenie polegało na odpięciu ze słupa i zdemontowaniu licznika z mieszkania. Ja się staram teraz jako nowy właściciel o podłączenie prądu to ZE PGE stwierdził że skoro już 2 lata dom stoi bez prądu to mogą się ostatecznie zgodzić (uprosiłem dyrektora) na umowę 6 miesięczna . Założą licznik , podłączą na słupie i będzie grać. Ale warunkiem jest że w ciągu 6 miesięcy muszę wynieść licznik na zewnątrz i wymienić przyłącze , bo jest starego typu.

• #48 14 Lis 2015 00:55
    karolq
    Poziom 21  

Jaka umowa? 6-miesięczna? Masz takie warunki w umowie? Nikt nie ma prawa cię zmusić do przeniesienia licznika na zewnątrz, a tym bardziej do wymiany przyłącza, które jest własnością zakładu. Inna sprawa, że licznik był zdemontowany za poprzedniego właściciela.Tylko od ciebie zależy, czy przeniesiesz licznik. 6 miesięcy minie i co?Przyjadą zabrać licznik, nawet jak będą rachunki płacone? Albo się przywraca punkt odbioru, albo nie.

• #49 14 Lis 2015 09:47
    Maciek 01
    Poziom 9  

Tak mam umowę tylko na 6 mc. W warunkach umowy nie ma nic o obowiązku wyniesienia pomiaru. Przeniesienie uzgodniliśmy ustnie że pod takim warunkiem przywrócą mi prąd. A z tym przyłączem to właśnie nie jestem przekonany kto ma to zrobić . Pan w zakładzie stwierdził że skoro obecnie jest przyłącze 4x6mm z zatopioną nośną linką stalową czyli mega stare to należy od razu wymienić przyłącze na ASX 4x25mm2 . A skoro powiedziałem im że pomiar będę wynosił sam to powiedział że mogę kupić tego ASX , podłączyć w skrzynce i zostawić odpowiedni zapas to oni podłączą na słupie. I tu pojawia się pytanie do kogo należy sfinansowanie przyłącza . Niby granicą urządzeń to zaciski wyjściowe z licznika w stronę odbiorcy tak mi się wydaje przynajmniej a w umowie mam że granicą są zaciski prądowe przewodów przy izolatorach stojaka dachowego lub konstrukcji wsporczej w ścianie budynku na odejściu w stronę odbiorcy. Stojaka dachowego nie ma i nie będzie tylko przyłacze ma bezpośrednio ze słupa wejść w skrzynkę licznikową. Więc jak by nie patrzył to i tak ten ASX by był po ich stronie własności hmm. aha i według tej umowy to licznik też jest mój . nieżle :)

• #50 14 Lis 2015 14:42
    stomat
    Specjalista elektryk

Jak to prosto ze słupa do skrzynki? Ta skrzynka jest na jakiej wysokości? Do odczytu licznika potrzebna będzie drabina czy może będziesz przechodził nad przyłączem ?
    Zasada jest taka: od słupa do muru czy stojaka - własność operatora sieci, reszta twoja, poza samym licznikiem. Tablica na której licznik wisi jest też twoja.

karolq napisał:
    Jaka umowa? 6-miesięczna? Masz takie warunki w umowie? Nikt nie ma prawa cię zmusić do przeniesienia licznika na zewnątrz, a tym bardziej do wymiany przyłącza, które jest własnością zakładu. Inna sprawa, że licznik był zdemontowany za poprzedniego właściciela.Tylko od ciebie zależy, czy przeniesiesz licznik. 6 miesięcy minie i co?Przyjadą zabrać licznik, nawet jak będą rachunki płacone? Albo się przywraca punkt odbioru, albo nie.

Tak, przyjadą zdjąć bo wygaśnie umowa.

• #51 14 Lis 2015 15:09
    Maciek 01
    Poziom 9  

stomat napisał:
    Jak to prosto ze słupa do skrzynki? Ta skrzynka jest na jakiej wysokości? Do odczytu licznika potrzebna będzie drabina czy może będziesz przechodził nad przyłączem ?
    Zasada jest taka: od słupa do muru czy stojaka - własność operatora sieci, reszta twoja, poza samym licznikiem. Tablica na której licznik wisi jest też twoja.

Skrzynkę zamontuję na wysokości takiej żeby dostęp był bez drabiny:) . np środek skrzynki na 1,5m. Przyłącze będzie złapane do haka na górze budynku i potem rurką PCV pionowo w dół do skrzynki na listwę zaciskową. Potem fazy na S303 i dalej na licznik , a PEN z pod zacisku poleci 1- w dół do uziemienia ( tu zakopię bednarkę , zrobię pomiary sonelem czy się zgadza R ) 2- pod licznik . I potem położę w rurce po ścianie WLZ 4x10mm2 już do domu . Tak sobie to wymarzyłem , będzie dobrze? . Sieć zasilająca TN-C i w domu póki co tez jest TN-C

Dodano po 10 [minuty]:

stomat napisał:
    Zasada jest taka: od słupa do muru czy stojaka - własność operatora sieci
    czyli mam z nimi gadać że przyłącze to niech oni sami kupują i wymieniają jak im się nie podoba stare?

• #52 14 Lis 2015 15:13
    karolq
    Poziom 21  

Jak już przenosisz licznik to wlz zrób do haka i zostaw zapas przy haku. Przyłącze po stronie zakładu. Jak zrobisz na swój koszt to i tak przejdzie na majątek ZE.

• #53 14 Lis 2015 15:14
    jann111
    Poziom 31  

Maciek 01 napisał:
    a PEN z pod zacisku poleci 1- w dół do uziemienia ( tu zakopię bednarkę , zrobię pomiary sonelem czy się zgadza R ) 2- pod licznik . I potem położę w rurce po ścianie WLZ 4x10mm2 już do domu . Tak sobie to wymarzyłem , będzie dobrze?

Nie, nie będzie dobrze.

• #54 14 Lis 2015 15:18
    Maciek 01
    Poziom 9  

karolq napisał:
    Jak już przenosisz licznik to wlz zrób do haka i zostaw zapas przy haku. Przyłącze po stronie zakładu. Jak zrobisz na swój koszt to i tak przejdzie na majątek ZE.
    tzn że ze skrzynki mam tylko kawałek tego ASX wypuścić do góry do haka i tyle?

Dodano po 39 [sekundy]:

jann111 napisał:
    Nie, nie będzie dobrze.
    powiesz coś więcej czy zostawisz sobie w tajemnicy?

• #55 14 Lis 2015 15:20
    jann111
    Poziom 31  

Zakwestionowałem to co w cytacie. Może zapytam aby naprowadzić. Czy uziemienie robisz dla siebie, czy dla ZE?

• #56 14 Lis 2015 15:26
    Maciek 01
    Poziom 9  

karolq napisał:
    oczywiście miałem taki zamiar żeby przy haku zostawić im odpowiedni zapas do słupa i niech sami podłączą. na słupa nie zamierzałem się pakować :)

Dodano po 5 [minuty]:

jann111 napisał:
    Zakwestionowałem to co w cytacie.Może zapytam aby naprowadzić. Czy uziemienie robisz dla siebie czy dla ZE?
    fakt że to będzie uziemienie złącza więc to powinien wykonać ZE? . podpowiedzcie proszę jak mam z nimi rozmawiać i co powinno należeć do mnie a co do ZE przy wyniesieniu tego pomiaru.

Zamontować tylko skrzynkę , i wlz na odejściu z licznika do mnie do domu 4x10mm2 a ZE ma sobie sam wymienić przyłącze, wprowadzić do skrzynki , podłączyć i wykonać uziemienie tego złącza kopiąc bednarkę ? . jesli tak to była by bajka :)

• #57 14 Lis 2015 15:35
    jann111
    Poziom 31  

Nie widziałem warunków więc niektórych informacji nie jestem w stanie udzielić, natomiast uziemienie należy doprowadzić do swojej rozdzielnicy poprzez GSU.

• #58 14 Lis 2015 15:40
    Maciek 01
    Poziom 9  

jann111 napisał:
    Nie widziałem warunków więc niektórych informacji nie jestem w stanie udzielić
    to warunki wyniesienia licznika na zewnątrz dostaje się na piśmie i tam ma być opisane wszystko co i jak ?? . Nie dostałem nic poza rozmową i kilku wytycznych przekazanych ustnie przez pracownika w zakładzie. O uziemieniu złącza nic nie wspomniał. Pytanie czy zapomniał czy był świadomy że sami muszą to zrobić hmm chyba musze tam jeszcze raz pojechać i wyjaśnić sprawę dokładnie

Dodano po 1 [minuty]:

jann111 napisał:
    uziemienie należy doprowadzić do swojej rozdzielnicy poprzez GSU
    to wiem ale to nieprędko bo do kapitalnego remontu tego domu jeszcze daleko

• #59 14 Lis 2015 16:03
    zbich70
    Specjalista elektryk

Maciek 01 napisał:
    Nie dostałem nic poza rozmową i kilku wytycznych przekazanych ustnie przez pracownika w zakładzie.

A przeanalizowałeś ile to będzie finalnie kosztować?
    Może taniej będzie wystąpić o warunki przyłączenia, wnieść opłatę przyłączeniową zależną od ilości zamówionych kilowatów i nie martwić się przyłączem i złączem - ZE zrobi to w ramach opłaty za przyłączenie.

• #60 14 Lis 2015 16:11
    Maciek 01
    Poziom 9  

zbich70 napisał:
    Maciek 01 napisał:
    Nie dostałem nic poza rozmową i kilku wytycznych przekazanych ustnie przez pracownika w zakładzie.

A przeanalizowałeś ile to będzie finalnie kosztować?
    Może taniej będzie wystąpić o warunki przyłączenia, wnieść opłatę przyłączeniową zależną od ilości zamówionych kilowatów i nie martwić się przyłączem i złączem - ZE zrobi to w ramach opłaty za przyłączenie.
    w sumie nie analizowałem bo nie znałem innej drogi. nie mam doświadczenia bo tak na dobra sprawę to pierwszy raz mam do czynienia z ZE . koszt materiałów wyjdzie z 800zł . Licznik już mam założony w domu i energia jest. Obecny przydział to 6KW i jest wystarczający jak na tą starą instalkę. . Czy teraz mogę wystąpić o nowe warunki jeśli by się to opłaciło? .