Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

1.9 dci 130km - 1.9 dci 130km - profilaktyczna wymiana panewek dziwne cykanie

03 Lip 2014 20:45 7926 5
  • Poziom 13  
    Witam Silnik to 1.9 dci 130KM z 2006 r w grand scenicu z filtrem FAP, przebieg 216000 tyś. silnik pracuje równo nie ma żadnych błędów, żadnych stukotów wewnątrz auta nie słychać, nie bierze oleju ani go nie przybywa.

Ale silnik wydaje w okolicy 1500 obrotów dźwięki jakby klekoczących zaworów (takie cykanie), nie przypomina do klekoczących panewek.
    1. zdjąłem pokrywę zaworów i sprawdziłem luzy - są OK
    2. zdjąłem pokrywę rozrządu -rozrząd według znaków jest OK
    3. uruchomiłem silnik bez koła pasowego - dźwięk cykania dalej jest.
    4. zdjąłem miskę olejową - nie ma żadnych opiłków ani zabarwienia oleju (metalem)
    pompa jest 24 ząbkowa, łańcuch trochę jakby za luźny - chyba go wymienię.
    5. Przy kręceniu silnika kluczem za śrubę koła pasowego odzywa się koło dwumasowe.

I tu moje pytania:

1. czy w tej wersji silnika warto wymienić panewki na nowe (130km pompa 24 ząbkowa, raczej to nie one stukają), jeszcze nie rozkręcałem korbowodów, więc nie wiem jaki jest ich stan, ale na oko żadnych luzów nie ma - czy jak jest wszystko OK zamknąć miskę i nie wracać.

2. czy koło dwumasowe może taki stukot powodować ?

Za wszelkie info wielkie dzięki !
  • Poziom 22  
    rozkręć i zobacz czy są wytarte, jest coś takiego jak stetoskop ( przydatny do diagnozowania stuków w silniku)
  • Poziom 30  
    Miska zdjęta to rozkręcaj , nie da się wykryć w ten sposób luzu panewek olej doskonale maskuje luz a ten pojawi się dopiero jak wytrzesz do sucha czop wału i panewki , po stanie panewek również będzie widać .
  • Poziom 31  
    Są dwa rodzaje panewek,, miękkie i twarde'' . 130 -tka ma twarde i niema czego tam szukać .
  • Poziom 31  
    Blok jest inny ,panewki twarde są to panewki które się nie ,,zwijają''.