Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Technik Elektryk - Faber CK
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Rozłączniki i inne - Trudna instalacja

blofeld1410 04 Lip 2014 03:19 2616 14
  • #1 04 Lip 2014 03:19
    blofeld1410
    Poziom 7  

Witam, na początku przepraszam za nieprofesjonalne " nazewnictwo " ale ma poważny problem z zaprojektowaniem bezpiecznej instalacji elektrycznej. Pozwólcie że wyjaśnię.
    Mam dom jednorodzinny składający się z parteru i piętra. W tamtym roku wyciągnąłem licznik na zewnątrz budynku. Dzięki temu od strony elektrowni do skrzynki na budynku wchodzą 4 przewody:

L1 - L2 - L3 - PEN
    Zabezpieczenie przedlicznikowe ( 32A )
    Moc przyłączeniowa 17KW

za skrzynką elektrowni ( z licznikiem ) mam drugą skrzynkę w której mam podział na

Rozłącznik główny 100A
    Wyłącznik nadprądowy ( B32 ) zabezpieczający parter
    Wyłącznik nadprądowy ( B32 ) zabezpieczający piętro

Do skrzynki dochodzi także przewód PE podłączony do wbitego uziomu.
    Formalnie na parterze mamy sieć TNC ( mostkowanie w gniazdach ) brak 3 przewodu
    Natomiast na piętrze mamy nową instalację:

L1 - L2 - L3 - ( N - PE ) rozłączone w poprzedniej skrzynce.
    Wynikało by z tego że sieć na piętrze to TNC-S

I tu pojawia się problem ( dziesiątki różnych opinii, także na forum ):

1. Jaki rozłącznik główny zastosować w rozdzielni na piętrze. Czy 3 czy 4 polowy a może 3+N
    I czy ktoś mi może wyjaśnić gdzie stosuje się 4 polowe skoro podobno nie rozłącza N zgodnie z normami. A z tego co czytałem powinna N rozłączyć na końcu a załączyć na początku. A może w ogóle nie stosować 4 polowych lub 3+N tylko zostawić 3 polowy i N nie dzielić ?

2. Czy różnicówki także powinny być 4 polowe ? Jaki rodzaj..
    A czy w takim razie jak stosujemy różnicówki to rozłacznik główny musi być 4-polowy ?
    A co z ogranicznikiem przepięć typu C ( czy też 4-polowy ) ?

Piętro ma osobne obwody prądowe na pomieszczenia i osobne na oświetlenie.
    Dodatkowo są też obwody zewnętrzne na gniazda i lampy.

Dodatkowo mamy dwie lodówki, zamrażarkę, piekarnik 230V
    W niedalekiej przyszłości dodatkowo kuchnię indukcyjną z piekarnikiem.
    W rozdzieli także będą umieszczone 3 liczniki jednofazowe ORNO ( dla rozliczeń domowych )
    [ nie może być jeden 3-fazowy bo te modele nie mają przycisku kasowania miesięcznego)
    Część pomieszczeń jest obita płytą OSB ( zagrożenie przed pożarem ).

Prosił bym o radę jak podejść do sprawy z rozłącznikami głownymi i rożnicówkami ?
    3 polowy - 3+N a może 4 polowy. Nie chce popełnić błędu.. i co z różnicówkami?
    Czy dawać jedną główną czy kilka mniejszych ...

Proszę o pomoc.

0 14
  • Technik Elektryk - Faber CK
  • #2 04 Lip 2014 06:46
    fighter
    Poziom 21  

blofeld1410 napisał:
    Witam, na początku przepraszam za nieprofesjonalne " nazewnictwo " ale ma poważny problem z zaprojektowaniem bezpiecznej instalacji elektrycznej.

Kolego nie baw się w projektanta bo to nikomu na dobre nie wyjdzie, nie masz uprawnień ani projektowych anie wykonawczych, wiec zleć wyżej opisane prace osobom z doświadczeniem i uprawnieniami.

Zadzwoń do projektanta, elektryka. Niech to wykonają będziesz spał spokojnie.

0
  • #3 04 Lip 2014 07:15
    bartekfigura
    Poziom 26  

Potwierdzam. Tutaj pomoże tylko doświadczony projektant który całość obejrzy na miejscu i odpowiednio zaprojektuje i wykona wszystko. Nie można się projektowania nauczyć w kilku postach na forum. Pamiętaj, że priorytet to bezpieczeństwo.

0
  • #4 04 Lip 2014 08:15
    1044571
    Użytkownik usunął konto  
  • Technik Elektryk - Faber CK
  • #5 04 Lip 2014 11:21
    serwisor
    Poziom 29  

A co na to wszystko Elektryk, który napewno już instalację oglądał ?! Tak czy nie?

Przecież to "prawie" podręcznikowy przykład.

Dla ciekawostki powiem Ci, że walczę z podobną sytuacją u Siebie w domu, tyle że bez OSB.

0
  • #6 04 Lip 2014 11:28
    blofeld1410
    Poziom 7  

OK. To chociaż doradźcie jaki powinien być ten rozłącznik 3 - 3+n + 4 polowy przy sieci TNC-S i czy różnicówka i ogranicznik przepięć też tak powinien być ?

Chyba to informacyjnie możecie powiedzieć?

0
  • #7 04 Lip 2014 12:01
    serwisor
    Poziom 29  

Wałkowane wielokrotnie, aż się wraca ...

Szukaj nie gryzie.

1. ochrony się nie przerywa - Najpierw chronimy później zasilamy.
    2. RCD do 3f - 3f a do 1f obwodów 1f.

0
  • #8 05 Lip 2014 18:49
    arek59
    Poziom 29  

Do instalacji 2 i 4 przewodowej nie wolno przerywać przewodu PEN. Czyli jak masz na dole instalacje 2 i 4 żyłową to główny rozłącznik powinien być 3 polowy.
    Te zabezpieczenia B32 nie zapewniają selektywności z przedlicznikowym i radzę zmienić np B20 lub C20 ale to dopiero po obejrzeniu przez elektryka w celu zaprojektowania instalacji i rozdzielni.

0
  • #9 06 Lip 2014 22:29
    serwisor
    Poziom 29  

arek59 napisał:
    Te zabezpieczenia B32 nie zapewniają selektywności z przedlicznikowym

I powiadasz, że "eS-ka" B20 lub tym bardziej C20 zmieni coś?
    Autor nie podał rodzaju zabezpieczenia przedlicznikowego, więc nie rozumiem stwierdzenia.

P.S. Rozumiem że w przypadku 3 i 5 przewodów przerywał byś N-a? albo PE co gorsza?!
    Skróty myślowe w przypadku odpisywania laikowi są nie wskazane ...

0
  • #10 07 Lip 2014 02:10
    themichal
    Poziom 17  

Radze czytać uważniej "Zabezpieczenie przedlicznikowe ( 32A )".

0
  • #11 07 Lip 2014 07:45
    serwisor
    Poziom 29  

serwisor napisał:
    Autor nie podał rodzaju zabezpieczenia przedlicznikowego

themichal napisał:
    Radze czytać uważniej "Zabezpieczenie przedlicznikowe ( 32A )".

To jednak Ja radzę czytać uważniej, proszę w takim razie themichal podaj jaką charakterystykę i rodzaj (np. topik) podał autor ...

0
  • #12 07 Lip 2014 19:28
    themichal
    Poziom 17  

Oj przepraszam, to ja nie doczytałem faktycznie rodzaju ani charakterystyki autor nie podał, jedynie prąd. Lecz sensowniejsze jet tam danie czegoś mniejszego niż 32A aby nam nie wybijało przy liczniku (autor od strony domu chciał dac 100A a od strony sieci ma 32A).

0
  • #13 07 Lip 2014 20:45
    blofeld1410
    Poziom 7  

Pozwolę sobie o dodanie kilku informacji ( choć mam strach w oczach że zaraz mnie objedziecie ). Do końca roku 2013 budynek na zabezpieczeniu przedlicznikowym miał 3 x TOPIK każdy po 25A. A w rozdzielnicy za licznikiem miał zabezpieczenie B20.

Zważywszy że przewody przedlicznikowe do zabezpieczeń były aluminiowe a licznik był w centrum budynku postanowiłem go wynieść na zewnątrz. Moc przydzielona od strony elektrowni wynosiła 15KW.

Specjalnie zwiększyłem moc przyłączeniową na 17KW by zabezpieczenie terażniejsze RBK wynosiło 32A ( takie info otrzymałem z elektrowni ) a na każdej teraz rozdzielnicy parterowej i piętrowej zabezpieczenie wynosiło C25.

Na parterze zabezpieczenie kuchni indukcyjnej wynosi B25
    Na piętrze zabezpieczenie kuchni indukcyjnej wynosi B25

Zdaję sobie sprawę że B20 było by lepsze ale uwierzcie że ilość urządzeń wyjątkowo jest dość duża. Zawsze mogę wystąpić do PGE o 40A na zabezpieczeniu przedlicznikowym.

0
  • #14 07 Lip 2014 20:58
    kozi966
    Moderator- Elektryka Instalacje i Sieci

Szanowny kolego blofeld1410,
    Ja rozumiem, że nie wszyscy mogą sobie pozwolić na wydawanie pieniędzy.
    Niemniej jednak, jedynie poprawna rada "politycznie" to rozmowa z kompetentnym elektrykiem z uprawnieniami na miejscu.
    Forum nie zastąpi człowieka na miejscu. Tym bardziej forum nie zastąpi projektanta.
    Ciężko jest oceniać instalację po mocy przyłączeniowej i pobieżnym opisie. Brak projektu to największa "bolączka".

0
  • #15 19 Lip 2014 13:37
    ltobias
    Poziom 6  

Rozłącznik 3 polowy-3 fazy, różnicówka ze względu na zasadę działania jest 4 polowa-3 fazowa. Ogranicznik przepięć 4 polowy i raczej B+C bo nie pisałeś że gdzieś jest już typ B. Różnicówki lepiej więcej mniejszych ale na wszystkie obwody. Opisałem dla trzech faz. Dla jednej fazy odpowiednio zamiast 3 to 1 polowa, zamiast 4 to 2 połowa.

0