Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Nagłaśnianie multiefektu- jak i z czego?

appj 04 Lip 2014 13:36 1734 18
  • #1 04 Lip 2014 13:36
    appj
    Poziom 6  

Witam.
    Zamówiłem multiefekt gitarowy (line 6 pod xt) i niestety, falę radości ugasił problem. Mój wzmacniacz nie posiada pętli efektów, ani tym podobnych co uniemożliwia puszczenie PODa xt na samą końcówkę mocy (na czym mi bardzo zależy, bo chcę po prostu nagłośnić ten efekt, a nie kombinować jak koń pod górkę z milionami equalizatorów).
    Myślałem nad modyfikacją wzmacniacza (niestety, nie ma do niego żadnych schematów i wydaje mi się, iż bez tego nie ruszę), zbudowaniem najprostszej końcówki mocy (albo czegoś w ten deseń, aby po prostu dać na głośniki PODa), puszczeniem na wieżę (ale tutaj jednak to brzmienie nie jest jakby to powiedzieć... gitarowe).
    Pomożecie?

0 18
  • #2 04 Lip 2014 14:22
    Marek2006
    Poziom 29  

Proponuję zacząć od podania symbolu tego wzmacniacza, który nie ma pętli efektów. Bez tego to jedyną sensowną radą jest: kup wzmacniacz, który taką pętlę posiada.
    Dalej musisz się zdecydować o co Ci chodzi. POD raczej ma mniejszy sygnał niż jest potrzebny do wysterowania końcówki mocy. Więc chyba potrzebujesz jednak jakiś przedwzmacniacz (jedynie bez regulacji barwy). Jeśli chcesz to poźniej puścić sygnał na głośniki, a głośniki od wieży Ci nie pasują, to musisz zdobyć jakieś inne głośniki.
    Napisz trochę precyzyjniej o co konkretnie chodzi.

Marek

0
  • #3 04 Lip 2014 14:34
    appj
    Poziom 6  

Wzmacniacz (nie ma się raczej czym chwalić...) to sounder gx25r.
    Raczej kupowanie wzmacniacza pod efekt jest... głupie? :D
    Tak precyzyjniej? Hmm... Każdy wzmacniacz ma equalizer- i brzmienie (które nota bene ustawiłbym na PODzie, ponieważ posiada symulacje wielu wzmacniaczy i kolumn), które bym wpuscił z poda byłoby po prostu zniekształcone bo equalizer z gx25r zrobiłby swoje. Właśnie tego chcę uniknąć.
    Zależy mi na nagłośnieniu poda, możliwe najprościej bym przedstawił:
    Gitara-> POD-> kolumna (tylko że zwykła kolumna nic nie da...)
    Pozdrawiam.

0
  • #4 04 Lip 2014 15:48
    Marek2006
    Poziom 29  

appj napisał:
    Raczej kupowanie wzmacniacza pod efekt jest... głupie? :D
    Ja myślę, że raczej granie na gitarze bez wzmacniacza jest głupie (chyba, że jest to gitara akustyczna). Można oczywiście grać sobie w domu na słuchawkach ale prędzej, czy później będziesz chciał gdzieś zagrać z innymi muzykami i wtedy nie da rady grać na słuchawkach. Nie słyszałeś o tym, że gitarzyści grają na wzmacniaczach? :?: . Masz wzmacniacz ale on Ci nie pasuje. Masz kolumny ale one Ci nie pasują. To chyba jest jasne, że potrzebujesz inny wzmacniacz. I on niekoniecznie musi być kupowany po PODa. Po prostu każda gitara elektryczna potrzebuje wzmacniacza.
    PS: poza tym, dorobienie w tym wzmacniaczu pętli efektów, to nie jest taka trudna sprawa. Jest tylko jeden drobny szczegół; trzeba się jednak trochę na tym znać. Bierz lutownicę i działaj.

Marek

0
  • #5 04 Lip 2014 15:52
    appj
    Poziom 6  

Nie zrozumiałeś- wzmacniacz mi w miarę (podkreślam "w miarę") pasuje. Chodzi mi po prostu o to, że gdy ukręcę moje wymarzone brzmienie na PODzie, nie chcę, aby korekcja w 'piecyku' zmieniła to o 180* bo tak już miałem- chcę mieć dokładnie takie brzmienie, jakie skręciłem na efekcie.

0
  • #6 04 Lip 2014 16:08
    adambyw
    Moderator Akustyka

To weź jeszcze pod uwag fakt że sam głośnik w wzmacniaczu ma kolosalne znaczenie na brzmienie. Jak grasz na piecyku to wyłącz symulację paczek.
    Żeby korzystać z symulacji kolumn, najlepiej podłączyć poda do kolumny szerokopasmowej. Jeżeli nałożysz symulację i puścisz ją na głośnik gitarowy, dźwięk będzie bardzo zmulony.

Tak czy siak, ten piecyk masakrycznie zmieni ci brzmienie, więc sam pomysł pominięcia korektora nie ma większego znaczenia.

0
  • #7 04 Lip 2014 16:17
    appj
    Poziom 6  

Czyli wszystko prowadzi do tego, że brzmienie i tak się zmieni, tak? I prawie nie ma wyjścia z tej sytuacji, tak?

0
  • #8 04 Lip 2014 16:19
    Marek2006
    Poziom 29  

appj napisał:
    Nie zrozumiałeś- wzmacniacz mi w miarę (podkreślam "w miarę") pasuje. Chodzi mi po prostu o to, że gdy ukręcę moje wymarzone brzmienie na PODzie, nie chcę, aby korekcja w 'piecyku' zmieniła to o 180* bo tak już miałem- chcę mieć dokładnie takie brzmienie, jakie skręciłem na efekcie.
    Nie widzę tu żadnego problemu. Taką pętlę efektów montuje się za regulacją barwy i przed końcówką mocy. To, że wzmacniacz Ci "w miarę pasuje", to chyba wcześniej nie pisałeś. Pisałeś raczej coś zupełnie odwrotnego. Pamiętaj, że jak ludzie tu odpowiadają, to na podstawie tego co wcześniej pisałeś. Nikt się nie będzie domyślał czego nie napisałeś (a może chciałeś napisać).

Marek

0
  • Pomocny post
    #9 04 Lip 2014 16:42
    adambyw
    Moderator Akustyka

Jak już zauważyłeś

appj napisał:
    Każdy wzmacniacz ma equalizer- i brzmienie

Od brzmienia tego wzmacniacza nie uciekniesz jak na nim grał będziesz. Symulacja kolumn sprawdza się tylko wpinając poda bezpośrednio w kolumnę pełno pasmową która z założenia gra prawie płasko, i jest w stanie oddać brzmienie symulacji.
    Gitarzysta z którym gram kiedyś używał poda, teraz pracuje na Avid Eleven Rack, i do odsłuchu używa pełno pasmowej kolumny, najczęściej małego LDM'a a do nagłośnienia frontowego wychodzi z linii bezpośrednio w mikser. Mówi że daje mu to w miarę najlepsze rezultaty.
    Na twoim miejscu mając te klocki wpinał bym się z gitarą w poda, poda do wejścia gitarowego w wzmacniaczu, korekcja na zero, gain tak żeby przester robić na podzie. Przy tej klasie wzmacniacza nie odczujesz większej różnicy w brzmieniu.

0
  • #10 04 Lip 2014 16:49
    appj
    Poziom 6  

Dobrze, w takim razie będę kombinował... Dziękuję bardzo. Pozdrawiam :)

0
  • Pomocny post
    #11 04 Lip 2014 17:19
    DjMapet
    Poziom 43  

Nie ma co kombinować, bo każdy zestaw gitarowy (obojętnie, czy piec, czy head + paczka) projektowany jest tak, by kreował jakieś - zaprojektowane przez konstruktora - brzmienie.
    W zasadzie nie nadaje się do współpracy z multiefektem gitarowym.
    Jak już wspomniano wyżej, na koncertach wpinasz się bezpośrednio w mikser a na próbach używasz paczki pełnopasmowej aktywnej, lub pasywnej + wzmacniacz. Kolumna najlepiej na głośniku 12"+driver/tweteer. Chyba że zespół dysponuje nagłośnieniem frontowym, wtedy też wpinasz multiefekt w mikser.
    Z tańszych, np. LDM SKM-7 dobrze spełnia się w tej roli.

Pozdrawiam.

0
  • #12 07 Lip 2014 15:56
    appj
    Poziom 6  

Witam ponownie.
    Skręcone gałki (jak podpowiadał kolega) wyciszyły mi wzmacniacz na maksa. Podłączając już PODa pod soundera, gra on bardzo cicho (nie tak jak zawsze, głośno na maksa, tylko cichutka, nie idzie usłyszeć).
    Czy rozwiązanie: gitara->pod->końcówka mocy (wzmacniacz mocy)-> kolumna gitarowa da radę? pozdrawiam

0
  • #13 07 Lip 2014 16:20
    adambyw
    Moderator Akustyka

Przepraszam. Nie wziąłem pod uwagę że ten wzmacniacz ma regulację od 0-10.

W pozycji środkowej korekcja będzie miała najmniejszy wpływ na brzmienie. W klockach estradowych zero to najczęściej pozycja bez zmian. Jak się daje suwak głośności na zero to nie tłumi sygnału ale go też nie wzmacnia.

0
  • #14 07 Lip 2014 16:58
    DjMapet
    Poziom 43  

appj napisał:
    Czy rozwiązanie: gitara->pod->końcówka mocy (wzmacniacz mocy)-> kolumna gitarowa da radę?

Da radę, ale trzeba mieć na uwadze fakt, iż paczka gitarowa a głównie zastosowany w niej głośnik, jest jednym z elementów, kreujących brzmienie gitary. Zresztą w multi masz symulacje różnych paczek gitarowych.
    Najlepszym wyjściem, była by pełnopasmowa paczka estradowa.

Pozdrawiam.

0
  • #15 07 Lip 2014 17:00
    appj
    Poziom 6  

I teraz jestem totalnie w kropce, bo nie wiem jak to rozwiązać.
    Adambyw- wypróbuję z ustawieniem na środkową, jeśli nie zadziała, to nie wiem co by tutaj tanim kosztem zrobić...
    Pozdrawiam :)

Edit: na ustawieniu 'na połowę' nie słychać prawie nic... ;/

0
  • #17 08 Lip 2014 22:11
    appj
    Poziom 6  

Gain wyłączony, volume tak żeby cos mozna bylo uslyszec.

0
  • #18 08 Lip 2014 22:47
    DjMapet
    Poziom 43  

Volume daj na godź. 12. Gain też podkręć, nawet do godź. 11, 12.

Pozdrawiam.

0
  Szukaj w 5mln produktów