Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PLC Fatek
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dozownik pasty lutowniczej

mi_ma 04 Lip 2014 15:01 5346 2
  • Dozownik pasty lutowniczej

W projektach, w których płytki PCB zawierają w większości elementy SMD przydatny może się okazać dozownik do pasty lutowniczej. Autor projektu [Geir Andersen] ze względu na stosowanie w swoich projektach lutowania rozpływowego potrzebował takiego dozownika do przygotowania swoich płytek. Cena profesjonalnych dozowników nie stanowiła tutaj problemu, jednak fakt, że do działania wymagały kompresora, sprawił, że autor szukał alternatywy dla konieczności nabycia dodatkowego sprzętu i hałasu jaki by towarzyszył jego pracy. Tak więc postanowił zbudować własny dozownik w oparciu o silnik krokowy.
    Zastosowany silnik korkowy 28BYJ-48 sterowany był przez układy PICAXE M14 i ULN2003. Należy zwrócić uwagę, że urządzenie nie jest jednak tak precyzyjne jak dostępne na rynku dozowniki, jednak jest to dobra alternatywna dla niewymagających elektroników, którzy także chcą usprawnić nanoszenie pasty metodami ręcznymi i nie chcą przy tym zakupować sprzętu zajmującego więcej miejsca. Poniżej zamieszczam kilka zdjęć i film z prezentacją pracy urządzenia.

Dozownik pasty lutowniczej Dozownik pasty lutowniczej Dozownik pasty lutowniczej

Źródło http://letsmakerobots.com/content/solder-paste-dispenser

Fajne!
  • ambtechnic
  • #2 04 Lip 2014 16:13
    Steryd3
    Poziom 31  

Ogólnie fajna koncepcja.
    Mnie jednak zastanawia jak się tym pracuje. Wydaje mi się, że praca tym urządzeniem może być po dłuższej chwili dość niewygodna z uwagi na stosunkowo ciężki silnik na końcu dozownika. To tak jak by doczepić na końcu długopisu jakiś ciężarek- długo się czymś takim nie da pisać. Wałęsa tylko czymś podobnym był w stanie porozumienie podpisać :D
    Druga kwestia to taka, że nie bardzo podoba mi się rozwiązanie z płytką drukowaną na wierzchu-niczym nie osłoniętą czy zabudowaną. W dodatku ugina się ona przy każdym naciśnięciu przycisku co nie wróży jej zbyt długiego żywota. Dodatkowo skrócić go może( a w każdym razie może stworzyć problemy) fakt, iż pasta lutownicza przewodzi prąd i może porobić zwarcia na tej płytce.
    No i na koniec rozważań nad ergonomią tego sprzętu...na filmie widać było, że dwa przyciski w jednym rzędzie pod jednym palcem nie bardzo ją poprawiają.

• ambtechnic
  • #3 07 Lip 2014 17:06
    szikaka
    Poziom 14  

Myślę że waga silnika nie będzie problemem,
    jedyne zastosowanie jakie widzę dla tego ustrojstwa to pojedyncze pcb, gdzie maksymalnie budujesz 2 sztuki. Do większej ilości pojedynczo robionych pcb lepiej użyć maski choćby z kaptonu i karty kredytowej jako szpachelki, jest tania i idealnie nadaje jak chcesz zrobić ze 3 sztuki na raz- aktualnie tego używam, po 3 wypada wyczyścić folie z pasty bo brudzić zaczyna, i pcb trzeba później myć. Do większej ilości chyba tylko profesjonalna maska się nadaje do użycia