Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Jaki zestaw bitów i wierteł kupić ??

WSRH 04 Jul 2014 18:59 14715 12
    WSRH
    Level 16  
    Witam, kupiłem wiertarko wkrętarkę boscha GSR 14, więc przydało by się do tego dokupić jakiś zestaw wierteł i bitów. Co polecacie, chodzi mi żeby wszystko było w jednym pudełku żeby można było schować w szafce. Nie chcę jakiejś super jakości i w ogóle, jestem domowym majsterkowiczem, używać tego będe parę razy w roku...

powiedzmy że do 150zł...
    Kamery 3D Time of Flight - zastosowania w przemyśle. Darmowe szkolenie 16.12.2021r. g. 10.00 Zarejestruj się
    speedy9
    Helpful for users
    Mam bity i wiertła do drewna Bosha. Sprawdzają się świetnie w domowych zastosowaniach. Konkretnego zestawu nie polecę, bo mam dwa oddzielne pudełeczka. Poszukaj w sklepach internetowych. Na pewno nie warto kupować Topexa itp. chińszczyzny.
    Artur k.
    Admin of Audio group
    WSRH wrote:
    powiedzmy że do 150zł

W tej cenie będzie ciężko, nawet jak do amatorskich zastosowań.
    Napisz jakie te wiertła (metal, drewno, beton? Jakie rozmiary) oraz jakie bity (płaski, krzyżyk, torx, ampul itp.), może coś się wymyśli.
    WSRH
    Level 16  
    A cos od boscha z serii x line?
    Artur k.
    Admin of Audio group
    Szczerze mówiąc nie znam tego zestawu, sądząc po zdjęciach wiertła do betonu są raczej marnej jakości. Bity jak bity, mam kilka od Bosch i są ok. Wiertłom nie ufam. Jedno przyzwoite wiertło do metalu kosztuje przynajmniej te 8zł, więc ile musiałby kosztować zestaw np. 20 wierteł?

Wierz mi, że nawet dla majsterkowicza do domowego użytku warto kupić lepszej jakości narzędzia - będą na lata albo i do końca życia.
    Jeśli chodzi o wiertła, z własnego doświadczenia - ja mieszkam w wielkiej płycie, kiedyś przy montażu głupich karniszy poszły trzy tanie wiertła, pojechałem kupiłem wiertło DeWalt-a, dokończyłem robotę i powiesiłem nim jeszcze szafki w kuchni. Potem starczyło na mały remont u kolegi (też wielka płyta) i jeszcze trochę nim powiercę. Tyle tylko że za wiertło fi 8 zapłaciłem ponad 20zł. Warto było kupować badziewia po 5-6zł? Moim zdaniem nie.
    Tobie też odradzam - kupisz dobre, będziesz miał na lata (no chyba że sam zepsujesz), a kupisz badziew to zaraz pójdziesz po następne.

To samo z kluczami - dostałem kiedyś w prezencie zestaw kluczy nasadowych, od razu mi wyglądał podejrzanie no ale "darowanemu koniowi...", no i niestety - grzechotka nie przeżyła odkręcania koła w rowerze.
    WSRH
    Level 16  
    Bardziej potrzebuje bity niż wiertła prawde mówiąc...
    Artur k.
    Admin of Audio group
    Ale też nie napisałeś jakie.
    Jeśli chodzi o bity - jak na razie najbardziej uniwersalny zestaw z jakim się spotkałem ma Neo Tools:
    http://neo-tools.com/grupy/szczypce-i-wkretak...etakowe/koncowki-wkretakowe-z-uchwytem-3.html
    Masz tu wszystkie bity jakie tylko są możliwe. Niektórych śrub pewnie nawet nigdy na oczy nie widziałeś i nie zobaczysz. :)
    Mnie nie raz taki zestaw uratował tyłek, bo są nietypowe końcówki których nigdzie nie kupisz.
    WSRH
    Level 16  
    Lepsze będą niż te od Boscha ?
    saskia
    Level 39  
    Tak czytam i myślałem że ktoś potrzebuje kilku bitów do jakiegoś programu. :-)

Jeśli chodzi o końcówki wkrętaków, to tak samo jak i wiertła i inne końcówki do wiertarek to z jęz. angielskiego wszystko to sa to "bit-y"-(kawałek, ciut, odrobina, końcówka), czyli końcówki do wiertarek i wkrętarek.
    Jeśli już używać ang. słowa "bit" to z wyszczególnieniem jaki "bit", np. drill bit, screwdriver bit, SDS drill bit, itp.
    "Bity i wiertła" = masło maślane.

Jeśli chodzi o wytrzymałości końcówek wkrętaków, to różnie z nimi bywa, a ja osobiście staram się używać właściwych końcówek do danych śrub-wkrętów, czyli PH 1 do PH1 gniazd , PH 2 do PH2, PH3 do PH3, PZ1 do PZ1, PZ2 do PZ2, itp, itd.
    Oraz w miarę możliwości miekkie (tanie) końcówki do miekkich śrub-wkrętów i twarde do twardych.
    Poza tym używanie odpowiedniego ustawienia sprzęgła wkrętarki oszczędza sporo końcówek i śrub.
    Artur k.
    Admin of Audio group
    saskia wrote:
    Jeśli chodzi o wytrzymałości końcówek wkrętaków, to różnie z nimi bywa, a ja osobiście staram się używać właściwych końcówek do danych śrub-wkrętów

To jest oczywista oczywistość.

saskia wrote:
    Poza tym używanie odpowiedniego ustawienia sprzęgła wkrętarki oszczędza sporo końcówek i śrub.

I to jest kolejna oczywistość.

Choć są narzędzia, które nie wytrzymują użytkowania zgodnie z przeznaczeniem - przykład podałem, klucze nasadowe które nie wytrzymały odkręcania.
    Jakbym zerwał grzechotkę przy przykręcaniu to bym powiedział że mam więcej w łapach niż w głowie, ale przy odkręcaniu...?
    saskia
    Level 39  
    To jest jeden z powodów mojej "słabości" do starych maszyn i narzędzi.
    Robione były po to aby służyły i przeżyły właściciela, a nie zapełniały złomowiska, jak wiekszość dzisiejszych z Chin.
    franciszek23
    Level 11  
    Moim zdaniem lepiej mieć dobre wiertła i wiertarkę słabszej mocy, jak się oczywiście liczy koszty. Ja liczę. Sama moja wiertarka to 500 W mocy, a wiertła kupiłem firmy Proline, starałem się wybierać raczej dobrej jakości, radzą sobie nieźle i w tynku i w drewnie.