Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Separator anteny do nadajnika UKF ...

22 Kwi 2005 00:24 1309 1
 • Poziom 28  
  Potrzebuję zaprojektować skuteczny separator generatora (ok 95MHz) od antenki. Chodzi głównie o to aby dotknięcie lub też wielkość anteny nie wpływała w dużym stopniu na pracę generatora. Czy można do tego celu wykorzystać jakieś filtry 7x7? Czy koniecznie musi być dodany kolejny stopień z tranzystorem? Układ jest zasilany napięciem 1,5V, pobiera na chwilę obecną jakieś 890uA i jego dewizą dalej jest jak najmniejszy pobór prądu. PS. Nie mówimy tu o żadnej szkodliwości działania takowego układu, moc na wyjściu to ok 1mW.
 • Poziom 19  
  Cóż to znaczy nie wpływała w DUŻYM stopniu? Czy to np. znaczy że odstojenie może wynieść np. 50% czy 10% i strata napięcia np. 20%??

  A tak całkowicie poważnie: każdy obwód zbudowany z elementów pasywnych ma nie tylko transmitancję z wejścia do wyjścia, ale też i w przeciwnym kierunku. Dopiero elementy nieliniowe (np. wzmacniacz czy wtórnik tranzystorowy) może mieć znacząco zróżnicowane wartości współczynników w macierzy transmitancji.
  Ale niestety nie ma cudów - nawet zastosowanie pojedynczego wtórnika nie separuje ABSOLUTNIE całkowicie generatora od obwodu dołączonego do wyjścia wtórnika. I teraz wszystko zależy od tego, czy dołączany obwód (np. antena lub następny stopień wzmacniacza) ma względnie stałe parametry (a często tak właśnie jest) i na jakie odstrojenie w funkcji zmiany parametrów obciążenia można sobie pozwolić.
  Ale też nie ma sensu rwać sobie włosów z głowy. Może sie np. okazać, że nie tyle wpływa na zmianę parametrów generatora zmienna impedancja obciążenia za dołączonym wtórnikiem, co np. zmiana TEMPERATURY obwodu generatora.

  Wszysto niestety zależy od tego, co chcemy uzyskać i w jakim celu...

  Pozdrawiam