Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Computer Controls
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Matryca LCD z laptopa jako niezależny monitor

remzibi 02 Sty 2016 00:11 558477 2410
    banmar_2005
    Poziom 16  
    Nie wiem jakie napiecie maksymalne wytrzymuje V59. Ja miałem podłączony pod zasilacz co dawał 14.8V i nic sie nie działo może troszkę procesor był cieplejszy i dlatego przykleiłem mały radiatorek.
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
  • Computer Controls
    karzel0
    Poziom 11  
    No moja płytka wygląda mniej więcej tak :)

A korzystając z okazji, zgodnie z obietnicą, krótka fotorelacja ze zmiany podświetlenia z CCFL na LED:

Tytułem wstępu powiem, że do zadania podszedłem odważnie i bez większego stresu, jednak jak dobrałem się do cienkiej tafli właściwej matrycy to "lekki" stres mnie ogarnął, jak uświadomiłem sobie, że lekkie jej zgięcie ... i po matrycy :(

Po zdjęciu metalowych obudów i wyjęciu pleksi rozpraszające światło (na następnym zdjęciu).
    Widać jeszcze matową folię, która umieszczona jest pomiędzy matrycą a pleksi.

Poniżej pleksi, do której przymocowane są szyny ze świetlówkami. Pod pleksi (od tyłu monitora) jest biała plastikowa warstwa, która trzymana jest przez szyny ze świetlówkami.

Zdemontowana szyna a w niej świetlówka.

Świetlówka po wyjęciu.

No i montaż paska LED. W pierwszej wersji spróbowałem na taśmie dwustronnej, ale niestety okazało się to nietrafionym pomysłem, bo jak się później okazało :D ...

...szyna na świetlówkę nie była płaska od spodu a w kształcie litery U, co widać na poniższym zdjęciu. No i niestety pasek LED był za szeroki aby dotknąć płaskiech powierzchni w szynie i tym samym przykleić się za pomocą taśmy dwustronnej.
    Są oczywiście grubsze taśmy dwustronne i one pewnie zdały by egzamin, lecz ja takiej na chwilę montażu nie posiadałem, więc zdecydowałem się na użycie Świętej Laski ... czyli hot-gluta :D

Poniższe dwa zdjęciu ukazują wklejony za pomocą hot-gluta pasek LED. Wszystko wygląda ładnie i trzyma się bardzo dobrze.

Pierwsze uruchomienie po włożeniu wszystkiego w ramkę, jeszcze bez montażu końcowego.

No zmontowana matryca.

Wszystko poskładało się bardzo ładnie. Ogólnie muszę powiedzieć, że wymiana podświetlenia w matrycy nie jest na prawdę trudną czynnością, nawet dla takiego laika jakim jestem ja.
    remzibi
    Poziom 24  
    karzel0 napisał:
    ...i poszło nieco ponad 16V. Na płytce zrobiło się "jasno" a w pomieszczeniu siwo ;(.....

Cos mi sie wydaje, ze albo podlaczyles odwrotnie + i - , albo napiecie poszlo powyzej 20V .
    karzel0
    Poziom 11  
    +/- był na 200% dobrze, zasilacz był oryginalny, więc nie miałem co pomieszać - standardowa wtyczka - na zew, + w środku.

Wiesz, może zasilacz uwalony i posłał w którymś momencie ponad 20V, ale jak mierzyłem go potem to dawał ponad 16, tak bliżej 17 raczej, ale 20V nie pokazał ani razu, choć mierzyłem go tylko przez chwilę.
    Może jakbym nie ustawił monitora tak, żeby się nie włączał po podaniu zasilania, a zamiast tego od razu się włączył, to może obciążyło by ten zasilacz i obniżyło napięcie na tyle, że krzywda by się V59 nie stała.

Teraz można gdybać ... cóż zrobić, płytki szkoda, wiele fajnych dni na loty też przepadła, ale nic się już na to nie poradzi ;(
    Moja wina i tyle, było zmierzyć zasilacz wcześniej ...
    remzibi
    Poziom 24  
    karzel0 napisał:
    ......Teraz można gdybać ...
    ..... było zmierzyć zasilacz wcześniej ...

I to jest najwazniejszy wniosek z Twojej histori dla wszystkich czytajacych :D
    karzel0
    Poziom 11  
    No to jeszcze pokaże, jak całość zabudowałem w skorupie Della.

Po wybebeszeniu oryginalnej elektroniki zacząłem dłubać w niej w celu wydrążenia otworów pasujących do V59 i jej "śledzia".
    Cała praca odbyła się z wykorzystaniem mega nie fachowych przyrządów przypominających raczej pilniczki do paznokci :) a zatem roboty też trochę przy tym było, mało wydajnej, ale było.
    Efekt, jak dla mnie było ok, tym bardziej, że na to miał jeszcze przyjść śledź, który zatuszowałby wszelkie niedoskonałości.

Niestety okazało się, że wymierzyłem położenie otworów i po zmontowaniu plastikowej obudowy monitora, uniemożliwiało włożenie jakiejkolwiek wtyczki do widocznych gniazd. Przycięcie plastiku nic by nie dało, poza tym chciałem go pozostawić nienaruszonym.
    To co się dalej działo, a czego wam nie pokażę ;) to istna rzeź niewiniątek. Postanowiłem wziąć cięższy sprzęt budowlany do dalszej obróbki materiału, bo dotychczasowa praca mocno mnie zmęczyła.

Efekt końcowy ? hmyyy, wtyczki da się wtyknąć :D
    Na tym zakończę omówienie obróbki mechanicznej :D

No, ale nie mogę też przesadzać, na dobrą sprawę to po zmontowaniu wszystkiego, pewne niedoskonałości są zamaskowane i całość wygląda ... przyjmijmy, że nie najgorzej :)
    W każdym razie zabudowanie niewielkiej (w stosunku do oryginalnej elektroniki Della) płytki V59 okazało znacznie trudniejsze niż się spodziewałem i nie obyło się bez dodatkowej obróbki plastikowej obudowy monitora.

W taki sposób zamontowana jest cała elektronika w metalowej konstrukcji monitora. Po prawej widać wyszlifowane 2 miejsca, tam był przyklejony uniwersalny inverter do CCFL. Na zdjęciu widać już przetwornicę do dla pasków LED.

Pomiędzy przetwornicą dla pasków LED a płytką V59 jest druga część klawiatury, czyli płytka z diodą LED oraz odbiornikiem IR. Oryginalnie LED i odb. IR jest przylutowany na płytce, ale ja postanowiłem umieścić całość w środku więc pociągnąłem tylko kabelki, a diodę i odbiornik IR umieściłem w przedniej części monitora. Dla IR wyciąłem oryginalny przycisk i nieco powiększyłem otwór, a dioda, po delikatnej obróbce, mniej więcej została przyklejona w miejscu oryginalnej.
    Matryca LCD z laptopa jako niezależny monitor Matryca LCD z laptopa jako niezależny monitor

Tutaj widać przyklejoną do boku obudowy, klawiaturę 7-key do V59. Ze względu na wymiary klawiatury to było jedyne możliwe miejsce do jej zamontowania. Zawsze można było wyciągnąć kabel z klawiaturą na zew., jest on dość długi, ale zależało mi aby była w środku obudowy. Z powodu nie mały rozmiarów klawiatury, a raczej jej złączki z kablami, postanowiłem pozbyć się jej i przylutowaniu kabli na stałe. Niestety okazały się one bardzo "kruche" więc musiałem je wzmocnić hot-glutem, aby się nie wyginały w miejscu lutowania.
    Tak wygląda po włożeniu metalowej ramy do plastikowej obudowy. Pianka pomiędzy po to, aby nie zrobić zwarcia.
    Tak wygląda to z zew., w obudowie.

Wadą powyższych rozwiązań, czyli klawiatury, IR i led wyprowadzonych i "na stałe" przyklejonych do zew. obudowy jest to, że montaż i demontaż jest nieco bardziej skomplikowany aniżeli było to w przypadku oryginalnych części, ponieważ, zarówno przednia jak i tylna część plastikowej obudowy monitora "wisi" na kabelkach i musi się znajdować w pobliżu metalowej obudowy monitora. O ile w przypadku IR i LED zastosowałem złączki goldpinów i mogę rozłączyć je po odkręcenie matrycy od metalowej obudowy, o tyle kabel klawiatury jest przyklejony do metalowej obudowy i musiałbym go za każdym razem zrywać i przyklejać ponownie. ... ale wiadomo, za często się monitora nie rozbiera i powyższe trudności nie przeszkadzają specjalnie, a przez to są bardziej "użytkowe" :) ... no chyba, że się podłączy jakiś trefny zasilacz bez jego uprzedniego spradzenia :D (patrz dwa posty wyżej ;) )

Poniżej widać całość już podłączone, bezpośrednio przed montażem:
    Matryca LCD z laptopa jako niezależny monitor Matryca LCD z laptopa jako niezależny monitor Matryca LCD z laptopa jako niezależny monitor

Na koniec fotka zmodyfikowanej (odchudzonej jedynie z plastików i dolnej jej podstawy) oryginalnej nogi Della, która idealnie dała się przymocować do nogi statywu foto i posłużyła za szybki montaż/demontaż Monitora na statywie oraz dodatkową półeczkę na różne śmieszne i niezbędne inne elementy jak i głośniczki ... bo dobry Rock to podstawa przy lataniu :P ;)
    Matryca LCD z laptopa jako niezależny monitor Matryca LCD z laptopa jako niezależny monitor

Ot i cała konstrukcja :D
    Na koniec chciałbym jeszcze raz podziękować autorowi wątku za jego wkład i pomoc oraz wszystkim innym, którzy tej pomocy udzielają.
    kassans
    Poziom 31  
    To znowu ja, znowu zmieniła się koncepcja dorwałem monitor 19" z matrycą : AUO M190EN04 V.1 z tego co doczytałem jest to matryca 6 BIT ? Przewód do matrycy już mam ponieważ oryginalnie jest przewód zakończony taka wtyczka jak jest w V59 :D oraz inwerter też już mam ponieważ w monitorze był osobny ( zasilanie 12V + 2 przewody sterujące) czy ta matryca ruszy z V59 ? Oraz drugie pytanie czy V59 ma tuner DVB-T ?

@karzel0 Skąd masz takie fajne ledy na podmiankę zamiast CCFL ?
    banmar_2005
    Poziom 16  
    kassans napisał:
    To znowu ja, znowu zmieniła się koncepcja dorwałem monitor 19" z matrycą : AUO M190EN04 V.1 z tego co doczytałem jest to matryca 6 BIT ? Przewód do matrycy już mam ponieważ oryginalnie jest przewód zakończony taka wtyczka jak jest w V59 :D oraz inwerter też już mam ponieważ w monitorze był osobny ( zasilanie 12V + 2 przewody sterujące) czy ta matryca ruszy z V59 ? Oraz drugie pytanie czy V59 ma tuner DVB-T ?

- Powinieneś bez problemu odpalić tą matryce,
    - Niestety, V59 nie ma tumera DVB
    jarusz85
    Poziom 18  
    kassans napisał:

U kitajców, w tym temacie jest gdzieś podany link na tą stronkę z ledami.
    Musisz poszukać.
    remzibi
    Poziom 24  
    jarusz85 napisał:
    kassans napisał:

U kitajców, w tym temacie jest gdzieś podany link na tą stronkę z ledami.
    Musisz poszukać.

Tu jest ten Link
  • Computer Controls
    karzel0
    Poziom 11  
    kassans napisał:

Link do zestawy z tymi LEDami podał mi Rooter75 i dokładnie tam je kupiłem:
    http://www.aliexpress.com/item/Universal-High...D-Light-For-LCD-Monitor-2-LED/1719548842.html

Doszły i działają, a są to te same LEDy co są oferowane na aukcji rodzimego alle-drogo:
    http://allegro.pl/uniwersalny-pasek-led-do-monitorow-19w-24-w-i5882582436.html
    (na wypadek wygaśnięcia linku allegro jest to Uniwersalny pasek LED do monitorów 19W-24"W od sprzedawcy AW-Computers)

Osobiście jednak, następne podświetlenie LED spróbuję zmontować samodzielnie, postępując wg opisu Remzibi'ego:
    b. step-up converter as LED driver
    dotyczącego invertera oraz oddzielnie kupionych pasków LED, jak je w końcu znajdę :)

Jeśli by zrobić na tych samych diodach, jak mniemam są to LEDy 5630, to wszystkie jakie udało mi się do tej pory znaleźć miały albo zbyt duże odstępy, albo zamontowane były prostopadle w stosunku do paska.

EDIT: o! i Remzibi mnie wyprzedził o 19 sekund :)
    remzibi
    Poziom 24  
    kassans napisał:
    Są jakieś znaczące różnice pomiędzy płytką V29 a V59 ?

V59 moze odtwarzac multimedia z USB.
    Poza tym ma pilota z wieksza iloscia guzikow, i to w zasadzie wszystko.
    cr4sh
    Poziom 11  
    Hej. Mam pytanie.
    Posiadam matrycę : http://www.beyondinfinite.com/lcd/Library/Samsung/LTN154AT07.pdf
    oraz płytkę uniwersalną : LA.MV9.P
    Niestety nie posiadam uniwersalnego invertera, więc nie wiem w ogóle czy uda się zasilić go z tej LA.MV9.P. Dodatkowo, jeżeli mógłbym prosić o informację jak rozgryźć rozpiskę pinów z matrycy oraz do czego je podpiąć do LVDS płytki?
    Jestem po lekturze lcd4hobby, ale nadal coś nie mogę sobie z tym poradzić. Będę wdzięczny za pomoc.

Pozdrawiam.
    CRS
    remzibi
    Poziom 24  
    cr4sh napisał:
    Hej. Mam pytanie...
    ...Jestem po lekturze lcd4hobby, ale nadal coś nie mogę sobie z tym poradzić. Będę wdzięczny za pomoc......

Czego konkretnie nie rozumiesz ? tylko nie pisz tu o gryzieniu kabli, bo to niezdrowe na zeby.
    Zadaj konkretne pytanie poprostu.
    Przypominam, ze pytanie konczy sie znakiem pytajnika (ktorego w Twoim poscie brakuje).
    cr4sh
    Poziom 11  
    Witaj. Nie rozumiem sposobu przypisania pinów LVDS z matrycy do pinów LVDS w kontrolerze. I głównie o to chciałem zapytać. Które do których ?
    Pytanie o inverter było poboczne, ale jeżeli ktoś zna odpowiedź, to będę również bardzo wdzięczny. Czy ten inwerter tak jak myślałem jest zasilany z 3.3V, czy może jednak nie ?
    Pozdrawiam.
    remzibi
    Poziom 24  
    cr4sh napisał:
    ...Nie rozumiem sposobu przypisania pinów LVDS z matrycy do pinów LVDS w kontrolerze......

Zatem na przykladzie:
    RxINO- do BTXO-
    RxINO+ do BTXO+
    .....
    .....
    RxCLK- do BTXC-
    .....
    itd.

Jesli nie umiesz zrobic/przerobic kabelka, mozesz zastosowac gotowy ten jako, ze Twoja matryca ma sterowanie 1 channel 6 bit.

Vcc matrycy to 3.3V i tak masz ustawic jumpek na kontrolerze

Teraz inverter, inverter to taki kawalek elektroniki do lampy CCFL w matrycy.
    Co do invertera, to nie ma tu zadnej wrozki :D ,
    porob fotki, zamiesc tutaj i zobaczymy ten inverter czy mozna go odpalic i jak, od razu pomierz w nim piny GND i Vcc i zaznacz na fotkach.
    Popatrz jak to robili inni w poprzednich postach Link do posta
    cr4sh
    Poziom 11  
    remzibi napisał:

Zatem na przykladzie:
    RxINO- do BTXO-
    RxINO+ do BTXO+
    .....
    .....
    RxCLK- do BTXC-
    .....
    itd.

Dziękuję bardzo, właśnie o to mi chodziło.

remzibi napisał:

Jesli nie umiesz zrobic/przerobic kabelka, mozesz zastosowac ...

Postaram się najpierw zrobić.

remzibi napisał:

jako, ze Twoja matryca ma sterowanie 1 channel 6 bit.

Gdzieś mogę coś więcej o tym poczytać ? To znaczy skąd wiadomo że takie sterowania posiada dana matryca ?

remzibi napisał:

Vcc matrycy to 3.3V i tak masz ustawic jumpek na kontrolerze

Tu już mi pomogłeś;)

remzibi napisał:

Teraz inverter, inverter to taki kawalek elektroniki do lampy CCFL w matrycy...

Zaraz porobię fotki, i wrzucę.
    Dziękuję za podpowiedzi.
    remzibi
    Poziom 24  
    cr4sh napisał:
    remzibi napisał:

jako, ze Twoja matryca ma sterowanie 1 channel 6 bit.

Gdzieś mogę coś więcej o tym poczytać ? To znaczy skąd wiadomo że takie sterowania posiada dana matryca ?.....

Tutaj jest opisane
    cr4sh
    Poziom 11  
    remzibi napisał:

Dziękuję.

A tutaj jest zdjęcie z opisem mojego invertera.
    Nie jestem pewien czy dobrze Vcc złapałem, bo pisałeś wczesniej że będzie podpięte pod bezpiecznik, więc 5 i 6 nóżka są na 1 linii z bezpiecznikiem. GND złapałem poprzez sprawdzenie połączenia między lutem obudowy gniazda a pinami, wychodzi na to że pin 3 i 4 to GND.

Pozdrawiam.
    remzibi
    Poziom 24  
    cr4sh napisał:
    .....
    A tutaj jest zdjęcie z opisem mojego invertera.
    Nie jestem pewien czy dobrze Vcc złapałem, bo pisałeś wczesniej że będzie podpięte pod bezpiecznik, więc 5 i 6 nóżka są na 1 linii z bezpiecznikiem. GND złapałem poprzez sprawdzenie połączenia między lutem obudowy gniazda a pinami, wychodzi na to że pin 3 i 4 to GND.

Pozdrawiam.

Czyli OK, podlacz Vcc do 12V na kontrolerze (czerwone zlacze), GND do masy w tym zlaczu, a 1 i 2 zewrzyj i razem podlacz do pinu BLON na zlaczu.
    kassans
    Poziom 31  
    @remzibi Zastanawiam się czy będę musiał przekładać przewody we wtyczce od matrycy oryginalnie w monitorze sterowana jest przez RTD2523 taka oto płytka (zdjecie nie moje) :

a inverter jest taki :

Pytanie czy będę musiał cos przerabiać we wtyczce która wchodzi do sterownika ?
    remzibi
    Poziom 24  
    kassans napisał:
    @remzibi Zastanawiam się czy będę musiał przekładać przewody we wtyczce od matrycy .......
    Pytanie czy będę musiał cos przerabiać we wtyczce która wchodzi do sterownika ?

Miernik prawde ci powie :D .
    Nie sugeruj sie gdybaniami innych, nawet moimi gdybaniami,
    tu jest tylko matematyka i fizyka, wiec miernik w lapki i przegwizdaj kabelki a bedzie wszystko jasne.
    damianda
    Poziom 1  
    Witam mam mały problem, ale tylko malutki. Posiadam wszystko nawet złożone i działające, lecz nie mogłem znaleźć wtyku do kupna nigdzie od inwentera do płytki v59. Skleiłem brzydko klejem na gorąco :(
    Szukałem na alledrogo i w 3 elektronicznych u mnie ;/

Zarazem dziękuję za temat był pomocny znalezienia samej płytki resztę wykorzystałem z starego monitora.
    cr4sh
    Poziom 11  
    remzibi napisał:

Zatem na przykladzie:
    RxINO- do BTXO-
    RxINO+ do BTXO+
    .....
    .....
    RxCLK- do BTXC-
    .....

Witam, czy możecie rzucić okiem i powiedzieć czy dobrze przyporządkowałem ?
    MATRYCA - KONTROLER
    VSS - GND
    VDD - VSEL
    VDD - VSEL
    VEEDID - ??
    DVR_CLK - ??
    CLKEDID - ??
    DATAEDID - ??
    RXIN0- - TXO0-
    RXIN0+ - TXO0+
    VSS - GND
    RXIN1- - TXO1-
    RXIN1+ - TXO1+
    VSS - GND
    RXIN2- - TX02-
    RXIN2+ - TX02+
    VSS - GND
    RxCLK- - TXOC-
    RxCLK+ - TXOC+
    VSS - GND

Nie wiem co zrobić z tymi
    VEEDID - ??
    DVR_CLK - ??
    CLKEDID - ??
    oraz czy w ogóle one są potrzebne ?
    Reszta chyba jest ok, ale oczywiście mogę się mylić.

Pozdrawiam.
    remzibi
    Poziom 24  
    cr4sh napisał:
    ....Witam, czy możecie rzucić okiem i powiedzieć czy dobrze przyporządkowałem ?
    .......
    Nie wiem co zrobić z tymi
    VEEDID - ??
    DVR_CLK - ??
    CLKEDID - ??
    .....

Przyporzadkowanie bardzo dobre.
    A o EEDID tutaj
    cr4sh
    Poziom 11  
    Dziękuję :) To zabieram się do przerabiania kabli ;) Pozdrawiam.
    tomik67
    Poziom 10  
    Udało mi się uruchomić uszkodzony monitror iiyama ProLite B2475HDS przy pomocy kontrolera V59, wykorzystując orginalną płytkę zasilacza wraz z driverem LED, wszystko działa całkiem fajnie, oprócz jednej rzeczy.
    Czy jest możliwe wyłączanie się monitora automatycznie przy braku sygnału HDMI, i ponowne uruchomienie po pojawieniu się sygnału ?. Co prawda monitor sam wyłącza się po chyba minucie bez sygnału, lecz nie włącza się ponownie gdy sygnał powraca. Może jakieś ustawienie w menu serwisowym ?.
    I jeszcze jedno pytanie, co myślicie o tym kontrolerze.: http://www.banggood.com/M_NT68676_2A-HD-Unive...r-Board-HDMI-VGA-DVI-With-Audio-p-976956.html
    cr4sh
    Poziom 11  
    Witam, niestety nie udało się uruchomić tej matrycy. Wydaje mi się że wszystko zostało podłączone tak jak powinno, ale po podpięciu zasilania chwilę coś sobie powyświetlało na monitorze i na inverterze dwa układy puściły dym. 6 pinowy podpisany TL, oraz 8 pinowy BH9B4. Tak czy inaczej raczej już z tego invertera nic nie będzie. Możecie polecić jakiś uniwersalny inverter ?
    Pozdrawiam.