Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Matryca LCD z laptopa jako niezależny monitor

remzibi 03 Paź 2014 16:52 599703 2582
    kitor
    Poziom 34  
    No to pytanko do kolegi Remzibi: Czy któraś z płytek, z którymi się kolega spotkał, oferowała opcję "powiększenia" obrazu? O co chodzi:
    Lustrznki Canona po HDMI dają wyjście 16:9 (1080i lub niższe), ale w to wpisują obraz w proporcjach 3:2. W ten obraz zaś jest wpisany właściwy obraz (np w trakcie nagrywania)... w proporacjach 16:9.
    Gotowe monitory dedykowane do kamer mają taką opcję, aby powiększyć obraz, w ten sposób ten właściwy obraz z aparatu widoczny jest na pełny ekran.

Swoją drogą, nabyłem za 38 dolców moduł znany jako "PCB800099", czyli płytka z RTD2660/2662, posiadająca dwa composite, vga, hdmi, zdaje się nawet ma wbudowany inwerter (złącze charakterystyczne dla swietlówki). Do tego ma wyjscia LVDS i TTL. Kontroler mam w komplecie z 7" LCD 800x480 z podświetleniem LED.

Sytuacja na Canonach wygląda tak:
    przy czym same paski narzędzi da się przesunąć na wyświetlany obraz (są one realizowane przez modyfikację oprogramowania aparatu)
    scal12
    Poziom 19  
    Mam pytanie do kolegi Remzibiego. Posiadam matrycę led 32" od telewizora LG o symbolu LC320EUD SC1. Czy można byłoby ją do czegoś zaadaptować, bo z tego co wyczytałem, również obsługuje standard LVDS.
    remzibi
    Poziom 24  
    kitor napisał:
    No to pytanko do kolegi Remzibi: Czy któraś z płytek, z którymi się kolega spotkał, oferowała opcję "powiększenia" obrazu? .....

Te kontrolery z TV maja jedynie mozliwosc opcji zmniejszenia obrazu z panoramy do 4:3 . Niestety nie mozliwosci panscan'u czy podobnych powiekszen.

Dodano po 20 [minuty]:

scal12 napisał:
    Mam pytanie do kolegi Remzibiego, posiadam matrycę led 32" od telewizora LG o symbolu LC320EUD SC1, czy można byłoby ją do czegoś zaadoptować bo z tego co wyczytałem również obsługuje standard LVDS.

Trzeba by miec do niej kontroler ja obslugujacy, niestety nasz kontroler obsluguje tylko dwa kanaly do 8 bit, czyl do matryc majacych podwojny "przeplot" ODD i EVEN czyli po naszemu linie nieparzystei parzyste.
    Ta ma przeplot poczworny czyli ma 4 kanaly i to kazdy po 10 bitow a wiec po 6 par LVDS na kazdy.
    Niby mozna przeskoczyc 10 bit i uruchomic ja na 8 bit bo jest to mozliwe, ale braku dwoch kanalow niestety nie przeskoczymy, to musi byc realizowane w kontrolerze.

Podsumowujac - na dzien dzisiejszy bez dedykowanego do tej matrycy kontrolera nie ma szans.
    remzibi
    Poziom 24  
    marciniak.77711 napisał:
    JA również mam pytanie do Pana Remzibi bowiem posiadam matrycę z tv Samsung LE26R87BD i mam pytanie czy kontroler MT6820 nada się do tej matrycy . Dodam że Tv zasilacz oraz inwerter jest sprawny .

A jaka siedzi matryca w tym TV ?
    Wciaz ta sama kwestia - LENISTWA,
    Nie zamierzam szukac telewizora takiego jak podales tylko po to aby go rozebrac, zobaczyc jaka tam siedzi matryca, znalezc datasheet'a i powiedziec czy dziala - TO TWOJA ROBOTA - ja nie mam zamiaru.
    Na koniec podaj linka do datasheet'a matrycy i mozemy rozmawiac.
    marciniak.77711
    Poziom 9  
    Chodzi oto że mam Laptopa TOSHIBA Satellite a pękniętą matrycą i podany wcześniej Tv LE26R87BD i mam nadzieje że da się jakoś wykorzystać ten Tv jako monitor do tego Laptopa . I jeszcze raz przepraszam:| za lenistwo.
    gen_scheisskopf
    Poziom 9  
    marciniak.77711 napisał:
    mam nadzieje że da się jakoś wykorzystać ten Tv jako monitor do tego Laptopa

Kontroler powinien dać radę (obsługuje 1366x768, 1ch 8bit), ale będzie kombinacja z zasilaniem CCFL- o ile dobrze czytam inwerter jest zintegrowany ale potrzebuje 24V.
    marciniak.77711
    Poziom 9  
    Bowiem zakupiłem na Eb.... płytkę na scalaku MT6820 oto foto Matryca LCD z laptopa jako niezależny monitor
    I wygląda trochę inaczej ale to chyba to samo .

Dodano po 38 [minuty]:

Nie rozumiem inwerter zintegrowany bowiem uruchomiłem zasilacz powiedzmy na krótko i inwerter działa w sensie podświetlenie działa wszystkie świetlówki świeca wiec chyba chodzi oto żeby teraz podać jakiś sygnał na matryce ?. Nie wiem może się mylę ale proszę o wyrozumiałość.Oto foto po ciemku gdzie widać że podświetlenie działa. Matryca LCD z laptopa jako niezależny monitor

Dodano po 10 [minuty]:

Oto foto Tv od strony bebechów . Matryca LCD z laptopa jako niezależny monitor

Dodano po 47 [minuty]:

Z tego co wyczytałem z strony Pana Remzibi to do tej matrycy trzeba doprowadzić
    Some 1280x800 use ODD 0, ODD1, ODD2, ODD Clock, ODD3, Vcc and GND, what means 8 bit 1 channel

w moim przypadku podłączyłem wszystko w ten sposób .
    ODD0- =BTX0- ODD0+=BTX0+
    ODD1- =BTX1- ODD1+=BTX1+
    ODD2- =BTX2- ODD2+=BTX2+
    ODD Clock -=BTXC- ODD Clock+=BTXC+
    ODD3- =BTX3- ODD3+=BTX3+
    Vcc=VLCD
    GND=GND
    Z tym że na matrycy ODD jest opisane RX podłączyłem wszystko w ten sposób i nic jedyne co to HX6820-A strasznie się grzeje wręcz parzy być może coś sknociłem moja wina proszę o pomoc z góry dziękuje.http://www.spectrah.com/product/lcd_panel/lcd_tv_panel/auo_T260XW02_final_spec_ver._5.pdf

remzibi
    Poziom 24  
    marciniak.77711 napisał:
    Przepraszam najmocniej tak to moja robota oto link do matrycy
    http://www.spectrah.com/product/lcd_panel/lcd_tv_panel/auo_T260XW02_final_spec_ver._5.pdf
    i mam pytanie gdzie mam szukać datasheet'a i jeszcze raz przepraszam jestem powiedzmy początkujący .

Teraz mozemy rozmawiac :D .
    Oczywiscie matryca do odpalenia bez problemow , zasilana 5V .
    1ch 8 bit.
    Niestety matryca jest typowo telewizorowa i ma pomieszane bity kolorow wiec ten kontroler na MT6820 nie bardzo sie nadaje - kolory beda pokaszanione.
    Ten kontrolerek na MT6820 jest dobry raczej do matryc laptopowych i typowo monitorowych.

Mapa sygnalow LVDS to pin21 z matrycy (LVDS Option)
    wpiety do 3,3V (logic High) aby pracowala jako NS Format,.
    do masy (GND) a wtedy JETDA Format
    Oba te formaty podaja 8 bit koloru ale w obu bity RGB sa pomieszane w parach sygnalowych LVDS

Najlepszy bylby ten kontroler z PC/HDMI/AV/TV z pilotem opisany w pierwszym poscie, tam w menu serwisowym mamy do wyboru az 11 roznych map dekodowania RGB z LVDS stosowanych w matrycach wiec zapewne jeden z tych trybow ozywi matryce z prawidlowymi kolorami bez problemu.
    Kontroler ma oczywiscie wejscie PC a wiec to o co chodzi.

Nie rozwazales czy nie prosciej zdobyc matryce do tego laptopa ?

Dodano po 7 [minuty]:

marciniak.77711 napisał:
    ..............
    Z tego co wyczytałem z strony Pana Remzibi to do tej matrycy trzeba doprowadzić
    Some 1280x800 use ODD 0, ODD1, ODD2, ODD Clock, ODD3, Vcc and GND, what means 8 bit 1 channel

w moim przypadku podłączyłem wszystko w ten sposób .
    ODD0- =BTX0- ODD0+=BTX0+
    ODD1- =BTX1- ODD1+=BTX1+
    ODD2- =BTX2- ODD2+=BTX2+
    ODD Clock -=BTXC- ODD Clock+=BTXC+
    ODD3- =BTX3- ODD3+=BTX3+
    Vcc=VLCD
    GND=GND
    Z tym że na matrycy ODD jest opisane RX podłączyłem wszystko w ten sposób i nic jedyne co to HX6820-A strasznie się grzeje wręcz parzy być może coś sknociłem moja wina proszę o pomoc z góry dziękuje.http://www.spectrah.com/product/lcd_panel/lcd_tv_panel/auo_T260XW02_final_spec_ver._5.pdf

Z kontrolera podlacz piny VLCD do pinow Vcc w matrycy - upewnij sie , ze masz zworke zasilania na kontrolerze na 5V.
    Upewnij sie , ze kontroler jest zasilany 5V a nie wiecej bo sie spali .

Sygnaly laczysz BTX0- z Rx0- w matrycy, BTX0+ z Rx0+ itd ,
    czyli mniemam, ze masz dobrze podlaczone.

Jesli kabelkologia jest poprawnie powinienes widziec obraz ale ze zlymi kolorami .
    Jesli tak to musisz zaoptrzyc sie w ten drugi kontroler z pilotem i na nim odpalac prawidlowe kolory.
    marciniak.77711
    Poziom 9  
    Dziękuję za pomoc morze kabelkologia jest zle spróbuje jeszcze raz na spokojnie morze gdzieś popełniłem błąd .A apropo zakupu matrycy do tego laptopa to jest druga strona medalu że bateria zdechła padła jedna sekcja wiec trzeba kupić nową baterie i matryce wiec koszty rosną ale nic najpierw powalczę c tym kontrolerem jak coś to będę pisać co i jak z góry dziękuję panu Remzibi za pomoc.
    marciniak.77711
    Poziom 9  
    Podłączyłem wszystko tak jak mówił Pan Remzibi
    Z kontrolera podlacz piny VLCD do pinow Vcc w matrycy - upewnij sie , ze masz zworke zasilania na kontrolerze na 5V.
    Upewnij sie , ze kontroler jest zasilany 5V a nie wiecej bo sie spali .
    Sygnaly laczysz BTX0- z Rx0- w matrycy, BTX0+ z Rx0+ itd ,
    czyli mniemam, ze masz dobrze podlaczone.
    I nic zero jedyne co mnie dziwi to na pinie Vcc powinno być +5v a u mnie jest 0v oto foto zworki a rozdzielczością połączyłem tak

I po chwili dioda pali się na czerwono nie wiem gdzie popełniam błąd ale proszę o pomoc :cry:
    remzibi
    Poziom 24  
    marciniak.77711 napisał:
    ......
    I nic zero jedyne co mnie dziwi to na pinie Vcc powinno być +5v a u mnie jest 0v ........
    I po chwili dioda pali się na czerwono nie wiem gdzie popełniam błąd ale proszę o pomoc :cry:

Ok , od poczatku ,
    wez odlacz kabel LVDS od kontrolera .
    Podlacz zasilanie i sprawdz jakie masz napiecie na pinach VLCD , jesli 3,3V to zmien zworke i uzyskaj 5V .

Jesli po wpieciu matrycy do kontrolera napiecie na VLCD ma 0V to oczywiscie miernik i patrz czy nie masz gdzies zwarcia na kablach lub polaczeniach.

Moze byc tak, ze matryca zabiera za duzo pradu - jesli tak, mozesz probowac zasilic ja bezposrednio z 5V z zasilacza.
    marciniak.77711
    Poziom 9  
    Miał Pan Remzibi racje matryca pobierała za dużo prądu podanie bezpośrednio +5V na pin Vcc w matrycy ożywiło ją:D oto foto.

Wielkie dzięki za pomoc i mam jeszcze jedno pytanko apropo tej matrycy bo są tam dziwne pionowe ciemne linie i przebija jakiś napis zaznaczyłem miejsca na zdjęciu czerwonymi ramkami i jeszcze raz dziękuję :D . Jest Pan wielki :D
    remzibi
    Poziom 24  
    marciniak.77711 napisał:
    Miał Pan Remzibi racje matryca pobierała za dużo prądu podanie bezpośrednio +5V na pin Vcc w matrycy ożywiło ją:D oto foto. ......
    .....Wielkie dzięki za pomoc i mam jeszcze jedno pytanko apropo tej matrycy bo są tam dziwne pionowe ciemne linie i przebija jakiś napis zaznaczyłem miejsca na zdjęciu czerwonymi ramkami i jeszcze raz dziękuję :D . Jest Pan wielki :D

No to gratulacje :) , jak widze nawet kolorki sa w miare OK .
    Te linie niestety moga swiadczyc o tym , ze matryca sie powoli konczy.
    Moze tez byc tak , za po uporzadkowaniu kabelkow, zasilania i Masy one znikna lub zmniejsza sie wyraznie.
    Dobrze bylo by sprawdzic na oscyloskopie jak wyglada zasilanie 5V , czy nie ma jakichs tetnien lub zaklocen. Dobrze profilaktycznie dolozyc jakiegos elektrolita dla pewnosci.
    marciniak.77711
    Poziom 9  
    Zauważyłem również że obraz pulsuje powiedzmy migocze ale jak Pan pisał po uporządkowaniu kabelków obraz jest stabilny oto foto :

I mam pytanie bo u Pana kontroler jest zasilany przez konwerter DC/DC
    a w moim przypadku jest z zasilacza TV jak widać na foto I zasiliłem układ napięciem 5,2 V
    I nie wiem czy to na jakiś wpływ na prace samego kontrolera . A co do pasków częściowo znikły ale jakieś napisy typu Car Park 1 Reparation1 itp są ale trzeba się mocno wpatrzyć aby je dostrzec zwłaszcza na ciemnym tle je widać ale nic być morze matryca kończy żywot .Tak jak Pan pisał a propo Kondensatora to gdzie go dokładnie wpiąć i jaki z góry dziękuje . :D
    remzibi
    Poziom 24  
    marciniak.77711 napisał:
    ......
    I mam pytanie bo u Pana kontroler jest zasilany przez konwerter DC/DC
    a w moim przypadku jest z zasilacza TV jak widać na foto I zasiliłem układ napięciem 5,2 V
    .....Tak jak Pan pisał a propo Kondensatora to gdzie go dokładnie wpiąć i jaki z góry dziękuje . :D

Napiecie 5,2V 0,6A z zasilacza nie jest OK, uzyj tego 5,3 4A to jest wlasciwe napiecie zasilajace(byc moze wtedy matryce zasilisz z knotrolera z VLCD i napiecie nie bedzie siadac do 0V ),
    nie trzeba zadnego konwertera, u mnie konwerter zmienial 12V na 5V a jego zaleta jest mozliwosc dokladnego ustawienia 5V ale 5,3V jest OK.

Kondensator o niskim SR pojemnosci powiedzmy od 1000uF do 2000uF na 10V wpinamy w plus tych 5V i do GND(masa) , taki elektrolit to najpredzej z jakiejs plyty glownej padnietej wydubiesz.
    Wlutuj go na kontrolerze.

A i to zasilanie 5V z zasilacza i na matryce daj troszke grubszymi kabelkami, masy tak samo , mimo ze masa jest na obudowie to pociagnij ja tez kabelkami razem z zasilaniem.
    marciniak.77711
    Poziom 9  
    Zrobię tak jak Pan pisze zasilę układ 5,3V 4A i dołożę kondensator w kontrolerze i dam grubsze kabelkami .I jeszcze raz dziękuje za pomoc .A i mam pytanko tak z ciekawości czy jest sens po kombinować z wpakowaniem bebechów z laptopa do TV i wyprowadzenie na zewnątrz zwykłej myszki i klawiatury z tego co mi się wydaje to powinno się zmieścić.:D
    remzibi
    Poziom 24  
    marciniak.77711 napisał:
    Zrobię tak jak Pan pisze zasilę układ 5,3V 4A i dołożę kondensator w kontrolerze i dam grubsze kabelkami .I jeszcze raz dziękuje za pomoc .A i mam pytanko tak z ciekawości czy jest sens po kombinować z wpakowaniem bebechów z laptopa do TV i wyprowadzenie na zewnątrz zwykłej myszki i klawiatury z tego co mi się wydaje to powinno się zmieścić.:D

Oczywiscie , bedziesz mial cos na ksztalt iMac'a DIY i radosc z wlasnorecznie zrobionej konstrukcji .
    W zasilaczu masz nawet 24V ale to niestety za duzo do zasilania laptopa, wiec musisz zmiescic dwa zasilacze.
    charles1991
    Poziom 14  
    Inspirujący temat!
    Planuję wykorzystać matrycę z Della 8000 (1400x1050, 15", http://www.datasheet4u.com/download.php?id=724129), umieszczając ją w obudowie starego Eizo L365 ze zbitą matrycą.
    Przy okazji, czy można wykorzystać oryginalny sterownik z Eizo (Oparty na układzie Genesis GM 5010) do sterowania jakąś laptopową matrycą?
    marciniak.77711
    Poziom 9  
    No mam w zasilaczu 24V 5A .A jak bym zastosował konwerter DC/DC np taki.Oto foto
    [150W DC-DC Boost Converter 10-32V to 12-35V 6A Step Up Voltage Charger Power]
    I za jego pomocą uzyskał wymagane 19V 3,9A do zasilenia laptopa (albo to co z niego zostało).
    Czy wtedy nie obciążę zbytnio samego zasilacza bo nie zapominajmy że sam inwerter pobiera maksymalnie 3,95 A . Z góry dziękuje.
    remzibi
    Poziom 24  
    marciniak.77711 napisał:
    No mam w zasilaczu 24V 5A .A jak bym zastosował konwerter DC/DC np taki.Oto foto
    I za jego pomocą uzyskał wymagane 19V 3,9A do zasilenia laptopa (albo to co z niego zostało).
    Czy wtedy nie obciążę zbytnio samego zasilacza bo nie zapominajmy że sam inwerter pobiera maksymalnie 3,95 A . Z góry dziękuje.

To jest ciekawe pytanie , jesli sie uda to zmierz prad jaki pobiera laptop bez baterii i matrycy.
    Jest ryzyko ze zasilacz od monitora moze byc przeciazony.

Dodano po 3 [minuty]:

charles1991 napisał:
    ...
    Przy okazji, czy można wykorzystać oryginalny sterownik z Eizo (Oparty na układzie Genesis GM 5010) do sterowania jakąś laptopową matrycą?

?? jaki sterownik ?? jaka matryca ??
    Nastepny przypadek usera ktory kaze mi szukac jakiegos monitora Eizo abym go rozbieral , patrzyl jaki ma sterownik i odpowiadal na dziwne hipotetyczne pytania ? TO TWOJA ROBOTA - ja nie mam zamiaru ani szukac ani na tak postawione pytania odpowiadac.
    Zatem, pytamy ALE O KONKRETY , oraz linki do dokumentacji .
    elektryku5
    Poziom 38  
    marciniak.77711 napisał:

24/19V to raczej step down byłby potrzebny.
    pablojarocin85
    Poziom 13  
    Witam posiadam matrycę LP173WD1(TL)(A1) z lapka acer 17 cali.
    Jaki bym musiał kupił kontroler i te przyciski z pilotem??
    Matryca 40 pinów. I jeszcze brak invertera.
    remzibi
    Poziom 24  
    pablojarocin85 napisał:
    Witam posiadam matrycę LP173WD1(TL)(A1) z lapka acer 17 cali.
    Jaki bym musiał kupił kontroler i te przyciski z pilotem??
    Matryca 40 pinów. I jeszcze brak invertera.

Do odpalenia kazdym kontrolerem z pierwszego postu .
    Matryca zasilana 3,3V , LVDS 2ch 6bit,
    To matryca LED wiec nie potrzebuje invertera , zasilanie LED 12V.

Controller mozna znalezc w wielu miejscach w sieci ale atrakcyjne ceny sa w tym sklepie

Soft do sterownika na TSUMV29 mozna pobrac z mojej stronki https://sites.google.com/site/lcd4hobby/5-lcd-as-pc-hdmi-av-tv-multidisplay

Klawiaturke jesli potrzebujesz mozesz sam zrobic na plytce uniwersalnej .
    SLen
    Poziom 9  
    Witam! Posiadam matrycę LP141WX1 (TL) (E1). Czytam i czytam bo chciałbym zamówić tester na scalaku MT6820. Ale mam pewne wątpliwości co do połączeń.
    To co już mi się wydaje:
    LCD → STEROWNIK
    GND → GND
    VCC → VCC
    V EEDID → VCC
    C1k EEDID → ?!
    DATA EEDID→ ?!
    Rin 0- → RXO0-
    Rin 0+ → RXO0+
    Rin 1- → RXO1-
    Rin 1+ → RXO1+
    Rin 2- → RXO2-
    Rin 2+ → RXO2+
    CLKIN- → RXOC-
    CLKIN+ → RXOC+
    Gdzie powinienem podłączyć wyprowadzenia C1k EEDID i DATA EEDID, czy może nie muszę wcale ich podłączać (wtedy nie podłączać też VEEDID)?

Dodatkowo chciałbym zamówić ten zasilacz do zasilenia całości czyli kontrolera i inwertera (+ jakaś przetworniczka 5V). Po zajrzeniu do noty wydaje mi się że będzie miał jeszcze trochę zapasu mocy, czyż nie? (nie wiem jaką sprawność ma inwerter).:oops:

P.S. Gratuluję Remzibi'emu super tematu!
    remzibi
    Poziom 24  
    SLen napisał:
    .....
    Gdzie powinienem podłączyć wyprowadzenia C1k EEDID i DATA EEDID, czy może nie muszę wcale ich podłączać (wtedy nie podłączać też VEEDID)?
    .......
    Dodatkowo chciałbym zamówić ten zasilacz do zasilenia całości czyli kontrolera i inwertera (+ jakaś przetworniczka 5V). [/url]

P.S. Gratuluję Remzibi'emu super tematu!

C1k EEDID i DATA EEDID zostaw niepodlaczone w powietrzu, VEEDID do zasilania - czesto w matrycy jest podlaczony do Vcc.

Zasilacza szukaj z dwoma wyjsciami 12V i 5V - bedzie prosciej .
    albo do zasilacza 12V od razu zamow sobie TEN KONTROLER , zaznacz opcje ze sledzeniem przesylki za dodatkowe 1,4$ , bedzie uniwersalnie tanio i szybko .
    SLen
    Poziom 9  
    OK. Dzięki za odpowiedź. Jak coś zmajstruję to na pewno zamieszczę zdjęcia.