Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Matryca LCD z laptopa jako niezależny monitor

remzibi 17 Lis 2017 11:37 575958 2508
    PitD

VIP Zasłużony dla elektroda
    Dj Joker napisał:
    Witam.

Drodzy koledzy, a co jeśli mam TV sony 65" z uszkodzoną płytą główną, czy jakiś model z tych uniwersalnych to pociągnie?

1. Przeczytaj cały temat
    2. Rozbierz TV
    3. Odczytaj model matrycy
    4. Znajdź datasheet
    5. Napisz posta. Umieść w nim datasheet matrycy.
    6. Czekaj na odpowiedź
  • Relpol przekaźniki
    Siarczanex
    Poziom 7  
    Cześć,
    ostatnio zacząłem przygodę z płytką MV56RUUL-Z1, którą kupiłem na aliexpress.
    Po miesiącu płytka przyszła, razem z pilotem, klawiaturką 7-przyciskową, inwerterem dla CCFL, kablem LVDS 30pin 1ch 6bit.
    Mam do tego zasilacz 12V 5A, który daje napięcie bez obciążenia 12,20V.
    Podłączyłem wszystko ładnie do matrycy LTN154AT07-201, wgrałem odpowiedni firmware i ku mojemu zaskoczeniu wszystko
    ładnie chodziło już za pierwszym razem - bez zająknięcia.

Niestety, po ubraniu matrycy w obudowę od laptopa i podłączeniu wszystkiego identycznie jak wcześniej matryca nie współpracuje.
    Mam tylko podświetlenie i jakieś paski na matrycy - zobaczcie na zdjęciu.
    Rozebrałem to wszystko z powrotem i podłączyłem na surowo, ale jest dalej to samo.
    Układ osiąga temperaturę 92 st. C, więc na skraju możliwości pracy, albo już za. Wszystkie kable są podpięte prawidłowo - już po 1000 razy sprawdzałem
    czy wszystko jest dobrze podpięte. Ogólnie układ działa normalnie - gdy podepnie się pendrive z nowym firmware diody sygnalizują programowanie.
    Matryca nie spadła, nie została uderzona, ściśnięta etc.

Teraz kluczowe pytanie, co jest nie tak? W pierwszej kolejności podejrzewam kabel LVDS, tylko zanim go dostanę znowu minie miesiąc.
    Drugie co obstawiam to jakiś błąd produkcyjny samej płytki.

Może widzicie jakieś inne możliwości albo błędy jakie mogłem popełnić?
    Pozdrawiam
    wolf170571
    Poziom 9  
    92 stopni, który jest podgrzewany? Zasilany przez macierz 3,3 V?
    Siarczanex
    Poziom 7  
    Tak, zworkę przed pierwszym uruchomieniem przepiąłem na 3,3V i tak już została. 92 stopnie oczywiście osiąga w temperaturze pokojowej :P Nawet, gdy zasilanie jest podpięte i ekran jest wyłączony na pilocie/przycisku układ nadal się grzeje.

Sprawdziłem kabel LVDS omomierzem - nie wykazuje żadnych problemów, każde połączenie przewodzi. Do sterownika podłączyłem matrycę ze sprawnego laptopa, lecz wykazuje takie same objawy, jeżeli chodzi o to co pokazuje się na ekranie. Po wmontowaniu do laptopa matryca działa, więc układ na pewno "nie psuje" matryc.
    NoN4me
    Poziom 5  
    Witam, myslalem ze obejdzie sie bez pisania tutaj ale utknalem.
    Mam kontroler 5V MT6820-B i dwa ekrany 1. Chunghwa CLAA154WA06A i 2. n154c3-l02. Sa z tego samego modelu laptopa ale maja inna rozdzielczosc.
    Ale wracajac mam jeszcze inverter uniwersalny z 1 lampa 5-28V.

Podlaczylem wszystko i nie dzialalo(dioda mrugala na zielono) szukalem zrodla problemu i zauwazylem ze mialem ustawione 5V zamiast 3.3V, przestawilem i inverter sie wlaczyl i podswietlenie sie wlaczylo ale nic sie nie wyswietlalo. Tak wiec szukalem dalej..wszedlem na datasheet i zaczelem przestawiac piny na kablu LVDS ale bez skutku. Sprawdzilem jeszcze raz i poprzestawialem zle podlaczone piny ale nadal bez skutku(dioda znowu mruga i inverter sie nie wlacza) wiec postanowilem sprawdzic jeszcze raz i zapisac na kartke polaczenia i jak na moje oko chyba wszystko jest dobrze polaczone? Aa i jeszcze jak wyciagne jumper to podswietlenie sie znowu wlacza ale nadal nic sie nie wyswietla.

Po lewo pin od strony matrycy a po prawo od kontrolera.
    1->4, 2->1, 3->2, 4,5,6,7->X, 8->7, 9->8, 10->5, 11->9, 12->10, 13->6, 14->11, 15->12, 16->13, 17->15, 18->16,
    19->26, 20->19, 21->20, 22->14, 23->21, 24->22, 25->25, 26->23, 27->24, 28->X, 29->27, 30->28

28 nie wiem gdzie podlaczyc bo juz nie ma wejsc GND.

Kierowalem sie tym datasheetem kontrolera: http://img.banggood.com/file/products/20150306204052SKU204241.pdf
    I matrycy: http://www.datasheet4u.com/download_new.php?id=720712

Zasilanie 5V, inverter polaczony do plytki tzn takze zasilany 5V.
    Jesli potrzeba jakis jpg moge pozniej wrzucic. Z gory dzieki za pomoc.
  • Relpol przekaźniki
    remzibi
    Poziom 24  
    NoN4me napisał:
    .....
    Jesli potrzeba jakis jpg moge pozniej wrzucic.....

Od tego zacznij,
    oraz obrazki tych polaczen o ktorych piszesz
    Freddy
    Poziom 43  
    @remzibi Mam pytanie, czy spotkałeś się z taką matrycą i czy da się ją podłączyć do jakiegoś sterownika opisywanego tutaj?
    remzibi
    Poziom 24  
    Freddy napisał:
    @remzibi Mam pytanie, czy spotkałeś się z taką matrycą i czy da się ją podłączyć do jakiegoś sterownika opisywanego tutaj?

Niestety, zero doświadczeń :( . Nie pomogę
    Freddy
    Poziom 43  
    remzibi napisał:
    Niestety, zero doświadczeń . Nie pomogę
    Dzięki, trudno :(
    lolki517
    Poziom 9  
    Witam ktoś próbował uruchomić matrycę taką jak ta ?? LTA320AP33 chodzi mi bardziej o kwestię podświetlania ma wbudowany sterownik w matrycę
    anturix
    Poziom 10  
    Cześć

Mam pytanie.
    Jest szansa, w jakiś sposób odratować płytę VST.3463.A1 ?
    Padła chyba podczas pierwszego uruchomienia.
    Niechcący zwarły mi się kabelki od zasilania podczas flashowania(migały diody jak przy falshowaniu).
    Aktualnie świeci się tylko czerwona dioda.
    anturix
    Poziom 10  
    Zmierzyłem napięcia.
    Ogólnie wygląda ok. Wszędzie przeważnie takie napięcia jakbym się spodziewał.
    Jedynie brak na LVDS oraz na załączeniu inwertera.
    Bardziej spodziewał bym się uszkodzenia flasha, gdyż na stronie sprzedawcy mocno podkreślone jest aby nie wyłączać zasilania podczas flashowania, a u mnie właśnie taki przypadek nastąpił.
    Ktoś miał podobny przypadek??
    remzibi
    Poziom 24  
    Jeśli ktoś zechce zgrać flash'a ze swojego działającego kontrolera i podać tutaj, to postawisz nim płytę programując ponownie flash w programatorze.
    Ja niestety nie posiadam w tym momencie tego kontrolera.
    aniołek
    Poziom 12  
    No i doopa..
    Monitor LTN150XG-L02, płytka ND-LA.MV9.P, kabelek LVDS 1CH/6BIT, soft "PNL_LTN150XG_L07_1024X768_SI6L_3V_NA_7KEY__EXTERN_LOGO_IR_G32_FAC_LL25_842_SCH_POWER_LAST_KEYPAD_ANGENY_LG150925_ZLS_LAMV29" znaleziony w jednej z paczek Autora - po próbie wgrania sotfu nic się nie dzieje (świeci jedynie led zasilania)..
    W którymś miejscu w wątku pojawia się info że najlepiej wgrywać soft za pomocą pena o małej pojemności, mój to Toschiba 8GB - czy to może być powodem problemu?

I przy okazji pytanie, choć raczej w kwestii upewnienia się.. Otóż - Autor pisze że najmniejsza obsługiwana matryca to 10", jednak na kilku fotkach (chyba nawet na "LCD4hobby") widziałem fotki z uruchomionymi mniejszymi matrycami.. Jak to więc jest? Jaką najmniejszą matrycę można uruchomić, i od czego to zależy - od rozdzielczości?
    remzibi
    Poziom 24  
    aniołek napisał:
    ..... mój to Toschiba 8GB - czy to może być powodem problemu?

Może, zmień pendrive i sprawdź.

aniołek napisał:
    ... Jak to więc jest? Jaką najmniejszą matrycę można uruchomić, i od czego to zależy - od rozdzielczości?

Możesz uruchomić każdą matrycę z interface LVDS, bez znaczenia o jakiej przekątnej.
    aniołek
    Poziom 12  
    *remzibi
    No z penem może być ból, bo to najmniejszy z 3 jakie mam, chyba że spróbuję z kartą microsd 2GB w przejściówce - zanim zacznę grzebać w kabelkach wolałem się upewnić. Dzięki też za info o matrycach - może zaszaleję i zrobię TV dla dzieciaków w swoim autku :D :D :D - te kilkanaście zetek na materiały nie mają swojej wartości w porównaniu do spokoju podczas rodzinnych wyjazdów (nie mówiąc o tym że wartość mojego 20-letniego Polo wzrośnie 2x przez dodanie zintegrowanego "systemu" video :D :D )
    *Arek1984
    Kabelek zamówiony na BG, i szczerze mówiąc nawet nie sprawdzałem poprawności - jutro poszukam jakie sygnały na jakim pinie, i przedzwonię miernikiem.
    Arek1984
    Poziom 16  
    Obstawiam, że błędna kolejność przewodów jest problemem :)
    NoN4me
    Poziom 5  
    Nie mialem ostatnio czasu zeby sie za to zabrac ale dzisiaj troche znalazlem.

Kabel LVDS przy plytce troche nie uporzadkowany ale szkoda mi odcinac pozostalych kabli, bo nawet nie jestem pewien czy tu wszystko dobrze.

W poprzednim poscie pisalem jak sa one polaczone z matrycy do plytki, ale w miedzyczasie odlaczylem piny "EVEN" bo ponoc sa nie potrzebne(?). W miedzyczasie zamowilem jeszcze klawiature z dioda IR chociaz nie wiem czy wejscia sie zgadzaja (chociaz pisalo ze to pod moj kontroler), bede musial jeszcze sprawdzic.

Pozatym jeszcze inverter polaczony do czerwonego gniazda na plytce. Inverter dziala bo matryca sie swieci ale nie ma zadnego obrazu. :(
    Jakies pomysly?
    @Edit
    Matryca N154C3-L02 a kontroler V29. Wczesniej probowalem na 5V MT6820-B.

Matryca LCD z laptopa jako niezależny monitorMatryca LCD z laptopa jako niezależny monitorMatryca LCD z laptopa jako niezależny monitor
    remzibi
    Poziom 24  
    NoN4me napisał:
    ..... a kontroler V29.....

No własnie na zdjęciu widać, że nie, to kość RDA a nie TSUMV29.
    mikarosek5
    Poziom 2  
    Witam wszystkich poszukuje takiego rozwiązania.
    Chciał bym kupić 3 matryce full hd i połączyć je tak jak na obrazku i zrobić sobie z tego fajny monitor do pracy czy ktoś spotkał się z takim rozwiązaniem ?
    aniołek
    Poziom 12  
    Na wszelki wypadek - dobrze zrozumiałem że TAKI kabelek obsłuży mi wszystkie ew monitory (oczywiście w zależności od potrzeb trzeba będzie usuwać lub przekładać przewody we wtyczce)? Mając jeden mający wszystkie wyprowadzenia (tak mi przynajmniej wychodzi, gdyż ma wszystkie 30 pinów zajęte) mogę kombinować z innymi matrycami - no chyba że różne monitory mają różne wtyczki po swojej stronie?
    Po południu sprawdzę połączenia w tym co mam - przed świętami niestety ale w domu rządzi teściowa, i nie mam żadnych szans na jakiekolwiek swoje dłubania :cry: :D
    prosiak_wej
    Poziom 28  
    mikarosek5 napisał:
    Witam wszystkich poszukuje takiego rozwiązania.
    Chciał bym kupić 3 matryce full hd i połączyć je tak jak na obrazku i zrobić sobie z tego fajny monitor do pracy czy ktoś spotkał się z takim rozwiązaniem ?

A nie lepiej zastosować kartę, która obsłuży trzy monitory i postawić trzy Delle 24" IPS? Matryce laptopowe w zdecydowanej większości wyświetlają tylko 262k kolorów, a matryce IPS bez obawień wyświetlą 16M kolorów. Tak na szybko szukanie po Allegro dało cenę ok. 600~700zł za monitor (NOWY!). A łatwość w fizycznym ustawieniu o wiele lepsza. A jak dobrze poszukasz, to znajdziesz takie z proporcją 16:10 (1920 x 1200), np. U2410f.
    NoN4me
    Poziom 5  
    remzibi napisał:
    NoN4me napisał:
    ..... a kontroler V29.....

No własnie na zdjęciu widać, że nie, to kość RDA a nie TSUMV29.

Czyli co teraz? Na 5V MT6820-B tez obrazu nie bylo gdy wczesniej probowalem.:/
    NoN4me
    Poziom 5  
    remzibi napisał:
    NoN4me napisał:
    ..

Czyli co teraz?

Nic, szukasz przyczyny.

Nie mam pojecia, moze po prostu kupie pasujacy kabel LVDS? Tylko jaki bedzie pasowal bez zadnego modyfikowania? Widzialem ze podawales ludzia juz jakies gotowe kable do ich matryc. Daloby rade jakis do mojej znalezc?
    remzibi
    Poziom 24  
    NoN4me napisał:
    remzibi napisał:
    NoN4me napisał:
    ..

Czyli co teraz?

Nic, szukasz przyczyny.

Nie mam pojecia, moze po prostu kupie pasujacy kabel LVDS? Tylko jaki bedzie pasowal bez zadnego modyfikowania? Widzialem ze podawales ludzia juz jakies gotowe kable do ich matryc. Daloby rade jakis do mojej znalezc?

Pewnie, daj link do datasheet tej matrycy, możesz też się pochwalić jakiego kabla używasz do tej pory, i czy sprzedawca kontrolera dał Ci prawidłowe firmwary do tego kontrolera, oraz jaki firmware jest w nim aktualnie zaprogramowany ?
    Jak podasz wszystkie te informacje, to będzie jakiś punkt zaczepienia :)
    kamkik
    Poziom 9  
    Witam.

Zakupiłem płytkę Z.VST.3463.A. Podłączyłem ją pod matrycę B101AW03 V0. Wszystko chodzi pięknie poza jedną rzeczą. Płytka ma wbudowany odbiornik DVB-T. Przy Kanałach FULL HD i podajże TVP Info (pseudo FHD w sumie bo TVP 1 i TVP 2 nie są w tej rozdzielczości nadawane) odbieranych bezpośrednio z podłączonej anteny obraz migocze, w taki sposób że nie da się tego oglądać. Głos jest w porządku. Natomiast na innych kanałach nie ma najmniejszych problemów z działaniem. Nie ma również problemów jeśli poprzez HDMI podłączymy inny odbiornik DVB-T, wtedy kanały nawet w FHD chodzą bez problemu. Ktoś może wie na czym może polegać problem? Siła sygnału jest ok, w ustawieniach nie widze żadnych opcji do zmiany czegokolwiek.... Szkoda żeby taki problem pojawiał się na wybranych kanałach, nie testowałem innych matryc jeszcze na tej płytce. Zaznacze tylko że wgrany został firmware typowo do matrycy o rozdzielczości 1024x600, i nie dobierałem go specjalnie pod dany model matrycy (bo go po prostu nie było :)). Ale chyba nie w tym rzecz skoro z zewnetrznego źródła video nie ma najmniejszych probemów z działaniem. Będę wdzięczny za podpowiedzi!

Pozdrawiam!