Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Mitronik
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Matryca LCD z laptopa jako niezależny monitor

remzibi 09 Gru 2018 19:04 535980 2340
  • #2311 09 Gru 2018 19:04
    remzibi
    Poziom 24  

Krzysiek27 napisał:
    Panowie pomocy ! :(

Mój problem polega na tym .....

Moja matryca - LTN154X03-L01 , 1280x800 WXGA 15,4'
    Kontroler - Tsum V59 tuner R 842

Jak jest podawany sygnal ?
    Jesli HDMI prosze przeczytac ten temat
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=13829953#13829953
    oraz ten
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=14419264#14419264

Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz pendrive 32GB.
  • Mitronik
  • #2312 09 Gru 2018 21:23
    Krzysiek27
    Poziom 12  

Nie uwieżycie . Naprawiłem przez kombinowanie wpiąłem w drugie gniazdo VGA w grafice na włączonym pc i samo zeskalowało . A tyle się owgrywałem tych biosów . Heh
    Piękny okrąg i pixelek odwzorowany jeden do jednego.

Najdziwniejsze w tym wszystkim jest to że wpiąłem spowrotem do góry i działa prawidłowo.

Faktycznie HDMI to porażka na 1280x800.

Czy ktoś testował matrycę full hd 16:9 jak się wtedy spisuje kontroler w HDMI?

• Mitronik
  • #2313 20 Gru 2018 13:05
    fanlepper
    Poziom 2  

Witam.

Czytam wątek i z każdą stroną coraz bardziej chcę uruchomić matrycę z monitora Samsung B2230 którą posiadam.

Matryca to: CLAA215FA01
    LVDS (2 ch, 8-bit) , 30 pins , 5.0V

Mam prośbę o polecenie jeżeli to możliwe konkretnego modelu kontrolera lub zestawu który mógłbym zakupić żeby można było oglądać tv naziemną i podłączyć coś po HDMI.

Zaznaczam że jestem "zieloniutki" w sprawach elektronicznych.

Będę bardzo wdzięczny za pomoc.

• #2314 20 Gru 2018 13:11
    Hetii
    Poziom 14  

fanlepper napisał:

Chyba coś takiego będzie w porządku: V59 LCD TV Driver

• #2315 20 Gru 2018 13:44
    fanlepper
    Poziom 2  

Hetii napisał:
    fanlepper napisał:

Chyba coś takiego będzie w porządku: V59 LCD TV Driver

Czy ten driver trzeba programować czy ma działać po podłączeniu?

Znalazłem coś takiego DS. D3663LUA. A81.2.PA V56 V59 i tutaj wysyłają link do oprogramowania. Czy ten się też nadaje? Jeśli tak to który wybrać?

• #2316 20 Gru 2018 13:50
    remzibi
    Poziom 24  

fanlepper napisał:
    .....
    Czy ten driver trzeba programować czy ma działać po podłączeniu?
    ......

Tak, trzeba zaprogramowac pod matryce.
    Oba kontrolery nadaja sie, kupujemy oczywiscie tanszy :) .

• #2317 20 Gru 2018 14:00
    fanlepper
    Poziom 2  

Już zamawiam. Dziękuję i liczę na pomoc jak to wszystko dojdzie.
    Pozdrawiam

• #2318 01 Sty 2019 01:00
    master_pablo
    Poziom 16  

Wypróbowałem modyfikację EDID opisaną wyżej przez kolegę gen_scheisskopf i chociaż jego instrukcja nie jest do końca poprawna, to ostatecznie udało mi się osiągnąć zamierzony efekt, to jest użycie natywnej rozdzielczości 1280x800 (aspect ratio 16/10) przez kontroler TSUMV29! Tak więc kolego remzibi będziesz musiał zaktualizować swoją stronę! :)

Podstawowa różnica to rozmiar podmieniany w obrazie firmware'u: jest to 256, a nie 512 bajtów. Wspomniane błędy sumy kontrolnej i liczby rozszerzeń sygnalizowane przez Deltacast E-EDID Editor wynikają właśnie z tego, że skopiowane zostało zbyt dużo danych! Naprawienie tych "błędów" powoduje, że plik EDID puchnie do 640 bajtów...

Ja przed powyższym edytorem zastosowałem Custom Resultion Utility 1.4.1 (CRU), który ma nieco mniejsze możliwości, ale czytelniejszy interfejs. Zdecydowałem się anonsować tylko natywną rozdzielczość 1280x800 w Detailed resolutions oraz na wszelki wypadek 640x480 @ 60 Hz, 800x600 @ 60 Hz i 1024x768 @ 60 Hz w Established resolutions. Nie powtarzałem ustawień dla 1280x800 w Extension blocks, gdyż sprawdziłem, że nic to nie zmieniało. Dla mojej aplikacji (podłączenie do komputera z Windows 10 przez HDMI) jest to wystarczające.
    Parametry czasowe dla 1280x800 skopiowałem z karty katalogowej matrycy. Po podaniu typowych wartości częstotliwość odświeżania została wyliczona na 59,909 Hz i taką zostawiłem. W CRU można wybrać, czy chcemy podać parametry horizontal/vertical back porch czy horizontal/vertical blanking, zaś w edytorze Deltacast trzeba podać te drugie, więc może być konieczna konwersja. Nie podawałem Range limits, bo nie chciało mi się ich obliczać.

Następnie w Deltacast E-EDID Editor 1.3.9 zmieniłem Vendor & Product ID oraz Screen Size.

Tak więc procedura była następująca:
    - Skopiować 256 bajtów poczynając od nagłówka

Code:
    00 FF FF FF FF FF FF 00
    z LAMV29.bin do nowego pliku binarnego EDID.bin.
    - Podłączyć kontroler do komputera, uruchomić CRU, wybrać kontroler z listy i zaimportować EDID.bin (najlepiej ze ścieżki bez spacji czy polskich znaków). Ma to na celu zaimportowanie pozycji z Extension Blocks dot. HDMI i audio, które u mnie inaczej się nie pokazywały.

- Dokonać edycji w CRU, zapisać zmiany (Export) i/lub dokonać edycji w Deltacast E-EDID Editor, zapisać zmiany.
    - Zamienić ww. 256 bajtów w LAMV29.bin na zawartość EDID.bin (obydwa pliki załączam już poprawione, ale korzystasz z nich na własną odpowiedzialność!).
    - Zaktualizować firmware.

OSD przez chwilę po rozpoczęciu wyświetlania obrazu pokazuje informację "HDMI 1024x768 60HZ", ale rozdzielczość to w rzeczywistości 1280x800, a obraz jest ostry i nieprzeskalowany!

Wykorzystałem:
    - kontroler LA.MV29.P1,
    - matryca LG Philips LP141WX1 (TL)(A1) 14,1'' 1280x800,
    - firmware z katalogu MV29P_PNL_LTN154X3_L0D_1280X800_SI6L_3V_A_7KEY_NO_LOGO_IR_G32_FAC_LL25_NEC_LL131015_LAMV29.

PS. Sprzedam monitor, który zbudowałem!

Matryca LCD z laptopa jako niezależny monitor Matryca LCD z laptopa jako niezależny monitor Matryca LCD z laptopa jako niezależny monitor Matryca LCD z laptopa jako niezależny monitor Matryca LCD z laptopa jako niezależny monitor

Załączniki:
  • #2319 03 Sty 2019 10:13
    PatiNT
    Poziom 10  

Witam.
    Przeczytałem wątek i w skarbnicy (wg żony to śmieci :cry: ) znalazłem CLAA154WB04 (stary DELL).
    Czy taka matryca da się uruchomić z V56 ?
    Przewody są zakończone wtyczką jak na załączonym foto. W datasheet jest info, że złącze jest 30 pinowe a rozdzielczość 1280x800 .
    Byłbym wdzięczny za info bo chciałem sobie podłączyć pod RPi.
    Matryca LCD z laptopa jako niezależny monitorMatryca LCD z laptopa jako niezależny monitor
    Matryca LCD z laptopa jako niezależny monitorMatryca LCD z laptopa jako niezależny monitor

• #2320 03 Sty 2019 13:27
    Hetii
    Poziom 14  

PatiNT napisał:
    Czy taka matryca da się uruchomić z V56 ?

Pewnie się da, sprawa tylko podłączenia. Ja natomiast bym walczył na twoim miejscu żeby podłączyć ją bezpośrednio z RPi bez v56 tak jak np tutaj.

P.S. Jeżeli nie masz innego rodzaju kabla do matrycy to możesz wykorzystać ten co posiadasz, pamiętaj tylko że poszczególne żyły sygnałów LVDS są w oplocie, więc musisz dobrać się do wewnętrznego rdzenia przewodu.
    Ja tak zrobiłem u siebie, że wewnętrzny rdzeń jest wlutowany w płytkę PCB kontrolera v56, a oplot jest przylutowany do zworki podłączonej z masą, która idzie wzdłuż złącza. Całość na koniec zalałem klejem na ciepło aby usztywnić konstrukcję.

• #2321 03 Sty 2019 20:18
    John5MM
    Poziom 19  

Mam pytanie czy ktoś z was próbował , łączyć podłączyć uniwersalny kontroler z matrycą od tableta , np Asus Nexus 7 ?

• #2322 05 Sty 2019 20:14
    PatiNT
    Poziom 10  

John5MM napisał:
    podłączyć uniwersalny kontroler z matrycą od tableta , np Asus Nexus 7

tu coś pogrzebali : https://www.raspberrypi.org/forums/viewtopic.php?f=44&t=158525

Wielkie podziekowania Hetii. Nie wiedziałem, że tak można - bezpośrednio pod RPi.
    Tylko mam problem bo nie wiem, które z przewodów podłączyć...
    Znalazłem na Ali coś takiego : https://pl.aliexpress.com/item/HDMI-to-LVDS-4...90-4528-829a-3fb9c4806d44&transAbTest=ae803_3
    Chodzi mi o sam kabel, który mógłbym wykorzystać bo nie lubię ciąć i łączyć na stałe.
    W zamyśle chciałem zawiesić wyświetlacz a RPi schować gdzieś trochę głębiej a wszystko podłączyć bez lutowania ponieważ jest problem z otworami przez, które mógłbym przeciągnąć przewody.
    .... no i mam problem ze znalezieniem płytki LVDS4PI - całkiem zgrabna i mógłbym podłączyć pod Zero co dodatkowo zmniejszy i uprości montaż.

• #2323 06 Sty 2019 18:33
    figus25
    Poziom 9  

Witam wszystkich.
    Mam taki problem. chcę podłączyć do kontrolera MT561 matrycę LTN141bt10 ale nigdzie nie mogę znaleźć w necie schematu kabelka LVDS do tej matrycy.
    Jakby ktoś z kolegów miał ten schemat to bardzo proszę o wiadomość.
    Matryca Samsung, LTN141BT10, 1440x900, LVDS (2h, 6bit)

• #2324 08 Sty 2019 01:15
    remzibi
    Poziom 24  

figus25 napisał:
    Witam wszystkich.
    Mam taki problem. chcę podłączyć do kontrolera MT561 matrycę LTN141bt10 ale nigdzie nie mogę znaleźć w necie schematu kabelka LVDS do tej matrycy.
    ....

I nie znajdziesz.
    Czytasz datasheet matrycy i ogarniasz sygnały sterujące LVDS, potem rozpiskę złącza LVDS na kontrolerze i łączysz samodzielnie odpowiednie sygnały - koniec czynności, matryca działa :) .

• #2325 08 Sty 2019 12:23
    figus25
    Poziom 9  

Ba...ale problem w tym, że nigdzie nie mogę znaleźć datasheet do tej matrycy. Sa inne matryce stosowane w tym lapku ale tej, konkretnie ,nie ma. Znalazłem dane techniczne ale opisu złacza nigdzie nie ma i dlatego prosiłbym o jakieś namiary.
    LVDS na kontrolerze mam a i przełączyć piny w złączu też też nie problem...tylko ten układ kabli w złączu na matrycy...eh!. Mam co prawda jakiś kabelek uniwersal do złącza 30 pin ale boję się go użyć w ciemno bo szkoda matrycy.
    Może ktoś pomoże?

• #2326 08 Sty 2019 15:29
    PatiNT
    Poziom 10  

Sprzedawcy w necie podają, że LTN141BT10 jest zamiennikiem innych matryc - może w tym kierunku poszukaj. Jeśli w dokumentacji złącza innych modeli są tak samo opisane to wielce prawdopodobne, że w Twoim modelu jest tak samo.

• #2327 08 Sty 2019 20:43
    figus25
    Poziom 9  

Sprawdzałem i z tego co widzę ,to są inne matryce, boję się, że oznaczenia pinów się nie będą zgadzać

• #2328 09 Sty 2019 01:45
    remzibi
    Poziom 24  

figus25 napisał:
    Sprawdzałem i z tego co widzę ,to są inne matryce, boję się, że oznaczenia pinów się nie będą zgadzać

Co sprawdzales ? jakie inne matryce? czego konkretnie sie boisz ? co ty bredzisz ?
    Bierzesz zamiennik swojej matrycy jesli nie mozesz/umiesz(niepotrzebne skreslic) znalezc datasheet swojej - wyszukujesz datasheet zamiennika - postepujesz tak jak napisalem w poscie wczesniej - koniec akcji - ma dzialac.

• #2329 09 Sty 2019 02:38
    Gelip
    Poziom 28  

gen_scheisskopf napisał:
    Kiedyś owszem, potem dołożyli extensions- do maksymalnie 32kB.
    256B to "podstawowy" EDID- zawiera tylko informacje o możliwościach wyświetlania obrazu, kolejne 256B zawiera extensions- m.in. informacje o dostępnych opcjach audio (co przypadkiem sprawdziłem eksperymentalnie)

Coś chyba pomyliłeś. Podstawowy EDID to 128 bajtów, drugie 128 to już Extension.

• #2330 09 Sty 2019 03:50
    Hetii
    Poziom 14  

figus25 napisał:

Tak jak inni pisali porównaj z i innymi kompatybilnymi matrycami. Ja dodam od siebie, ze możesz miernikiem obadać złącze i spróbować rozpoznać po budowie układu co jest gdzie. Najważniejsze to zasilanie, czyli jakiś kondensator na wejściu, grubsze ścieżki lub kilka połączonych ze sobą. Linie lvds masz poprzeplatane naprzemiennie z masą na złączu. Jeżeli je podlączysz względem siebie źle do kontrolera to nic się nie stanie.

Możesz także zrobić zdjęcie wyraźne płytki matrycy w powiększeniu i je tu udostępnić, to mogę na nie zerknąć i coś podpowiedzieć dalej.

• #2331 09 Sty 2019 22:20
    jokosek
    Poziom 1  

Witam
    Jestem nowy na forum i jest to mój pierwszy wpis. Na forum trafiłem przy okazji poszukiwań jakiegoś sensownego rozwiązania na 17-to calowy monitor wide screen. Do moich zastosowań najważniejszy jest rozmiar matrycy (17'', 1440x900 lub 1600x900) i wejście HDMI. Istotne jest również to aby były to urządzenia nowe.
    W obecnej chwili w handlu monitorów o takich rozmiarach już nie ma (poza zestawami open frame, ale te są bardzo drogie) i jedyne źródło to stare używane monitory (np DELL 1709w) a i z tym jest coraz gorzej.
    Ja potrzebuję takie monitory wbudować w ścianę , więc rozwiązanie matryca+sterownik jest najbardziej sensowna .
    Poruszane w tym wątku tematy wydają się być dobrym rozwiązaniem, stąd moje pytanie:

Ponieważ nie chciał bym się z tego doktoryzować , chciałbym Was poprosić o wskazanie konkretnego rozwiązania do złożenia takich zestawów. Chodzi mi o konkretny model kontrolera (koniecznie z wejściem HDMI) i jeśli można to również jakiś konkretny model matrycy 17 '' (wide screen 16:9 lub 16:10 o rozdzielczościach natywnych 1440x900 lub 1600x900), która bez problemu by z takim kontrolerem działała .
    Potrzebuję aby matryce były nowe, wiec najlepiej aby były to dostępne w handlu matryce np do laptopów.
    Ponieważ będę używał tylko wejścia HDMI, więc najlepiej jakby kontroler nie miał innych dodatków (np. tuner TV, wejście VIDEO analog. itp)
    Z góry dziękuję za pomoc :spoko:

• #2332 15 Sty 2019 13:57
    aniołek
    Poziom 12  

Witam
    Czym różni się TA wersja płytki od TEJ? Że ceną, kształtem i ilością przycisków na pilocie to widzę, ale odnośnie funkcjonalności?.. Na opis sprzedawcy raczej nie zwracam uwagi bo życie nauczyło mnie że Mali Żółci Bracia mają olbrzymią wyobraźnię, jednak różne procesory i funkcje pilotów sugerują że wersja z drugiego linku jest funkcjonalniejsza (i chyba nowsza, bo te z pierwszego linku już się przewijały - a nie sądzę by coś "nowszego" miało mniej funkcji niż poprzednia wersja)..

• #2333 15 Sty 2019 16:02
    remzibi
    Poziom 24  

aniołek napisał:
    Witam
    Czym różni się TA wersja płytki od TEJ ?...

Tym, ze w pierwszym linku przysla to co jest na fotografii i jest to opisane oraz jest do tego firmware.
    A w drugim linku co innego na zdjeciu, co innego w opisie, nie wiadomo co tak naprawde przysla i zapewne bedzie do tego totalny brak firmware.

• #2334 15 Sty 2019 16:51
    aniołek
    Poziom 12  

Ano też tak sądzę.. Miałem tv na pierwszej płytce (ale po spotkaniu z czymś twardym matryca odeszła do Krainy Wiecznych Łowów więc szukam czegoś nowego), ale że koledze spodobała się moja realizacja więc przyniósł mi płytkę właśnie z drugiego linku + lcd LP156WH2-TLE1, i teraz czekam na przewód a w międzyczasie zastanawiam się co z tego będzie..

• #2335 15 Sty 2019 19:01
    figus25
    Poziom 9  

Całkowicie sie zgadzam z kolegą remzibi, kupiłem w zeszłym roku to badziewie i, oczywiście, firmware nie mogłem się nigdzie doszukać, w efekcie wynalazek poszedł pod stół czyli do skrzyni "różne". Na szczęście, koszt zakupu niewielki a wiadomo, laboratorium musi trochę kosztować :D

• #2336 16 Sty 2019 14:01
    aniołek
    Poziom 12  

figus25 - znalazłem PACZKĘ z softami do wspomnianej płytki, i na pierwszy rzut oka jest tam coś odpowiedniego dla mnie - ale póki nie dotrze kabelek nie mam jak sprawdzić. Jeśli masz swój zestaw - spróbuj może Ci zadziała i daj znać jak poszło:)

• #2337 16 Sty 2019 17:17
    remzibi
    Poziom 24  

A tutaj PACZKA dla T.V56.031
    Matryca LCD z laptopa jako niezależny monitor [/img]

Dodano po 18 [minuty]:

aniołek napisał:
    ....znalazłem PACZKĘ z softami do wspomnianej płytki,.....

Wrzucalem do tej plytki kiedys na elektrode https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=3413519 ale z tego co wiem jednym dzialalo innym nie. Osobiscie nie mialem takiej plytki w rekach.

• #2338 16 Sty 2019 17:26
    aniołek
    Poziom 12  

O! Nie widziałem tego wpisu, znam tylko ten wątek (plus na RC-FPV i oczywiście Twoja strona). Kabelek zamówiony kilka dni temu, więc zanim dojdzie mam jeszcze dużo czasu na szukanie :D

• #2340 16 Sty 2019 18:01
    aniołek
    Poziom 12  

Ciekawostka - ściągnąłem sofciki z Twojego postu nr.2337, i okazało się że są identyczne z tymi linkowanymi przeze mnie (Twoje mają dodatkowo zapodane sumy kontrolne) - płytka którą mam ma chipset opisany jako RD8503 / CNCJ568 / 1821X ..
    Cuda na kiju, albo kolejna radosna twórczość Małych Żółtych Braci:D:D