Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Farnell IoTFarnell IoT
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Matryca LCD z laptopa jako niezależny monitor

remzibi 23 May 2019 05:48 678717 2755
    Kamovito
    Level 7  
    Podałem nazwe uniwersalnego kontrolera tv i nazwę matrycy. Ok zaraz wyśle zdj.
  • Farnell IoTFarnell IoT
    banmar_2005
    Level 23  
    Twoja matryca ma sterowanie jednokanałowe 8 bit, jeżeli masz kabelek uniwersalny 30pin 1ch 8bit to powinien pasować, jeżeli masz 30pin 2ch to niestety musisz przestawiać piny w kabelku w/g specyfikacji matrycy i kontrolera.
    Ja zalecam zawsze sprawdzić pinologie kabelka przed podłączeniem zasilania
    Kamovito
    Level 7  
    No właśnie chciałem spr. Piny matrycy mam a tego uniwersalnego kontrolera nie mam. Kontroler lua63a82
    remzibi
    Level 24  
    Kamovito wrote:
    No właśnie chciałem spr. Piny matrycy mam a tego uniwersalnego kontrolera nie mam. Kontroler lua63a82

TUTAJ masz pinologie w kontrolerze.
    banmar_2005
    Level 23  
    Po co szukałeś?

przecież kolega remzibi wysłał ci rozkład pinów w tym kontrolerze, a w zasadzie
    w kontrolerach V29,V59, V56, 3463, 3663, RD8503, czy M53V5.1 i wielu innych
    rozkład pinów jest taki sam.
  • Farnell IoTFarnell IoT
    Kamovito
    Level 7  
    Matryca LCD z laptopa jako niezależny monitor Matryca LCD z laptopa jako niezależny monitor [img-3] Matryca LCD z laptopa jako niezależny monitor

Dodano po 1 [minuty]:

Co teraz.? Wgrałem plik .bin włączyłem i obraz miga kolory czerwony zielony niebieski biały czarny i tak w koło
    banmar_2005
    Level 23  
    tryb testowania matrycy.
    załaduj dowolny inny plik a potem jeszcze raz plik
    _LUA63A82_PNL_M185XW01_V0_1366X768_SI8L_5V_Lg_BLACK_IR_M90_JS_7key_GEERDUN_ENGLISH_pOFF_0x8426_Z02_20170923_160913

bo dwa razy nie da sie załadować tego samego pliku
    Kamovito
    Level 7  
    A link można do tego? bo na olx pobrałem i jest pusty

Dodano po 33 [sekundy]:

Ciekawe co tu poszlo nie tak

Dodano po 42 [minuty]:

Banmar dzięki wielkie działa wszystko. Pozdrawiam Matryca LCD z laptopa jako niezależny monitor
    remzibi
    Level 24  
    Kamovito wrote:
    .....działa wszystko........

Czyli nie taki diabeł straszny :) , następny zadowolony :)
    blugaj
    Level 10  
    Witam. Wydłubałem że starego HP matrycę LTN154P3-L01. http://www.panelook.com/LTN154P3-L01_Samsung_15.4_LCM_parameter_8665.html
    Chciałbym do niej zamówić taki kontroler
    https://m.pl.aliexpress.com/item/32953104585.html
    Zastanawia mnie tylko co z typem lvds. Matryca ma 2ch 6bit a wygląda na to że kontroler wspiera 1ch 6bit, ale w funkcjach napisali że 2ch 6 bit też obsługuje. Jak to rozumieć? Ustawia się zworki? Czy kabelek trzeba przerobić? Dzięki za podpowiedź.

--edit--
    ok mam taki z DVBT i inwerterem
    https://pl.aliexpress.com/item/32832596434.html
    i jeszcze dodatkowe pytanie - czy muszę wykorzystać dołączony kabel lvds czy mogę tą wtyczkę wpiąć co jest teraz?

Dodano po 10 [godziny] 47 [minuty]:

Ok. Było dwa posty wyżej - przerobić kabelek. Chyba ten oryginalny też mogę żeby folii z tyłu nie odklejać?
    banmar_2005
    Level 23  
    Kabelek możesz przerobić oryginalny, zakładając wtyczkę od strony kontrolera.
    Przestawić piny według rozpiski złącza LVDS kontrolera i matrycy uważając aby sie nie pomylić aby uniknąć niespodzianek.
    Możesz też dokupić kabelek LVDS 30pin 2ch 6bit
    Każdy kontroler który wymieniłeś będzie pasował pod tą matrycę
    p.kaczmarek2
    Level 25  
    bambam1
    Level 2  
    Tak, dobrze patrzysz. Potrzebuje 12V. Jeśli się nie mylę, chyba każdy sterownik ma możliwość wyboru tego napięcia. A rozdzielczość standardowa, więc może to być sterownik serii 3663 ( z DVB-T), jak w poście bodaj 2441 (jeden z wcześniejszych na tej stronie). Tylko kabel 8 kanałów. Przed złożeniem sprawdź dokładnie ( najlepiej przedzwonić) połączenia, aby uniknąć niespodzianek jak moja opisana na poprzedniej stronie. Napięcie zazwyczaj wybierasz zworkami na płycie sterownika.
    p.kaczmarek2
    Level 25  
    bambam1 wrote:
    Tak, dobrze patrzysz. Potrzebuje 12V. Jeśli się nie mylę, chyba każdy sterownik ma możliwość wyboru tego napięcia. A rozdzielczość standardowa, więc może to być sterownik serii 3663 ( z DVB-T), jak w poście bodaj 2441 (jeden z wcześniejszych na tej stronie). Tylko kabel 8 kanałów. Przed złożeniem sprawdź dokładnie ( najlepiej przedzwonić) połączenia, aby uniknąć niespodzianek jak moja opisana na poprzedniej stronie. Napięcie zazwyczaj wybierasz zworkami na płycie sterownika.

Ona ma WXGA (1366 x 768 pixels) resolution.

Mi by wystarczyło by ona była na VGA, innych złącz nie potrzebuję.
    Myślałem o najprostszym MT6820, takim:
    ale on ma na płytce tylko zworkę 5V/3.3V, a nie 12V.
    Poza tym logiczne sygnały mojej matrycy chyba mają być 3.3V, więc o ile dobrze rozumiem to bym na tym sterowniku MT6820 musiał wybrać poziomy 3.3V a potem osobno doprowadzić 12V do matrycy?

Co z pinem SELLVDS?
    banmar_2005
    Level 23  
    bambam1 wrote:
    Tylko kabel 8 kanałów. Przed złożeniem sprawdź dokładnie ( najlepiej przedzwonić) połączenia, aby uniknąć niespodzianek jak moja opisana na poprzedniej stronie. Napięcie zazwyczaj wybierasz zworkami na płycie sterownika.

Kolega się pomylił nie 8 kanałów tylko jeden ale za to 8 bitów, czyli w sumie
    potrzebny kabelek LVDS 30pin 1ch 8 bit.

p.kaczmarek2 wrote:
    ale on ma na płytce tylko zworkę 5V/3.3V, a nie 12V.
    Poza tym logiczne sygnały mojej matrycy chyba mają być 3.3V, więc o ile dobrze rozumiem to bym na tym sterowniku MT6820 musiał wybrać poziomy 3.3V a potem osobno doprowadzić 12V do matrycy?

Co z pinem SELLVDS?

- to jest prymitywny kontroler wiąc musisz podać 12V na zasilanie matrycy, tylko wtedy nie wkładaj zworek,
    - sygnały logiczne każdej matrycy są takie same
    - podłącz tylko bity sterujące i zegar, no i oczywiście GND z zasilaniem
    SELLVDS nie podłączaj tego pinu, to pin wyboru trybu pracy matrycy
    banmar_2005
    Level 23  
    inwertery uniwersalne z dużymi wtykami mogą być trudności ze znalezieniem.
    Inwertery na 6 świetlówek są droższe, tańsze rozwiązanie to jeden inwerter 4L+ jeden 2L .przy matrycy wymienić wtyczki przy matrcy od starych uszkodzonych matryc laptopowych.
    Ale najlepiej poszukać inwertera jakiegoś z uszkodzonego TV na wiadomym portalu
    bo nic nie przeba przerabiać, zasilanie takich inwerterów przeważnie jest 24V

pozdrawiam
    PitD

VIP Meritorious for electroda.pl
    Opis matrycy masz tu ->
    repair(R) wrote:
    LC5-D32BB LCD module assembly Funai p.n UF320EA ( LC5-D32BB/1- p.n. UF320ED ) : MVA LCD 16:9 panel , 1366x768 with LVDS .
    dzedaj2000
    Level 14  
    No ok tylko te kontrolery mają zasilanie matryc max 12v a te świetlówki 24v. Jak ten inwerter zasilić? Ten tv inwerter jest z jakimś dodatkowym zasilaniem.Coś tam wiem na ten temat ale jakiś mega specem to nie jestem :P

Czy Inwerter DS-1017WDL pasował by?
    https://allegro.pl/oferta/inwerter-ds-1017wdl-24v-inverter-tv-lcd-nowy-8084669359

Dodano po 1 [godziny] 7 [minuty]:

PitD wrote:
    Opis matrycy masz tu ->
    repair(R) wrote:
    LC5-D32BB LCD module assembly Funai p.n UF320EA ( LC5-D32BB/1- p.n. UF320ED ) : MVA LCD 16:9 panel , 1366x768 with LVDS .

Na T-con Nie ma typowego gniazda lvds tylko Wciskana taśma.Są jakieś przejściówki czy trzeba bawić się lutowaniem?
    metalMANiu
    Level 18  
    Kiedyś udało mi się kupic adapter z taśmy lvds do "normalnego" gniazda. Z tym, że taśm lvds też jest wiele rodzajów. Różna liczba pinów i różny raster.
    Niektóre inwertery uniwersalne maja tez "uniwersalny" zakres napięć zasilających, np. 7-24 VDC. Wtyczki do podłączenia inwertera faktycznie maja szeroki rozstaw w Twoim TV. Pamiętaj, że w inwerterze muszą być podłączone wszystkie wyjścia na świetlówki. Nie możesz kupić dwóch inwerterow, po 4 wyjścia z każdego, bo wtedy dwa wyjścia z ośmiu zostaną niepodlaczone, inwertery tego nie lubią.
    Pozdrawiam
    dzedaj2000
    Level 14  
    metalMANiu wrote:
    Kiedyś udało mi się kupic adapter z taśmy lvds do "normalnego" gniazda. Z tym, że taśm lvds też jest wiele rodzajów. Różna liczba pinów i różny raster.
    Niektóre inwertery uniwersalne maja tez "uniwersalny" zakres napięć zasilających, np. 7-24 VDC. Wtyczki do podłączenia inwertera faktycznie maja szeroki rozstaw w Twoim TV. Pamiętaj, że w inwerterze muszą być podłączone wszystkie wyjścia na świetlówki. Nie możesz kupić dwóch inwerterow, po 4 wyjścia z każdego, bo wtedy dwa wyjścia z ośmiu zostaną niepodlaczone, inwertery tego nie lubią.
    Pozdrawiam

wyżej podałem przykładowy model inwertera na 6 świetlówek.Do tej pory bawiłem się tylko z matrycami od laptpów,jeszcze nie miałem okazji z telewizorami :/
    banmar_2005
    Level 23  
    banmar_2005 wrote:
    tu masz inwerter nie drogo https://allegro.pl/oferta/inwerter-inv20-6501a-12v-inverter-lcd-tv-nowy-7228901100
    zmień tylko wtyczki w swojej matrycy na małe, dostaniesz za pewnie gratis z uszkodzonych matryc od serwisu komputerowego.
    Na pewno masz w swojej miejscowości sklepy komputerowe

Ten inwerter który ci podałem ma zasilanie 12V.
    Jak byś dorwał inwerter na 24V to musiałbyś mieć dwa zasilania 12V dla kontrolera i 24V dla inwertera. Łączysz to wszystko GND zasilasz osobno 24V inwerter i 12V kontroler. z kontrolera bierzesz tylko sygnał załączenia ON który bedzie sterował inwerterem.
    Jeżeli bedziesz mieć inwerter na 12V to wystarczy tylko jedno napiecie 12V dla inwertera i kontrolera, tylko musisz pamiętać aby mieć odpowiedni prąd zasilacza.
    Policz z mocy świetlówek jaki prąd trzeba na inwerter i dolicz 2.5A na kontroler.
    Gdy prąd bedzie zbyt mały to uszkodzisz zasilacz albo kontroler bedzie się resetował
    dzedaj2000
    Level 14  
    no ok ale jak świetlówki są 24 to inwerter też chyba.Nie będzie to słabo świecić?
    Co do osobnego zasilania do inwertera to chyba nie taki problem.Z jednej pary 220 do zasilenia sterownika matrycy wypuścić drugą pare do zasilenia inwertra. Bo zmiana świetluwek na 12v to w sumie nie wiem czy cenowo dobry interes. Z kąbinowanie nie strace byle części tanio dostać.
    banmar_2005
    Level 23  
    dzedaj2000 wrote:
    no ok ale jak świetlówki są 24 to inwerter też chyba.Nie będzie to słabo świecić?
    Co do osobnego zasilania do inwertera to chyba nie taki problem.Z jednej pary 220 do zasilenia sterownika matrycy wypuścić drugą pare do zasilenia inwertra. Bo zmiana świetluwek na 12v to w sumie nie wiem czy cenowo dobry interes. Z kąbinowanie nie strace byle części tanio dostać.

Mylisz pojęcia, świetlówki zasilanie są wysokim napięciem, a napięcie startu to min. 600V gdy zimna świetlówka potem napięcie spada.
    Inwerter daje wysokie napięcie około 1000V bez obciążenia, wiec musisz uważać bo może ci wypalić dziurkę w palcu. Inwerter przed podłączeniem do zasilania, musi być obciążony bo inaczej przeskok iskry może uszkodzić inwerter.
    Jeżeli masz uniwersalny inwerter to one poprawnie pracują od 9V do 28V przeważnie.
    Inwerter na 12V to takie namiecie trzeba użyć- max 13.5V
    Inwerter na 24V musi mieć napięcie zasilania 24V .
    Przykładowo świetlówki w matrycy mają 80W czyli zasilacz do inwertera 24V musi mieć z zapasem 3.3-4A, gdy inwerter jest na 12V to prąd zasilacza będzie 2 razy większy 7A + min 2.5A na kontroler matryc
    metalMANiu
    Level 18  
    Nie ma świetlówek na 12V ani na 24V. Świetlówka potrzebuje setek woltów, żeby świeciła. Inwerter zasila więc świetlowkę napięciem znacznie wyższym niż np. 230 V. Sterowanie jasnością inwerter realizuje poprzez regulacje prądu świetlówki. W moich próbach uzyskiwalem prądy rzędu kilku- kilkunastu mA (z tym, że dokładność wskazań dość wątpliwa że względu na wysoką częstotliwość).
    O ile dobrze pamiętam to kontroler MT6820 pobierał w szczycie 0,94 A. Warto pomierzyć pobór poszczególnych komponentów zanim się kupi duży, sporo przewymiarowany, niewygodny zasilacz.
    banmar_2005
    Level 23  
    metalMANiu wrote:
    Nie ma świetlówek na 12V ani na 24V. Świetlówka potrzebuje setek woltów, żeby świeciła. Inwerter zasila więc świetlowkę napięciem znacznie wyższym niż np. 230 V. Sterowanie jasnością inwerter realizuje poprzez regulacje prądu świetlówki. W moich próbach uzyskiwalem prądy rzędu kilku- kilkunastu mA (z tym, że dokładność wskazań dość wątpliwa że względu na wysoką częstotliwość).
    O ile dobrze pamiętam to kontroler MT6820 pobierał w szczycie 0,94 A. Warto pomierzyć pobór poszczególnych komponentów zanim się kupi duży, sporo przewymiarowany, niewygodny zasilacz.

MT6820 zgodze się że pobiera tyle prądu , ja miałem na myśli kontroler z DVB 3663
    a szczególnie wtedy jak sie podepnie dysk. przy 2A co chwile się rozłączał, dopiero
    przy prądzie 2.5A pomogło w restartowaniu, ale ja zawsze zalecam do tych kontrolerów$ 4A wtedy mamy gwarancje że nic się nie bedzie dziać i nie obciążamy zasilacza.
    Zasilacze są wątpliwych jakościach i podawany jest prąd maksymalny w parametrach które są wygórowane i przy obciążeniu maksymalnym nie wytrzymują tyle a na dodatek nie dają tyle prądu co jest napisane.
    Zgadzam się że najlepiej pomierzyć prąd poboru przez świetlówki i kontroler a potem dokupić zasilacz z min 10% zapasem prądu.
    Ja podawałem ogólnie nie wiem ile te świetlówki w matrycy pobierają prądu.
    Napisałem że można sobie z grubsza wyliczyć