Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Matryca LCD z laptopa jako niezależny monitor

remzibi 07 Cze 2019 16:43 581529 2513
    p.kaczmarek2
    Poziom 24  
    Mam pytanie, może trochę głupie, ale przyjrzałem się tej płytce i mam watpliwosci.
    Zdjęcie z góry:
    Zdjęcie z dołu:

Patrzę na (przykładowo) sygnał E3. Z górnej warstwy opisowej wynika, że pin "E3+" jest przy krawędzi płytki, natomiast E3- jest od strony środka płytki.
    Natomiast z dolnej warstwy opisowej wynika, że jest na odwrót...

Albo coś źle czytam, albo jedna z warstw opisowych jest zamieniona stronami... może mi ktoś to rozjasnić?

EDIT: Patrzę w sieci na płytki innych i znalazłem takie zdjęcie:
    To wygląda tak jakby płytka którą ja dostałem miała odwróconą warstwę opisową na spodzie... albo piny zamienione miejscami...
    EDIT2:
    Zrobiłem na szybko w programie graficznym porównanie:
    Po prawej płytka którą ja mam, po lewej kogoś z internetu.
    Jak widać silkscreen jest odwrócony...
    i teraz pytanie, czy oni zamienili w pewnym momencie piny miejscami, czy po prostu ta warstwa opisowa na spodzie u mnie jest źle?

EDIT3: Sprawdziłem sam, wychodzi na to że ta warstwa opisowa na spodzie mojej płytki jest niepoprawnie. Po prostu chińczykom obróciły się napisy niechcący. Post zostawiam dla potomnych jakby ktoś miał podobny dylemat co ja...
  • Relpol przekaźniki
  • Relpol przekaźniki
    blugaj
    Poziom 10  
    Ok. Dzięki. Jeszcze porównam pinouty w datasheet bo mi jedej pary brakuje tak na szybko.
    Bardziej mnie martwi że wtyczka inwertera pasuje w obie strony - jak na inwerterze jest oznaczony plus? To tam bym popisał czerwony. Chyba że można to miernikiem sprawdzić bez podpinania lampy? Może on chodzić bez obciążenia?
    banmar_2005
    Poziom 23  
    jaki masz ten inwerter?
    uniwersalny czy oryginalny z laptopa?
    wtyczki nie da się włożyć odwrotnie chyba że wtyczka inna nie od tego gniazda
    w kontrolerze.
    W uniwersalnym inwerterze masz 4 wyjścia
    Inwerter podłączamy 3 lub 4 przewodami :
    - Vin - czyli 12V+
    - GND - czyli masa 12-
    - ON czyli sygnał załączenia 5V , na pcb kontrolera będzie opisane BLON
    -ADJ możemy pominąć

inwerter przed podłączenia zasilania powinien być obciążony świetlówką
    bo czasami wysokie napięcie (przeskok iskry) bez obciążenia może uszkodzić inwerter
    p.kaczmarek2
    Poziom 24  
    blugaj napisał:

Bardziej mnie martwi że wtyczka inwertera pasuje w obie strony - jak na inwerterze jest oznaczony plus? To tam bym popisał czerwony.

Plus na inwerterze da się z reguły poznać dzięki kondensatorowi elektrolitycznemu na jego płytce.
    Pokaż zdjęcie tego inwertera.
    banmar_2005
    Poziom 23  
    p.kaczmarek2 napisał:
    blugaj napisał:

Bardziej mnie martwi że wtyczka inwertera pasuje w obie strony - jak na inwerterze jest oznaczony plus? To tam bym popisał czerwony.

Plus na inwerterze da się z reguły poznać dzięki kondensatorowi elektrolitycznemu na jego płytce.
    Pokaż zdjęcie tego inwertera.

Kolego mylisz się
    plus zawsze idzie na bezpiecznik w inwerterze
    Kondensatory elektrolityczne mogą być mylne bo nie tylko są na zasilaniu
    Najlepiej jak bedzie dokładne zdjęcie inwertera to wtedy można coś bliżej napisać
    p.kaczmarek2
    Poziom 24  
    banmar_2005 napisał:

Kolego mylisz się
    plus zawsze idzie na bezpiecznik w inwerterze
    Kondensatory elektrolityczne mogą być mylne bo nie tylko są na zasilaniu

No nie wiem, czy mogę się z Tobą zgodzić.
    Podaj jakiś przykład, w którym największy elektrolit rzędu 100-220uF inwertera nie jest na zasilaniu.
    W tej chwili mam przed sobą 3 uniwersalne inwertery, sprawdziłem i wszystkie 3 są zgodne z tym co mówię:
    Jeśli jest jakiś kondensator duży na inwerterze i jego + jest wyprowadzony na wyjście, to jest to +. Czy Twoim zdaniem duże elektrolity też będą na ON/OFF czy tam na DIM/ADJ?
    blugaj
    Poziom 10  
    Pinouty wyglądają ok.
    Wtyczka inwertera jednak pasuje tylko w jedną stronę.
    Ciekawe dlaczego kontroler zaczął się palić?
    Czy mogła być wina zasilacza?

Dodano po 6 [minuty]:

W sumie i inwerter też zaczął dymić
    banmar_2005
    Poziom 23  
    p.kaczmarek2 napisał:
    No nie wiem, czy mogę się z Tobą zgodzić.
    Podaj jakiś przykład, w którym największy elektrolit rzędu 100-220uF inwertera nie jest na zasilaniu.
    W tej chwili mam przed sobą 3 uniwersalne inwertery, sprawdziłem i wszystkie 3 są zgodne z tym co mówię:

To są inwertery uniwersalne to raz, dwa nie wiemy jaki kolega ma inwerter bo są inwertery gdzie kondensatorów jest kilka nie tylko na zasilaniu, jak się nie zna to podepnie zasilanie nie do tego kondesatora, trzy są inwertery gdzie nie ma typowych dużych kondesatorów elekrlolitycznych tylko smd Tantalowe gdzie dla laika są cieżkie do odnalezienia.

własnie widać z takich rad jak teraz wygląda inwerter kolegi i kontroler.
    To już jest złom.

Dodano po 8 [minuty]:

Matryca LCD z laptopa jako niezależny monitor[/url][/quote]

na tym zdjęciu masz bezpiecznik smd z napisem "0" koło czerwonych przewodów, nie widzę dokładnie ale z tego bezpiecznika idzie na czarne przewody czyli minus zasilania a powinien lecieć na czerwone plus zasilania.
    Na to wygląda ze pomyliłeś bieguny zasilania w inwerterze, dlatego padł inwerter i przetwornice w kontrolerze.
    Mogłeś wysłać dokładne zdjęcie inwertera to ktoś by ci powiedział gdzie jest minus a gdzie plus.
    Nie mam tu kontrolera tego pod reką bo może tylko pomylone kolory przewodów.
    Jeżeli pomylone kolory to może odwrotne zasilanie było?
    Sprawdzałeś ten zasilacz przed podłączeniem jakie daje napięcie i jak idzie bieguny?
    2.1A to trochę za mało na ten kontroler
    blugaj
    Poziom 10  
    Podłączenie wtyczek kontrolera do inwertera jest nie do pomylenia - maja wypustki po jednej stronie. Czy dobrze rozumiem że lampę źle podpiąłem? Ale ta wtyczka też tylko w jednej pozycji wchodzi.
    Porównałem też oryginalny inwerter I ten uniwersalny.

Wydawało mi się że powinno być ok.

Dodano po 3 [minuty]:

Zasilacz transformatorowy, ale nie wiem jak ze stabilizacją.
    banmar_2005
    Poziom 23  
    Nie lampę tylko cały inwerter chyba żle , z tego bezpiecznika powinno lecieć na czerwone przewody czyli plus, sprawdz to na jakie leci po scieżkach bo na zdjęciu nie widać tego.
    Ten zasilacz na 99% nie ma stabilizacji i ciekawe jakie tam jest napiecie jałowe, pewnie z 19V, to raz , dwa to czy biegunowośc była prawidłowe ze wtyczce
    plus ma być w środku a pewne było na zewnątrz
    prosiak_wej
    Poziom 29  
    Zasilacz AC, tylko transformator w obudowie. Dlatego warto mierzyć zasilacze przed ich podłączaniem ;)
    banmar_2005
    Poziom 23  
    prosiak_wej napisał:
    Zasilacz AC, tylko transformator w obudowie. Dlatego warto mierzyć zasilacze przed ich podłączaniem ;)

masz racje, tego nie zauważyłem, to jeszcze lepiej.
    to już nawet nie ma o czym pisać wiecej.
    Teraz kolega będzie musiał wymienić przetwornice w kontrolerze i modlić się aby procesor był dobry, ale jak dostał przemienne zasilanie to pewnie tez jest spalony
    blugaj
    Poziom 10  
    No to się popisałem z tym zasilaczem :/
    Nie wiem czy jest o czym wogole gadać bo był podpięty pendrive - czy jest jakakolwiek szansa że nie zaczął wgrywać firmware? Pewnie przez zły prąd nie poszło, ale pewności nie mam.

Dodano po 10 [godziny] 23 [minuty]:

Kto by mi to ewentualnie polutował? W Warszawie.
    banmar_2005
    Poziom 23  
    blugaj napisał:
    No to się popisałem z tym zasilaczem :/
    Nie wiem czy jest o czym wogole gadać bo był podpięty pendrive - czy jest jakakolwiek szansa że nie zaczął wgrywać firmware? Pewnie przez zły prąd nie poszło, ale pewności nie mam.

Dodano po 10 [godziny] 23 [minuty]:

Kto by mi to ewentualnie polutował? W Warszawie.

O firmware to najmniejszy problem, bo to najłatwiej naprawić, wystarczy wylutować pamięć i po SPI zaprogramować ją, lepiej się martw o procesor czy się nie uszkodził.
    Prawdę mówiąc to nie wiem czy warto go naprawiać jeżeli sam tego nie zrobisz, to zlecając to komuś może być nieopłacalne.
    Co do zasilaczy do kontrolerów ten temat był wałkowany wiele razy
    banmar_2005
    Poziom 23  
    Nie za bardzo, bo wtyczka nie bedzie ci pasować do gniazda w kontrolerze.
    Poszukaj na allegro, jest mnóstwo zasilaczy w podobnej cenie.
    Wtyczka powinna być 5.5/2.1
    banmar_2005
    Poziom 23  
    Wszystko masz ładnie opisane na płytkach PCB obu kontrolerów.
    Musisz jedynie poprzestawiać przewody w wtyczce która wchodzi do kontrolera. Wystarczy nożykiem (ostrzem) podważyć zatrzask i wyciągnąć przewody przestawiając je w odpowiednie miejsca w wtyczce.
    5V do 5V, IR do IN GND do GND, LEDR do R, LEDG do G, K0 do k) K1 do K1....... i tak dalej. nie wiem w czym nasz problem i o co ci chodzi
    remzibi
    Poziom 24  
    ja_pucio napisał:
    Panowie, mnie dopadł inny problem. Wgrałem do DS.V53RL.BK wsad od wersji tsumv59. Wsad się wczytał i od tej pory w sterowniku pali się tylko czerwona dioda. Sterownik nie reaguje na przycisk power, na odpalanie z pilota, nie można wgrać innego wsadu. Jest po prostu martwy. Na płycie znajduje się flash 25Q32BSEG. Da się to coś przywrócić do życia?

ps. Panowie, czy ktoś posiada dump tego flasha?

Wpadł mi w ręce dump do V53
    Spróbuj, może kontroler odżyje
    PitD

VIP Zasłużony dla elektroda
    Z drugiej strony płytki nie ma opisu?
    dzedaj2000
    Poziom 14  
    PitD napisał:
    Z drugiej strony płytki nie ma opisu?

No właśnie nie ma.Kupilem na allegro pisałem by sprzedawca dał jakiś opis no i telefonów nie odbiera i na meile też nie odpisuje
    PitD

VIP Zasłużony dla elektroda
    Zasilanie powinno być takie jak polaryzacja na elektrolitach . Sprawdź z którymi pinami się łączą te dwa elektrolity. Będziesz miał zasilanie. reszta to włączanie i ściemnianie.
    dzedaj2000
    Poziom 14  
    podłączyłem inwerter ale podświetlenie zapali się na sekunde mignie i gaśnie.A w inwerteże coś trzeszczy na jednej stronie
    banmar_2005
    Poziom 23  
    Nie ma pomyłki w podłączeniu przewodów do inwertera?
    Nie pomylone są sygnały ADJ z BLON?
    Podłączone wszystkie wyjścia były do inwertera?
    Nie powinno się zostawiać wyjście nie obciążone bo można uszkodzić przypadkowo
    inwerter dotykając inwerter może przeskoczyć iskra WN która uszkadza inwerter.
    Może też być jedna świetlówka uszkodzona i zabezpieczenie wyłącza inwerter.
    Może też być za mało wydajny zasilacz inwertera, lub wadliwy inwerter
    dzedaj2000
    Poziom 14  
    banmar_2005 napisał:
    Nie ma pomyłki w podłączeniu przewodów do inwertera?
    Nie pomylone są sygnały ADJ z BLON?
    Podłączone wszystkie wyjścia były do inwertera?
    Nie powinno się zostawiać wyjście nie obciążone bo można uszkodzić przypadkowo
    inwerter dotykając inwerter może przeskoczyć iskra WN która uszkadza inwerter.
    Może też być jedna świetlówka uszkodzona i zabezpieczenie wyłącza inwerter.
    Może też być za mało wydajny zasilacz inwertera, lub wadliwy inwerter

Nie wiem czy nie pomyliłem ADJ z BLON bo tylko w inwerterze znalazłem plusy i minusy. ADJ BLON zmiana przewodów ta sama sytuacja
    Inwerter pracował podłączony na wszystkie 6 świetlówek
    Jak miałem podłączyć inwerter nie dotykając go(sprzedawca mógł go tez dotykać)
    Nie sprawdzałem świetlówek (jak to zrobić)
    Zasilacz 12v 1A
    12v 10A 120w
    banmar_2005
    Poziom 23  
    Dotykać można dlaczego nie, chodziło mi gdy jest podłączony, wtedy występuje na wyjściu wysokie napięcie, a jak jest nie obciążony to wysokie napięcie jest o wiele większe nie dość że porządnie potrzęsie to na dodatek iskra może przeskoczyć na drivery lub na układ sterujący powodując jego uszkodzenie.
    Pomierz napięcia wyjściowe na wszystkich wyjściach w momecie zaświecenie
    może masz jakieś zwarcie.
    Skąd pobierasz napiecie załączenia BLOB inwertera?
    Jeżeli z kontrolera matryc to może to wina oprogramowania, załaduj inne pliki
    Sprawdź czy masz napięcie załączenia BLON miedzy 3.5 a 5V i czy jak gaśnie podświetlanie napiecie dalej się utrzymuje na tym BLON, jeżeli zanika to masz zły plik.
    ps odepnij sygnał ADJ, nie podłączaj go
    Możesz też podać osobno napiecie 5V z innego zasilacza i sprawdzić jak zachowuje się inwerter z podłączonymi świetlówkami