Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Matryca LCD z laptopa jako niezależny monitor

remzibi 13 Lip 2019 17:07 569232 2482
    dzedaj2000
    Poziom 14  
    A co ma do rzeczy firmware z inwerterem?
    Narazie kombinuje z podświetleniem jeszcze nie zrobiłem kabla do matrycy

A inwerter jest podłączony do kontrolera
  • Relpol przekaźniki
    banmar_2005
    Poziom 21  
    Ma wspólnego dużo.
    podłącz osobne zasilanie 5V BLON i sprawdź czy świetlówki świecą poprawnie.
    lub sprawdź czy nie zanika napięcie 5V po podłączeniu do kontrolera gdy się świetlówki wyłączą
    Z kontrolera pobieraj tylko masę GND i sygnał sterujący a zasilanie + na inwerter daj z osobnego zasilacza.
    Bo kontroler nie ma tak wydajnej przetwornicy DC aby pobierać tak duży prąd na podświetlanie
    dzedaj2000
    Poziom 14  
    Dobra po kolei bo nie do końca kumam.
    Na kontroleze są dwa plusy dwa minusy blon i adj. Na opisie inwertera jest 12 to czemu podłączyć 5v

To 2 plusy z inwertera do osobnego zasilacza na 5 v te 2 minusy z kontrolera ze sterowaniem (to blon czy adj?)

Sory za takie niezrozumienie ale od niedawna tak na poważnie się w to zagłębiem. Wcześniej to tylko były same gotowce
    banmar_2005
    Poziom 21  
    Nie zasilisz inwertera na 6 świetlówek z kontrolera, za duży prąd pobiera inwerter z świetlówkami i kontroler nie ma takiej wydolności prądowej.
    Chyba że gniazdo zasilające kontroler i gniazdo inwertera są razem połączone fabrycznie scieżkami .
    Inwerter połącz prosto do zasilacza odpowiedniej mocy w zależności ile pobierają świetlówki. kontroler też możesz podpiąc do zasilacza masa ma być współna dla zasilacza inwertera i kontrolera. sygnał sterujący pobierasz tylko jednym przewodem z gniazda 6 pinowego z kontrolera BLON
    Możesz też w celu sprawdzenia inwertera zamiast podpinać do kontrolera sygnał sterujący włączeniem podpiąć zasilacz 5 V+ z wspólną masą GND wtedy sprawdzisz czy podświetlanie pracuje poprawnie.
    banmar_2005
    Poziom 21  
    Nie wiem ale myślę że tak.
    Najlepiej poszukaj sobie PDF tej matrycy tam będziesz miał podany prąd który idzie na podświetlanie lub podana moc świetlówek.
    doliczysz sobie około 3A na kontroler i będziesz wiedział jaki powinien być zasilacz.
    Zasilacz powinien być trochę większy bo nie wiadomo czy parametry które podane są na zasilaczu są prawdziwe, a po drugie nie dobrze jest aby zasilacz pracował po granicy swojej wydolności.
    dzedaj2000
    Poziom 14  
    W tym problem że nie mogę zanaleść modelu matrycy. Nie ma naklejek jak np w laptopowych matrycach.A te numery co są na tv wybite w metalowym szkielecie to google nie wyszukuje datasheet
  • Relpol przekaźniki
    banmar_2005
    Poziom 21  
    dzedaj2000 napisał:
    W tym problem że nie mogę zanaleść modelu matrycy. Nie ma naklejek jak np w laptopowych matrycach.A te numery co są na tv wybite w metalowym szkielecie to google nie wyszukuje datasheet

Ja wróżyć z fusów nie umiem, myślałem że kolega wie co robi.
    Może na początek trzeba podać model matrycy, model t-con, może jakieś zdjęcia.
    Bo inaczaj możemy sobie pisać aż do..............
    dzedaj2000
    Poziom 14  
    banmar_2005 napisał:
    dzedaj2000 napisał:

Ja wróżyć z fusów nie umiem, myślałem że kolega wie co robi.
    Może na początek trzeba podać model matrycy, model t-con, może jakieś zdjęcia.
    Bo inaczaj możemy sobie pisać aż do..............

Wyżej było wszystko podane, ale jak się nie chce czytać........
    siewcu
    Poziom 34  
    Ponawiam pytanie, bo może coś się zmieniło w temacie. Pojawiło się coś obsługującego matryce 4K?
    Juriiww
    Poziom 6  
    Witam!
    Mam problem z układem D3663LUA.A8. Skończyły mi się pomysły więc proszę o pomoc.

Dane układu:
    kontroler: D3663LUA.A8
    matryca: SAMSUNG LTN170x2-l02 (1440x900 3,3V)
    zasilacz: 12VDC / 5A MeanWell
    zastosowany firmware: 19_LUA63A82_PNL_M19_L01_1440X900_DO8L_5V_Lg_BLACK_IR_M90_JS_7key_GEERDUN_ENGLISH_pOFF_0x2700_Z02_20170823_211803

Wykonałem kabelek LVDS własnej roboty (według opisu pinout-ów matrycy i kontrolera). Jest to mój drugi zestaw, więc poszło gładko.
    Jeśli chodzi o odbiór obrazu, to wszystko działa dobrze; obraz ostry, jasny, DVB-T, hdmi, dvi, usb, dźwięk...OK. Problem jest z uruchamianiem całego układu. Załączam filmik jak to u mnie wygląda: Link
    Po włączeniu układu pojawia się ciemny ekran: Matryca LCD z laptopa jako niezależny monitor
    Nie ma znaczenia czy układ jest podłączony do czegokolwiek (HDMI, VGA, DVB-T), czy też czytam z USB. Włączanie zawsze wygląda tak samo. Najpierw ciemny ekran. Trwa to około 4-5min+. Następnie muszę trochę włączać/wyłączać sprawdzając czy już "zaskoczyło". Mam takie wrażenie, że dopiero gdy układ "nasyci się" zasilaniem, wszystko rusza. Jest to bardzo irytujące, bo gdy wyłączę go na dłużej niż minutę, to muszę powtarzać cały rytuał od nowa (czasem krócej).
    Moje spostrzeżenia:
    - sprawdzałem różne zasilacze - bez zmian,
    - kabelek LVDS złożony jest z dwóch oryginalnych, przez co jest dłuższy o ok 6cm...myślałem, że może to robiło robotę, ale jednak nie,
    - matryca sprawna,
    - firmware jest do DO8L5V, a moja matryca jest pod 3,3V. Niestety nie znalazłem innych firmware-ów pod 3,3V,
    - próbowałem 3 firmware-y od różnych dostawców - bez zmian,
    - w menu serwisowym jest pierdylion ustawień, do których nie znalazłem, żadnych opisów. Jeśli ktoś rozumie te skróty lub posiada jakiś opis to bardzo proszę.
    Mam wrażenie, że przeczytałem cały internet (niczym Chuck Norris) w poszukiwaniu podobnych problemów z płytką 3663lua ale bezskutecznie... :(
    banmar_2005
    Poziom 21  
    co to za zasilacz jest, jakie daje napięcie, sprawdzić co się dzieje z napieciem zasilania matrycy podczas włączenia, sprawdzić przetwornice 12V.
    Dokładnie sprawdzić kabelek LVDS.
    Ja bym przetestował kontroler z inną matrycą i dedykowanym kabelkiem LVDS do niej, bo może problem leży w T-CON tej matrycy.
    Jak bedziesz miał pewność że matryca z kabelkiem jest sprawna w 100% to można się wtedy zająć kontrolerem.

ps. plik ładowany do kontrolera nie musi mieć 3.3V to nie ma żadnego znaczenia
    ważna jest tylko rozdzielczość i sposób sterowania 1ch czy 2 ch oraz ilość bitów
    Juriiww
    Poziom 6  
    banmar_2005 napisał:
    co to za zasilacz jest, jakie daje napięcie, sprawdzić co się dzieje z napieciem zasilania matrycy podczas włączenia, sprawdzić przetwornice 12V.
    Dokładnie sprawdzić kabelek LVDS.
    Ja bym przetestował kontroler z inną matrycą i dedykowanym kabelkiem LVDS do niej, bo może problem leży w T-CON tej matrycy.
    Jak bedziesz miał pewność że matryca z kabelkiem jest sprawna w 100% to można się wtedy zająć kontrolerem.

ps. plik ładowany do kontrolera nie musi mieć 3.3V to nie ma żadnego znaczenia
    ważna jest tylko rozdzielczość i sposób sterowania 1ch czy 2 ch oraz ilość bitów

Dzięki za podpowiedź. Dzisiaj zabrałem się za demontaż płytki i rozkręcanie plastikowej obudowy matrycy. Chciałem zmierzyć czy przed kabelkiem LVDS i na gnieździe płyty matrycy (T-CON), jest takie samo napięcie. Gdy to rozkręciłem okazało się, że cały układ zaczął uruchamiać się znacznie szybciej. Czyżby kabelek LVDS? Zrobiłem go dlatego, że nie mogłem znaleźć oryginalnego z taką ilością styków. Czy mógłbyś zerknąć na data sheet tej matrycy (Samsung LTN170X2 L02) i podpowiedzieć gdzie dostać taki kabelek, żebym nie musiał go przerabiać?
    Napięcie na złączu płytki 3663lua = 3,41V
    Napięcie nad gniazdem LVDS (na płycie matrycy), pomiędzy VCC a GND = 3,33V

/edit
    Do procesora przyklejony jest radiator. Niestety ktoś dał za dużo kleju termop., który z jednej strony wylał się na nóżki procesora. Delikatnie usunąłem ten klej i zauważyłem, że dwie nóżki zwarte są mikro kropelką cyny. Szukałem w sieci zdjęcia dużej rozdzielczości ale nie znalazłem takiego, które utwierdziło by mnie, że to nie wada fabryczna. Czy ktoś z Was mógłby zerknąć na swoją płytkę DS.D3663LUA.A8-2-A i napisać, czy ma tak samo? Matryca LCD z laptopa jako niezależny monitor
    banmar_2005
    Poziom 21  
    Dla tej matrycy powinien być kabelek uniwersalny LVDS 30pin 2ch 6bit
    Na procesorze nie powinno być żadnego zwarcia ścieżek.
    Jak masz lutownice to usuń tą krople cyny, może to jest twój problem.
    Tylko musisz uważać, ta cyna jest trudnotopliwa, musisz dać dużo topnika i zalać te piny dodatkową cyną, potem plecionką miedzianą nasyconą w topniku odesać cynę, plecionka ładnie ją wciągnie. Musisz uważać aby nie przegrzać ścieżek
    Juriiww
    Poziom 6  
    Usunąłem mini kropelkę. Problem nie zniknął całkowicie. Teraz uruchamia się znacznie szybciej, pod warunkiem, że nie uruchamiam z włożonym pendrive-m.
    Zamówię kabelek i zobaczymy czy będzie lepiej. Bardzo dziękuję za pomoc i odezwę się w niedalekiej przyszłości.
    banmar_2005
    Poziom 21  
    Z pendrive czy z dyskiem hdd bedzie się zawsze dłużej uruchamiać, system musi mieć czas na odczytanie jaka to pamieć i zainicjować ją, wiec czas będzie dłuższy.
    Jeżeli masz obraz czysty bez smużenia to myślę że kabelek nic ci nie pomoże.
    Dobrze że ta kropla cyny nie uszkodziła całkiem procesora.
    Ciesze się że mogłem co pomóc.
    mardar
    Poziom 21  
    Ave, sprawę mam... Może ktoś poratować informacją jaki scalak siedzi przy złączu zasilania LA.MV9.P bo za bardzo kombinowałem i trochę mi się "usmażył"... Matryca LCD z laptopa jako niezależny monitor
    p.kaczmarek2
    Poziom 23  
    banmar_2005
    Poziom 21  
    poczytaj strone 39 w tym temacie
    To przetwornica DC/DC, rezbi dał link do PDF
    mardar
    Poziom 21  
    p.kaczmarek2 napisał:
    Mam taką wersję tej płytki:
    VS.T5965.81

I siedzi tam taki układ:
    Zdjęcie jest na tyle czytelne że raczej okreslisz jaki.
    Tyle, że nie mam 100% pewności że u Ciebie jest ten sam układ.

Dzięki wielkie, specyfikacja jest względnie podobna czyli już wiem co i jak:)
    dnb8
    Poziom 8  
    Witam

Proszę o podpowiedz jaka uniwersalną płyte główną zamówić dla matrycy 50 cali TPT500J1-HVN04.
    Matryca jest z telewizora Sharp 50LD264
    banmar_2005
    Poziom 21  
    Podaj dokładny model matrycy i dokładny model T-Con, a najlepiej poszukaj
    specyfikacji pdf tej matrycy w google, bez tych informacji nikt ci nie pomoże
    dnb8
    Poziom 8  

Czy to wystarczy?
    nie moge znalesc specyfikacji tej matrycy :/

edit:
    T-con podeśle później