Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Matryca LCD z laptopa jako niezależny monitor

remzibi 15 Lip 2014 20:14 576117 2511
    Sobek007
    Poziom 16  
    Posiadam dwie matryce jedna z laptopa druga z ramki na zdjęcia.
    matryca z laptopa
    matryca z ramki
    Czy jest nadzieja na podłączenie ich "plug and play"? Czy potrzebny będzie doktorat z obsługi matryc? :D
  • Relpol przekaźniki
    remzibi
    Poziom 24  
    Sobek007 napisał:
    .....
    Czy jest nadzieja na podłączenie ich "plug and play"? Czy potrzebny będzie doktorat z obsługi matryc? :D

To jest tak, nie istnieje PnP w podlaczaniu matryc.
    Ale jezeli poczytasz, opanujesz ich wyjscia(zlacze), parametry etc., oraz bedziesz mial (lub zrobisz) odpowiedni kabel to podlaczenie bedzie tak latwe jak PnP.
    Oczywiscie 15'stka do opanowania bez wiekszych trudnosci, a ta od ramki to troche za mala rozdzielczosc.
    kitor
    Poziom 34  
    Nie ma sterowników które by miały HDMI i łykły takie 800x480? Temat mnie zainteresował o tyle że potrzebuję prosty monitor do podglądu obrazu z kamery mającej HDMI, a monitory 5-7" kosztują wiele więcej niż zakup takiej matrycy i kontrolera.
    Ma może kolega informacje na temat matryc z tabletów, takich typu 1024x600px? Np ten:
    http://www.panelook.com/N070LGE-L41_Innolux_7.0_LCM_overview_20919.html
    1024x600, LVDS 1 kanał, 6/8bit
    ghoses
    Poziom 9  
    a ten sterownik który ma tylko VGA wspiera HDCP?
  • Relpol przekaźniki
    kitor
    Poziom 34  
    A od kiedy to VGA w ogóle wspiera HDCP?
    remzibi
    Poziom 24  
    kitor napisał:
    Nie ma sterowników które by miały HDMI i łykły takie 800x480? .....
    informacje na temat matryc z tabletów, takich typu 1024x600px?....

Tych sterownikow jest dosc duzo, na przyklad dla takich na RDT2120 sa programy do edycji softu na dowolna matryce z dowolnym interface'em , ale programowanie upierdliwe programatorem po zlaczu VGA, trzeba wiec dac dodatkowa kase(30dolcow) za taki programator. Nie wiem czy controllery na RTD2120 wspieraja HDMI ale napewno DVI . W kazdym razie jest to jakos do zrobienia nawet jakby software u chinczykow trzeba bylo zamowic, wszystko kwestia ceny i oplacalnosci .
    michalek8883
    Poziom 15  
    Witam czy matryce od laptopa toshiba 320 cdt też dało by radę wykorzystać? Co potrzebuje do niej?
    Interesuje mnie tylko AV i eventualnie vga.
    kitor
    Poziom 34  
    @remzibi
    Właśnie znalazłem taki VS-TY2662 oparty o RTD2662 - ma VGA+HDMI, można znaleźć aukcje gdzie sprzedają gotowca z takimi LCDkami jak mi potrzeba. Z tego co widzę, ma to zwykły eeprom na SPI, więc teoretycznie zaprogramować dało by radę wpinając się prostym programatorem na LPT.

Sam brak HDMI na rzecz DVI nie przeszkadza, jeśli tylko jest na nim sygnał cyfrowy (tj nie jest to DVI-A), wystarczy przelotka pasywna.

Rozumiem zatem że wsadów szuka się pod procesor, nie pod płytkę?
    remzibi
    Poziom 24  
    michalek8883 napisał:
    Witam czy matryce od laptopa toshiba 320 cdt też dało by radę wykorzystać? Co potrzebuje do niej?
    Interesuje mnie tylko AV i eventualnie vga.

Drogi michalek888 , wykaz minimum zaangazowania i otworz ramke oraz przeczytaj jaka masz matryce. Osobiscie nie mam najmniejszego zamiaru poszukiwac starej Toshiby 320 CDT tylko po to aby ja rozkrecic, odczytac jaka tam siedzi matryca i poinformowac Ciebie czy da sie wykorzystac czy nie.
    Twoj post jest typowym wyrazem Twojego potwornego lenistwa, a jak sie domyslasz leni nikt nie szanuje, w tym i autor tego watku.

kitor napisał:
    @remzibi
    Właśnie znalazłem taki VS-TY2662 oparty o RTD2662 - ma VGA+HDMI, można znaleźć aukcje gdzie sprzedają gotowca z takimi LCDkami jak mi potrzeba. Z tego co widzę, ma to zwykły eeprom na SPI, więc teoretycznie zaprogramować dało by radę wpinając się prostym programatorem na LPT.

Sam brak HDMI na rzecz DVI nie przeszkadza, jeśli tylko jest na nim sygnał cyfrowy (tj nie jest to DVI-A), wystarczy przelotka pasywna.

Rozumiem zatem że wsadów szuka się pod procesor, nie pod płytkę?

Tutaj jest dosc ciekawy ruski projekt open-source firmwaru dla RTD2662 http://openrtd2662.ru/ , wiec moze tam beda ciekawe informacje w kwestii edycji "swoich" matryc.

I nastepne forum ktore jest kopalnia wiedzy http://kythuatphancung.vn/diendan/index.php?/...%E1%BB%ADa-ch%E1%BB%AFa-monitor-lcd-tivi-lcd/
    kitor
    Poziom 34  
    Dzięki za linki. Z pierwszego:
    Cytat:
    Added support TTL matrix of 1024 × 600.

więc wygląda na to że będzie pasować :)
    Jeszcze muszę wyłapać gdzie dostać przelotkę z takiej matrycy na duże LVDS i spróbować.
    michalek8883
    Poziom 15  
    To jest matryca Sharp LQ12S53 12.1" dało by rade zrobić av i vga?
    remzibi
    Poziom 24  
    michalek8883 napisał:
    To jest matryca Sharp LQ12S53 12.1" dało by rade zrobić av i vga?

Tak, oczywiscie

BTW.
    Ludzie , zlitujcie sie, nie przysylajcie mi na PW maili typu "Mam maytryce, jaki kontroler z HDMI" lub "jaki z AV" .
    Przed napisaniem takiego PW , sprawdzcie chociaz jaka macie matryce (to minimum na poczatek do jakiejkolwiek dyskusji), ja juz wyszukam informacje o niej i jej parametry i odpowiem.
    A jesli chodzi o kontroler to laskawie przeczytajcie pierwszy post gdzie taki uniwersalny kontroler jest zaprezentowany, i poczytajcie stronke ktora zrobilem po to aby wlasnie taki kontroler i jego podlaczenie opisac i nie odpisywac kazdemu z osobna na PW.
    Czasem rece opadaja, to dzial DIY (Do It Your Self - zrob sobie sam) a nie dzial DIFM (Do It For Me - wez i mi zrob).
    Panowie nie prezentujcie postawy, "wez mi wytlumacz bo nie chce mi sie poczytac", zyjemy w cudownyuch czsach gdzie w necie JEST WSZYSTKO, wystarczy piec minut poszukac i poczytac.

Piszcie ewentualnie uwagi - co jeszcze mozna dopisac na stronie, lub jakie linki dodac aby zaspokoic glod wiedzy.

Moderowany przez ANUBIS:

Wyróżnienie kolorystyczne istotnego tekstu.ANUBIS

michalek8883
    Poziom 15  
    Mam takie paytanie jak zepsuł się inverter to czy można zastosować dowolny inny czy z każdego wychodzi podobne napięcie?
    remzibi
    Poziom 24  
    michalek8883 napisał:
    Mam takie paytanie jak zepsuł się inverter to czy można zastosować dowolny inny czy z każdego wychodzi podobne napięcie?

1. W przypadku naprawy laptopa:
    Dowolego innego raczej nie radze .
    Ale po pomiarach napiec zasilania oraz BL i ADJ mozna zastosowac inverter uniwersalny pracujacy na tym zakresie napiec.

2. W przypadku zastosowania do uniwersalanego kontrolera LCD:
    Najlepiej zastosowac uniwersalny, wszystkie uniwersalne invertery pracuja poprawnie z wszystkimi typami uniwersalnych kontrolerow LCD.

W obu powyzszych przypadkach, po gruntownym poznaniu invertera ktory posiadamy, mozemy probowac go adaptowac.
    Z kazdego invertera na lampe CCFL wychodzi podobne napiecie, okolo 600V.
    Czarekboss
    Poziom 10  
    Witam testował ktoś już sterownik na układzie TSUM59 z wykorzystaniem tylko USB - zrobienie takiej standardowej ramki na zdjęcia ?? Może znalazł ktoś z Was tutaj obecnych jakiś tańszy sterownik tylko z portem USB w celu stworzenia ramki na zdjęcia z pendriva ?
    franiu222
    Poziom 8  
    Czy spotkał się ktoś z błędem gdy po podłączeniu wszystkiego lampa led na sterowniku zamiast świecić miga na zielono? Jutro zajmę się tym od 0 i spróbuje na własną rękę znaleźć usterkę.
    remzibi
    Poziom 24  
    franiu222 napisał:
    Czy spotkał się ktoś z błędem gdy po podłączeniu wszystkiego lampa led na sterowniku zamiast świecić miga na zielono? Jutro zajmę się tym od 0 i spróbuje na własną rękę znaleźć usterkę.

O czym Ty do nas rozmawiasz ? o jakim sterowniku mowa ?
    franiu222 - dlaczego uwazasz, ze czytelnicy Twojego posta to jasnowidze ?
    Zadaj pytanie jak normalny, myslacy czlowiek.

Przyczyny moga byc przerozne od funkcji oprogramowanie po probkujacy zasilacz.
    Brodi
    Poziom 28  
    Widziałem kiedyś takie płytki na ebayu ale nigdy nie wiedziałem jak się za to zabrać. Wielkie dzięki.
    Ile mocy pobiera świetlówka w LCD 19 i 24 cale? Czy jest sens wkładać do M240HW01 taśmy LED zamiast ccfl? Dużo na tym oszczędzę?
    Docelowo marzy mi się 24 LCD w przyczepie kempingowej zasilane z akumulatorka samochodowego. Do tego tuner dvb-t i mam rodzinkę z głowy. Dzięki hdmi zawsze zostaje opcja dla konsoli i mediaboxa. Póki co mam tylko tunery zasilane na 230V ale coś się wymyśli. Może w środku zasilacz jest na oddzielnej płytce.
    Uprzedzając pytania, 24 bo dla okularników 21,5 cala to za mało, próbowałem :]
    remzibi
    Poziom 24  
    Brodi napisał:
    ...
    Ile mocy pobiera świetlówka w LCD 19 i 24 cale? Czy jest sens wkładać do M240HW01 taśmy LED zamiast ccfl? Dużo na tym oszczędzę?
    ....

Wstepne szacunki poboru mocy sa bardzo niskie, z matryca 19'' CCFL powinno sie zmiescic w 12-15W. Przy zasilaniu kontrolera i matrycy z zasilacza 12V 2A takiego "we wtyczce", zasilacz jest zimny, jakby wcale nie pracowal.

BTW
    W pierwszym poscie dodalem linki to taniego sklepu z oboma kontrolerami.
    petrsoft
    Poziom 8  
    Czekałem na te rozwiązania ponieważ posiadam dużą ilość matryc lcd.
    Ponad setkę mam AT070TN07 (podświetlenie ledowe) oraz też ponad setkę lq080v3dg01 z podświetleniem inverterowym, chętnie odstąpię za małe pieniądze jeśli ktoś potrzebuje.Oraz dwie sztuki LTA400WT-L11 SAMSUNGA razem z inverterem po tv 40 cali z uszkodzonymi płytami. Chciałbym je ożywić , czy może koledzy podpowiedzą mi czy te rozwiązania podejdą do tych matryc ?
    remzibi
    Poziom 24  
    petrsoft napisał:
    ..
    P... AT070TN07 ... lq080v3dg01 ....

Nie da sie.
    Te matryce to raczej dla amatorow do mikrokontrolerow na amatorskie projekty.
    Cena musi byc niska, trzeba pisac od podstaw wlasna obsluge. Na dodatek w 080 stary typ wyjscia CCFL.
    petrsoft napisał:
    LTA400WT-L11 SAMSUNGA razem z inverterem po tv 40 cali ....

To jak najbardziej do ozywienia.
    Moderowany przez ANUBIS:

Reklamę usunięto [3.1.10] proszę zamieścić stosowne ogłoszenie w odpowiednim dziale.

DariuszEE
    Poziom 17  
    Przepraszam że się wtrącę, ale

remzibi napisał:
    petrsoft napisał:
    ..

Nie da sie.
    Cena musi byc niska, trzeba pisac od podstaw wlasna obsluge. Na dodatek w 080 stary typ wyjscia CCFL.

proszę zerknąć

http://www.aliexpress.com/item/QHMA02A-V02-AT070TN07-drive-LCD-AV-board/1463863498.html
    http://www.cek.cpooo.com/product/2443827.html
    http://www.ca800.com/biz/d_1_1nrusru51ep32.html
    http://www.aliexpress.com/item/7-0inch-TFT-LC...T-LCD-Driver-board-AV-input-s/1903048925.html
    http://www.ecvv.com/product/2293681.html

wystarczy poszukać , poczytać
    to są przykłady dla AT070TN07 dla tej drugiej ...... też są

Myślę iż jeżeli się cokolwiek chce zrobić na dowolnej matrycy LCD to trzeba najpierw trochę o nich poczytać

Matryce dzielimy na :

1. równoległe czyli "TTL"
    2. szeregowe czyli "LVDS"

równoległe tak samo jak szeregowe mogą mieć różną ilość bitów
    czyli mogą być 18 bitowe , 24 , itd..

np
    3 x 6 bitów , czyli "RGB" każdy kolor po 6 bitów co daje = 18 bitów

istotne jest napięcie pracy LCD
    mogą być
    5 VDC stare
    3,3 VDC i inne

poniżej zamieszczam
    141x4_156-pin.pdf rozpiska typowego złącza LVDS
    LVDS adapter rev A (640112-3000A) schematic.pdf jak sama nazwa wskazuje LVDS adapter
    sn75lvds83.pdf czyli transmiter TTL to LVDS

w starych matrycach bywają w drugą stronę :-) czyli LVDS to TTL

Matryca LCD z laptopa jako niezależny monitor to jest przykład dla zrozumienia idei

Generalnie tkz. LVDS wymyślono ze względów praktycznych i ekonomicznych ,
    prościej jest upchnąć kilkanaście przewodów niż kilkadziesiąt i zabezpieczyć przed zakłóceniami

a już tak na marginesie to dodam że w starych kartach VGA był sobie taki układ na którego mówili RAMDAC ,
    IMSG171 był to przetwornik DAC - 3x6bitów , czyli "RGB" analogowo każdy kolor 6 Bitów co w sumie dawało 18 bitów.

myślę że to przybliży nieco temat kolegom , to tyle
    elektryku5
    Poziom 38  
    Czasem w marginalnie większej cenie niż tą płytkę z Chin można dostać jakiś sponiewierany monitor, płytka ma oczywiście zworki do wyboru rozdzielczości, a z fabrycznego ma eeprom. Czy ten sam interfejs i tam sama rozdzielczość wystarczy, czy będą jakieś problemy ze spasowaniem tego (np inny producent matrycy, inna przekątna)?

Konkretnie to potrzebuję kontroler do LM170E01 (30pin LVDS) i chciałbym wiedzieć na co zwrócić uwagę przy poszukiwaniu.
    remzibi
    Poziom 24  
    DariuszEE napisał:
    Przepraszam że się wtrącę, ale

remzibi napisał:
    petrsoft napisał:
    ..

Nie da sie.

proszę zerknąć .......

Rozwine swoja mysl - "nie da sie" w prosty sposob, przy pomocy kontrolerow ktore opisalem.
    Moze po przeliczeniu oplacalnosci dla 100 sztuk, mozna zaprojektowac i zbudowac adaptery LVDS lub stosowac ten drozszy kontroler AV z Chin.

DariuszEE napisał:
    a już tak na marginesie to dodam że w starych kartach VGA był sobie taki układ na którego mówili RAMDAC ,
    ...

A ja dodam, ze RAMDAC'ki siedzialy najczesciej w podstawkach i czesto sie psuly.
    Wystarczylo wymienic RAMDAC i karta graficzna wracala do zycia, ktory to fakt wykorzystywalem w celach zarobkowych. Stare dzieje :)

Dodano po 8 [minuty]:

elektryku5 napisał:
    .....
    Konkretnie to potrzebuję kontroler do LM170E01 (30pin LVDS) i chciałbym wiedzieć na co zwrócić uwagę przy poszukiwaniu.

Potrzebuje taka , mam same monitory z pobitymi matrycami.
    To typowa matryca "monitorowka" 5V . Kazdy monitor 17'' LVDS ja obsluzy.
    Prosze sprawdzic dokladnie wyjscie zlacza bo trafiaja sie sztuki ze zlaczem w "odbiciu lustrzanym" (to dotyczy tez matryc laptopowych), czyli kolejnosc OK ale zlacze wlutowane "do gory nogami", i mozna cos sfajczyc.
    Dodam, ze z monitorami mozna sie naciac, bo cala masa producentow stosowala matryce z roznymi standartami zlacza rownoleglego (nie LVDS).
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    remzibi
    Poziom 24  
    miomol napisał:
    Witam i mam pytanie. Mam kilka matryc, a mianowicie (bodajże) LG L154WX4 (30pin, 1280x800) oraz 1450x1050 z laptopa P3 Sony'ego - bliżej nie znana......

L154WX4 - taka matryca nie istnieje
    ale istnieje LP154WX4 wlasnie 30pin 1280x800 - do uruchomienia bez problemu.
    Co do Sony, to jesli Tobie nie jest blizej znana, to tym bardziej komukolwiek z czytelnikow tego forum, obawiam sie, ze nikt z nas nie wybiera sie do Ciebie aby Ci rozkrecic ramke od matrycy i odczytac Tobie jej model.

miomol napisał:
    Rozglądam się za płytkami przedstawionymi w temacie, jednak nie mogę niczego znaleźć ......Mógłbym prosić o dokładny model płytki z HDMI (jeśli go znasz)?

No to jestes kolejnym ktory NICZEGO nie moze znalezc, to jakas plaga w naszym narodzie.
    Czy zadales sobie trud przeczytania pierwszego postu ? przeciez tam sa konkretne wskazowki i bezposrednie linki do WSZYSTKIEGO o kontrolerach o jakich tu rozmawiamy.
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    remzibi
    Poziom 24  
    miomol napisał:
    ...
    Plaga nie, jednak wystarczyło zajrzeć na Twoją stronę - tam jest wyraźnie opisane co potrzeba. Piszesz (z tego co zrozumiałem) że HDMI obsługuje tylko rozdzielczości 16:9. Czyli z podłączenia 1450x1050 przez HDMI zapewne nici, nieco szkoda.

Przez HDMI mozna puscic z PCta wszystkie rozdzielczosci ale nie sa one dekodowane poprawnie przez wejscie HDMI, czyli inne niz 16:9 sa naprzyklad posplaszczane .

Natomiast obraz z HDMI (dowolna rozdzielczosc 16:9 jak i te posplaszczane) jest skalowany do aktualnie podlaczonej matrycy, czyli poprawny obraz 16:9 z HDMI jest wyswietlany na calym ekranie na matrycy np. 16:10 lub 4:3 :) , wiec twarze moga byc lekko wydluzone w pionie. Oczywiscie ten efekt mamy tylko przez HDMI, AV i TV , po wejsciu VGA podawana rozdzielczosc jest poprawna np. 1280x800 (czy innej 16:10) i z geometria nie ma problemu.
    Dlatego napisalem, ze jesli ktos chce bardziej/wiecej korzystac z AV czy HDMI powinien raczej szukac matrycy 16:9. Jesli traktuje TV AV i HDMI jako monitorek przenosny, TV wakacyjny namiotowy lub podglad czegos tam to raczej nie ma problemu. Po AV 4:3 na matrycy 4:3 jest wyswietlany prawidlowo, na 16:10 jest lekkie znieksztalcenie po zmianie na format 4:3.

Uprzedzajac pytanie - czy moge podpiac matryce 6b1ch 1280x800 i wrzucic program do 1280x720 8b1ch ?
    - odpowiedz brzmi NIE , poniewaz akurat w tym przypadku na 3 parze LVDS ida bity MSB koloru (r7,r6,g7,g6,b7,b6) a nie LSB i to powoduje , ze kolory sa niepoprawne, chociaz proporcje obrazu sa OK :) jak zaslonimy nieuzywany pasek na dole matrycy.
    Sytuacja moze byc inna w kontrolerze na scalaku TSUMV59 , bo tam mozna w menu zmieniac mape kolorow LVDS - ale to musial bym potestowac aby potwierdzic na 100%
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    kkknc
    Poziom 43  
    Czy kolega kombinował coś z matrycą dotykową? Kiedyś się nad tym zastanawiałem czy się do wykorzystać matrycę od mojego Panasonic-a.