Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
OptexOptex
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Matryca LCD z laptopa jako niezależny monitor

remzibi 04 Kwi 2015 13:33 591780 2538
    remzibi
    Poziom 24  
    ghoses napisał:
    remzibi napisał:

A jak i czym zamierzasz programowac ten sterownik ?

wg producenta to jest niby sterownik pnp więc nie wymaga programowania........

Chyba sobie jaja z nas robisz, albo producent z Ciebie :D

ghoses napisał:
    .......... lecz pokazały się tylko pionowe kolorowe paski na matrycy

Opadaja rece i nogi :D

BTW,
    Dla wszystkich zycze WESOLYCH SWIAT
    i mokrego Dyngusa :D
  • OptexOptex
    Gregory_bg
    Poziom 26  
    Do wiadomości krzychu111 LP141WX3 tego użyłem i remzibi podpowiedział przed chwilą co i jak.
    ghoses
    Poziom 9  
    Remzibi prędzej producent ze mnie, lecz ten sterownik działa normalnie z matrycami ttl

dobra dowiedziałem ze się da to przeprogramować portem VGA ale programator do tego kosztuje prawie 300zł
    Gregory_bg
    Poziom 26  
    No to bierz V59 tansze i łatwiej się programuje.
    krychu1111
    Poziom 12  
    Ten firmware to jest plik o rozszerzeniu .bin tak? Mam zworkę na 3.3V, firmware w głównym katalogu pendrive i nic nie rusza, jest tak samo jak na zdjęciu które kilka postów wyżej wstawiłem. Robię wszystko dobrze? Macie pomysły co jest nie tak?
  • OptexOptex
    remzibi
    Poziom 24  
    krychu1111 napisał:
    Ten firmware to jest plik o rozszerzeniu .bin tak? Mam zworkę na 3.3V, firmware w głównym katalogu pendrive i nic nie rusza, jest tak samo jak na zdjęciu które kilka postów wyżej wstawiłem. Robię wszystko dobrze?...

Tak. Jesli miga dioda to sie programuje, ale mozesz na wszelki wypadek podmienic pendrive .
    krychu1111 napisał:
    ..... Macie pomysły co jest nie tak?

Ze zdjecia widac , ze kable LVDS

ghoses napisał:
    .....
    dobra dowiedziałem ze się da to przeprogramować portem VGA ale programator do tego kosztuje prawie 300zł

Mozesz miec i 100 programatorow, ale jak nie bedziesz mial softu to i tak - sajonara.
    Chyba, ze sam zaczniesz pisac i kompilowac, hehe :)

Dlatego wlasnie w tym watku nie poruszam wogole kwesti "g*******" kontrolerow.
    Opisuje TYLKO takie, zeby bylo TANIO, latwo, prosto i przyjemnie - czego wszystkim zycze :D
    krychu1111
    Poziom 12  
    Więc tak. Zrobiłem nowy przewód i kolory uległy zmianie, co widać na zdjęciu. Po podłączeniu pendrive i włączeniu zasilania ma migać dioda tak? Tylko od pendrive, czy od kontrolera i która czerwona czy zielona? Wrzucam też zdjęcie, aby pokazać ile zostało pinów wolnych i w kontrolerze GND podłączyłem tylko pod piny 5 i 6, bo podłączanie do reszty chyba jest zbędne, czy się mylę?
    Matryca LCD z laptopa jako niezależny monitor Matryca LCD z laptopa jako niezależny monitor
    remzibi
    Poziom 24  
    krychu1111 napisał:
    Więc tak. Zrobiłem nowy przewód .....

Wiec tak, jak by to ladnie ujac w slowa,
    widze kompletny brak zrozumienia dla idei roznicowej transmisji wysokiej czestotliwosci jaka jest transmisja LVDS.
    Sygnal jest wysylany (to jest bardzo istotne) po sreconych parach przewodow gdzie jest w parze przewod - i + .
    Wszystkie skrecone pary powinne tez byc jednakowej dlugosci oraz byc prowadzone obok siebie. Nie powinne byc po drodze sztukowane i lutowane a wszystko bedzie dobrze.

Na podobnej zasadzie odbywa sie transmisja po kablu ethernet, jak dasz byle jakie druty, to sieci kablowej miec nie bedziesz, dlatego kabel sieciowy nazywa sie "skretka" . Podobnie jest z transmisja USB oraz CAN i wszystkich pochodnych.

Dlatego kilka razy napisalem na stronie oraz w tym watku, ze kable LVDS najlepiej jest robic z oryginalnych z laptopa, bo sa to gotowe do zastosowania pary przewodow, typowo przygotowane do transmisji LVDS i wtedy z jakoscia sygnalu nie ma problemu.

Dioda ma migac jedna - czerwono-zielona, chyba, ze masz dwie, wtedy obie na zmiane.
    krychu1111
    Poziom 12  
    Rozumiem już skąd zmiana kolorów. Jednak to nie jest problem. Więc mając wpięty pendrive do portu i włączając kontroler zapala się czerwona i po chwili zapala się matryca z diodą zieloną, czerwona gaśnie. Co jest nie tak? Uwalony kontroler? Dodam, że sprawdzałem na 3 różnych pendrivach.
    remzibi
    Poziom 24  
    krychu1111 napisał:
    ..... Co jest nie tak? Uwalony kontroler? ......

Niestety nie mam zielonego pojecia.
    Zdalnie, bez mozliwosci pomiarow, sprawdzenia jaki wlasciwie software tam ladujesz i obejrzenia kontrolera, takie pytanie jest retoryczne - do wrozki :D

Sformatuj pendriva na FAT16 , skopiuj tam plik LAMV59.bin i diody maja migac na zmiane.
    krychu1111
    Poziom 12  
    Ja to już jestem człowiekiem nad którym krąży pech, trudno :( będę próbował dalej, myślałem, że port USB jest uwalony, ale podłączyłem pendrive z wgranymi piosenkami, zdjęciami i kontroler znajduję i odpala wszystko bez problemu.

Dodano po 29 [minuty]:

Już wiem co jest nie tak. Wszytko przez mój brak cierpliwości, przeoczenia. Sterownik jest V59 a ja wgrywałem firmware V29... Próbowałem pobrać firmware ze strony dl.vmall.com no i pobiera się do 10% i stop. Akurat do mojej matrycy firmware się nie pobrał, ale wgrałem inne i wgrywa się w kontroler bo diody migają i już obraz 'przesunął się'. Remzibi czy byłbyś tak miły i wysłał mi link do tej paczki firmware? A jak nie to chociaż do moje matrycy? :)

Dodano po 29 [minuty]:

Ruszyło wszytko :) znalazłem firmware na Twojej stronie remzibi. Dzięki za pomoc! :) teraz tylko muszę wykombinować podświetlenie ponieważ oryginalne przestało działać i jak widać wsadziłem zwykłą taśmę LED. Wesołych Świąt jeszcze raz! :)
    ghoses
    Poziom 9  
    @remzibi poszukałem i znalazłem opro do tej płytki teraz tylko problemem dla mnie jest programator ale znalazłem schemat do zrobienia takiego podstawowego ale dla mnie trochę za wysoki poziom (http://tech.mattmillman.com/wp-content/files/ParallelProgrammer.pdf)ale jak ktoś dał by radę zrobić taki i nie za drogi to niech napisze na pw
    krychu1111
    Poziom 12  
    Panowie potrzebuję znowu pomocy. Mam inverter sumida IV13122/T-LF i podłączyłem go w ten sposób
    +12V z kontrolera - +12V invertera
    BLON - INV_ON EN HI
    ADJ - ADJ
    GND - 0V
    i niestety inverter nie startuje, odpinałem później ADJ i łączyłem z BLONEM ale dalej to samo...
    Gregory_bg
    Poziom 26  
    Moja matryca dorobiła się kamery ;) Pozwólcie że w najbliższych dniach dołączę foto bo było zrobione to na pająka :D i nie chciałem tego wrzucać. Kamera z video domofonu a raczej jej sam moduł bez reszty elektroniki (która ponoć niesprawna)
    figurel
    Poziom 22  
    remzibi napisał:

Ooooo, ta matryca (TFT S-PVA 24" 1920x1200)bedzie ladnie smigac na V59 z softem DO8L
    A drivery do swietlowek, jesli nie ma ich w komplecie, proponuje wybrac takie aby bylo jak najtaniej w zakupie i to chyba bedzie jedyne kryterium ich wyboru :D

Matrycę już mam (dużo tego ekranu..) gość twierdzi że na 100% sprawna. Mam zresztą cały monitor, w częściach (z wypaloną dziurą w płytce zasilacza).
    Matryca z taśmą, może będzie bez przeróbek pasować do V59?. Obok gniazda z taśmą dodatkowe gniazdo. Czy wie ktoś do czego służy? W laptopowych matrycach takiego nie ma.

Sześć lamp i płytka inwertera. Czy można wykorzystać oryginalną płytkę czy jednak dla spokoju kupić trzy uniwersalne?

kitor
    Poziom 34  
    Jaki to monitor (dawca)? Inwerter, jeśli sprawny, na 99% da się wykorzystać - z tego co pamiętam pinout składa się z zasilania, masy (po kilka przewodów), sygnału enable i <tu zależy od inwertera> albo dim (zerojedynkowo jasne/ciemne), albo sterowania jasnością.
    Mam trzy monitory na matrycach tych serii - dwa FS (jeden inwerter sterowany dwustopniowo, drugi płynnie) i Samsungi 244T (też płynnie). Niestety dokumentacji do swoich inwerterów nie znalazłem, więc trzeba było "na czuja" znaleźć za pomocą miernika który pin do czego służy. To samo zasilanie, jeden miał inwerter na 19v, inny na 22, ten z 19 na 22 wariował.

Złącze małe jest jak sam widzisz opisane jako złącze do testu.
    kitor
    Poziom 34  
    Czyli dokładnie "pierwszy" z monitorów które miałem na tej matrycy. Tyle że u mnie to akurat inwerter padł.
    Regulacja podświetlenia jest duwstopniowa (ciemno-jasno). Domyślnie (ten "właściwy" przewód w powietrzu) jest ciemny. "Przedzwoń" piny miernikiem, jak dalej nie będziesz czegoś wiedział (u mnie zasilacz działał, inwerter padł, zresztą nie tylko mnie) to wyciągnę trupa z szafy i podam ci pinout i napięcia.
    figurel
    Poziom 22  
    kitor napisał:
    "Przedzwoń" piny miernikiem, jak dalej nie będziesz czegoś wiedział to wyciągnę trupa z szafy i podam ci pinout i napięcia.

Byłbym wdzięczny, sprawdziłbym podświetlenie matrycy przed zakupami w Chinach. Jedyne co stwierdziłem to fakt, że piny 6, 7, 8, 9, oraz 10 gniazda inwertera są połączone z masą płytki inwertera. Więcej póki co nie jestem w stanie wydedukować, zasilacz nie działa:
    Freddy
    Poziom 43  
    remzibi napisał:
    Freddy napisał:
    Dlaczego twierdzisz, po zobaczeniu tego złącza, że to "to jakas mutacja szeregowego TTL" ?

Bo mniej wiecej tak wygladaja zlacza matryc nie LVDS'owych .

Dostałem od chińczyka DS i twierdzi on, że to jest to na 100%.
    Czy teraz możesz pomóc?
    remzibi
    Poziom 24  
    Freddy napisał:
    ......
    Dostałem od chińczyka DS i twierdzi on, że to jest to na 100%.
    Czy teraz możesz pomóc?

Laczysz wg datasheet'a z kontrolerem, zasilanie na backlight i to wszystko,
    ma dzialac.

EDIT , wlasnie przeczytalem datasheet,
    dodaje wiec, ze i oczywiscie musisz podac cala mase roznych napiec, bo zdaje sie kontroler nie ma wlasnej przetwornicy napiec "posrednich" do LCD .
    figurel
    Poziom 22  
    kitor napisał:
    to wyciągnę trupa z szafy i podam ci pinout i napięcia.

Znalazłem schemat inwertera TBD292LF, bliźniaczo podobny do mojego TBD374RL:

Kolega kitor podawał, że spotkał się z inwerterami zasilanymi 19 i 24V więc zacznę od tego niższego.

Jakie napięcie, dla testów podświetlenia, mam podać na ON/OFF? Czy podawać masę i "plus" na wszystkie piny czy wystarczy na jeden z nich?
    Jakim napięciem DIM - to już w dalszej perspektywie, po zmontowaniu - realizowane jest sterowanie podświetleniem?
    remzibi
    Poziom 24  
    figurel napisał:
    .....
    Jakie napięcie, dla testów podświetlenia, mam podać na ON/OFF? Czy podawać masę i "plus" na wszystkie piny czy wystarczy na jeden z nich?
    ...

Mozesz zaczac testy z 12V zasilania (moze byc na jednym poinie - i +) i podpieciem on/off do BL na kontrolerze.
    kitor
    Poziom 34  
    Sprawdziłem. Ten ma 24V (P24-1W, inwerter TBD374RL), w L24W-2 był w takim razie inwerter zasilany z 19V.
    Pinout konkretny, musi kolega popatrzeć na złącze inwertera - niestety rozebrałem końcówkę kabla od tej strony, ale jest 5x 24V (czerwony), 5x masa (czarny), zielony i biały to ON/OFF i DIM, ale nie wiem teraz który jest który (natomiast oba sygnały 0-5V).

Widzę jednak że ten z schematu jest faktycznie "bliźniakiem" naszych, więc zapewne i pinout jest ten sam (zasilanie się pokrywa, ilość pinów w złączu i dwa nie podłączone też). Swoją drogą, dzięki za schemat, może mój się uda uratować ;)

Jeśli chodzi o to czy musi kolega podawać tyle kabli ile było per napięcie - one są i tak zwarte na płycie inwertera (wystarczy "przedzwonić" miernikiem), tu bardziej chodzi o prąd jaki nimi płynie podczas pracy.
    figurel
    Poziom 22  
    Chcę na stole sprawdzić czy inwerter sprawny, czy zapali świetlówki matrycy.

remzibi napisał:
    i podpieciem on/off do BL na kontrolerze.

Tyle tylko, że kontrolera jeszcze nie mam

kitor napisał:
    jest 5x 24V (czerwony), 5x masa (czarny), zielony i biały to ON/OFF i DIM, ale nie wiem teraz który jest który (natomiast oba sygnały 0-5V)......
    Jeśli chodzi o to czy musi kolega podawać tyle kabli ile było per napięcie

Znalazłem fajną wtyczkę i coś takiego spłodziłem:

Piny 1-5 to plus, 6-10 to minus, 11 wolny, 12 On/Off, 13 podświetlenie, 14 brak we wtyczce ale i też niepotrzebny.
    Rozumiem, że z zasilacza laboratoryjnego podaję 24V na czerwony i czarny a jak On/Off? Potrzebuję napięcie 5V z jakiegoś małego zasilacza, plus z tego zasilacza na pin 12 a minus z tego zasilacza gdzie? Podłączyć ten minus pod piny 6-10?
    Dużo pytań bo niestety wiedzy i doświadczenie nie dostaje.
    remzibi
    Poziom 24  
    figurel napisał:
    ......
    Rozumiem, że z zasilacza laboratoryjnego podaję 24V na czerwony i czarny a jak On/Off? Potrzebuję napięcie 5V z jakiegoś małego zasilacza, plus z tego zasilacza na pin 12 a minus z tego zasilacza gdzie? Podłączyć ten minus pod piny 6-10?
    ......

KONIECZNIE
    ManiekSe7en
    Poziom 10  
    Przez przypadek podczas pomiarów zasilania na zworkach zwarłem pin 12v na pin obok który był podpięty pod 3,3 v, od tego czasu sterownik nie wstaje. co dziwne na pinie 3,3v jest masa z rezystancją około 1ohm względem minusa, czy jest możliwość naprawienia tego sterownika LA.MV29.P (na TSUMV29)?

Ewentualnie czy matryca mogła się uszkodzić?
    kitor
    Poziom 34  
    figurel napisał:
    Piny 1-5 to plus, 6-10 to minus, 11 wolny, 12 On/Off, 13 podświetlenie, 14 brak we wtyczce ale i też niepotrzebny.
    Dużo pytań bo niestety wiedzy i doświadczenie nie dostaje.

Na On/off podać +5V, masy do 6-10. Inwerter jeśli sprawny, zaświeci świetlówki niezależnie czy na DIM będzie masa/w powietrzu/5v, to jedynie sterowanie jasnością.
    Skoro 5V będzie brać kolega z innego zasilacza, to trzeba pamiętać o połączeniu masy z obu zasilaczy do masy inwertera.
    figurel
    Poziom 22  
    remzibi napisał:

KONIECZNIE

:) Chyba sukces, piszę chyba bo świetlówki świecą, przez otwory z tyłu matrycy wyraźnie i jasno to widać. Sama matryca zaś ledwo, ledwo się rozjaśnia, widać, że podświetlenie działa poprzez różnicę - minimalną - gdy włączam i wyłączam 5V na On/Off.
    Gdy +5V odłączę to matryca nie pobiera prądu, gdy podłączę pobiera 1,6A.
    Jest to prawidłowe zachowanie matrycy?
    Jeśli tak to kupuję już zaraz pozostałe elementy; kontroler z pilotem i klawiaturę.
    kitor
    Poziom 34  
    Matryca nie pobiera prądu? Czy inwerter?
    Jeśli świetlówki "ledwo" świecą, to teraz zobacz co się będzie działo po podaniu 5V lub masy na DIM.