Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Firma Qualcomm kupiła Wilocity aby zdominować rynek transmisji w paśmie 60 GHz

jacu007 05 Lip 2014 00:27 2742 0
 • Firma Qualcomm kupiła Wilocity aby zdominować rynek transmisji w paśmie 60 GHz W dobie ciągle wzrastającego znaczenia przesyłu danych za pomocą częstotliwości 60 GHz, producent układów scalonych firma Qualcomm, przejęła będącą do niedawna startupem firmę Wilocity. Producent zaistniał na rynku podczas zeszłorocznego Consumer Electronics Show dzięki ciekawemu rozwiązaniu transmisji bezprzewodowej WiGig w paśmie 60 GHz, opartemu na standardzie IEEE 802.11ad. Qualcomm jest pierwszym producentem na rynku, który publicznie zadeklarował, że będzie produkował układy pracujące w paśmie 60 GHz.

  Działająca w paśmie 60 GHz technologia WiGig wykorzystuje własny protokół Wi-Fi o nazwie 802.11ag pozwalający na krótkozakresową transmisję z prędkością rzędu 7 Gbps. Technologia ma pozwolić na znaczną poprawę przepustowości i efektywności energetycznej transmisji tak, aby sprostać spodziewanemu w najbliższych latach 1000-krotemu wzrostowi ilości danych transmitowanemu poprzez urządzenia mobilne.

  Chcąc sprostać tym oczekiwaniom firma Qualcomm zamierza na bazie zakupionej technologii stworzyć platformę transmisyjną wykorzystującą chipy radiowe oparte na procesorach Snapdragon 810 zbudowane w procesie technologicznym 20 nm. Multizakresowa platforma będzie łączyła rozwiązania Aeros Wi-Fi firmy Qualcomm oraz WiGig od Wilocity i ma w założeniu wykorzystywać pasma 2,4 GHz z klasycznymi protokołami 802.11b/g/n, 5 GHz z protokołem 802.11ac (szybkość do 1Gbps) i nowe pasmo 60 GHz z protokołem 802.11ag.

  Choć pasmo 60 GHz jest całkiem dobrze ulokowane (nie koliduje z innymi transmisjami) i wykorzystuje małe anteny o wielkości 1 – 2 mm to jednak ma również swoje minusy. Trzeba pamiętać, że rozmawiamy tu o bardzo małych falach o dużej częstotliwości, które mogą być zakłócone przez ubrania, meble czy nawet wilgotne otocznie. Częstotliwości WiGig są do tego stopnia absorbowane przez otaczającą atmosferę, że padający deszcz może całkowicie uniemożliwić transmisję na większe odległości. Jednym rozwiązaniem na tego typu problemy ma być właśnie implementacja w układach firmy Qualcomm transmisji na trzech różnych częstotliwościach, które mogłyby płynnie przechodzić pomiędzy sobą w razie osłabienia sygnału.

  Nie jest pewne czy projektowane chipy pojawią się w najbliższej przyszłości w naszych smartfonach. Na razie firma Qualcomm zapowiada, że zamierza stworzyć rozwiązania umożliwiające bezprzewodową transmisje materiałów video w rozdzielczości 4K do smartfonów tabletów, jak i tradycyjnych komputerów PC.

  Źródło:
  http://www.eetimes.com/document.asp?doc_id=1322983&_mc=RSS_EET_EDT
  http://www.extremetech.com/computing/185781-q...wilocity-boosts-performance-to-gigabit-levels