Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
HeluKabel Akademia WiedzyHeluKabel Akademia Wiedzy
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Blow 4601 hd - Nie dziala po wymianie kondensatora przetwornicy

05 Jul 2014 11:44 2472 19
  • Level 10  
    Witam kolegów,

Posiadam tuner DVB-T firmy Blow model to 4601 hd. Jak przystało na te tunery spalił mi się scalak i padł kondensator. Wymieniłem oba podzespoły jednak nadal nie mogę uruchomić sprzętu. Czy mógłby mi ktoś doradzić co sprawdzić lub jaka może być przyczyna problemu ?

Pozdrawiam
    [Szkolenie 22.06.2021, g.9.30] Zabezpieczenia Internetu Rzeczy (IoT) programowe i sprzętowe. Zarejestruj się za darmo
  • HeluKabel Akademia WiedzyHeluKabel Akademia Wiedzy
  • Level 40  
    Jakie jest napięcie na wyjściu przetwornicy oraz na dużym kondensatorze filtrującym wyprostowane napięcie sieciowe (na 400V) ?
  • Level 43  
    noname23 wrote:
    Posiadam tuner DVB-T firmy Blow model to 4601 hd. Jak przystało na te tunery spalił mi się scalak i padł kondensator. Wymieniłem oba podzespoły jednak nadal nie mogę uruchomić sprzętu. Czy mógłby mi ktoś doradzić co sprawdzić lub jaka może być przyczyna problemu ?

Może jakiś bezpiecznik się jeszcze spalił? A może jakiś rezystorek. Albo dwa?
    Abrakadabra, hokus-pokus - czarodziejska kulo powiedz mi, który element z kilkunastu zamontowanych jeszcze sprawdzić?
  • HeluKabel Akademia WiedzyHeluKabel Akademia Wiedzy
  • Level 10  
    Na kondensatorze jest 1V więc chyba przy mało ?
  • Level 30  
    noname23 wrote:
    Na kondensatorze jest 1V więc chyba przy mało ?
    A jak sądzisz? Jakieś wnioski? W 3 poście otrzymałeś podpowiedź.
  • Level 10  
    Organoleptycznie uszkodzeń nie widzę. Teraz pytanko czy bezpiecznik to taka żółta kostka czy taki ala rezystor pod nią. Obydwa te podzespoły mają wlutowaną jedną nóżkę w to samo miejsce.
  • Level 8  
    noname23 wrote:
    Organoleptycznie uszkodzeń nie widzę.

Z pewną taką nieśmiałością zaproponuje - Spróbuj miernikiem.

Dodano po 6 [minuty]:

A językiem smak też próbowałeś?? :)
  • Level 10  
    Spróbowałem miernikiem ;-) tą opcją co sprawdza się połączenie no i nie piszczy. Chyba że trzeba to jakoś w inny sposób sprawdzić.
  • Level 40  
    Tam masz do sprawdzenia praktycznie tylko 4 diody prostownicze (lub mostek prostowniczy), bezpiecznik i ewentualnie jakiś rezystor o małej wartości.
    Zrób może tak: przy odłączonym zasilaniu dotknij miernikiem do tego kondensatora na 400V i napisz, czy miernik piszczy (chodzi o to aby wyeliminować zwarcie w przetwornicy).
    Rozumiem, że jak wcześniej mierzyłeś napięcie na tym kondensatorze (i był wynik 1V), to miernik był ustawiony na pomiar napięcia stałego. Tam powinno być ok. 300V napięcia stałego.
  • Level 8  
    Krzychu7 wrote:
    Zrób może tak: przy odłączonym zasilaniu dotknij miernikiem do tego kondensatora na 400V i napisz, czy miernik piszczy (chodzi o to aby wyeliminować zwarcie w przetwornicy).

Rewelacyjna porada.
  • Level 10  
    Tak mierzyłem stałe napięcie. Na odłączonym zasilaniu gdy sprawdzam miernikiem to nie piszczy. W sensie dotknąć jednej i drugiej nóżki kondensatora ? Sory za takie banalne pytania ale w końcu to dział dla początkujących ;-)
  • Level 40  
    To masz do sprawdzenia elementy które wymieniłem wcześniej (od przewodu zasilającego do kondensatora na 400V).
  • Level 10  
    Napięcie mi zanika przy tym żółtym pudełeczku. Na diodach już nie widzę napięcia. Pudełeczko to jest bezpiecznik ? Który to jest mostek prostowniczy, czy to są te 4 diody ?
    Blow 4601 hd - Nie dziala po wymianie kondensatora przetwornicy
  • Level 40  
    Pod tym "żółtym pudełeczkiem" masz bezpiecznik oznaczony jako FUSE F2AL/250V.
    Sprawdź, czy jest sprawny.
  • Level 30  
    Bezpiecznik masz pod tym
    noname23 wrote:
    żółtym pudełeczku
  • Level 10  
    Czyli już chyba wszystko jasne :) Nie piszczy jak sprawdzam bezpiecznik . Kiedyś czytalem że można zamiast bezpiecznika żarówkę pod 220V podłączyć i jeżeli będzie się lekko świeciła to znaczy że jest dobrze a jak się zapali normalnie to jest coś jeszcze nie tak.
  • Level 40  
    Możesz sprawdzić na żarówce 230V (wystarczy o mocy 25W).
  • Level 10  
    Oki działa < jupi> Dziękuję za pomoc :)
  • Level 40  
    Pamiętaj o włożeniu bezpiecznika 2A/250V bo kolejna usterka może mieć poważniejsze skutki.
  • Level 10  
    Taki mam zamiar jak tylko go zakupie.