Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Uziemianie PE oraz stosowanie bezpieczników 3P+N

05 Lip 2014 21:51 2214 11
  • Poziom 9  
    Witam

Mam pytanie do Was. Czy należy uziemiać przewód PE który już ze złącza kablowego jest wydzielony (oddzielnie PE i N)?
    Czy dodatkowe jego uziemienie w rozdzielnicy może zaszkodzić czy pomóc? W budynku jest wykonany uziom fundamentowy oraz wyciągnięty płaskownik. Rezystancja uziemienia ~10Ohm.

I pytanie przy okazji. Czy jest sens stosowania bezpieczników z możliwością podłączenia przewodu N (3P+N) jako główny bezpiecznik (pierwszy za licznikiem)?

Pozdrawiam
    Mariusz
  • Sklep HeluKabel
  • Poziom 1  
  • Poziom 9  
    Dziękuję za konstruktywną odpowiedź. Więc uziemię PE po swojej stronie jeżeli może to tylko pomóc. I mam zmierzony opór uziomy więc wiem do czego podłączam. Co ma dokładnie ZE po swojej stronie nie wiem :).
    Nawet nie wiem czy PEN na PE i N został podzielony w złączu czy może gdzieś wcześniej (jest to cała ulica domków jednorodzinnych) więc nie sądzę, żeby każdemu osobno rozdzielali w złączu.

Czy zastosowanie 3p+n jest błędem? Czy będzie to działało jak należy? Po prostu mam wolny taki bezpiecznik i bym go wykorzystał jeżeli nie będzie to błędem. Poza tym będzie mi dobrze pasował żeby go szyną grzebieniową spiąć z ochronnikiem i różnicówką 3fazową.
  • Pomocny post
    Poziom 1  
  • Sklep HeluKabel
  • Moderator
    plum1978 napisał:
    Rozłączniki 4-polowe stosuje się w TT.
    Ja osobiście w TN-C stosuje 3-polowe.
    Co do dodatkowego uziemienia w domu przewodu PE. Rozdział z TN-C na TN-S w złączu był kiedyś praktykowany na moim rejonie , pózniej ze względu na wady tego rozwiązania wręcz zabroniony ( jest nadal niedopuszczalny) , granica stron na przyłączu jest na " progu licznika" , wiec mimo,że ZE odpowiada za uziemienia złącz to już to,że podłączyłeś PE w złączu , to teoretycznie nie zmierzysz jego wartosci, druga sprawa,że uziemienie budynku wykonuje się jak najbliżej RG ( w twoim wypadku - uziom fundamentowy-ok), więc reasumując - to,że połączysz oba uziomy, Tobie nie zaszkodzi a ZE będzie miał w tym punkcie lepszą wartość uziemienia na swojej sieci.

Możesz to opisać obszerniej?

choyrack napisał:
    (jest to cała ulica domków jednorodzinnych) więc nie sądzę, żeby każdemu osobno rozdzielali w złączu.

Czy zastosowanie 3p+n jest błędem? Czy będzie to działało jak należy? Po prostu mam wolny taki bezpiecznik i bym go wykorzystał jeżeli nie będzie to błędem. Poza tym będzie mi dobrze pasował żeby go szyną grzebieniową spiąć z ochronnikiem i różnicówką 3fazową.

A może tak napiszesz co na ten temat mówi projekt?
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 9  
    Projekt rozdzielnicy i instalacji wewnętrznej? Czy projekt budowlany dla budynku?
    Budowlany mówi że mam podzielić PEN na PE i N (?), które już podzielone przychodzą z ZE więc nijak to zastosować. Piszą też, że do GSU przypiąć instalację wodną i gazową (o podłączeniu PE, nie ma pół zdania).
    Warunki przyłączenie otrzymanie od ZE też nic nie wspominają o zabezpieczeniach, które mają być zastosowane w rozdzielnicy. Piszą tylko, że WLZ pięciożyłowa i że zabezpieczanie za licznikowe 32A (po co takie duże, nie wiem).
    W skrócie: o zastosowanych zabezpieczeniach napisali dwa zdania. Ma być RDC, oraz ochronnik B+C.

Oczywiście mówię cały czas o bezpieczniku 3P+N (NIE 4P). Wiem, że 4P nie można stosować. Dlatego dopytuje o 3P+N bo działają one trochę inaczej, m. in. pierwsze jest załączane N.
  • Poziom 1  
  • Moderator
    __Artur__ napisał:

Zero powinno być załączane jako pierwsze a wyłączane jako ostatnie a tej możliwości nie dają zwykłe rozłączniki FR czteropolowe. Dlatego albo należy używać wyłącznika 3L+N który ma dodatkowy mechanizm dla przewodu neutralnego

Zdecyduj wreszcie kiedy i gdzie u ciebie zero zamienia się przewód neutralny.

choyrack napisał:
    Projekt rozdzielnicy i instalacji wewnętrznej? Czy projekt budowlany dla budynku?

Napisałeś " (jest to cała ulica domków jednorodzinnych) więc nie sądzę, żeby każdemu osobno rozdzielali w złączu."
    Czyżbyś sądził, że PE i N ciągną wzdłuż całej ulicy? Dlatego zapytałem o projekt.
    choyrack napisał:

Budowlany mówi że mam podzielić PEN na PE i N (?), które już podzielone przychodzą z ZE więc nijak to zastosować.

Na pewno? I nie wiesz co robić?
    choyrack napisał:

Piszą też, że do GSU przypiąć instalację wodną i gazową (o podłączeniu PE, nie ma pół zdania).

O podłączeniu PE do GSU nie ma pół zdania?
  • Poziom 9  
    retrofood napisał:
    choyrack napisał:

Budowlany mówi że mam podzielić PEN na PE i N (?), które już podzielone przychodzą z ZE więc nijak to zastosować.

Na pewno? I nie wiesz co robić?
    No czytam i widzę co napisali. Chętnie bym podzielił ale nie mam co. Łącznie PE i N po podzieleniu? Niedopuszczalne.
    retrofood napisał:
    choyrack napisał:

Piszą też, że do GSU przypiąć instalację wodną i gazową (o podłączeniu PE, nie ma pół zdania).

O podłączeniu PE do GSU nie ma pół zdania?
    Dokładnie tak. Pewnie dlatego, że chcieli dzielić PEN, wtedy połączenie siłą rzeczy by było.

Jeżeli chodzi o PE to sprawę mam jasną - Uziemię go po swojej stronie.

Ale nadal się zastanawiam na FRem 3P+N. Czy mogę go zastosować? Czy nie? Według mnie mogę (będzie spełniony warunek pierwszego załączania N i jego ostatniego rozłączania).
  • Użytkownik usunął konto  
  • Moderator
    __Artur__ napisał:

Przewód neutralny zwany jest popularnie zerem roboczym, dlatego unikając powtórzeń wyrazów, zgodnie z zasadami języka polskiego stosuję zamiennie oba określenia . Kolega zrozumiał, czy coś jeszcze wyjaśnić?

Tutaj na forum nie interesuje nas jak jest popularnie, tylko jak być powinno. I to proszę to sobie zapamiętać na przyszłość.
    A za dodatek słowny - następnym razem będzie ostrzeżenie.