Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wymiana płyty głównej oraz RAM-u

skymanpl 06 Lip 2014 01:20 1398 14
  • #1 06 Lip 2014 01:20
    skymanpl
    Poziom 8  

Witam,

jest to mój bodajże 3. temat dotyczący wymiany podzespołów komputera. Wcześniej wymieniałem procesor, a następnie kartę graficzną. Wybierając sprzęt sugeruję się wynikami benchmarków i recenzjami na portalach poświęconych sprzętowi komputerowemu, ale zawsze lepiej upewnić/zapytać/dopytać się na dobrym forum. :)

Teraz przyszedł czas na wymianę płyty głównej wraz z pamięcią RAM.

Komputer jest/będzie wykorzystywany do:
    +gier,
    +prac biurowych,
    +programowania,
    -być może obróbki filmów.

Code:
    CPU

AMD Athlon II X2 260   36 °C
       Technologia Regor 45nm
    RAM
       4,00GB 2-Kanałowy DDR2 @ 401MHz (6-6-6-18)
    Płyta Główna
       Gigabyte Technology Co., Ltd. M55S-S3 (Socket M2)   26 °C
    Grafika
       Hanns.G HQ171 (1280x1024@75Hz)
       2047MBNVIDIA GeForce GTX 660 (ZOTAC International)   32 °C
    Nośniki
       931GB Western Digital WDC WD10 EFRX-68JCSN0 SCSI Disk Device (SATA)   30 °C
    Napędy Optyczne
       TSSTcorp CDDVDW SH-S203B SCSI CdRom Device
    Audio
       Realtek High Definition Audio

W grę wchodzi OC, ale nie jest koniecznością. Później dokupię ok. 120GB SSD na 2 O.S.-y i najczęściej grane (1-3) gry. Nie wiem z jakim interfejsem chciałbym mieć ten dysk, ale pewnie będę sugerować się przede wszystkim ceną i trwałością (+gwarancją). Używam Windows 8.1 oraz Ubuntu 14.04 LTS (na SteamOS jeszcze za wcześnie :D).

Zależy mi przede wszystkim na platformie AMD, która nie zmienia tak często podstawek jak Intel, i do której mam już w miarę przyzwoity procesor, chociaż jestem świadomy, że stracę trochę na stosunku wydajności do zużytej energii w porównaniu do konkurencji. Podstawka, która mnie interesuje to AM3+, chyba że przekonacie mnie do czegoś innego w dobrej cenie. :)

Fajnie byłoby, gdybym mógł wykorzystać płytę główną w przyszłości, a potem ewentualnie sprzedać za rozsądną cenę. W związku z powyższym wydaje mi się, że przynajmniej 2x porty SATA III + kontroler RAID (1,0) będą koniecznością. 2x PCI x16 v3.0 do SLI/CrossFire mile widziane, choć nie wymagane (ale 1 przydałby się, ot w ramach marketingu :D).

Płyta główna jak najbardziej z USB 3.0. Mam dysk przenośny na USB 3.0, ale nie miałem jeszcze okazji go wypróbować w tym standardzie; Chciałbym aby była możliwość podpięcia portów z przodu przystosowanej obudowy - podpinanie pamięci przenośnej z tyłu to dosłownie udręka.

Chciałbym coś z fajną kartą dźwiękową z dobrymi sterownikami. Obecnie mam Realteka i wkurzam się non-stop jak wyłącza mi dźwięk po uśpieniu; ponoć coś sterowniki producenta nie zaskakują ponownie, przez co muszę np. uruchamiać program ponownie. Po za tym porty z tyłu padają mi jak muchy. Dźwięk tylko w jednej słuchawce to u mnie standard (z przodu działają dobrze). Niewykrywanie podłączonego mikrofonu/słuchawek również się zdarza, ale nie wiem czy to przez to, że korzystam ze słuchawek z jackiem, a nie z USB - z drugiej strony funkcja wykrywania słuchawek z jackiem jest w tym śmiesznym programie od Realteka. :o

Dyskietki nie wymagane. Szkoła skończona także do czegoś innego raczej mi się nie przydadzą (chyba, że studiach, lecz szczerze wątpię). Nie wiem czy płyta musi mieć jakąś specjalną obsługę czytnika kart pamięci, ale jeżeli tak to byłoby to wskazane, ale nie wymagane.

Na chłodzenie wodne obecnie mnie nie stać, chociaż nie ukrywam, że fajnie byłoby mieć coś cichego. Jeżeli płyty mogą inaczej (pasywnie) pomóc w chłodzeniu komputera, wówczas chętnie zastanowiłbym się nad zakupem takiego produktu, choć ta funkcja nie jest wymagana.

Wolałbym coś NIE-miniaturowego. Dosłownie wkurwi**ą mnie maluchy, gdy tylko coś przy nich grzebię/czyszczę, dlatego preferowałbym płytę główną rozmiarów formatu ATX chyba, że byłaby przesadnie droga. Jeżeli można jakoś ograniczyć kurzenie się płyty tak jak ponoć bodajże w Sabertooth (czy jakoś tak) - super. Ponadto byłoby mi miło, gdyby producent płyty udostępniał coś na wzór programu MSI do update BIOS-u i sterowników do wbudowanych układów - może być nawet sam MSI. Nie cierpię robić ręcznych aktualizacji tak jak to ma miejsce w przypadku mojej obecnej płyty. :)

Nie wiem jak wygląda sprawa z minimalizacją opóźnień przez karty sieciowe u różnych producentów. Widziałem parę reklam o w/w funkcji, ale nie znam szczegółów. Czy to faktycznie działa i czy jest opłacalne? Po za tym inny parametr czyli prędkość maksymalna 1Gbit/s wygląda ciekawie, ale nie jestem pewien czy to wykorzystam w czasie użytkowania płyty głównej. Być może tak, ale to mało prawdopodobne, zatem ważniejsze jest dla mnie zmniejszenie opóźnień niż zwiększenie transferu do Gigabita na sekundę, dlatego 100Mbit/s powinno wystarczyć chyba, że cena będzie bardzo mocno zbliżona do ewentualnej wersji z większym transferem.

Funkcjonalność przede wszystkim - wygląd dla mnie się nie liczy. Może wyglądać brzydko jak kupa, ale ma być 1) stabilne, 2) w miarę wydajne, 3) nie wymagać elektrowni do zasilania, 4) być w rozsądnej cenie.

Pamięci RAM - nie jestem pewny czym powinienem się sugerować. Wiem, że potrzebuję 8-16GB żeby później w razie potrzeby nie kłopotać się z dokupieniem stosownej pamięci do pary/czwórki. Przy okazji - lepiej mieć np. 2x8GB czy 4x4GB tej samej pamięci? Wydaje mi się, że para byłaby lepsza, ale nie jestem pewien. Główne zastosowania to m. in. gry, a programowanie również będzie ich dotyczyć...

Czytałem coś ostatnio o hybrydowych konstrukcjach płyt, które obsługują (będę obsługiwać?) DDR3 oraz DDR4. Nie wiem na ile jest to opłacalne (jeżeli w ogóle), ale nie pogardzę żadną (od)radą na ten temat. Nie wiem też czy ECC jest wykorzystywane w komputerach stacjonarnych czy tylko w stacjach roboczych i serwerach oraz czy współcześnie jest sens kupować pamięć z tą funkcją. Proszę o ewentualne wskazówki.

Budżet (podany w widełkach), w którym chciałbym się zmieścić jest pomiędzy 400zł, a 750zł. Raczej nie planuję go rozszerzać na chwilę obecną, gdyż przede mną jeszcze wymiana zasilacza, wcześniej wspomniany dysk SSD i porządny laptop. Chyba, że będzie to naprawdę dobry zestaw, który może mi posłużyć przez jakiś dłuższy czas lub ewentualnie utrzymać podobną cenę abym mógł go sprzedać i zainwestować w lepszy sprzęt.

Z góry dziękuję za odpowiedź na dużą liczbę zadanych przeze mnie pytań. :)
    Pozdrawiam,
    ~skymanpl

0 14
  • #2 06 Lip 2014 13:15
    sosarek
    Poziom 43  

skymanpl napisał:
    Budżet (podany w widełkach), w którym chciałbym się zmieścić jest pomiędzy 400zł, a 750zł.

Kolego, czy raczysz sobie z nas żartować? Jak przy takim budżecie chcesz złożyć cokolwiek?

0
  • #3 06 Lip 2014 13:43
    rradek01
    Poziom 25  

Za podaną kwotę spokojnie kupi płytę i pamięć ram.
    Przecież on tylko to wymienia, procka i resztę przerzuci że starej płyty.
    Najpierw przeczytaj potem się wypowiadaj.

0
  • #4 06 Lip 2014 13:44
    the_fifth_horseman
    Poziom 32  

Przecież on pisze jasno że ten budżet jest tylko na płytę i RAM, ewentualnie jeszcze CPU.

0
  • #5 06 Lip 2014 19:58
    skymanpl
    Poziom 8  

sosarek napisał:
    skymanpl napisał:

Budżet (podany w widełkach), w którym chciałbym się zmieścić jest pomiędzy 400zł, a 750zł.

Kolego, czy raczysz sobie z nas żartować? Jak przy takim budżecie chcesz złożyć cokolwiek?

Wiem, że się rozpisałem i że złotówka to w dzisiejszych czasach słaba waluta, ale mógłbyś chociaż temat przeczytać... :)
    the_fifth_horseman napisał:
    Przecież on pisze jasno że ten budżet jest tylko na płytę i RAM, ewentualnie jeszcze CPU.

Interesuje mnie tylko płyta główna i pamięć RAM. Jeżeli przekonacie mnie do innej podstawki niż AM3+ przy obecnym budżecie, to później ewentualnie w procka zainwestuje (z osobnym budżetem). Jednakże najpierw preferowałbym płytę główną z w/w gniazdem, potem najprawdopodobniej ją odsprzedam i kupię coś innego co doradzicie...

0
  • #6 06 Lip 2014 20:16
    sosarek
    Poziom 43  

http://www.morele.net/plyta-glowna-asrock-970...ata3-raid-ddr3-crossfire-970-extreme3-442114/
    http://www.morele.net/plyta-glowna-gigabyte-g...ddr3-1866-sata3-raid-atx-ga-970a-ud3p-610514/
    http://www.morele.net/plyta-glowna-asrock-990fx-extreme3-439225/

0
  • #7 06 Lip 2014 22:26
    mario81
    Pomocny dla użytkowników

Moim zdaniem, to powinno sprawdzić się bardzo dobrze:
    http://www.morele.net/plyta-glowna-asus-m5a97...w-glan-sata3-usb3-raid-ddr3-crossfire-514848/
    http://www.morele.net/pamiec-geil-ddr3-8-gb-1...evo-leggera-9-10-9-28-gel38gb1866c9dc-498330/

Jeśli szukasz informacji o jakości płyt głównych AM3+, sprawdź to:
    http://www.overclock.net/t/946407/amd-motherboards-vrm-info-database
    Dla spokoju ducha, radziłbym ci się skupić na wartościach: Phase count (VRMs) - co najmniej 6+2, Heatsinked - Yes, Recommended - Yes, Known for problems - No.

0
  • #8 07 Lip 2014 03:31
    skymanpl
    Poziom 8  

sosarek napisał:

Już na wstępie stanowcze nie, "bo Realtek".
    sosarek napisał:
    Już na wstępie stanowcze nie, "bo Realtek".
    sosarek napisał:

Obsługuje tylko 2-Way CrossFireX; bez SLI? Jeżeli tak, to też odpada - jeśli mam już dopłacać parę %, to albo obydwa albo w ogóle. Po za tym co z redukcją opóźnień przez kartę sieciową? Nie znalazłem o tym żadnej wzmianki dotyczącej tej płyty głównej.

mario81 napisał:
    Porównując obecne ceny podanych powyżej płyt głównych, domniemam, że na RAM-y mogę wydać parę(naście) % więcej niż na w/w. W związku z tym może lepiej jakiś zestaw 8 GB / 16 GB z taktowaniem 2133MHz?

mario81 napisał:
    Całkiem niezła, ale odpada, "bo Realtek". Mam już dosyć kłopotów z tym producentem. Jak nie ja mam problemy to kumpel, jak nie kumpel to ktoś z rodziny, jak nie ktoś z rodziny to ze szkoły (już dawnej). Uszkadzające się nie-wiadomo-czemu wejścia, problemy z wykrywaniem sprzętu, głos ze sprawnego mikrofonu brzmiący na przemian jak głos dziecka albo szatana, niewłączające się sterowniki po niby prawidłowej instalacji (musiałem ręcznie włączyć autouruchamianie)... Nie, nie, nie i jeszcze raz zdecydowane NIE dla tego szajsowatego układu/producenta.

P.s. Zależy mi chociażby na 1 PCI v 3.0.

Mimo wszystko dziękuję za czas poświęcony na dotychczasowe odpowiedzi.

0
  • #9 07 Lip 2014 09:48
    sosarek
    Poziom 43  

Nie wiem czemu żeś się uparł żeby nie kupować płyty z układem Realteka - przecież zawsze możesz sobie dołożyć zewnętrzną karę dźwiękową, więc nie rozumiem Twojego toku myślenia, zamiast patrzeć na parametry płyty traktujesz je drugorzędnie - bezsens totalny. Skoro na czymś Ci zależy czytaj opisy !

0
  • #10 07 Lip 2014 10:42
    bolekis
    Poziom 33  

Dokładnie, przecież kartę zintegrowaną można wyłączyć i wstawić jakąś dedykowaną - byle płyta miała odpowiedni slot. Być może da się znaleźć płyty z innymi układami niż Realtek ale jej koszt może przewyższać kombinację płyty z RTL+karty.

0
  • #11 07 Lip 2014 12:05
    skymanpl
    Poziom 8  

sosarek napisał:
    Nie wiem czemu żeś się uparł żeby nie kupować płyty z układem Realteka - przecież zawsze możesz sobie dołożyć zewnętrzną karę dźwiękową, więc nie rozumiem Twojego toku myślenia,
    bolekis napisał:
    Dokładnie, przecież kartę zintegrowaną można wyłączyć i wstawić jakąś dedykowaną - byle płyta miała odpowiedni slot.
    Powody napisałem powyżej, po za tym wolę rozwiązania wbudowane, bo jestem leniwy i nie chcę "bawić się" w zewnętrzne karty dźwiękowe oraz osobne sterowniki (oraz aktualizacje) do nich.

sosarek napisał:
    zamiast patrzeć na parametry płyty traktujesz je drugorzędnie - bezsens totalny. Skoro na czymś Ci zależy czytaj opisy !
    Dla kogo bezsens, dla tego bezsens. Marketingowych opisów czytać nie będę, przeczytam za to specyfikację techniczną z dołu strony - PCI v3.0 nie widziałem w żadnej z podanych płyt, chociaż z tego co do tej pory przeczytałem może w ogóle się nie przydać, ale mogłoby pomóc w pewnym stopniu zachować wartość płyty - co o tym myślicie?

SLI chyba tylko w jednej (ASRock 990FX Extreme3), za to układ Realteka prawie w każdej - czy to naprawdę jest klątwa, na którą mam być skazany? Jeżeli tak to trudno - faktycznie dokupię zewnętrzną kartę dźwiękową. W przeciwnym przypadku wolałbym jednak coś wbudowanego.

Edit: Faktycznie Realtek w przypadku płyt AM3+ ma większość. W związku z powyższym, moglibyście polecić jakąś kartę dźwiękową biorąc pod uwagę przede wszystkim jakość/cena (w tym jakość oprogramowania) i to czy porty są wytrzymalsze niż u Realteka?

bolekis napisał:
    Być może da się znaleźć płyty z innymi układami niż Realtek ale jej koszt może przewyższać kombinację płyty z RTL+karty.

W podanych widełkach cenowych naprawdę nie ma czegoś co spełnia podane założenia?

mario81 napisał:
    Jeśli szukasz informacji o jakości płyt głównych AM3+, sprawdź to:
    http://www.overclock.net/t/946407/amd-motherboards-vrm-info-database

Właśnie sprawdzam. Jak wpadnie mi coś w oko to wrzucę linka i poproszę o opinię. :)

P.s. Ze specyfikacji podanych płyt głównych wynika, że tylko 1-2 umożliwiają wyprowadzenie USB 3.0 - reszta ma porty tylko z tyłu. :cry:

0
  • #12 07 Lip 2014 12:53
    mario81
    Pomocny dla użytkowników

skymanpl napisał:

mario81 napisał:
    Porównując obecne ceny podanych powyżej płyt głównych, domniemam, że na RAM-y mogę wydać parę(naście) % więcej niż na w/w. W związku z tym może lepiej jakiś zestaw 8 GB / 16 GB z taktowaniem 2133MHz?

Moim zdaniem, najpierw znajdź porządną płytę główną, a później dobierz pamięć ram. Patrząc na twoje wymagania, szybsza pamięć może się przydać. Jakby nie patrzeć, szybsza pamięć zawsze jest szybsza, tylko nie zawsze warto (lub można) dopłacać za różnicę. Na ogół wydajność przedstawia się tak:
    2400 CL9 > 2400 CL11 > 2133 CL9 > 2133 CL11 > 1866 CL9 > 1600 CL8 > 1600 CL9

skymanpl napisał:

mario81 napisał:
    Całkiem niezła, ale odpada, "bo Realtek". Mam już dosyć kłopotów z tym producentem. Jak nie ja mam problemy to kumpel, jak nie kumpel to ktoś z rodziny, jak nie ktoś z rodziny to ze szkoły (już dawnej). Uszkadzające się nie-wiadomo-czemu wejścia, problemy z wykrywaniem sprzętu, głos ze sprawnego mikrofonu brzmiący na przemian jak głos dziecka albo szatana, niewłączające się sterowniki po niby prawidłowej instalacji (musiałem ręcznie włączyć autouruchamianie)... Nie, nie, nie i jeszcze raz zdecydowane NIE dla tego szajsowatego układu/producenta.

W takim razie w co celujesz? Chyba zdajesz sobie sprawę, że dzisiaj to Realtek dominuje wśród zintegrowanych dźwiękówek i one są już na takim poziomie, że kupno osobnej karty raczej straciło sens. Podejrzewam, że są jeszcze jakieś płyty z układami C-Media, ale ja osobiście żadnej nie kojarzę, a poza tym, układy C-Media uważana są za gorsze, niż Realtek. Nawet Asus ze swoim Supreme FX korzysta z układów Realtek. Także czy ci się to podoba czy nie, jesteś raczej skazany na integre Realtek ;)

0
  • #13 07 Lip 2014 13:03
    sosarek
    Poziom 43  

Wytrzymałość portów, a raczej gniazd na kartach dźwiękowych zależą tylko i wyłącznie od tego jak użytkownik się z nimi obchodzi, ile razy, jak często, z jaką siłą itp. je eksploatuje. Przez blisko 20 lat korzystania z PC nigdy nie spotkałem się z samoistnym uszkodzeniem gniazd w karcie dźwiękowej.
    Z kart na PCI polecić mogę Spund Blaster X-Fi lub Asus Xonar.

0
  • #14 07 Lip 2014 13:20
    bolekis
    Poziom 33  

skymanpl napisał:
    W podanych widełkach cenowych naprawdę nie ma czegoś co spełnia w/w podane założenia?
    Nawet płyta Asus Crosshair V Formula-Z za ponad 800 zł. ma wbudowany układ o szumnej nazwie SupremeFX III od... Realteka :)

0
  • #15 07 Lip 2014 13:44
    skymanpl
    Poziom 8  

sosarek napisał:
    Wytrzymałość portów, a raczej gniazd na kartach dźwiękowych zależą tylko i wyłącznie od tego jak użytkownik się z nimi obchodzi, ile razy, jak często, z jaką siłą itp. je eksploatuje. Przez blisko 20 lat korzystania z PC nigdy nie spotkałem się z samoistnym uszkodzeniem gniazd w karcie dźwiękowej.
    Przez blisko 20 ostatnich miesięcy miałem okazję przekonać się kilkakrotnie, że coś się dzieje z układem/portami od Realteka po normalnym roku użytkowania - może to tylko czysty przypadek, ale jednak pozostawia niemiłe odczucia związane z tym producentem. Nie wiem jak inne osoby, u których uszkodzenie zaobserwowałem, ale za siebie z całą pewnością mogę powiedzieć, że porty nie były prawie ruszane, a już na pewno wtyczki to nich nie było wpychane "na siłę". Po za tym bugi z oprogramowaniem sprawiają, że można dostać nerwicy...
    sosarek napisał:
    Z kart na PCI polecić mogę Sound Blaster X-Fi lub Asus Xonar.
    Dzięki. :)

Te płyty główne wyglądają na ciekawe, gdybym czasem zrezygnował z SLI i nie upierał się na kartę dźwiękową nie-realteka:
    +Płyta główna Socket AM3/AM3+ ASUS M5A99X EVO R2.0 (990X 3xPCI-E DDR3)
    +Płyta główna Asus M5A99FX PRO R2.0 AMD 990FX (4xPCX/DZW/GLAN/SATA3/USB3/DDR3/SLI/CROSSFIRE)
    +Płyta główna Asus M5A97 EVO R2.0 AMD 970 (2xPCX/DZW/GLAN/SATA3/USB3/RAID/DDR3/CROSSFIRE)
    +Płyta główna Gigabyte GA-970A-UD3P, 970, DualDDR3-1866, SATA3, RAID, ATX (GA-970A-UD3P)

Nie wczytywałem się, dlatego spytam tutaj: czy producenci powyższych płyt głównych tj. ASUS i Gigabyte oferują podobne oprogramowanie co MSI, tj. do aktualizacji sterowników?

@up
    bolekis napisał:
    skymanpl napisał:

W podanych widełkach cenowych naprawdę nie ma czegoś co spełnia w/w podane założenia?

Nawet płyta Asus Crosshair V Formula-Z za ponad 800 zł. ma wbudowany układ o szumnej nazwie SupremeFX III od... Realteka :)

Właśnie widziałem jak przeglądałem tą listę płyt, dlatego napisałem, że:
    skymanpl napisał:
    Edit: Faktycznie Realtek w przypadku płyt AM3+ ma większość. W związku z powyższym, moglibyście polecić jakąś kartę dźwiękową biorąc pod uwagę przede wszystkim jakość/cena (w tym jakość oprogramowania) i to czy porty są wytrzymalsze niż u Realteka?

0
TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo