Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

zastąpienie silnika prądu stałego silnikiem klatkowym

06 Lip 2014 11:20 1842 13
 • Poziom 2  
  Witam
  Interesuje mnie temat zastąpienia silnika prądu stałego,napędzającego pompę,silnikiem asynchronicznym klatkowym. Szczególnie chodzi mi o to,czy silniki mogą mieć podobną moc,czy istnieje może jakaś zasada przewymiarowania silnika prądu przemiennego. Dodam,że silnik dc zasilany jest z przekształtnika (wymagana regulacja obrotów). Silnik ac miałby być zasilany z falownika.
 • Moderator
  3.1.15. Zabronione jest publikowanie wpisów przedstawiających problem, bez podania wystarczającej liczby informacji umożliwiającej zajęcie merytorycznego stanowiska przez innych Użytkowników forum. Tytuł wpisu powinien zawierać markę, model oraz skrótowy opis

  Może byś podał jakieś dane? Jakie moce, napięcia, wymagania dotyczące rozruchu, itp. itd. I do czego to wszystko?
  Tu nie portal wróżbiarski.
 • Poziom 15  
  Coś nieco wiem o silnikach i tylko tyle mogę opowiedzieć. Silniki klatkowe są zasilane napięciem 3-fazowym i ich prędkość obrotowa w <= 60*f/p, czyli około 1450 obrotów na minutę (synchroniczny miał by 1500) Silnik taki ma zawsze poślizg czyli prędkośc jest mniejsza od 1500 i trzyma się w okolicy tej wartości zależnie od obciążenia i napięcia zasilania. Jeśli nie masz drogiego falownika to nie masz kontrolowanego wpływu na prędkość obrotową. Moc silnika P=Umiędzyfazowe*I fazy*cos(fi). Takie dane są na tabliczkach silnika i można je porównać z poprzednim silnikiem prądu stałego, który posiadasz.
 • Poziom 35  
  Darek-Krakow napisał:
  Silniki klatkowe są zasilane napięciem 3-fazowym i ich prędkość obrotowa w <= 60*f/p, czyli około 1450 obrotów na minutę

  Prędkośc obrotowa jak sam kolega pisze zależy od ilości biegunów, tak więc nie tylko 1450, ale i 2800 czy 1000 też.
 • Warunkowo odblokowany
  generalnie chodzi o to żeby silnik miał tą samą moc,odpowiednie podłączenie do falownika (gwiazda-trójkąt),regulacja obrotów w zadanym zakresie.żadnego przewymiarowania nie trzeba jak pisze na początku.
 • Poziom 35  
  Jaka jest moc silnika i wartośc napięcia zasilającego przekształtnik?
 • Poziom 2  
  Silnik dc 98 V;6,5 A;3000 obr/min napędza pompę zębatą. Chcę zastąpić go silnikiem 0,75 kW;2850 obr/min.
  Chodziło mi bardziej o potwierdzenie słuszności ,że moce silników ac i dc mają być 1:1 ,przez kogoś kto ma w tym temacie doświadczenie. Co do przewymiarowania silnika chcę mieć pewność ,że nie wdepnę na minę z powodu np. różnicy charakterystyki momentu obrotowego silników.

  Proszę o zachowywanie zasad poprawnej polszczyzny i właściwej pisowni jednostek, symboli i nazw technicznych. Wielkość liter ma znaczenie! [retrofood]
 • Poziom 21  
  Żeby uzyskać stały moment wraz ze wzrostem częstotliwosci musi wzrastać napięci i odwrotnie tak by U/f〓const, jeśli tego nie zrobisz przy niskiej częstotliwości silnik może się grzać ponieważ będzie plynął przez niego większy prąd. Silniki prądu stałego mają także duży moment rozruchowy, który być może jest tu konieczny. Tak swoją drogą jeśli tak jak jest jest dobrze to ja bym nie kombinował i nie zmieniał nic, no chyba że coś się zepsuło i nie możesz dokupić części albo masz jakiś inny powód. Falowniki są drogie, dzisiaj producenci myślą tylko o tym by urządzenie wytrzymało zaplanowany czas i się zepsuło, w serwisie powiedzą że naprawa nieopłacalna itd ...
 • Poziom 43  
  supchem napisał:
  Falowniki są drogie

  A silniki DC jeszcze droższe niż silnik 3f + falownik.

  Zresztą tak jak pisałem trzeba to policzyć. Ale jak chcesz zjechać z obrotami znacznie to czeka cię kupno większego silnika.
  Tylko po co regulować prędkość pompy zębatej?
  I czy teraz jest regulator DC czy tylko to zachcianka.?
 • Poziom 21  
  Strumien swiadomosci swia napisał:
  A silniki DC jeszcze droższe niż silnik 3f + falownik.

  Nie wiadomo czy to silnik uległ awarii, trwałośc silnika DC jak się zadba o niego to może być wiele lat, taniego falownika to okres gwarancji.
 • Poziom 23  
  Zbig_ napisał:
  Silnik dc 98V;6,5A;3000obr/min napędza pompę zębatą. Chcę zastąpić go silnikiem 0,75kW;2850obr/min.
  Chodziło mi bardziej o potwierdzenie słuszności ,że moce silników ac i dc mają być 1:1 ,przez kogoś kto ma w tym temacie doświadczenie. Co do przewymiarowania silnika chcę mieć pewność ,że nie wdepnę na minę z powodu np. różnicy charakterystyki momentu obrotowego silników.
  mariusz.s dziękuję ci za rzeczową i konkretną odpowiedź

  Pompa zębata nie wymaga dużego momentu rozruchowego (w przeciwieństwie do tłokowej). Nie będzie wiec problemu. Silnik indukcyjny spokojnie da radę przy tej mocy. A zasilany z falownika ma pełny moment w całym zakresie obrotów.
 • Poziom 2  
  Regulacja obrotów pompy potrzebna jest do ustawiania ciśnienia wylewu w agregacie spieniającym. Silnik dc tam zastosowany ma ukręconą oś za łożyskiem od strony napędowej. Mam zamiar zastosować falownik Sinamics V20 Siemensa.