Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Moc przyłączeniowa piekarnika - jaki przedłużacz?

Spiochja 06 Lip 2014 13:33 9819 15
  • #1 06 Lip 2014 13:33
    Spiochja
    Poziom 7  

Cześć,

Potrzebuję zakupić listwę zasilająca z wyłącznikiem do piekarnika - wiem, że niektórzy powiedzą, iż jest to głupota i piekarnik powinien być podłączony bezpośrednio do sieci. Niestety u nas nie jest to możliwe i konieczność użycia przedłużacza. I tutaj moje pytanie jaki przedłużacz/listwę zakupić aby było funkcjonalnie i bezpiecznie?
    Maksymalne obciążenie?
    Długość przewodu?
    Średnica przekroju przewodu?

Moc przyłączeniowa piekarnika 3,3 kW
    Na tej samej listwie podłączona by była również zmywarka.
    Oczywiście oba urządzenia nie będą włączane jednocześnie.

Z góry piękne dzięki.

0 15
  • #2 06 Lip 2014 13:47
    janek1815
    Poziom 38  

Zapewniam Cię że używanie tych urządzeń na zmianę to tylko do czasu. Każde powinno mieć wydzielony obwód z oddzielnym zabezpieczeniem. Dlaczego nie możesz położyć instalacji na stałe tylko kombinować z przedłużaczami co się zemści na dĺuższą metę.

2
  • #3 06 Lip 2014 13:56
    1861421
    Użytkownik usunął konto  
  • #4 06 Lip 2014 14:04
    retrofood
    Moderator

Spiochja napisał:
    Niestety u nas nie jest to możliwe i konieczność użycia przedłużacza.

Po co Ci rady, skoro Ty już zdecydowałeś i czekasz tylko na oklaski? Niestety, braw nie będzie.

0
  • #5 06 Lip 2014 14:08
    Spiochja
    Poziom 7  

Niestety nie jestem pierwszym właścicielem mieszkania i tak to już zostało pomyślane. Kuchnia zabudowana, wszystkie sprzęty zabudowane. Na ścianie gdzie już jest płyta ceramiczna, piekarnik i zmywarka są dwa gniazda. Płyta podłączona do jednego. Piekarnik i zmywarka do drugiego.
    Właśnie niestety już się to zemściło, ponieważ piekarnik i zmywarka były podłączone do listwy zasilające raczej marnej jakości. W tym momencie nie działa przycisk na listwie (czy jest na 0 czy na 1 to listwa jest non stop włączona).
    Teraz muszę wyjąć piekarnik, ponieważ gniazdo jest bezpośrednio za nim i zmienić listwę zasilającą podłączoną do tego gniazda na nową i do tej listwy dopiero podłączyć oba urządzenia. Dlatego zależy mi na solidnej listwie.

Dziękuję za rady. Kolejne jeśli ktoś ma pewnie się przydadzą.

Dodano po 1 [minuty]:

retrofood napisał:
    Spiochja napisał:
    Niestety u nas nie jest to możliwe i konieczność użycia przedłużacza.

Po co Ci rady, skoro Ty już zdecydowałeś i czekasz tylko na oklaski? Niestety, braw nie będzie.

Myślę, że można rozmawiać grzeczniej. Ponadto nie pytam tutaj jak zrobić instalacje tylko jaki przedłużacz/listwę w tych okolicznościach wybrać.

0
  • #6 06 Lip 2014 14:19
    TWK
    Specjalista elektryk

Spiochja napisał:
    Myślę, że można rozmawiać grzeczniej. Ponadto nie pytam tutaj jak zrobić instalacje tylko jaki przedłużacz/listwę w tych okolicznościach wybrać.
    Ależ kolega jest bardzo grzeczny, choć stanowczy. Stopił się jeden przedłużacz. Przy awarii następnego może być pożar. Instalacja elektryczna nie jest przystosowana do takich odbiorników i nie można ich w ten sposób podłączać (jakieś 5 kW na jednym przedłużaczu!)

Spiochja napisał:
    Niestety nie jestem pierwszym właścicielem mieszkania
    Nie znam pojęcia "pierwszego właściciela", ale skoro jest tak ważny, to warto w sprawie związanej z bezpieczeństwem się z nim skontaktować.

0
  • #7 06 Lip 2014 14:34
    Spiochja
    Poziom 7  

Pisałem, że nie używałbym obu urządzeń jednocześnie, a mam nadzieje, że są przedłużacze, które wytrzymują np. 3,6 KW

Dodano po 1 [minuty]:

milosek napisał:
    Długość możliwie najkrótsza. Z przekrojem przewodu też nie ma co żałować choć przy tym obciążeniu uczciwy 3x1,5mm² wystarczy. Jak wyżej przyjdą święta i zechce się upiec i pozmywać jednocześnie. Lepiej zrobić pewnie i porządnie ale pewnie płytki już położone.

Czyli rozumiem, że według Panów rada jaką udzielił milosek jest nie trafiona?

1
  • #8 06 Lip 2014 14:38
    retrofood
    Moderator

Spiochja napisał:
    Ponadto nie pytam tutaj jak zrobić instalacje tylko jaki przedłużacz/listwę w tych okolicznościach wybrać.

Więc nie pytaj, skoro wiesz lepiej, że instalacja będzie działać, bo tak zaplanowałeś, a jedynym Twoim problemem jest przedłużacz. Otóż tak nie jest, próbujesz stłuc termometr zamiast leczyć gorączkę.

0
  • #9 06 Lip 2014 17:25
    Akrzy74
    Poziom 39  

Spiochja napisał:
    Czyli rozumiem, że według Panów rada jaką udzielił milosek jest nie trafiona?

retrofood napisał:
    Ostrzeżenie nr 3. Pkt 3.1.11 regulaminu, udzielanie szkodliwych porad.

To nie wymaga komentarza.

0
  • #10 06 Lip 2014 21:54
    Spiochja
    Poziom 7  

Proszę mnie źle nie zrozumieć. Nie chcę tego robić za wszelką cenę bezpieczeństwa tylko po to aby działało. Gdyby tak było to poszedłbym do marketu i kupił przedłużacz za dychę i nawet nie wchodził na to forum prosząc o radę.

Nie mogę zrozumieć tylko jednej rzeczy dlaczego wszyscy odradzają podłączanie piekarnika do sieci za pomocą przedłużacza. Jeśli piekarnik ma max. moc 3.3 kW a przedłużacz może unieść 3.6 kW to co stoi na przeszkodzie? Nie twierdze, że to co piszę jest najświętszą prawdą. Widziałem takie rozwiązania w nie jednym domu. Nie oznacza, to oczywiście, że jest to rozwiązanie optymalne i najbezpieczniejsza. Proszę tylko o argument dlaczego nie można wykonać takiego podłączenia.

Na dziś zamierzam wyłączyć bezpiecznik odpowiadający za piekarnik i zmywarkę, pod który również jest okap kuchenny i nie używać piekarnika do rozwiązania tego problemu.
    Mam nadzieje, że wyłączenie bezpiecznika niczemu nie szkodzi?

0
  • #11 06 Lip 2014 22:47
    serwisor
    Poziom 29  

milosek napisał:
    Długość możliwie najkrótsza. Z przekrojem przewodu też nie ma co żałować choć przy tym obciążeniu uczciwy 3x1,5mm² wystarczy. Jak wyżej przyjdą święta i zechce się upiec i pozmywać jednocześnie. Lepiej zrobić pewnie i porządnie ale pewnie płytki już położone.

3x1,5mm2 no jasne, a zabezpieczysz to wszystko oczywiście B20, echhh
    niezbędne minimum to 2,5mm2 i to tylko do piekarnika.

Jako, że jest to odbiornik o mocy pow. 2kW powinien być WYDZIELONY obwód, a nie połączony razem ze zmywarką.
    Dlaczego wszyscy odradzają, hmm pomyślmy, to co jest napisane pod CE - często znaczącym China Export - jest warte tyle co kot napłakał.
    Spiochja napisał:
    Pisałem, że nie używałbym obu urządzeń jednocześnie,

Oczywiście jesteś w domu przez 24h na dobę, a Twoja kobieta napewno zrozumie o co chodzi, bo wg. mnie po prostu włączy jak będzie miała taką potrzebę, na co przykładem jest właśnie obecna listwa.

Ale tak jak już napisano, po co leczyć, skoro można stłuc termometr.

0
  • #12 07 Lip 2014 07:06
    Spiochja
    Poziom 7  

Dobrze. Jak wyżej napisałem zostawmy zmywarkę - znajdzie się dla niej inne miejsce do podłączenia.
    Zostańmy przy piekarniku. Dlczego nie można podłączyć go za pomocą przedłużacza z max. obciążeniem 3,6 kW gdy piekarnik ma max. 3,3 kW ?
    Sprawdziłem instrukcje piekarnika i tam producent pisze, iż przewód do piekarnika jest 3 x 1,5 mm2. Dlaczego nie można zastosować listwy o takich samych parametrach?
    Nie mówię tutaj również o jakimś chińskim przewodzie, ale solidnym dobrym polskim produkcie.

0
  • #13 07 Lip 2014 07:49
    kosmos99
    Poziom 34  

Dlatego że listwa ma kilka gniazdek i jest możliwość włączenia innych odbiorników.

0
  • #14 07 Lip 2014 07:51
    serwisor
    Poziom 29  

Kolego, istnieje coś takiego jak obciążalność, wprawdzie twój piekarnik ma ~14,5A, jednak przewody powinny gwarantować bezpieczne zasilanie odbiorników.

Ja mam dość tłumaczenia, Ty żądasz (nawet nie że chcesz), żądasz przyklaśnięcia twojemu pomysłowi.
    Pytam więc, po co ten temat, odpowiedź padła wielokrotnie, a Ty chcesz, żebyśmy jednak zmienili zdanie i olali to, czego przez lat kilka, naście a niektórzy i dziesiąt się nauczyli i sprawdzili w praktyce.

Temat do zamknięcia.

P.S. Jak producent napisze, że można ogrzewać benzyną to też go posłuchasz?

0
  • #15 07 Lip 2014 08:15
    Spiochja
    Poziom 7  

Nie żądam ani niczego nie wymagam. Jedynie proszę o jasny argument dlaczego w ten sposób nie mozna tego zrobić. Nie dostaje odpowiedzi zaargumentowanych tylko w stylu "nie, bo nie, bo tak ma być i koniec".

0
  • #16 07 Lip 2014 09:02
    retrofood
    Moderator

Spiochja napisał:
    Nie żądam ani niczego nie wymagam. Jedynie proszę o jasny argument dlaczego w ten sposób nie mozna tego zrobić. Nie dostaje odpowiedzi zaargumentowanych tylko w stylu "nie, bo nie, bo tak ma być i koniec".

To Twoja instalacja, zrobisz jak zechcesz, tylko pamiętaj, że sam odpowiadasz za swoje decyzje.
    Natomiast problem polega na tym, że Ty żądasz odpowiedzi, która znacznie wykracza poza objętość jednego postu, bo obejmuje co najmniej kilka lat wiedzy zdobywanej w szkole i kilka, lub kilkanaście lat praktyki oraz zdobywania doświadczeń. Dlaczego więc nie wierzysz w słowa, tylko domagasz się wykładu? Nikomu się nie chce pisać książki po to tylko, abyś mógł uwierzyć.

Ale spróbuję Ci powiedzieć tak, aby dyletant zrozumiał.
    Jeśli masz jakiś samochód, to on ma jakąś prędkość maksymalną. Niech to będzie 160 km/h. Czy po każdej drodze i zawsze jeździsz z taką prędkością? Nie, bo prędkość zależy również od innych okoliczności.
    Więc dlaczego chcesz eksploatować Twój przedłużacz stale na pełną moc? Zważ na okoliczności.
    Piekarnik zabudowany na stałe - Ty chcesz go zasilać prowizorką.
    Piekarnik ma moc 3,3 kW - to graniczna obciążalność przedłużacza, ale w jakich warunkach zewnętrznych? - Tego nie wiesz. Mało tego, bedziesz miał przedłużacz schowany, niewidoczny, bez dobrego chłodzenia, bo wciśnięty gdzieś w dziurę i nie będziesz miał szans zauważyć początków jego wyeksploatowania! A przy podwyższonej temperaturze zjawisko starzenia izolacji postępuje lawinowo! Nie zapomnij też o nagrzewaniu się styków wtyczki i gniazda, a to nieuchronne. Odkryty metal zawsze się utlenia, a tlenki utrudniają przewodność. Efekt ujrzysz, gdy kuchnia będzie się już paliła.

To tylko drobne elementy odpowiedzi, dużo jeszcze byłoby pisać, zapamietaj z tego tylko, że nikt rozsądny nie eksploatuje sprzętu na granicy jego możliwości w warunkach braku kontroli jego zachowania!
    To prosta droga do samobójstwa.

Temat zamykam, bo dalsza dyskusja jest bezcelowa, skoro zwróciłeś się o poradę, to ją otrzymałeś, a jeśli w nią nie wierzysz, patrz pierwsze zdanie mojej odpowiedzi.

0