Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
HelukabelHelukabel
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Regulator MPPT do paneli cienkowarstwowych.

Kwazor 11 Lip 2014 10:19 61293 124
    Thew_666
    Poziom 20  
    Zwrot zależy od kosztów poniesionych jeśli ktoś założył fotowoltaikę i nie musiał kupować bufora pompy rur glikol sterownik i kolektora to tki sam koszt mu fotowoltaiki wyjdzie lub taniej.
    Zwrot jest podobny bo jak ktoś grzał elektrycznie to są bardzo duże oszczędności
  • HelukabelHelukabel
    SylwekK
    Poziom 31  
    Trochę nie chce mi się wierzyć w to co pisze @slavo10. Miałem kiedyś bojler 120l z opcją grzałki elektrycznej chyba 1,5kW 230V i żeby zagrzać wodę na jakiś przyzwoity prysznic to grzałka musiała co najmniej pół dnia pracować. Po dwóch godzinach grzania woda była zazwyczaj tylko letnia. Ta grzałeczka 600W/90V naprawdę wydaje mi się skromna, a biorąc pod uwagę to co już napisał wyżej @tmf i własne doświadczenia to raczej potwierdza moje przypuszczenia o skromnej wydajności. Nadal będę się upierał, że do grzania najlepszy jest zwykły kolektor choćby z kaloryfera pomalowanego na czarno.
    djkomprez
    Poziom 21  
    Kwazor .. jest jakaś szansa że wrzucisz schemat tego MPPT ?
  • HelukabelHelukabel
    arcady11
    Poziom 18  
    Mogę uczciwie polecić schemat, ale jest na nizsze napiecie 70V, myślę, że można go "usprawnić" tak by prawidłowo działał na 100V.
    Ja zbudowalem edukacyjnie kontroler opierając sie na opisie ostatniego postu kolegi psooya :
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1960353.html

Zmodyfikowalem go, dając w miejsce R6 potencjometr 22k i szeregowo rezystor 2k2 oraz tranzystor Q1 o większym napięciu.
    Układ działa wyśmienicie, pracuje jako kontroler ładowania akumulatora żelowego na działce teścia :D .
    BOOM i ZONK
    Poziom 20  
    tmf napisał:
    ..... Kolektory obecnie mają sprawność na poziomie 60-70%, podczas gdy fotowoltaika w porywach 40%, a dostępne tanie panele pewnie mają sprawność rzędu 10-15%. ......

Gdzie to można dostać?? Toż to jakaś rewolucja. U mnie na wydziale jeszcze o tym nie słyszeli a prowadzący z czterema przedrostkami przed nazwiskiem wbija studentom, że sprawność obecnie dostępnych PV to góra 18-24%.
    Thew_666
    Poziom 20  
    BOOM i ZONK napisał:
    tmf napisał:
    ..... Kolektory obecnie mają sprawność na poziomie 60-70%, podczas gdy fotowoltaika w porywach 40%, a dostępne tanie panele pewnie mają sprawność rzędu 10-15%. ......

Gdzie to można dostać?? Toż to jakaś rewolucja. U mnie na wydziale jeszcze o tym nie słyszeli a prowadzący z czterema przedrostkami przed nazwiskiem wbija studentom, że sprawność obecnie dostępnych PV to góra 18-24%.

Bo tak jest kolego po 40% to chyba do NASA byś musiał się zgłosić bo są to bardzo drogie materiały.
    Obecnie na rynku najwyższe sprawności to 21% na monokrysztale z ścieżkami od tyłu wafla ale są dosyć mocno drogie (nie opłacalne)
    BOOM i ZONK
    Poziom 20  
    Ta a NASA to ma kontakty z UFO i fizykę oraz limit Shocley-Queisser'a omija szerokim łukiem...
    djkomprez
    Poziom 21  
    Kolega chyba nie umie korzystać z google

Link

Cytat:

44.7% efficient solar cells by Fraunhofer. Notably, these world-leading solar cells from Fraunhofer are in the concentrator triple-junction solar cell category. Such solar cells are complicated and are not used in residential or commercial applications… because they are bloody expensive. They are used in space applications by the likes of NASA, where a bit of extra space (or, as it may be, less space via extra efficiency) can make a huge difference.
    Thew_666
    Poziom 20  
    djkomprez napisał:
    Kolega chyba nie umie korzystać z google

Link

Cytat:

44.7% efficient solar cells by Fraunhofer. Notably, these world-leading solar cells from Fraunhofer are in the concentrator triple-junction solar cell category. Such solar cells are complicated and are not used in residential or commercial applications… because they are bloody expensive. They are used in space applications by the likes of NASA, where a bit of extra space (or, as it may be, less space via extra efficiency) can make a huge difference.

Do mnie to z goole było ?
    To pisałem że są bardzo drogie a tabelka wiem znam ale co z niej jak to sprawności osiągane w laboratorium na małych modelach niektóre są w produkcji kilkukrotnie droższe wiec zabijanie się o % na razie nie ma sensu za dużego, skoro ludzie zamiast poli czy mono zakładają amorficzne po 8% sprawności to chyba im różnicy nie robi u nas głównie liczy sie cena z W dla zwykłego Kowalskiego.
    BOOM i ZONK
    Poziom 20  
    Oj to pociągnijmy tego OT nt. sprawności. W tym cytacie, który przytoczyłeś tego nie ma, ale jest głębiej, w tym linku który podałeś. Pisze tam, o ile dobrze znam Angielski, że ów 44,7% uzyskano z 3-4 złącz p-n, a jak wiadomo zjawisko fotoelektryczne zachodzi na złączu p-n. Z tego wynika, że optymistycznie licząc średnia sprawność złącza p-n wynosi już zaledwie 14.9%(?). Tak więc jest to ogniwo warstwowe a te procenty to jedynie chwyt marketingowy. Przy PV wielowarstwowych drastycznie spada ich żywotność, raz je słoneczko mocniej przygrzeje i są psu w d....
    W lotnictwie był kiedyś taki okres, że żeby zwiększyć osiągi samolotu dawano drugi, trzeci i n'ty dodatkowy silnik, zamiast popracować nad zwiększeniem mocy tego pierwszego podstawowego.
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    JacekTorun
    Poziom 17  
    Mylicie sprawność wytworzonej energii przesyłanej ze słońca na ziemię, ze sprawnością paneli słonecznych.
    Właśnie takimi bzdurami monterzy kolektorów zachęcają "głupich" klientów do zakupu kolektorów, które w polskich warunkach nigdy się nie zwrócą, nawet jak ktoś dostanie dofinansowanie to z wielkim trudem.
    Można nie mieć wiedzy i pisać bzdury, ale tak bezczelnie kłamać to przesada.

Mam Panele słoneczne amorficzne ~1.45kw, w lato tyle paneli wytwarza, bez żadnej obrotnicy, ~10kwh energii, więc gdzie tu sprawność 8% ???
    Na Grzanie bojlera 80l zużywam ~4kwh, na inne cele potrzebuje ~4kwh, akumulatory mam na 120V w zimę (132v w lato) i Latem energii jest za dużo dlatego zmniejszam moc podnosząc napięcie akumulatorów (połowa akumulatorów żelowe 40Ah kupione nowe 3 lata temu, a połowa używane rozruchowe ale te są słabe...
    Regulacja ładowania jest u mnie prymitywna, przez załączenie grzałki w bojlerze kiedy napięcie na akumulatorach wynosi ~13.5v (jak mocno świeci to mimo grzałki i tak napięcie dochodzi do 14.4v).
    Koszt 1.45kwh paneli to 16x149zł = ~2400zł.
    zwraca się to tak 4kwh ogrzewanie wody x 35grkwh(cena drugiej taryfy) = 200dni x 1.4zł = 280zł (tyle by kosztowało ogrzanie wody latem, pobierając prąd z sieci)
    i energia zamiast poboru w pierwszej taryfie ~260dni x 4kwh x54gr = 561,6zł
    wydałem z akumulatorami ~3000zł , a rocznie zaoszczędzam ~840zł, czyli zwrot w niecałe 4 lata.

Teraz kolektor.
    Nie jest ważne ile litrów wody on grzeje, a ważne jest ile się zużywa !!!
    koszt grzania bojlera w lato prądem z sieci sterowane zegarem żeby było taniej to 280zł przez 200 dni, a koszt kolektora itd, po odliczeniu dotacji to ~3000zł do 7500zł, i zwrot teoretycznie po 10-25latach.
    (teoretycznie, bo tam jest potężna grzałka, która w lato sama się włacza i przez stosowanie bojlerów 300l pobiera 3-4 razy tyle mocy ile potrzeba do bojlera 80L, i takie 30 z dni w ciągu roku podgrzania na prądzie wydłuży zwrot dwukrotnie.
    A teraz, co by było jak by nie było dopłat, i koszt kolektora, itd 12tys ???.. Nigdy by się nie zwróciło.)
    Co z tego że kolektor wykorzysta więcej promieni słonecznych jak potrzebujesz z niego pobrać moc odpowiadającą 1.4zł/dzień, a moc paneli elektrycznych moc można użyć dużo sensowniej.
    tmf
    Moderator Mikrokontrolery Projektowanie
    Pochwal się gdzie kupiłeś panel 1,45 kW za 2400 zł? Bo nawet tani polikrystaliczny przy tej mocy kosztuje prawie dwukrotnie więcej. Poza tym po 4 latach akumulatory ołowiowe i tak są do wymiany, więc koszt dodatkowy. Kolejna sprawa - w Polsce masz 200 słonecznych dni, w dodatku na tyle słonecznych, że znaczącą moc uzyskasz bez obrotnicy? Bajki. O ile można się zgodzić z wyliczeniami dla ciepłej wody (dla powiedzmy 2-osobowej rodziny może te 80 litrów z trudem wystarczy), to pochwal się jak wykorzystujesz resztę energii? Bez drogiego inwertera i integracji z siecią domową? Ta oszczędność 560 zł to fikcja, nawet jeśli masz to zintegrowane z siecią domową to trzeba dołożyć straty związane z przechowywaniem energii w akumulatorze, straty przetwarzania itd. Z kolei cenę kolektorów mocno zawyżyłeś. Do ogrzania 80 l wody potrzebny jest najmniejszy kolektor, który się kupi bez dopłat za max 2tys. zł. Zbiornik CWU potrzebny jest w obu systemach, do kolektora potrzebna jest jeszcze pompa i droższy o 100-200zł zbiornik z dwoma wężownicami. Poza tym CWU można mieć znacznie taniej używając do grzania zamiast prądu gazu, co jest popularniejsze. A wtedy oszczędność 280zł się kurczy. W efekcie obie instalacje są nieekonomiczne w polskich warunkach z czasami zwrotu sięgającymi 10-20 lat.
    JacekTorun
    Poziom 17  
    Panele kupiłem te które są teraz po 149zł/szt 90W 16szt żaden problem. (kupiłem 2 lata temu po 135zł/szt + transport, ale wcześniej miałem droższe panele, dlatego do obliczeń przyjąłem cenę obecną.)

Prąd zużywam w 90% jako STAŁY.
    Każdy zasilacz który ma podane zasilanie 100-250V działa bez żadnego problemu na prądzie stałym 120-150V, a wcześniej miałem 180V, też ok ( tylko nie wolno podłączyć telewizora kineskopowego !).
    Mam do tego osobną instalację prądu stałego, ale to żaden wielki koszt nie jest (część obwodów które były w ścianach odpiąłem i wydzieliłem).
    Prąd stały wykorzystuję do komputerów, telewizorów,dekoderów, w ciągu dnia grzanie wody na kawę.
    Wieczorami pobór prądu z akumulatorów wynosi ~2,5A x 132v przez ~5-6 godzin, a w dzień akumulatory są tylko buforem, i się doładowują
    Przetwornicę sinusoidalną na 120V (używaną) można kupić bardzo tanio, bo wystarcza UPS 3000/2700W, ja płaciłem ~450-500zł, ale używam to głównie do zasilania klimy z pompą ciepła. (ma duże straty 80-100W, jak każda przetwornica sinusoidalna, dlatego rzadko jej używam.)
    Do zasilania oświetlenia mam osobną mniejszą przetwornicę bez sinusa na 24v, trochę pokombinowałem żeby podłączyć.

Akumulatory kwasowe faktycznie nie dają rady, szybko się zasiarczają, ale ja tak dokańczam akumulatory które już nie nadają się do rozruchu samochodu, więc to normalne. Żelowe mam 3 lata i jeszcze nie widać żeby się zużywały.
    Jestem pewny że jest te 200 dni słonecznych w ciągu roku, a w lato, w dniach z zachmurzeniem instalacja daje i tak 30-40% mocy (3-4kwh), co wystarcza na bieżące zużycie tylko wody wtedy nie grzeje z paneli słonecznych..
    kris1966
    Poziom 17  
    Jacek, opisz swoją instalację,bo nie mogę zajarzyć. Masz 10 akumulatorów połączonych w szereg?
    Kwazor
    Poziom 31  
    Pomiar mocy z paneli przy lekko zaciągniętym niebie :

Przy tak fatalnym kącie padania średnio na 1 panelu spokojnie 15 Ah tj 190Wh wyciągam. Przy 2 jest znacznie więcej niż x2 ( panel stojący szybciej "łapie" bo drzewo tak nie przeszkadza )
    Tu 1 panel przy bardzo niestabilnej pogodzie ( wieczorny pomiar ):

Post napisany z energii odnawialnej tj 12.7V 3.5A ładowania.
    A tu narazie maksymalna moc :
    morozaw
    Poziom 15  
    Czy może chociaż kolega podzielić się informacją na temat typu zastosowanej przetwornicy oraz sprawności układu?
    Thew_666
    Poziom 20  
    JacekTorun napisał:
    Mylicie sprawność wytworzonej energii przesyłanej ze słońca na ziemię, ze sprawnością paneli słonecznych.
    Właśnie takimi bzdurami monterzy kolektorów zachęcają "głupich" klientów do zakupu kolektorów, które w polskich warunkach nigdy się nie zwrócą, nawet jak ktoś dostanie dofinansowanie to z wielkim trudem.
    Można nie mieć wiedzy i pisać bzdury, ale tak bezczelnie kłamać to przesada.

Mam Panele słoneczne amorficzne ~1.45kw, w lato tyle paneli wytwarza, bez żadnej obrotnicy, ~10kwh energii, więc gdzie tu sprawność 8% ???
    Na Grzanie bojlera 80l zużywam ~4kwh, na inne cele potrzebuje ~4kwh, akumulatory mam na 120V w zimę (132v w lato) i Latem energii jest za dużo dlatego zmniejszam moc podnosząc napięcie akumulatorów (połowa akumulatorów żelowe 40Ah kupione nowe 3 lata temu, a połowa używane rozruchowe ale te są słabe...
    Regulacja ładowania jest u mnie prymitywna, przez załączenie grzałki w bojlerze kiedy napięcie na akumulatorach wynosi ~13.5v (jak mocno świeci to mimo grzałki i tak napięcie dochodzi do 14.4v).
    Koszt 1.45kwh paneli to 16x149zł = ~2400zł.
    zwraca się to tak 4kwh ogrzewanie wody x 35grkwh(cena drugiej taryfy) = 200dni x 1.4zł = 280zł (tyle by kosztowało ogrzanie wody latem, pobierając prąd z sieci)
    i energia zamiast poboru w pierwszej taryfie ~260dni x 4kwh x54gr = 561,6zł
    wydałem z akumulatorami ~3000zł , a rocznie zaoszczędzam ~840zł, czyli zwrot w niecałe 4 lata.

Teraz kolektor.
    Nie jest ważne ile litrów wody on grzeje, a ważne jest ile się zużywa !!!
    koszt grzania bojlera w lato prądem z sieci sterowane zegarem żeby było taniej to 280zł przez 200 dni, a koszt kolektora itd, po odliczeniu dotacji to ~3000zł do 7500zł, i zwrot teoretycznie po 10-25latach.
    (teoretycznie, bo tam jest potężna grzałka, która w lato sama się włacza i przez stosowanie bojlerów 300l pobiera 3-4 razy tyle mocy ile potrzeba do bojlera 80L, i takie 30 z dni w ciągu roku podgrzania na prądzie wydłuży zwrot dwukrotnie.
    A teraz, co by było jak by nie było dopłat, i koszt kolektora, itd 12tys ???.. Nigdy by się nie zwróciło.)
    Co z tego że kolektor wykorzysta więcej promieni słonecznych jak potrzebujesz z niego pobrać moc odpowiadającą 1.4zł/dzień, a moc paneli elektrycznych moc można użyć dużo sensowniej.

II taryfa 0.35gr ale chyba też bez opłat przesyłowych.
    Bo u mnie wychodzi dużo drożej jak 2 policzę chociaż ja prawie z sieci nie biorę dlatego opłaty abonamentowo-przesyłowe są większe niż opłaty za energię.
    Kwazor
    Poziom 31  
    Morozaw : Przetwornica obniżająca w topologii buck.
    Sprawność : do 96%.

A tutaj 3 dniowy pomiar i moc ( słońce coraz lepiej oświetla panele )
    morozaw
    Poziom 15  
    Bardzo ładnie to wygląda. Dane robią wrażenie.
    Jest to synchroniczny buck (sprawność to sugeruje)?
    Jaki IC zajmuje się sterowaniem kluczami?
    Jeśli nie chcesz udostępnić schematu, to może napisz proszę parę słów o Twojej wersji układu.
    Myślę, że wielu osobom może to pomóc. Na jednym z Twoich filmów widziałem MC34063A.
    Czy to on steruje synchronicznym buck? W jaki sposób rozwiązałeś sterowanie przetwornicą przy pomocy uC? DAC? Modyfikujesz feedback czy oszukujesz feedback podając napięcie prosto z uC? W przypadku powyższego IC - jak sterujesz mosfetami? Jakiś driver od IR?

Pozdrowienia!
    Kwazor
    Poziom 31  
    O przetwornicach masz tony dokumentów w sieci. Nieważne jaką zrobisz( synchro / klasyczna ) i tak będzie działać lepiej/gorzej. Obliczenia też są w sieci.
    Zbuduj pomierz wyciągnij wnioski --lepszej szkoły nie ma - i wcale nie ma w tym sarkazmu- skopiować na pałę to żaden wyczyn.
    Mnie to z przerwami też zajęło kilka miesięcy ( synchroniczny brak czasu )
    Co do IR pewnie chodzi ci o 2184 możesz go zastosować.

No a to już mały potwór :

Takie tam 3 tygodnie z przerwami.
    morozaw
    Poziom 15  
    Szkoda, że tak lakonicznie i ironicznie dzielisz się informacją o swojej przetwornicy, a pytałem tylko o podstawy..

Przejrzałem kilkanaście fachowych dokumentacji odnośnie budowy samych przetwornic, ale Ty posiadasz pracujący model i sprawdziłeś w praktyce. Nie rozumiem czemu robisz z tego wielką tajemnicę, tym bardziej, że nie jest to Twój projekt komercyjny. Nie prosiłem Cię przecież o gotowy schemat (zarzuty chęci skopiowania na pałę), a zapytałem tylko o typ przetwornicy, zastosowany sterownik, sposób kontroli napięcia wyjściowego, sterowanie kluczami, liczbę faz, czy kontrolujesz max prąd dławika oraz jaka indukcyjność się sprawdziła u Ciebie.
    Sugerowałem się regulaminem działu oraz innymi tematami w dziale, w których są chociaż podstawowe informacje na temat konstrukcji. Nie wiem czemu miałem mylne wrażenie, że tematy tutaj powstają po to, by podzielić się doświadczeniem.

Szkoda też, że zarzucasz mi brak pracy nad zbieraniem informacji, edukacja w temacie przetwornic zajęła mi już kilka miesięcy z przerwami przeplatanymi studiami IT.

Dwie cewki podpowiadają, że zastosowałeś dwufazowego synchronicznego bucka, nic więcej nie można wywnioskować z Twojego zdjęcia.
    Kwazor
    Poziom 31  
    Jeśli przejrzałeś dokumentację różnych przetwornic/sterowników ( ja też musiałem
    to dlaczego nic nie zbudowałeś ? By za pomocą eksperymentów nauczyć się ?
    Widzisz praktyka i teoria czasami nie idą w parze.
    Zresztą na pw podałem ci wartość dławika oraz jak można badać przetwornicę.
    Studiujesz ok i dobrze ja pracuje na 1 i 1/4 etatu i mam znajduję czas by zmagać się z materią.Tylko ja czytam i badam na stole nowe rozwiązania i wyciągam wnioski.
    A że zamiast usiąść o tematu z lutownicą to zadajesz te same pytania innym(miesiąc po podaniu ci na pw informacji). Nie ma "uniwersalnej" przetwornicy o czym sam już się przekonałem ( ty dopiero się przekonasz ). To nie jet tajemnica tylko dla chcącego nic trudnego.

A wiedza praktyczna którą uzyskasz przyda ci się i to bardzo.

A tak w międzyczasie powstał kolejny regulator z dodaną funkcją odcięcia obciążenia przy napięciu akumulatora niższym niż 11.3V.

Tak na koniec : Wychodzę z założenia że jeśli komuś się udało to czemu ma nie udać się mi ?( jeśli nie za 1 razem to za którymś kolejnym na pewno się uda )
    msiuel
    Spec od TV
    A jak w tym okresie (zimowym) wygląda "produkcja" energii elektrycznej przez wspomniane panele.

Pozdrawiam.
    SylwekK
    Poziom 31  
    Ja powiem... beznadziejnie :/ Słońca jak na lekarstwo cały czas zachmurzenie to i panele leżą odłogiem. W sumie dobrze, że chociaż raz na parę dni wyjdzie słońce to ubytek, który idzie na zasilanie sterownika nadzorującego awaryjne zasilanie mi zregeneruje. Tak to u mnie wygląda.
    Edek45
    Poziom 28  
    Witam, czy ktoś wie czy można zastosować przetwornice 24V/12V do ładowania akumulatorów 12V z paneli fotowoltaicznych o napięciu w punkcie mocy max ok. 30V.. Posiadam taką o dużej mocy, prąd wyjściowy 40A, napięcie wyjściowe 13,8V i można go zwiększyć do 14,5V. Napięcie wejściowe 24V. Przetwornica ma PWM na TL494, zabezpieczenia LM324 i LM358.
    Nie mam możliwości sprawdzenia, jeżeli ktoś byłby zainteresowany kupnem to mogę sprzedać, bo mam dwie, proszę pisać na PW.
    Dane techniczne http://www.google.pl/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s...K-cD7I_tv_5bqpu79RRvEdg&bvm=bv.86475890,d.bGQ
    http://www.conrad.pl/Przetwornica-samochodowa...-V,-40-A,-550-W.htm?websale8=conrad&pi=511533
    A to kilka zdjęć wnętrza przetwornicy Regulator MPPT do paneli cienkowarstwowych. Regulator MPPT do paneli cienkowarstwowych. Regulator MPPT do paneli cienkowarstwowych. Regulator MPPT do paneli cienkowarstwowych. Regulator MPPT do paneli cienkowarstwowych.
    morozaw
    Poziom 15  
    UP, co ma to wspólnego z panelami cienkowarstwowymi?
    Pewnie można, ale trzeba by ładować przez diodę o ile się nie mylę.
    Wygląda mi na dwufazowego bucka.
    Edek45
    Poziom 28  
    Ja piszę o panelach z mpp ok 30V, nie wysokonapięciowych. Przetwornica miała by być zamiast regulatora mppt. Zamiast robić od podstaw regulator mppt może by się dało przy niewielkich przeróbkach wykonać taki regulator na tej przetwornicy.
    morozaw
    Poziom 15  
    Jedyny pomysł jaki mam to zmusić tl494 do sterowania napięciem wyjściowym poprzez mikro procesor. Trzeba by rozgryźć schemat feedback. Bardziej ciekawi mnie czy bez większych przeróbek można przystosować ją na dużo wyższe napięcie wejściowe. Pewnie zasilanie tl494 i wzmacniaczy operacyjnych, klucze przetwornicy, kondensatory wejściowe. Bez schematu to tylko gdybanie.