Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Kuchenka elektryczna a port USB w komputerze

modem77 07 Jul 2014 13:10 1617 12
IGE-XAO
    modem77
    Level 8  
    Witam wszystkich serdecznie.

Mam nietypowy problem, zjawisko, a tym samym nie wiedziałem gdzie podpiąć temat czy do AGD czy tu.

Problem:

Podczas odpalania kuchenki elektrycznej gazowej w drugim pokoju jest uruchomiony PC, który wydaje dźwięki, jak byśmy podpinali - wypinali urządzenie, czyli charakterystyczny dźwięk. Już gniazdka zmieniłem, żeby nie był podłączony od strony kuchni i listwę kupiłem. I cały czas jest ten sam problem.

•Zasilacz w PC to Silentiumpc deus g1-500w 80br

• IGE-XAO
    safbot1st
    Level 43  
    Program HWmonitor pokazuje bzdury.
    Działania do podjęcia:
    -podłączenia urządz. usb pod inne porty usb w komputerze.
    -podmiana zasilacza komputerowego na inny.
    modem77 wrote:
    •Zasilacz w PC to Silentiumpc deus g1-500w 80br

bywają wadliwe modele.
    -sprawdzenie, czy instalacja elektryczna w mieszkaniu jest wykonana prawidłowo - pod kątem uziemienia - 3 bolec w gniazdku (wezwanie elektryka).
    -podłączenie komputera na innej fazie zasilania niż kuchenka.
    -zastosowanie ups.

ps. problem nie jest taki nietypowy. Niedawno był temat, gdzie forumowicz miał lampkę led bodajże i przy włączaniu/wyłączaniu jej był dźwięk.
    Jeśli sam dźwięk jet problemem można dźwięk wyłączyć - panel sterowania - > dźwięki, jednak istnieje zagrożenie dla sprzętu komp. ze strony kuchenki.

Dodano po 1 [minuty]:

ps2. kuchenka sama w sobie może działać wadliwie i zakłócać pracę sieci elektr. w mieszkaniu.
    Gruby__
    Level 16  
    Ale jaki sprzęt w tym momencie się podłącza/odłącza w menadżerze urządzeń?
  • IGE-XAO
    TyPeczek
    Level 23  
    Ewidentnie wina kuchenki (a najprawdopodobniej zapalarki do gazu). Obstawiam nawet, że zjawisko nie przenosi się przez sieć elektryczną, a w sposób indukowany. Spróbuj komputer przenieść do innego pokoju i sprawdź czy problem będzie się powtarzał. Jeśli tak, to najprawdopodobniej przenosi się przez sieć. Wtedy albo UPS, albo wymiana zasilacza, albo naprawa kuchenki.
    sosarek

Level 43  
    Powodem może być także niezbyt dobre połączenie przewodów w okolicach kuchenki, co w przypadku jej załączania generuje obciążenie i przeskok iskry.
    modem77
    Level 8  
    To że dziwek sie odzywa to mi nie przeszkadza .... ale obawiam sie o sprzęt .... na dysku juz bady sie pojawiły ..... Wiec zastanawiam sie co zrobić ..... UPS faktycznie by rozwiązał problem ?

Code: text
    Log in, to see the code

A jak to zrobić ? Cos więcej ? to juz w google poszukam.
    safbot1st
    Level 43  
    modem77 wrote:
    na dysku juz bady sie pojawiły .....

Wskazywałoby na problem z zasilaczem...
    Możesz wkleić screena z programu Crystal Disk Info - jeśli już w kwestii sprzętu to tym dyskiem należałoby się zająć.

modem77 wrote:
    -podłączenie komputera na innej fazie zasilania niż kuchenka.

A jak to zrobić ? Cos więcej ?

Masz 2 bezpieczniki przy liczniku - wyłącz 1 z nich i zobacz, które gniazdka ciągle działają.
    Tak samo zrób z 2gim z nich.
    No chyba, że całe mieszkanie na 1 fazie jest.

Dodano po 1 [minuty]:

modem77 wrote:
    UPS faktycznie by rozwiązał problem ?

Jest taka szansa, bo powinien on wyeliminować część zakłóceń z sieci.
    TyPeczek
    Level 23  
    Nie wiem, czy nie lepiej jednak jest rozwiązać problem samej kuchenki. A jak uszkodzi Ci inne urządzenia? Telewizor, modem WiFi, laptopa oraz mnóstwo innych urządzeń elektronicznych programowalnych.
    modem77
    Level 8  
    A jak uziemienie którego którego nie ma a podłączył bym bolec pod kaloryfer ? rozwiązało by problem ? :D

Co do PC to juz karta ujawniła artefakty, dobrze ze na gwarancji mam ...

safbot1st
    Level 43  
    modem77 wrote:
    A jak uziemienie którego którego nie ma a podłączył bym bolec pod kaloryfer ? rozwiązało by problem ? :D

Nawet nie pisz takich rzeczy na forum - tym powinien zająć się elektryk z uprawnieniami.
    Nie chcemy żadnych "kontuzji" wśród forumowiczów. Odradzam stanowczo.

Dysk na razie nie wykazał badsectorów, ale należy mu zrobić remap:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1550200.html

Dodano po 2 [minuty]:

Wykonaj przy okazji skan powierzchni MHDD.

modem77 wrote:
    Co do PC to juz karta ujawniła artefakty, dobrze ze na gwarancji mam ...

Spróbuj inne sterowniki - wklej screena z artami - zwiększ obroty wentylatora na karcie.

Uruchom OCCT i HWmonitor jednocześnie, po 10 minutach wklej screena z HWmonitor.
    Joker.
    Level 31  
    modem77 wrote:
    A jak uziemienie którego którego nie ma

Dlaczego podłączyłeś komputer do gniazda bez bolca?
    Ja również powtórzę to co wyżej napisano - wezwać elektryka, najlepiej ze sprzętem do pomiarów.
    Teraz sytuacja dosyć niebezpieczna ponieważ obudowa jest pod napięciem.
    Nie tak dawno była podobna sytuacja Link
    U ciebie stanie się to samo przy pierwszej okazji, a to co się teraz dzieje jest ostrzeżeniem żeby oszukać przeznaczenie :)
    modem77 wrote:
    podłączył bym bolec pod kaloryfer ? rozwiązało by problem ?

Niestety nie, też będzie źle. Zrobisz jeszcze gorzej. Tak się w ogóle nie robi. Instalacja ogrzewania będzie pod napięciem.
    rradek01
    Level 25  
    Po przeczytaniu wszystkich postow potwierdzam ze wezwanie elektryka jest konieczne, tylko dobrego takiego który zna sie na rzeczy a takich mało jest.
    Ten Twój zasilacz też dla mnie jest podejrzany.
    SILENTIUM PC to psełdo polsko - chińska firma robiąca szmelc, nastawiona na trzepanie kasy.
    TyPeczek
    Level 23  
    No bolec do zasilania komputera musi być. Są tam filtry zlokalizowane pomiędzy przewodami czynnymi a PE. Sporo by Ci pomogły w odkłóceniu zaburzeń od kuchni.