Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Szkolenia SEP
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kuchenka elektryczna a port USB w komputerze

07 Lip 2014 13:10 1506 12
  • Poziom 7  
    Witam wszystkich serdecznie.

Mam nietypowy problem, zjawisko, a tym samym nie wiedziałem gdzie podpiąć temat czy do AGD czy tu.

Problem:

Podczas odpalania kuchenki elektrycznej gazowej w drugim pokoju jest uruchomiony PC, który wydaje dźwięki, jak byśmy podpinali - wypinali urządzenie, czyli charakterystyczny dźwięk. Już gniazdka zmieniłem, żeby nie był podłączony od strony kuchni i listwę kupiłem. I cały czas jest ten sam problem.

•Zasilacz w PC to Silentiumpc deus g1-500w 80br

• Szkolenia SEP
  • Poziom 43  
    Program HWmonitor pokazuje bzdury.
    Działania do podjęcia:
    -podłączenia urządz. usb pod inne porty usb w komputerze.
    -podmiana zasilacza komputerowego na inny.
    modem77 napisał:
    •Zasilacz w PC to Silentiumpc deus g1-500w 80br

bywają wadliwe modele.
    -sprawdzenie, czy instalacja elektryczna w mieszkaniu jest wykonana prawidłowo - pod kątem uziemienia - 3 bolec w gniazdku (wezwanie elektryka).
    -podłączenie komputera na innej fazie zasilania niż kuchenka.
    -zastosowanie ups.

ps. problem nie jest taki nietypowy. Niedawno był temat, gdzie forumowicz miał lampkę led bodajże i przy włączaniu/wyłączaniu jej był dźwięk.
    Jeśli sam dźwięk jet problemem można dźwięk wyłączyć - panel sterowania - > dźwięki, jednak istnieje zagrożenie dla sprzętu komp. ze strony kuchenki.

Dodano po 1 [minuty]:

ps2. kuchenka sama w sobie może działać wadliwie i zakłócać pracę sieci elektr. w mieszkaniu.
  • Poziom 16  
    Ale jaki sprzęt w tym momencie się podłącza/odłącza w menadżerze urządzeń?
  • Poziom 23  
    Ewidentnie wina kuchenki (a najprawdopodobniej zapalarki do gazu). Obstawiam nawet, że zjawisko nie przenosi się przez sieć elektryczną, a w sposób indukowany. Spróbuj komputer przenieść do innego pokoju i sprawdź czy problem będzie się powtarzał. Jeśli tak, to najprawdopodobniej przenosi się przez sieć. Wtedy albo UPS, albo wymiana zasilacza, albo naprawa kuchenki.
  • Szkolenia SEP

• Poziom 43  
    Powodem może być także niezbyt dobre połączenie przewodów w okolicach kuchenki, co w przypadku jej załączania generuje obciążenie i przeskok iskry.
  • Poziom 7  
    To że dziwek sie odzywa to mi nie przeszkadza .... ale obawiam sie o sprzęt .... na dysku juz bady sie pojawiły ..... Wiec zastanawiam sie co zrobić ..... UPS faktycznie by rozwiązał problem ?

Kod: text
    Zaloguj się, aby zobaczyć kod

A jak to zrobić ? Cos więcej ? to juz w google poszukam.
  • Poziom 43  
    modem77 napisał:
    na dysku juz bady sie pojawiły .....

Wskazywałoby na problem z zasilaczem...
    Możesz wkleić screena z programu Crystal Disk Info - jeśli już w kwestii sprzętu to tym dyskiem należałoby się zająć.

modem77 napisał:
    -podłączenie komputera na innej fazie zasilania niż kuchenka.

A jak to zrobić ? Cos więcej ?

Masz 2 bezpieczniki przy liczniku - wyłącz 1 z nich i zobacz, które gniazdka ciągle działają.
    Tak samo zrób z 2gim z nich.
    No chyba, że całe mieszkanie na 1 fazie jest.

Dodano po 1 [minuty]:

modem77 napisał:
    UPS faktycznie by rozwiązał problem ?

Jest taka szansa, bo powinien on wyeliminować część zakłóceń z sieci.
  • Poziom 23  
    Nie wiem, czy nie lepiej jednak jest rozwiązać problem samej kuchenki. A jak uszkodzi Ci inne urządzenia? Telewizor, modem WiFi, laptopa oraz mnóstwo innych urządzeń elektronicznych programowalnych.
  • Poziom 7  
    A jak uziemienie którego którego nie ma a podłączył bym bolec pod kaloryfer ? rozwiązało by problem ? :D

Co do PC to juz karta ujawniła artefakty, dobrze ze na gwarancji mam ...

• Poziom 43  
    modem77 napisał:
    A jak uziemienie którego którego nie ma a podłączył bym bolec pod kaloryfer ? rozwiązało by problem ? :D

Nawet nie pisz takich rzeczy na forum - tym powinien zająć się elektryk z uprawnieniami.
    Nie chcemy żadnych "kontuzji" wśród forumowiczów. Odradzam stanowczo.

Dysk na razie nie wykazał badsectorów, ale należy mu zrobić remap:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1550200.html

Dodano po 2 [minuty]:

Wykonaj przy okazji skan powierzchni MHDD.

modem77 napisał:
    Co do PC to juz karta ujawniła artefakty, dobrze ze na gwarancji mam ...

Spróbuj inne sterowniki - wklej screena z artami - zwiększ obroty wentylatora na karcie.

Uruchom OCCT i HWmonitor jednocześnie, po 10 minutach wklej screena z HWmonitor.
  • Poziom 31  
    modem77 napisał:
    A jak uziemienie którego którego nie ma

Dlaczego podłączyłeś komputer do gniazda bez bolca?
    Ja również powtórzę to co wyżej napisano - wezwać elektryka, najlepiej ze sprzętem do pomiarów.
    Teraz sytuacja dosyć niebezpieczna ponieważ obudowa jest pod napięciem.
    Nie tak dawno była podobna sytuacja Link
    U ciebie stanie się to samo przy pierwszej okazji, a to co się teraz dzieje jest ostrzeżeniem żeby oszukać przeznaczenie :)
    modem77 napisał:
    podłączył bym bolec pod kaloryfer ? rozwiązało by problem ?

Niestety nie, też będzie źle. Zrobisz jeszcze gorzej. Tak się w ogóle nie robi. Instalacja ogrzewania będzie pod napięciem.
  • Poziom 25  
    Po przeczytaniu wszystkich postow potwierdzam ze wezwanie elektryka jest konieczne, tylko dobrego takiego który zna sie na rzeczy a takich mało jest.
    Ten Twój zasilacz też dla mnie jest podejrzany.
    SILENTIUM PC to psełdo polsko - chińska firma robiąca szmelc, nastawiona na trzepanie kasy.
  • Poziom 23  
    No bolec do zasilania komputera musi być. Są tam filtry zlokalizowane pomiędzy przewodami czynnymi a PE. Sporo by Ci pomogły w odkłóceniu zaburzeń od kuchni.