Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Volvo s40 1.9 TD 90km 1999r. - Nie działający aktuator turbiny + brak mocy.

07 Lip 2014 17:21 11586 15
  • Poziom 8  
    Witam.
    Od jakiegoś czasu czuję, że moje Volvo zupełnie straciło moc przy obrotach gdzie turbina powinna już dmuchać pełną parą. Sprawdziłem zawór LDA, gdyż to on, gdy "klęknie" sprawia, że sporo koni zdycha oraz przyjrzałem się działaniu sztangi aktuatora turbiny w czasie jazdy (zamontowałem kamerkę nad turbiną) i zauważyłem, że sztanga w ogóle nie pracuje, a starałem się utrzymywać obroty w zakresie 2000-3000rpm. i nie jechać wolniej niż 90km/h tam gdzie było to dozwolone.
    Klapka, którą otwiera sztanga otwiera się bez problemu (sprawdzone po zdjęciu sztangi).
    Dodam również, że rury idące do IC są miękkie, gdy robię przygazówkę, a po wyczepieniu dolnej rury z IC, wycieka z niej olej (niewiele ale jest)

Czy po tym co napisałem wynika jasno, że moją turbinę czeka tylko i wyłącznie regeneracja, czy wystarczy się zająć niesprawnym aktuatorem?

Czekam na odpowiedzi, pozdrawiam.
  • Poziom 10  
    W pierwszym etapie sprawdź czy masz dobre przewody od podciśnienia i czy w ogóle wytwarza się podciśnienie. A w drugim etapie to ściągnij przewód od turbiny i zobacz czy turbina się kręci i czy niema luzów albo połamanych łopatek. A na końcu szczelność układu dolotowego. Możesz mieć zapchany intercooler. Ja tak miałem w mojej audi A6 2.5 TDI
  • Poziom 8  
    @Dadi1032, " W pierwszym etapie sprawdź czy masz dobre przewody od podciśnienia i czy w ogóle wytwarza się podciśnienie."
    *Jak sprawdzić czy wytwarza się podciśnienie?

Co do stanu wirnika to jest bez zarzutu, posiada minimalny, ledwie wyczuwalny luz poprzeczny, wzdłużnego luzu nie ma, a łopatki są wszystkie na swoim miejscu.
    A jeżeli chodzi o zapchany intercooler to by czasem nie było tak, że jedna rura idąca do IC była by twardsza od drugiej? Bo odnośnie twardości tych rur to są jednakowo miękkie ;P
  • Poziom 10  
    Ściągnij przewód od gruszki przy turbo i przytkaj palcem albo językiem i zobacz czy zasysa powietrze. Co jeszcze mi przychodzi do głowy to mógłbyś odkręcić rure od wydechu zaraz za turbo i zobaczyć jak wtedy będzie się zachowywać samochód. Możesz mieć też zapchany katalizator oczywiście jeżeli go posiadasz.
  • Poziom 8  
    Mam rozumieć, że to będzie delikatne zasysanie, podobne do tego, po odłączeniu wężyka przy EGR.
    A jeżeli chodzi o katalizator to nie wycinałem go i wciąż jest na swoim miejscu.
  • Poziom 10  
    Tak jest to delikatne podciśnienie. Podciśnienie powinno wynosić od -0,7 do -0,9 bara.
  • Poziom 10  
    dadi1032 napisał:
    Tak jest to delikatne podciśnienie. Podciśnienie powinno wynosić od -0,7 do -0,9 bara.
    To możesz mieć zapchany katalizator i silnik nie ma pełnego wydechu i to też może być przyczyną braku mocy. Silnik wchodzi w tryb awaryjny. Jak zachowuje się silnik w czasie przyspieszania powyżej 2000RPM a jak na postoju czy wkręca się na obroty płynnie czy do pewnych obrotów i ma problem. I czy podlaczyłeś go pod komputer. Przyczyn braku mocy jest naprawde dużo.
  • Poziom 8  
    Silnik wchodząc w fazę przyspieszenia od 2000rpm robi to niechętnie, tak jak by coś go blokowało, generalnie rzecz biorąc słabo się wkręca w obroty.

Diagnostyka pod komputerem była robiona i nie wykazała błędów. Silnik nie wchodzi w tryb awaryjny.
    Odnośnie tego podciśnienia, o którym była mowa chwilę temu to odpinając wężyk przy gruszce nie ma zasysania powietrza, a wręcz na odwrót, powietrze jest wtłaczane do gruszki.
  • Poziom 10  
    To już masz prawdopodobnie przyczyne tam powinno być podciśnienie. Możesz sprawdzić także gruszke przez podłączenie przewodu i wciaganie powietrza przez usta i patrzenie jak dzwigienka się wychyla czyli wchodzi w gruszke. Zatkaj językiem przewód i zobacz czy gruszka trzyma ciśnienie. A później zobacz dokąd idzie przewód pod jaki zawór i spróbuj go podmienić na jakimś szrocie i zobacz czy dmucha czy wciąga powietrze. Gruszka przy turbo działa tak samo jak zawór EGR czyli potrzebuje podciśnienia. Pozdrawiam
  • Poziom 8  
    dadi1032 napisał:
    To już masz prawdopodobnie przyczyne tam powinno być podciśnienie. Możesz sprawdzić także gruszke przez podłączenie przewodu i wciaganie powietrza przez usta i patrzenie jak dzwigienka się wychyla czyli wchodzi w gruszke. Zatkaj językiem przewód i zobacz czy gruszka trzyma ciśnienie. A później zobacz dokąd idzie przewód pod jaki zawór i spróbuj go podmienić na jakimś szrocie i zobacz czy dmucha czy wciąga powietrze. Gruszka przy turbo działa tak samo jak zawór EGR czyli potrzebuje podciśnienia. Pozdrawiam

dadi1032 sprawdzałem gruszkę i jestem przekonany, że jesteś w błędzie z tym podciśnieniem. Sztanga ta nie ma prawa wchodzić w gruszkę, gdyż klapka którą steruje otwiera się w drugą stronę, czyli w stronę nadkola...
    Sztangą aktuatora przy użyciu siły można poruszać, ale nie wiem jakie ciśnienie wysuwa sztangę z aktuatora, gdyż nie mam kompresora z manometrem.
  • Poziom 10  
    Nie spotkałem się jeszcze żeby powietrze było dmuchane do gruszki. Robiłem już sporo samochodów z turbosprężarkami i wszystkie miały podciśnienie.Chyba że u ciebie jest inaczej. Pozdrawiam
  • Poziom 8  
    dadi1032 napisał:
    Nie spotkałem się jeszcze żeby powietrze było dmuchane do gruszki. Robiłem już sporo samochodów z turbosprężarkami i wszystkie miały podciśnienie.Chyba że u ciebie jest inaczej. Pozdrawiam

No cóż, ale tak czy inaczej dzięki za zainteresowanie się moim problemem.

W najbliższym czasie postaram się sprawdzić jakie ciśnienie zmusza aktuator do pracy i czy w ogóle będzie chciał pracować.

@EDIT. 10.07.2014r.

Sprawdziłem jakie ciśnienie otwiera gruszkę, było to 0,7bara maksymalne otwarcie przy 1.5bara.
    Wydaje mi się że to jest trochę za duże ciśnienie otwarcia, gdyż nie wiem ile "suszarka" garrett'a potrafi wydmuchać.
  • Poziom 10  
    I jak poradziłeś sobie z autem.
  • Specjalista grupy V.A.G.
    Ja też się jeszcze nie spotkałem z tym żeby turbina była sterowana ciśnieniem a nie podciśnieniem, chociaż jeszcze wszystkiego na tym świecie nie widziałem.
    W układach które zawsze widziałem to podciśnienie było podawane z vacupompy.
    Nie mam pojęcia skąd ma być u Ciebie brane ciśnienie i to tak duże by podniosła się maksymalnie sztanga.
    Dadi napisał że ma być tam delikatne podciśnienie -0,7, -0,9.
    Większej wartości niż -0,9 raczej nie osiągniesz.
    Sprawdź kolego jeszcze raz i zobacz dokąd idzie wężyk z zaworka który podaje zasilanie do gruszki.
  • Poziom 2  
    jeżeli mowa jest o silniku 1.9 DT a nie DTi to jak najbardziej gruszka przy turbie jest sterowana cisnieniem dmuchanym przez turbo.
    Podcisnieniem w tym silniku jest sterowany EGR i przyspieszacz obrotów na pompie(jak zminy i przy włączonej klimie)

PozdraVWiam