Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Odkurzacz Electrolux - Z 8225 Twin Clean - Spalony silnik

07 Lip 2014 20:56 2268 3
  • Poziom 10  
    Witam!

Odkurzacz electrolux twinclean z8225, podczas odkurzania (nie widziałem tego na oczy- siostra wzieła do garażu) podobno poszły dymy, i zaczeło śmierdzieć i się wyłączył.

Rzeczywiście smród z odkurzacza czyć duży, zacząłem go rozbierać i gdy już udało mi się do silnika dostać nie uszkadzając żadnego elementu, ujrzałem czarne uzwojenie wirnika które rzeczywiście wygląda na spalone. Czuć też że silnik jest źródłem smrodu. Elektronika do której podłączony jest silnik nie wygląda na spaloną (wszytskie elementy wizualnie całe, nic nie okopcone).

Znalazłem w internecie niby oryginalny silnik ale obawiam się że może być uszkodzona też elektronika. Odkurzacza po spaleniu w domu nie podłączałem już (bo wiem że jest spalony i nie chce go bardziej uszkodzić).

Pytanie:

Jaka jest szansa że oprócz silnika uszkodzona jest też elektronika ?
    Jak to ewentualnie sprawdzić żeby mieć już pewność? (silnik ma 3,8 Ω aktualnie)

Poszukuje też do niego jakiejś serwisówki bo bedzi mi go łatwiej złożyć potem, jeśli ktoś się podzieli - będe wdzięczny.

Licze na pomoc, pozdrawiam :)
  • Poziom 9  
    Kolego... To czy reszta elektroniki nie jest spalona to jest ciężko stwierdzić nie widząc sprzętu na oczy. Nie można tu mówić czy jest duża szansa czy mała. Musisz rozebrać resztę i kabel po kabelku posprawdzać czy jest sprawne :)
  • Specjalista AGD
    Albo w miejsce silnika podłączyć żarówkę i zobaczyć, czy działa i daje się regulować jasność jej świecenia.
  • Poziom 10  
    Temat stary, ale napiszę rozwiązanie problemu..

Za radą kolegów, podłączyłem żarówkę 100W, żarówka zaświeciła się płynnie zaświecała się i gasła wraz z używaniem włączaniem i wyłączaniem odkurzacza. Podmieniłem silnik, i wszystko działała do dzisiaj jak należy.
    Prawdopodobnie silnik się spalił z przyczyny kanały mocno zabrudzonych/ zabitych kanałów gładzią lub jakimiś innym bardzo drobnym materiałem.

Dziękuje za pomoc :)