Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pralka whirpool awe9629 nie włącza się

macikacz 07 Lip 2014 21:17 2286 7
  • #1 07 Lip 2014 21:17
    macikacz
    Poziom 8  

Witam,
    podczas prania pralka przestała działać. Nie podświetla się wyświetlacz programatora i nie działają blokady wsadu (jakby pralka była odłączona od zasilania). Pranie, na którym wystąpiła awaria było nastawione na 95 stopni (może to istotne ze względu na duży pobór prądu przy nagrzewaniu wody). Ma ktoś może pomysł co mogło się stać? Po zdjęciu panelu zauważyłem, że przed samym programatorem jest tylko filtr przeciwzakłóceniowy identyczny jak na załączonym zdjęciu.
    Pralka whirpool awe9629 nie włącza się
    Przed telefonem do serwisu chciałem sprawdzić czy sam filtr nie jest uszkodzony. Wie ktoś może co powinno być na wyjściu filtra? Z góry dzięki za informacje.

1 7
  • #2 07 Lip 2014 21:44
    night.wolf
    Poziom 10  

To najprostszy filtr RLC najlepiej weź multimetr i sprawdź na wyjściu filtra czy jest 230V, jeżeli nie masz miernika zawsze możesz na chwile zrobić obejście wtedy będzie wszystko jasne.
    Jednak ja obstawiałbym raczej grzałkę, zwarcie najprawdopodobniej upaliło ścieżki. Druga prawdopodobna przyczyna (dość czeste w whirpool) to zalewana kostka od silnika, niewielkie wycieki wręcz nie widoczne potrafią zrobić zwarcie upalając triak i wszystkie ścieżki po drodze, w zasadzie 99.9% tych programatorów bez większego trudu są do uratowania.
    Pozdrawiam i powodzenia.

Moderowany przez ROBSON33:

Proszę nie wypisywać bzdur, następną taką wypowiedź nagrodzę ostrzeżeniem :|

0
  • #3 07 Lip 2014 22:07
    ROBSON33
    Moderator AGD

Kolega night.wolf nie za bardzo wie o czym pisze, w tej pralce jest moduł Domino i nastąpiła dość częsta awaria modułu w bloku zasilania.
    Dobry Serwisant któremu nie jest obca elektronika bez problemu w krótkim czasie i ludzkich kosztach pralkę naprawi, a jak trafimy na tzw. wymieniacza to krzyknie że moduł do wymiany i naprawa nieopłacalna.

0
  • #4 07 Lip 2014 22:12
    macikacz
    Poziom 8  

Dzięki za odp. Czyli to nie może być usterka filtra? Mam multimetr i mogę go sprawdzić, ale nie wiem nawet, czy na wyjściu powinien być prąd zmienny czy stały ;)

0
  • #5 07 Lip 2014 22:13
    viiking
    Poziom 25  

Na wyjściu filtra jest takie samo napięcie jak i na wejściu, jeśli nie ma widocznych śladów przypaleń, stopionego tworzywa to filtr zostawiłbym w spokoju. Sprawdź czy moduł ma zasilanie, jeśli na przewodach zasilających jest napięcie to masz na 99% uwalony moduł.

0
  • #6 07 Lip 2014 22:14
    ROBSON33
    Moderator AGD

macikacz napisał:
    może być usterka filtra?

Nie, do naprawy jest moduł.

0
  • #7 07 Lip 2014 22:15
    macikacz
    Poziom 8  

Jeszcze raz dzięki za odp. Dam znać co powie serwisant.

0
  • #8 13 Lip 2014 16:39
    macikacz
    Poziom 8  

Koniec końcem znalazłem zestaw do naprawy (zestaw naprawczy WHIRLPOOL Electrolux LNK304PN) i obyło się bez serwisu. Pralka właśnie kończy pierwsze pranie po złożeniu :) Zestaw do kupienia w sklepach internetowych i zawiera kilka elementów, które trzeba przelutować. Lutowanie niestety z małymi problemami, ale to pewnie kwestia braku wprawy, chociaż jakieś dziwne tworzywo, którym zaklejona jest płytka nie ułatwia sprawy (temperatura topnienia powyżej temperatury topnienia cyny przez co bardzo trudno wyjąć stare elementy).

1