Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Fermax 3399 - Podłączenie domofonu Fermax

mania1651 07 Jul 2014 21:41 14043 19
 • #1
  mania1651
  Level 2  
  Witam . Mam problem ponieważ chciałam podłączyć domofon firmy Fermax 3399 mam 5 kabelków :
  1. Zielony
  2. Żółty
  3. Niebieski
  4. Czarny
  5. Brązowy ...

  Pomocy który to masa ? dodam że stykałam dwa kabelki czarny i brązowy i otwierało mi to drzwi na klatce schodowej . Nie wiem jak mam je podłączyć ....

  Numerki na płytce : 1,2,3,4,6

  Fermax 3399 - Podłączenie domofonu Fermax
 • #2
  suworow
  VIP Meritorious for electroda.pl
  Kolory nic nie znaczą. no chyba że chcemy sprawdzić jak to podłączone jest u sąsiada.
  O ile ten system to analog wielozyłowy to jeden z tych przewodów to masa. Najpierw pod mase podłaczyłbym czarny. Potem słuchawka do ucha i sprawdzamy po kolei pozostałe podłaczając pojedynczo je pod styk głosnika / słuchawki. O ile instalacja jest sprawna to usłyszymy odgłosy z zewnątrz. jak nie poszło z czarnym to próbujemy z brązowym.
  Jak nam się udało znaleźc głosnik to pozostawiamy wpięte głosnik i masę i szukany analogicznie jak poprzednio mikrofonu. ( wysyłamy kogoś na dół lub dmuchamy w słuchawkę) Pozostaje wywołąnie i otwieranie ale to chyba ogarniesz....
  Pozdrawiam
 • #3
  mania1651
  Level 2  
  Dziękuję za szybką odpowiedź tylko pytanie w który numerek na płytce mam wpiąć tą " masę " ?

  Dodano po 1 [minuty]:

  Dodam że sąsiad ma starszy domofon i całkiem inny model :(
 • #4
  suworow
  VIP Meritorious for electroda.pl
  Nie wiem, nie uczę się styków unoifonów ( tym bardziej mało popularnych) na pamięć. ale albo masz do niego instrukcję a jak nie to zapewne masz google. Na elektrodzie też pewnie znajdziesz rozpiskę fermaxa.
  Pozdrawiam
 • #5
  mania1651
  Level 2  
  Niestety nie mam instrukcji ani nie ma schematu podłączenia. W google wpisywałam schematy są ale nie pisze jakie kolorki od czego są ...
 • #6
  suworow
  VIP Meritorious for electroda.pl
  |Przeceniasz google, bo niby skąd ma wiedzieć jakie sygnały na jakich kolorach puścił instalator tego systemu. Ty miałaś poszukać instrukcji od unifonu z rozpiską co to jest 1, 2 itd. ja sobie do takowej zajrzałem i wyszło mi że 3 to masa a 6 to słuchawka. I od tego zaczynasz w/g opisu zamieszczonego wcześniej.
  Inna metoda to sprawdzasz u sąsiada jak jest podpiety domofon. Sciagasz instrukcje od tego domofonu i sprawdzasz po niej co znaczy dany kabelek. Sa nawet gotowe tabele zamienników może Ci podpasuje.
  https://obrazki.elektroda.pl/6831598500_1344544604.jpg
  Pozdrawiam
 • #7
  piotrb6
  Level 8  
  Odkopię trochę temat. Mam taki sam domofon ale ze ściany wychodzą 4 kable: czerwony,biały,niebieski i zielony. Jak to podłaczyć?
 • #8
  mayer2005
  Level 17  
  Hehe, z tymi kolorami panowie to dajecie czadu :D
  To pytanie w stylu "Widziałem wczoraj fajny czerwony samochód. Ktoś może wie jaka to marka? "

  Jeżeli masz 4 przewody to będzie to:
  - wywołanie
  - mikrofon
  - głosnik
  - masa

  Sterowanie elektrozaczepem będzie zrealizowane poprzez zwarcie masy z mikrofonem. Czyli jak będziesz zwierał któreś dwa kabelki a elektrozaczep będzie się otwierał, tzn, że znalazłeś masę i mikrofon. Teraz z tych dwóch kabelków musisz wyłonić masę (jeżeli masz woltomierz to on Ci "pokaże" gdzie masa- między mikrofonem a masą będzie napięcie ok 4-9V).
  Dalej jak już masz masę to postępujesz wg wskazówek kolegi suworowa.
 • #9
  zybex
  Helpful for users
  Inna metoda, to znalezienie "na słuch" najpierw żyły masy i słuchawkowej. Potem określenie żyły mikrofonu "na przedmuch" i to już wszystko. Gdy mamy określone trzy żyły to czwarta jest wywołaniem. Miernik jest pomocny ale niekonieczny.
  Najprostsza metoda, to podgląd podłączenia u sąsiada.
 • #10
  piotrb6
  Level 8  
  Jutro się za to wezmę i dam znać jak mi poszło. A co do zwarcie masy z mikrofonem to rozumiem że i tak każdy kabel trzeba włożyć z oddzielny styk na płytce czy oba razem do jednego. Aha i rozumiem że szukać tej masy głośnika itd przy takim stanie jak jest na pierwszym zdjęciu czy trzymać wciśnięty ten przycisk po lewej stronie bo normalnie to on jest wciśnięty przez słuchawkę?
 • #11
  zybex
  Helpful for users
  piotrb6 wrote:
  A co do zwarcie masy z mikrofonem to rozumiem że i tak każdy kabel trzeba włożyć z oddzielny styk na płytce czy oba razem do jednego.

  Oba razem do jednego styku nigdy. Masz zwierać kabelki ze sobą (maksymalnie dwa w jednym momencie) i w tym czasie sprawdzać czy zamek działa. To może być trudne dla jednej osoby.
  piotrb6 wrote:
  Aha i rozumiem że szukać tej masy głośnika itd przy takim stanie jak jest na pierwszym zdjęciu czy trzymać wciśnięty ten przycisk po lewej stronie bo normalnie to on jest wciśnięty przez słuchawkę?

  Tu akurat nie masz trzymać tego przycisku, który jest wciśnięty przez słuchawkę, bo ma być tak jakbyś słuchał rozmowy.
 • #12
  piotrb6
  Level 8  
  Dobra mam masę słuchawkę i głośnik tylko jak ostatni kabel wpinam w 4 która jest wywołaniem to jak wybieram z dołu nr mieszkania to od razu mi drzwi otwiera. A poza tym guzik który ma służyć do otwierania nie dotyka zworki w środku.
 • #14
  piotrb6
  Level 8  
  Ja u siebie się poddałem. Mam podłączone wszystkie kable tak jak powinny być i tak jak pisałem po naciśnięciu wywołania przy wejściu do klatki odrazu otwiera mi drzwi. Słychać wtedy też sygnał w mieszkaniu. Reszta działa dobrze czyli po podniesieniu słuchawki słychać rozmowę. Nie próbowałem jeszcze z tymi zworkami. Tylko nie do końca wiem jak powinny być ustawione sporo wywołanie jest poprzez zwarcie masy z mikrofonem czyli 2 i 3 a na tych zworkach nie ma takiego ustawienia.
 • #15
  andziabb
  Level 21  
  A próbował Pan zobaczyć u sąsiada jak jest podłączony unifon? Proszę chociaż zdjęcie zrobić słuchawki na zewnątrz i wewnątrz. To na prawdę ułatwi sprawę.

  Dodano po 3 [minuty]:

  W Fermaxie Loft 3399 jeśli ma pad podłączenie na 4 przewody musi mieć Pan założoną zworkę na wspólnej masie SW1 (mikrodon głośnik) i zmostkować zacisk 1 z 2
 • #16
  piotrb6
  Level 8  
  Zmostkowanie rozumiem włożyć kawałek drutu w styki 1 i 2 ale zworkę na SW1 jak zrobić?
 • #18
  piotrb6
  Level 8  
  No niestety pomimo zrobienia zworki między 1 i 2 i ustawienia zworki SW1 na U-wspólna masa dalej po naciśnięciu przycisku wywołania przy drzwiach wejściowych od razu mi je otwiera.
 • #19
  jasonx_87
  Level 10  
  Zakupiłem taki unifon. U siebie w starym unifonie Proel miałem tylko dwa przewody (biały i niebieski). Teraz nie mam pojęcia gdzie oba podłączyć i jak ustawić te zworki SW1 i SW2. Mógłbym prosić o pomoc?
 • #20
  Ircys
  Intercoms specialist
  Skoro w starym unifonie były tylko 2 przewody tzn., że był cyfrowy (najprawdopodobniej PC255), a kupiłeś unifon analogowy, więc niewłaściwy. Czary-mary ze zworkami i podłączeniami nic tu nie pomogą - trzeba kupić unifon pasujący do Twojego systemu.

  Pozdrawiam