Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

ATinny AVT 2992 unisterownik

andsol 07 Lip 2014 23:26 3252 13
  • #1 07 Lip 2014 23:26
    andsol
    Poziom 8  

Posiadam dwa moduły AVT 2992 tzw. unisterownik i jeden moduł wykonawczy z triakami AVT 1679. Jestem początkujący i nie wiem czy na tej bazie da się zrobić sterowanie żyrandola z wentylatorem. żyrandol normalnie ma 4 niezależnie włączane żarówki i wentylator sterowany przełącznikiem z czterema pozycjami (wyłączone, wolne obroty, średnie i szybkie). O ile nie widzę problemu ze sterowaniem żarówkami to nie wiem jak rozwiązać sterowanie wentylatorem. AVT 2992 musiał by być tak zaprogramowany by przełączać zasilanie pomiędzy trzema wejściami na silniku i pozycją wyłączone przy czym nie może jednocześnie pojawić się napięcie na dwóch wejściach silnika. Czy istnieje jakiś gotowy wsad do takiego zaprogramowania AVT 2992?.

Poniżej wklejam schemat jak bym chciał to połączyć - kolor zielony to istniejąca instalacja żyrandola - czerwony moje zmiany.

Proszę o pomoc i ocenę czy da się to zrobić tak jak na schemacie.

Nie mogę również znaleźć ponoć dostępnego na Elportalu plików wsadowych np. dekodera kodu RC-5 a co najważniejsze programu "unisterownik RC5" jesli ktoś posiada link albo plik :)

1 13
  • #2 08 Lip 2014 07:38
    mickpr
    Poziom 39  

Odpowiedz jeszcze na jedno pytanie - jaki silnik jest w tym wentylatorze - bo to istotne.
    Czy nie jest to czasem silnik indukcyjny z odczepami (bez komutatora), jaki często stosuje się w wentylatorach?

0
  • #3 08 Lip 2014 09:31
    andsol
    Poziom 8  

muszę rozkręcić żyrandol i zerknąć bo szczerze mówiąc nie wiem schemat wziąłem z instrukcji i lekko go zmodyfikowałem (niezależne włączanie żarówek - oryginalnie jest jedna lub trzy). W samej instrukcji nic nie ma na temat rodzaju silnika jest tylko tak jak na zamieszczonym rysunku jeden przewód masowy i 3 sterujące prędkościami obrotowymi

0
  • #4 09 Lip 2014 21:50
    andsol
    Poziom 8  

Zamieszczam poniżej rysunek połaczeń jakie są oryginalnie w żyrandolu. Po samym wygladzie silnika trudno mi ocenić czy jest to silnik indukcyjny. Nie wiem czy się mylę ale chyba tak. Rysując poprzedni schemat zapomniałem o jednej funkcji (zmiana kierunku obrotów) gdyż sporadycznie z niej korzystałem. W sumie zostaje jeden wolny kanał (w AVT-1) wię chyba można go wykorzystać np. do sterowania przekaźnikiem realizującym funkcję przełącznika P1.

Z góry dziękuje za pomoc, a przede wszystkim za zainteresowanie problemem/

Pozdrawiam

andsol

0
  • #5 10 Lip 2014 03:57
    emarcus
    Poziom 35  

andsol napisał:
    Po samym wygladzie silnika trudno mi ocenić czy jest to silnik indukcyjny. Nie wiem czy się mylę ale chyba tak.

Nie, Nie mylisz się. Jest to istotnie silnik indukcyjny o odwrotnej od standardowej mechanicznej budowie. Stojan jest wewnątrz a obudowa zewnętrzna stanowi wirnik.
    Dla twojego projektu sprawa komplikuje się gdyż zmiana/przełączanie prędkości obrotowej nie jest regulowana odczepami uzwojena silnika, ale kombinowanym włączaniem do zasilania i kondensatorów w obwód jednego z uzwojeń. Cały trick jest w tym pociąganym na sznurku wyłączniku(!)
    Jest kilka różnych rozwiązań elektrycznych napędów tych wentylatorów. Z twojeg opisu, byc może że ten diagram poniżej pasowałby do tego urządzenia. Wymaga weryfikacji....
    Naturalnie wartości kondensatorów będą inne (inna konstrukcja inne naięcie i moc)

Jeżeli twój went. jest o podobnej konstrukcji to twój projekt z płytką wykonawczą AVT 1679 wymagałby korekty dla emulacji mechanicznego przełącznika wg. aktualnego i sprawdzonego działana połączeń.
    Do tego nie musisz rozbierac silnika.
    Możesz byc pewny że w środku są tylko dwa uzwojenia i wyprowadzone po dwa przewody od nich...; kiedyś w takim wymieniałem łożyska.

Cytat:

Rysując poprzedni schemat zapomniałem o jednej funkcji (zmiana kierunku obrotów) gdyż sporadycznie z niej korzystałem. W sumie zostaje jeden wolny kanał (w AVT-1) wię chyba można go wykorzystać np. do sterowania przekaźnikiem realizującym funkcję przełącznika P1.

Tak możesz to zrobic stosując przekaźnik typu DPDT (6 styków).

e marcus

0
  • #6 10 Lip 2014 11:41
    andsol
    Poziom 8  

Co dokładnie powinienem sprawdzić w tym przełączniku?

0
  • #7 10 Lip 2014 13:38
    mickpr
    Poziom 39  

Ja bym nie ingerował w sam silnik i przełączniki. Zamiast tego zrobił bym sterownik na bazie U2008b i z niego sterował wentylatorem.
    Ostatnio taki zrobiłem dla wentylatora z silnikiem indukcyjnym 230V (podobny do tego http://serwis.avt.pl/manuals/AVT1613.pdf ).
    Trzeba by zrealizować sterowanie w oparciu o jakiś potencjometr cyfrowy (aby dało się nim sterować z MCU). Jeśli sterowanie ma być w stylu : 2 prędkości - wystarczy przekaźnik + parę rezystorów).
    Resztę żarówek sterować można normalnie przez triaki.
    Do tego odbiornik RC5 (skoro już mamy MCU) - i mamy sterowanie całości z pilota :)

0
  • #8 10 Lip 2014 19:23
    andsol
    Poziom 8  

Wszystko fajnie tylko tak jak na poczatku zaznaczyłem w tej dziedzinie stawiam pierwsze kroki. Oczywiscie było by znacznie wygodniej regulować płynnie predkosc silnika ale niestety sam nie jestem w stanie zaprojektowac takiego układu

Dodano po 34 [minuty]:

Na przełaczniku jest opis
    KTF 308A
    Max. 3A - 250V AC
    Max 6A - 125V AC

Poszczególne położenia realizują połączenia

I - L-3-2-1 (wszystkie styki zwarte)
    II - L-3-2
    III - L-3-1
    IV - L-2-1

0
  • #9 10 Lip 2014 19:42
    emarcus
    Poziom 35  

andsol napisał:
    Co dokładnie powinienem sprawdzić w tym przełączniku?

W przełączniku nic nie potrzebujesz sprawdzac - musiałbyś go rozebrac(!!!). a to jest równoznaczne z jego zniszczeniem. Sprawdzasz czy faktycznie ten 'znaleziony' sekwencyjny patern odpowiada pozycjom przełącznika wbudowanego do ventylatora; od tego będzie zależało sporządzenie poprawnego schematu podłączeń do płytki wykonawczej z triakami, a także do tej sekwencji dopasujesz program processora.
    Dla ułatwienia zadania, podam ci bardziej przejżysty uklad połączeń elektrycznych z wnętrzem przełącznika.

Mam nadzieję że z pozostałą częścią nie będzie problemu.
    Do załączenia i kontroli obrotami silnika wystarczą tylko dwa wyjścia z processora, + jedno wyjście dla przełącznika L/P (przekaźnik); pozostałe wyjścia możesz wykorzysta do załączania świateł w dowolnej konfiguracji.

e marcus

0
  • #10 10 Lip 2014 21:31
    andsol
    Poziom 8  

Wygląda na to, że się zgadzają są dokładnie takie: jak na tym schemacie

Zwarte L, 1, 2 - wyłączony
    zwarte L,1,2,3 - szybkie obroty
    zwarte L,2,3 - średnie obroty
    zwarte L,1,3 - wolne obroty

Zastanawiam się czy np. czy tak jak zasugeował to wyżej kolega nie dało by się wdrozyć rozwiązania z płynna regulacją obrotów.

0
  • #11 14 Lip 2014 15:52
    emarcus
    Poziom 35  

andsol napisał:
    :( i temat stanał w miejscu

Ty przecież jesteś autorem ('właścicielem') tematu i ty nadajesz bieg projektu.
    Otrzymałeś dostateczną ilośc informacji aby w możliwie prosty i reletywnie 'tani' sposób dokończyc zamierzony projekt; co jeszcze chcesz (?)...
    Cytat:

czy tak jak zasugeował to wyżej kolega nie dało by się wdrozyć rozwiązania z płynna regulacją obrotów.

"Dało by się"....., tylko po co?...

- ile stopni regulacji byś potrzebował? 256; 1024 czy też 65k?
    Jaka może byc praktyczna różnica w obrotach 180 zamiast 187 czy nawet powiedzmy 211?
    Wbrew pozorom; w świecie cyfrowym nie możesz rozpatrywac regulacji obrotów w pojęciu czysto analolgowym (bezstopniowym).
    Mam u siebie w domu zamontowane take (podobne może) ventylatory i rzadko zachodzi potrzeba zmiany prędkości; a jeżeli już się to wykorzystuje, to te 3 wbudowane w pełni pokrywają wszelkie wymogi.

e markus

0
  • #12 14 Lip 2014 22:42
    andsol
    Poziom 8  

owszem masz rację z tymi obrotami i nie ma co kombinować.
    Tak jak zaznaczyłem na wstepie jestem poczatkujący.
    Nie wiem jak zaprogramować moduł unisterownika, ten odpowiedzialny za pracę wentylatora

0
  • #13 15 Lip 2014 17:07
    emarcus
    Poziom 35  

andsol napisał:
    owszem masz rację z tymi obrotami i nie ma co kombinować.
    Tak jak zaznaczyłem na wstepie jestem poczatkujący.
    Nie wiem jak zaprogramować moduł unisterownika, ten odpowiedzialny za pracę wentylatora

Prawdopodobnie strona oferująca sprzedaż sprzętu (unisterownik) ma w uzupełnieniu jakiś równie 'uniwersalny' program (gotowy wsad w formacie *.hex), którym należałoby zaprogramowac processor Attiny13.
    Jest ogólna zasada że produkty universalne należy traktowac jako produkty zastępcze (czyt. na ogół bezużyteczne), mające zbyt dużo dodatkowych elementów najczęściej nie wykorzystywanych(!), a zajmujących miejsce i podnoszące koszt.
    Dobre dla procesu nauki i testów.
    Nawet i dla nauki Attiny13 ma dośc ograniczone możliwości dla szerszego i elastycznego zakresu programowania (zbyt mało ramu).
    W twoim projekcie take dwie płytki sterowników, (gdzie nawet jedna by wystarczyła) nie bardzo mają trafne zastosowanie.
    Praktycznie nie jest ci do niczego potrzebny układ ULN2803 i towarzyszące 4 diody LED z rezystorami, (co najmniej 40% obszaru płytki).
    Czy możesz go pominąc ? - NIE!
    Dostępne cztery porty wyjściowe (PB.0 ...do PB.3) mogą z powodzeniem kontrolowac 12 elementów wykonawczych (układów z optocouplerami i triakami); - wymagany jest odpowiedni program i kombinacja podłączeń.
    PB.4 jest portem wejściowym dla TSOP akceptujący dowolną ilośc kodowanych instrukcji pilotem IR.
    Niekiedy (zazwyczaj) taniej i prościej jest tworzyc cały układ od początku, dedykowany wyłącznie do konkretnego zadania włącznie z programem dla tego projektu, tymbardziej że nie masz dostępu do programu źródłowego a jedynie do już skompilowanego pliku (hex), którego nie wyedytujesz do własnych potrzeb.

e marcus

0
  • #14 13 Gru 2015 17:41
    tales
    Poziom 1  

Materiały do unisterownika są dostępne na //elportal.pl/materialy-dodatkowe/
    Należy znaleźć EDW 11/2011 i kliknąć na unisterownik cz1 a w następnych wydaniach EDW dalsze części. Jest tam też program na PC.

0