Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kabel 2-żyłowy do przedłużacza?

08 Lip 2014 00:26 5517 5
  • Poziom 1  
    Witam wszystkich i z góry przepraszam jeśli pytania, które zadam, będą zbyt proste - jestem zupełnym laikiem.
    Jestem grafikiem, wynajmuję mieszkanie które służy mi również za biuro podczas spotkań z klientami. Dużym minusem tego mieszkania jest kiepski rozkład gniazdek elektrycznych - na jeden pokój przypada zwykle tylko jedno gniazdko, z którego zasilam wszystkie potrzebne urządzenia (komputer, monitory, lampy, tv itd.).
    Jako, że nie mam zbyt wielu mebli, całość wygląda bardzo nieestetycznie i trochę straszy mi klientów - ciągnę przedłużacze z jednego gniazdka przez całą długość pokoju np. do przeciwległej ściany. Mieszkanie nie jest moje, tylko je wynajmuję, a właścicielka nie zgadza się na żadne remonty ani kucie ścian.

Znalazłam w internecie kolorowe kable w oplocie, np. takie: bylight.pl/sklep/2-przewody-kolorowe-kolorowe-kable/kabel-blekitny/

Wszystkie takie kable, które udało mi się znaleźć, są dwużyłowe. Szukałam chyba wszędzie, ale nie udało mi się znaleźć 3-żyłowych.
    I tu moje pytanie - czy mogę bezpiecznie użyć takiego 2-żyłowego kabla zamiast oryginalnego kabla w przedłużaczu? O ile wiem kable w przedłużaczach są zwykle 3-żyłowe, ale czy jest to duża różnica?
    Z jednego takiego przedłużacza chciałabym zasilać np. tv i dekoder, z drugiego komputer i dwa monitory. Czy dwużyłowy kabel jest w stanie zasilić tego typu sprzęt a jeśli nie, jakie jest ryzyko?

Z góry dziękuję za odpowiedzi.
  • Poziom 13  
    Nie możesz kolego użyć przewodu dwużyłowego ponieważ jest to nie zgodne z przepisami i może dojść do tragedii poprzez porażenie elektryczne.
  • Poziom 11  
    Przedłużacz powinien mieć trzy przewody w kablu. Prądowy, Neutralny, i Ochronny PE. Brak przewodu ochronnego, to brak uziemienia, co wiąże się z ryzykiem porażenia.
    Ponadto ważny jest przekrój przewodu. Ja bym użył min 1.5mm2.
  • R.I.P. Zasłużony dla elektroda
    ola z opola napisał:
    Z jednego takiego przedłużacza chciałabym zasilać np. tv i dekoder, z drugiego komputer i dwa monitory. Czy dwużyłowy kabel jest w stanie zasilić tego typu sprzęt a jeśli nie, jakie jest ryzyko?

W szkole nie uczą- a szkoda, że urządzenie które posiada kabel przyłączeniowy 3x i wtyczkę na kołek ochronny gniazda, musi być przyłączony do gniazda (również przedłużacza) z czynnym- podłączonym kołkiem ochronnym. To dyskwalifikuje wszelkie przedłużacze "2 żyłowe", które dedykowane są do odbiorników wykonanych w II klasie ochronności.
    Praktyka podpowiada, że przedłużacz powinien być solidny- odpowiednia izolacja (zabezpieczenie przed uszkodzeniem mechanicznym) oraz dobrej jakości wtyczka/ gniazdo, niekoniecznie podkreślające charakter Twojego wnętrza z ich nowoczesną wersją nawiązującą do kabli z minionej epoki...

georgeporge napisał:
    Ja bym użył min 1.5mm2.

A ja, jeśli nie znam mocy przyłączonych odbiorników, zabezpieczenia obwodu oraz długości przedłużacza, nie wysuwam tak daleko idących wniosków!
  • Poziom 29  
    Przewodu 1,5 mm to można użyć do podłączenia lampki, to co zamieściłeś nawet koło KABLA nie leżało, podejrzewam przekrój 2x0,5, bo opisu nie widzę.

Jeśli przeszkadza ci kolor przewodu, to go pomaluj, a nie wymieniaj na byle co.

Nie masz możliwości np. w listwach przy podłodze położyć przewodów?

Co do porażenia i 3-ego przewodu, może być tak, że po prostu w przypadku przebicia Ciebie nie popieści, ale twoje urządzenia szlag trafi, jak na obudowie pojawi się napięcie 230V.
    Warto ryzykować?
  • Poziom 11  
    georgeporge napisał:
    Ja bym użył min 1.5mm2.

zapomniałem, że w polskich wtyczkach nie ma bezpiecznika.