Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Napięcie na uziemieniu - dziwny objaw

Alberto_Eco 08 Lip 2014 10:45 3309 23
  • #1 08 Lip 2014 10:45
    Alberto_Eco
    Poziom 8  

Witajcie,

Mam dziwny problem, ale zacznę od opisu sytuacji od początku.

Kupiłem niedawno mieszkanie (tak, tak, wiem - 30 lat katorgi przede mną :D ). Mieszkanie w stanie ruiny do wykończenia (rynek wtórny, 73 rok). Między innymi instalacja elektryczna wołająca o pomstę do nieba.

Do lokalu dochodzi stara instalacja dwuprzewodowa => licznik => bezpieczniki, czyli standard. Wywaliłem starą skrzynkę z bezp. topikowymi i wstawiłem nowoczesne automaty.

Oczywiście położyłem nowe kable w mieszkaniu przy okazji rozwalania wszystkiego (nie życzę nikomu bruzdowania w żel-becie, znanym jako wielka płyta - trzy młoty udarowe poległy na tym :D ). Wszędzie do gniazd doprowadzone są przewody 3x2,5 mmkw.

Problem jest w kuchni. Mianowicie gniazda na jednej ścianie są połączone w puszce i idą do skrzynki z bezpiecznikami. Gniazda na drugiej ścianie są połączone równolegle, a przewód od pierwszego idzie bezpośrednio do skrzynki z bezpiecznikami. W skrzynce kable fazy i zero (brąz i niebieski) są podłączone, a uziemienie (żółto-zielony) wisi niepodłączony (w przyszłym roku będzie instalacja budynku wymieniana, więc warto było już je przygotować).

Problem polega na tym, że mając podłączone urządzenie tam, gdzie gniazda są szeregowo podłączone - zmywarka orzeźwiła mnie prądem z obudowy. Lodówka nota-bene też 'świeci' ;)

Co dziwne - jak podłączę je do dowolnego innego gniazda (na innym obwodzie) - problemu nie ma. A w całym mieszkaniu są kable trójprzewodowe i uziemienie tak samo wisi luzem.

Jak podłączę dowolne urządzenie trójprzewodowe do tego jednego obwodu - na bolcu pojawia się napięcie i orzeźwia jak sprite z lodówki. Jak podłączę dwuprzewodowe urządzenie - jest ok. Jak nic nie jest podłączone - też jest ok.

Jakieś porady?

Przeszło mi przez głowę, żeby zrobić zworę między uziemieniem, a zerem, ale to jest bardziej doraźne rozwiązanie. Szczególnie, że problem występuje tylko na jednym obwodzie. Dodam, że kabel jest nieprzerwany, ale leży pod terakotą, więc nie wchodzi w grę jego wymiana :D

[P.S.] Nie jestem elektrykiem, a jednie gościem mającym odrobinę większą wiedzę, niż przeciętna blondynka :P

• #2 08 Lip 2014 10:49
    agrest161
    Poziom 10  

Sprawdź czy na bolcu nie ma przypadkiem Fazy

• #3 08 Lip 2014 10:58
    Alberto_Eco
    Poziom 8  

jak nic nie jest podłączone, to faza jest tylko na brązowym przewodzie, czyli prawidłowo. Jak podłączę cokolwiek trójprzewodowego to faza pojawia się na uziemieniu.

Ale tylko na tym jednym obwodzie.

Dodano po 1 [minuty]:

urządzenia są nowe i nie były jeszcze używane. Poza tym są sprawne, bo po podłączeniu odkurzacza, laptopa i innych rzeczy - jest tak samo.

Poza tym podłączając te urządzenia pod gniazdo na innym obwodzie (nawet na przedłużaczu) tego efektu nie ma.

• #4 08 Lip 2014 11:06
    kępes12
    Poziom 9  

może gdzieś masz przerwany fabrycznie kabel
    też tak miałem

• #5 08 Lip 2014 11:09
    brofran
    Poziom 36  

Wszystko wskazuje na to że bolec nie jest połączony z przewodem neutralnym (zerowym).

• #6 08 Lip 2014 11:10
    Alberto_Eco
    Poziom 8  

ale jak przerwany, który? jakby był przerwany, to raczej by wcale nie działało, albo po prostu by nie było prądu...?

Dodano po 44 [sekundy]:

brofran - no bo nie jest. A musi być? Jeśli tak, to zaraz po pracy biorę się za robienie zworek :D

• #7 08 Lip 2014 11:13
    D214d3k
    Poziom 38  

Podłącz przez przedłużacz bez bolca wtyczkę raz w jedną stronę raz w drugą i sprawdź neonówką. Wielu "specjalistów" będzie się zarzekało, że nie ma znaczenia gdzie w gniazdku jest faza bo nie ma normy na to ale literatura fachowa i starzy specjaliści, egzaminatorzy SEP, nauczyciele praktycznej nauki zawodu twierdzą co innego. Od strony wtyczki jeśli bolec jest u góry neutralny powinien być po prawej
    Jeśli zadziała to zepnij gniazdo z wtyczką paskiem zaciskowym żeby ktoś nieświadomy nie po przepinał.
    PS mam pralkę która od nowości toleruje tylko fazę po lewej stronie jeśli faza jest po drugiej "świeci" na bębnie.

Moderowany przez kkas12:

3.1.11. Zabronione jest publikowanie wpisów nie zawierających merytorycznej treści, zawierających szkodliwe porady, porady nie będące próbą rozwiązania problemu oraz publikowanie identycznych wpisów następujących po sobie lub powtarzających informacje ujęte w toku dyskusji.

Ostrzeżenie nr 2.

• #8 08 Lip 2014 11:18
    Alberto_Eco
    Poziom 8  

Dzięki - sprawdzę, aczkolwiek będzie kłopot, bo mam dwa gniazda podwójne, a cztery urządzenia do podłączenia (lodówka, zmywarka, piekarnik i płyta gazowa). nie da się wszystkich tak samo podłączyć ;)

A o wypięcie się nie obawiam, bo to gniazda pod szafkami w kuchni, docelowo zasłonięte cokołem ;)

• #9 08 Lip 2014 11:27
    retrofood
    Moderator- Elektryka Instalacje i Sieci

D214d3k napisał:

PS mam pralkę która od nowości toleruje tylko fazę po lewej stronie jeśli faza jest po drugiej "świeci" na bębnie.

To może w końcu doprowadziłbyś instalację do ładu, a nie udzielasz przedszkolnych porad?

Alberto_Eco napisał:
    Dzięki - sprawdzę, aczkolwiek będzie kłopot, bo mam dwa gniazda podwójne, a cztery urządzenia do podłączenia (lodówka, zmywarka, piekarnik i płyta gazowa). nie da się wszystkich tak samo podłączyć ;)

Ty przeczytałeś to co piszesz? Chcesz z z jednego obwodu pobierać ok. 10 kW mocy?

• #10 08 Lip 2014 11:43
    Alberto_Eco
    Poziom 8  

retrofood napisał:
    Ty przeczytałeś to co piszesz? Chcesz z z jednego obwodu pobierać ok. 10 kW mocy?

Mocowo nie ma problemu. Wszystko zostało dokładnie policzone. Instalacja jest przygotowana do obciążania max 3 KW, ale nie wiem co bym musiał zrobić, żeby tyle wyciągnąć. Biorąc pod uwagę, że płyta pobiera może 0,5A na zapalarkę do gazu i czujnik przeciwwypływowy, Lodówka ma 40W, Zmywarka 45W, piekarnik trochę więcej... Sumie jednego KW nie przekroczę nawet...

D214d3k napisał:
    Zadr? pewno chodzi o uszkodzenia kabla i związane z tym przepięcia.

to raczej by świeciło, niezależnie od podłączenia urządzenia...

brofran napisał:
    Wszystko wskazuje na to że bolec nie jest połączony z przewodem neutralnym ( zerowym ).

to mi daje najwięcej do myślenia i dziś zrobię zworę i zobaczę, czy pomogło, czy wywali bezpiecznik :P

• #11 08 Lip 2014 11:44
    serwisor
    Poziom 29  

W jakim układzie pracuje twoja instalacja?
    A do jakiego jest podłączona, jeśli wykonałeś instalację 3-przewodową, a PE zostawiłeś spięty razem, ale w powietrzu, to nie dziw, że jeśli któreś urządzenie ma jakieś przebicie, to pojawia się ono na pozostałych, skoro mają kontakt z bolcem ochronnym.

Czy instalacja to TN-C?

• #12 08 Lip 2014 11:48
    retrofood

Alberto_Eco napisał:
    retrofood napisał:

Mocowo nie ma problemu. Wszystko zostało dokładnie policzone. Instalacja jest przygotowana do obciążania max 3 KW, ale nie wiem co bym musiał zrobić, żeby tyle wyciągnąć. Biorąc pod uwagę, że płyta pobiera może 0,5A na zapalarkę do gazu i czujnik przeciwwypływowy, Lodówka ma 40W, Zmywarka 45W, piekarnik trochę więcej... Sumie jednego KW nie przekroczę nawet...

Jeśli możesz, to podaj marki tych urządzeń, chyba Nobel się szykuje. Zmywarka 45W, no, no, no... Czegoś takiego jeszcze nie widziałem.

• #13 08 Lip 2014 11:55
    Alberto_Eco
    Poziom 8  

Instalacja do lokalu to dwa przewody (faza, N). W lokalu to trzy (faza, N, a PE nie podłączone).

Żadne urządzenie nie ma przebicia ;)

Instalacja TN-C.

Dodano po 5 [minuty]:

retrofood napisał:
    Jeśli możesz, to podaj marki tych urządzeń, chyba Nobel się szykuje. Zmywarka 45W, no, no, no... Czegoś takiego jeszcze nie widziałem.

a proncie bardzo:
    Zmywarka: BEKO DIN 5932
    Lodówka: BEKO BCH 130000
    Piekarnik: BEKO OIM 25901
    Płyta: AMICA PGCZ6411

;)

Oczywiście pobór prądu jest wartością uśrednioną na rok. Rzeczywisty pobór może być większy, ale jak pisałem - sumarycznie urządzenia nie wezmą więcej, niż 1 KW.

• #14 08 Lip 2014 11:59
    scalok
    Poziom 30  

retrofood napisał:

Też mnie to ciekawi.

• #15 08 Lip 2014 11:59
    PiotrPitucha
    Poziom 32  

Witam
    Skoro uziemienie wisi a Ty włączasz urządzenia przystosowane do sieci z uziemieniem to prawdopodobne jest że na ich wejściu są wpięte jakieś filtry połączone w urządzeniu z zasilania na masę.
    W ten sposób robi Ci się dzielnik z kondensatorów filtra i masz na bolcu 115V bo masa wisi w powietrzu i napięcie to przeniesie Ci się na wszystkie bolce uziemiające w tym obwodzie.
    Jak wyłączysz obciążenie to napięcie z bolców zniknie.
    Pozdrawiam

• #16 08 Lip 2014 12:04
    retrofood

Alberto_Eco napisał:

a proncie bardzo:
    Zmywarka: BEKO DIN 5932
    Lodówka: BEKO BCH 130000
    Piekarnik: BEKO OIM 25901
    Płyta: AMICA PGCZ6411

;)

Oczywiście pobór prądu jest wartością uśrednioną na rok. Rzeczywisty pobór może być większy, ale jak pisałem - sumarycznie urządzenia nie wezmą więcej, niż 1 KW.

Tia... Na razie znalazłem piekarnik. Moc grzałek 3,1 kW. Danych zmywarki nie ma nawet na stronie producenta, ale podobne mają moc ok. 2 kW, czyli realnie już, obciążenie może dochodzić do 6 kW. Kuchenka rzeczywiście jest gazowa.

• #17 08 Lip 2014 12:12
    serwisor
    Poziom 29  

Alberto_Eco napisał:
    Oczywiście pobór prądu jest wartością uśrednioną na rok

To pochrzaniłeś jednostki, wartość poboru energii to kWh a nie W, w twoim przypadku.
    Nie jest to moc przyłączeniowa urządzeń, a właśnie ilość rocznie pobieranej energii.

Mylisz pojęcia.

Dawną instalację miałeś zerowaną, czyli N połączony przez bolec do jednego ze styków w gnieździe.

Na chwilę obecną, według mnie, jedyne co pozostaje, to wykonać zerowanie przez PE do szyny N-a.
    Alberto_Eco napisał:
    [P.S.] Nie jestem elektrykiem, a jednie gościem mającym odrobinę większą wiedzę, niż przeciętna blondynka

P.S. Doucz się jeszcze jednostek i czego one dotyczą.

Płyta: Moc całkowita [W] 8100

• #18 08 Lip 2014 12:15
    jann111
    Poziom 31  

Alberto_Eco napisał:
    nie życzę nikomu bruzdowania w żel-becie,

Tego się nie życzy, tego się zakazuje.
    Alberto_Eco napisał:
    Problem polega na tym, że mając podłączone urządzenie tam, gdzie gniazda są szeregowo podłączone - zmywarka orzeźwiła mnie prądem z obudowy. Lodówka nota-bene też 'świeci'

Kolego, skoro bawisz się w elektryka bądź konsekwentny i pobaw się w pomiarowca, a problemy może znikną.
    Alberto_Eco napisał:
    Jakieś porady?

Powinieneś tą robotę sprzedać, najlepiej elektrykowi.

• #19 08 Lip 2014 12:19
    Alberto_Eco
    Poziom 8  

serwisor napisał:
    To pochrzaniłeś jednostki, wartość poboru energii to kW a nie W, w twoim przypadku.

Mój błąd ;)

serwisor napisał:
    Dawną instalację miałeś zerowaną, czyli N połączony przez bolec do jednego ze styków w gnieździe.

Nie. Dawna instalacja miała tylko dwa przewody i gniazdka nie miały bolców :)

serwisor napisał:
    Na chwilę obecną, według mnie, jedyne co pozostaje, to wykonać zerowanie przez PE do szyny N-a.

Tak też zrobię.

serwisor napisał:
    P.S. Doucz się jeszcze jednostek i czego one dotyczą.

Hmm, kiedyś to było w szkole, ale to było daaawno temu. A producenci nie ułatwiają, bo zamiast po prostu napisać: maksymalny pobór prądu XXX W, to teraz piszą: pobór prądu XX kWh. I bądź tu mądry i przeliczaj wszystko. Potem takie kwiatki wychodzą...

jann111 napisał:
    Powinieneś tą robotę sprzedać,najlepiej elektrykowi.

Oszczędności :D

• #20 08 Lip 2014 12:22
    serwisor
    Poziom 29  

Rzeczywiście, był temat, że w konstrukcji nie wolno rzeźbić.

Te twoje szeregowe gniazda są do wywalenia i od nowa wszystko.

Zachciało Ci się być bohaterem we własnym domu, to teraz płać za swoje błędy ...

Moc zainstalowanych urządzeń w samej kuchni przekroczy 12kW, do tego pewnie dojdzie jakiś czajnik, zapiekacz do chlebka, może mikrofalóweczka i ...

... pożar gotowy.

Temat do PILNEJ konsultacji z uprawnionym (i kumatym) elektrykiem!!!

P.S. przyznaję, że porada o wykonaniu zerowania może i była by dobra, ale nie w twojej instalacji, za chwilę okaże się, że przewody w ścianach po prostu popłynęły.

• #22 08 Lip 2014 12:29
    Alberto_Eco
    Poziom 8  

serwisor napisał:
    do tego pewnie dojdzie jakiś czajnik, zapiekacz do chlebka, może mikrofalóweczka i ...

nie, to na drugim obwodzie, na innym bezpieczniku.

Tutaj tylko te cztery urządzenia będą, z czego tylko lodówka będzie chodziła cały czas, a wraz z nią czasem zmywarka (zamiennie z piekarnikiem). Choć podejrzewam, że piekarnik bardziej w celach dekoracyjnych będzie, jak do używania :D

P.S. Do tej pory miałem lodówkę, zmywarkę i płytę ceramiczną (elektryczną) na jednym obwodzie 2x1,5mm2 ALU i nic się nie upaliło ;)

kkas12 napisał:
    Obligatoryjnie wyłączniki RCD we wszystkich obwodach gniazdowych

Zwykłe automaty na obwodach i różnicówkę na głównym zasilaniu. Nigdy w życiu nie widziałem, żeby ktoś przy zdrowych zmysłach robił różnicówkę przy każdym odbiorniku w domu...

• #23 08 Lip 2014 12:31
    retrofood

Alberto_Eco napisał:

P.S. Do tej pory miałem lodówkę, zmywarkę i płytę ceramiczną (elektryczną) na jednym obwodzie 2x1,5mm2 ALU i nic się nie upaliło ;)

Jak zwykle, trafił się mądrzejszy od wszystkich i czeka wyłącznie na oklaski. Temat więc zamykam.

• #24 08 Lip 2014 12:40
    kkas12
    Poziom 40  

Cytat:
    ...różnicówkę na głównym zasilaniu. Nigdy w życiu nie widziałem, żeby ktoś przy zdrowych zmysłach robił różnicówkę przy każdym odbiorniku w domu.
    Czterotorowy wyłącznik RCD chroniący kilka obwodów zasilanych z różnych faz jak i jeden wyłącznik dwutorowy chroniący wszystkie obwody jednofazowe nie jest najszczęśliwszym rozwiązaniem.
    A człek przy zdrowych zmysłach potrafi odróżnić obwód od odbiornika go zasilającego.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME