Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

ZRK M2407SD ARIA - Ucina górę pasma

kam223 08 Jul 2014 15:45 1473 2
 • #1
  kam223
  Level 20  
  Cześć,

  Dorwałem ostatnio taką Arię w celu głębszego zapoznania się z tematyką szpulowców (w myśl stwierdzenia, że na początek kupuje się coś taniego, żeby poczuć "smak").

  Nie zagłębiałem się bardziej w stan techniczny jej przed zakupem - grać, grała, tym bardziej, że w okazyjnej cenie. Problem leży w tym, że gra bardzo byle jak.



  Co do tej pory przy niej zrobiłem:
  - ustawione poziomy toru zapisu (wg. serwisówki, nie będę się już rozpisywać jak)
  - ustawione poziomy toru odczytu (tutaj w zasadzie wyrównane, niestety nie dysponuję taśmą wzorcową)
  - rozmagnesowana głowica oraz cały mechanizm
  - wyczyszczony mechanizm, rolki itd
  - nasmarowane tam gdzie potrzeba

  A co stwierdzono po wykonaniu w/w czynności:
  - po wyregulowaniu toru zapisu nagrałem sygnał testowy 1kHz wysterowany na 0dB, na jego podstawie wykonałem regulację toru odczytu, i tutaj niespodzianka, poziomy odtwarzania na obydwu kanałach na oscyloskopie są równe, wskaźniki VU w urządzeniu uważają już inaczej, a serwisówka nic nie mówi o możliwości regulacji samych wskaźników! PRków od tego też nie znalazłem na płycie, albo źle szukałem.
  - pasmo przenoszenia na dowolnej taśmie podczas zapisu/odtwarzania jest drastycznie niskie, do tego stopnia, że na 19,05cm mój kaseciak Onkyo jest mocno porównywalny (o 9,5 nie wspomnę), a topowym modelem nie jest. Głowica nie nosi śladów nadmiernego zużycia, ona praktycznie nie nosi śladów jakiegokolwiek zużycia...

  Podpowiem, że magnetofon był potężnie rozregulowany (choć żadna ze śrub nie nosiła śladów wcześniejszego rozkręcania a wszystkie plomby były w całości). Możliwym jest to, że brak góry wynika to z nieprawidłowego prądu podkładu? Bo jedynie tego nie zweryfikowałem.

  Filc założyłem nowy - też odpada.

  Dodam jeszcze jedno - to jest mój pierwszy szpulak, na dodatek pierwszy raz mam bliższą styczność z Arią. Nie wiem czy ten typ tak ma czy jest coś źle, bo nie mam porównania. Po prostu po takim magnetofonie spodziewałem się czegoś lepszego.
 • #2
  Józio17
  Level 30  
  Witam.
  Prąd podkładu ma bardzo duże znaczenie dla jakości zapisu, im mniejszy tym więcej wysokich tonów, większy- więcej niskich, nie wyobrażam sobie regulacji toru zapisu bez regulacji prądu podkładu w tym przypadku.
  Pozdrawiam.
 • #3
  User removed account
  User removed account